Genel Duyurular

Çocuklara Yönelik Her Türlü İstismar Olaylarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Raporu

Raporun Tam Metni

Yaptığı başarılı nakillerle dünyada adından söz ettiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi, Türkiye’de ilk kez tam yüz nakli yapılan Uğur Acar’ın yüz naklinin 5. yıl dönümünü diğer yüz nakli olan hasta ve kol nakilleri ile tarihe geçen hastalar ile biraraya gelerek kutladı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısı Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan,  Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu, Organ Nakli Merkezi Koordinasyon Birimi Sorumlusu Uzman Nilgün Keçecioğlu ile Türkiye’nin ilk yüz nakli yapılan hastası Uğur Acar, 4’üncü yüz nakil hastası Turan Çolak ve çift kol nakilli hastası Mustafa Sağır katılımı ile gerçekleşti.

Üniversite olarak çok büyük başarılara imza attıklarını kaydeden Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, böbrek nakil sayısında Türkiye’de kamu ve üniversite hastaneleri arasında birinci olduklarına dikkat çekti. Nakillerde sağlanan başarının kendilerini oldukça mutlu ettiğini dile getiren Prof. Dr. Ünal, “Yıllardır takip ettiğiniz çok önemli bir hastanızla birlikteyiz. İlk yüz nakli yapılan hastamız Uğur Acar. Bugün itibariyle beşinci yılını sağlıklı bir şekilde tamamlamış durumda. Biz de bu başarıdan dolayı oldukça mutlu olduğumuzu söylemek istiyoruz” dedi.

Akdeniz Üniversitesinin dünyada en çeşitli nakillerin yapıldığı bir merkez olduğuna işaret eden Prof. Dr. Özkan, “Biz az laf çok işle yürüyoruz. Örneklerimizi görüyorsunuz, Uğur bizim yola çıktığımız yüz nakillerinden ilkidir. Bundan önce 2010 yılında kol nakli yaptık Cihan’ın. O da 7’nci yılını doldurmakta. Uğur’la birlikte 5’inci yılı, rahim nakliyle de 6’ncı yılı tamamladık. Türkiye’nin sağlıklı 2 kol nakli bu merkezde hayatını mutlu bir şekilde devam ettiriyor. Gördüğünüz gibi geçmiş zaman içerisinde bu 3 hastaya sağlanan bundan daha iyi rekonstrüksiyon sağlama imkanı tıpta henüz yok. Biz elimizden geldiğince bundan daha iyisini, daha da önemlisi ülkemizde bunların yapıldığını göstermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan da, “Onlarla bir aile olduk. Amacımız onları hayata karıştırmaktı. Ben Uğur’u, Turan’ı ve Recep’i görünce topluma ne kadar çok karıştıklarını görüyorum. Bunu görünce bizler de mutlu oluyoruz. Onlara aileleriyle birlikte uzun, sağlıklı bir ömür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin en büyük organ nakli merkezlerinden birinin başında olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, geçen yıl itibarıyla 257 böbrek, 48 karaciğer, 3 pankreas, 9 kalp nakli, 1 ekstremite, 100 civarında kornea nakli yaptıklarına işaret etti. Nakillerin yapılabilmesinin hastanenin kalitesini gösterdiğini dile getiren Aydınlı, Akdeniz Üniversitesi’nin organ naklinde 35. yılını doldurduğunu ve 35 yıllık bir tecrübe ile bu nakillerin yapıldığını ifade etti.

Türkiye’nin ilk yüz nakli gerçekleştirilen Uğur Acar ise, yeni yüzüyle girdiği 5’inci senesi doldurmanın heyecanını yaşadı. Zamanın kendisi için çok çabuk geçtiğini dile getiren Acar, “Bugüne kadar 5 yılın nasıl geçtiğini anlamadım. İnişli çıkışlı günlerim oldu, ama sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için bir çaba vardı. Bunu en iyi şekilde değerlendirdiğimi düşünüyorum. Şuanda sağlıklıyım, mutluyum, huzurluyum. Bütün hocalarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Kutlamaya katılan 4’üncü yüz nakil hastası Turan Çolak, Akdeniz Üniversitesi ve ameliyatını gerçekleştiren doktorlara teşekkür ederken, çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır ise, “Benim gibi binlerce organ nakli bekleyen hastalarımız var. Lütfen onlara ışık olalım. İnsanların çaresizliklerine çare oldunuz, üniversite olarak tüm hocalarıma teşekkür ediyorum. İnsanlara organlarımızı lütfen bağışlayalım. Umutsuz bir insandım, şimdi umutları olan bir insanım. Gelecek günleri iple çekiyorum. Gün geçtikçe iyiye gidiyorum diyebilirim” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Türkiye’nin ilk yüz nakli Uğur Acar, kendisine getirilen ve üzerinde mumların olduğu pastayı üfledi. 5’inci yılını dolduran Acar, pastayı keserek davetlilere ikram etti.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü ile Müstakil ve Sanayici İş Adamları Derneği Antalya Şubesi Arasında ‘24 Çok Geç Projesi’ne ilişkin protokol imzalandı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Yönetim Kurulu Odası’nda yapılan protokol imza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof.  Dr. Ahmet Ögke, Müsiad Başkanı Ramazan Kalken, Müsiad Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Bilkay, Genç Müsiad Başkanı Mehmet Kökcen, Genç Müsiad Üniversite Sorumlusu Ebubekir Yıldız katıldı.

‘24 Çok Geç Projesi’ne ilişkin imzalanan protokol kapsamında Akdeniz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri MÜSİAD kanalı ile zorunlu veya gönüllü staj yapabilecek ve MÜSİAD’ın düzenleyeceği saha çalışması ve teknik gezilere katılabilecekler.

Protokol imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Tıp Fakültesi öğrencileri mezun olmadan asistanlık süreciyle mesleğe tam anlamıyla hazırlanmış olarak mezun oluyor. Diğer mesleklerde ise maalesef mesleğe hazırlanma süreci uygulama anlamında yeterli düzeyde değil.  Bu yaptığımız proje ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri de mezun olmadan sektörün inceliklerini, piyasada kendilerini nelerin beklediğini henüz öğrenciyken  görebilecekler ve kendilerini o doğrultuda geliştirebilecekler.”dedi. Rektör Ünal,  aynı zamanda bu tür anlaşmaların şehrin ve üniversitenin kaynaşması adına köprü vazifesi gördüğünü kaydetti.

Müsiad Başkanı Ramazan Kalken ise; “MÜSİAD olarak sosyal sorumluluk projelerine önem veriyoruz. Genç Müsiad’ın da üniversiteli gençlere yönelik projesi öğrencilerin sektöre hazır bir şekilde adım atmaları adına çok önemli. Bu proje sadece Antalya ile sınırlı değil tüm Türkiye’ye  yaymak istediğimiz bir proje. Bu proje ile Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin sahada uygulama yaparak mesleğe hazırlanmasını istiyoruz. Destekleriniz ve işbirliğiniz için teşekkür ederim. İlerde bu projeyi geliştirerek diğer fakültelere de yaymayı planlıyoruz bu anlamda da desteklerinizi bekliyoruz.”dedi.  Tören karşılıklı imzaların atılması ile sona erdi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü önünden başlayan Kortejde öğrencilere AkdenizÜniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Ahmet Ögke, Daire Başkanları ve idari personel eşlik etti.

Davul zurna eşliğinde başlayan ve bisiklet, motor sporları, paten, havacılık ve diğer öğrenci topluluklarının katıldığı kortej yürüyüşünde renkli görüntüler ortaya çıktı. Öğrencilerle içiçe olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Gençlerin enerjisi muhteşem. Onların enerjisi bize de yansıyor.”dedi.

Bahar şenliklerinin öğrencilerin motivasyonu için çok önemli olduğunu belirten Rektör Ünal; “Finaller öncesi öğrencilerin stres atması adına bir dizi etkinlik düzenledik. Kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle gençler gönüllerince eğlenecekler. Şimdiden güzel bir şenlik olmasını ve tüm öğrencilerimizin bu güzel günlerin tadını çıkarmasını diliyorum.”dedi.

Üniversite yönetiminin de katılımı ile bisikletliler eşliğinde Kampüs turu yapan öğrenciler akşam saat 19:00’da yapılacak açılış gecesi etkinliği ile baharın coşkusunu hep birlikte yaşayacaklar. 17 Mayısa kadar sürecek Bahar Şenliği’nde öğrenciler; konser, sinema, workshop, tiyatro, konferans, spor, dans, şovlar ve daha pek çok eğlenceli aktivite ile keyifli anlar geçirecekler.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Ünal ile Antalya Son Haber Gazetesinin yapmış olduğu röportaj:

1 - 2016 yılı ülkemiz için zor bir yıl oldu. Sizde bu zorlu süreçte göreve geldiniz. Üniversite ve ülke olarak 2016 yılını değerlendirecek olsanız neler söylemek istersiniz?

2016 yılı hem ülkemiz, hem üniversitemiz açısından sancılı bir yıldı. Dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan olumsuz süreçlerden ülkedeki tüm kurumlar gibi üniversite olarak biz de etkilendik. Ancak bu zorlu süreçte hepimiz Ülkemizin bekası için birlik ve beraberlik içinde özveri ile çalıştık. Gerek ülkemiz gerekse kurumumuz adına zorlu bir süreçte göreve geldim. Ancak hakkaniyet, liyakat ve kararlılıkla üniversitemizdeki zorlu süreçleri aştığımızı düşünüyorum. Artık Üniversitemiz bilimsel başarılarıyla anılan, işbirliğine açık, dünya ve kent ile bütünleşmiş huzurlu bir üniversite olarak anılmaya başladı. Bu hepimizin özlediği bir tabloydu işbirliği içinde huzurlu, başarılı bir üniversite ortamını yeniden inşa ettik.

 

2 - Akdeniz Üniversitesi denince ilk akla gelenlerden birisi de organ naklindeki başarıları. Organ nakli merkezinin başarılarının altındaki nedenler neler?

Akdeniz Üniversitesi organ naklinde 35. yılını doldurdu ve 35 yıllık bir tecrübe ile bu nakiller yapılıyor. Bu alanda çok başarılı bir ekip ve alt yapıya sahibiz. Organ nakli sadece bir bölümün uzmanlık alanı değil, naklin çeşidine göre tüm hastane birimlerinin koordineli bir şekilde çalışması ile gerçekleşiyor. Bu başarılı koordine ve hastane çalışanlarının gayreti neticesinde dünyaya örnek olacak nakilleri gerçekleştiriyoruz. Dünyada en çeşitli nakillerin yapıldığı merkez olan Üniversitemiz organ nakli merkezi dünyanın dört bir yanından hasta kabul ediyor.  Hastanemizde sadece geçen yıl 257 böbrek, 48 karaciğer, 3 pankreas, 9 kalp nakli, 1 ekstremite, 100 civarında kornea nakli gerçekleştirildi. Bu rakamlarda üniversitemizin bu alandaki başarısını bir kez daha tescillemiştir.

 

3 - Teknokent bir Üniversitenin sanayiye açılan kapısıdır.  Bu anlamda Üniversite sanayi işbirliği adına Teknokent’te yaptığınız çalışmalarınız nelerdir.

Göreve geldiğimiz günden beri önem verdiğimiz konulardan biri de üniversite sanayi işbirliğidir. Bu anlamda Teknokente büyük görevler düşüyor.  Teknokenti iş dünyası ile daha entegre hale getirmek için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Teknokenti, Üniversite içinden ve dışından gelen taleplere cevap veren, teknoloji üreten, yerel ve ulusal kaynakları verimli bir biçimde kullanılacak hale getirecek çalışmalar yapıyoruz. Yakın zamanda Antalya Teknokent ekibiyle birlikte Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü;yü makamında ziyaret ettik. Sayın Bakanımızla Batı Akdeniz Teknoloji Geliştirme Bölgesi bünyesinde yer alan firmaların, Ar-Ge çalışmaları, ürettikleri inovatif ürünler, patent sayıları ve Antalya Teknokent;in 2017 yılı hedefleri ile Antalya Teknokent bünyesinde yeni dönemde gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında istişarede bulunduk.  Bakanımız bu konuda bizlere her türlü desteği sağlayacağını ifade etti. Bakanlığında desteği ile teknokent çalışmalarımızı daha da hızlandırıp istediğimiz üniversite ve sanayi işbirliğini kısa sürede gerçekleştireceğiz.

 

4 - Öğrenci odaklı bir yönetim sistemi izleyeceğinizi söylemiştiniz. Öğrencilerle aranız nasıl?

Dünyada ve ülkemizde en başarılı üniversiteler, öğrenci odaklı bir öğretim sistemini benimseyen ve uygulayan üniversitelerdir. Bu da öğrencilerin fikir ve taleplerinin dikkate alındığı, yürütülen projelerde öğrencilere sorumluluklar verildiği, öğrenci topluluklarının daha aktif çalışması ve yönetime katkı vermeleriyle gerçekleşir. Biz yönetim olarak her zaman öğrenci odaklı bir yaklaşımı benimsiyoruz. Bu amaçla Öğrenci Konseyi ve topluluk temsilcileriyle sık sık biraraya geliyor dilek ve sorunlarını dinliyoruz. Öğrencilerimiz sosyal medyayı çok aktif olarak kullanıyor. Ben de fırsat buldukça onların attığı tweetleri tek tek okuyup cevap vermeye çalışıyorum. Ayrıca onları makama davet ediyor yüz yüze görüşüyorum. Öğrencilere her zaman kapımız açıktır.

 

5 - Uluslararası bir üniversite için ne tür adımlarınız var?

Küreselleşmenin gerekli kıldığı değişimlerin bilinci ile uluslararasılaşmaya özel önem vermekteyiz. Uluslararasılaşma boyutunu, yürütmüş olduğumuz eğitim-öğretim, araştırma ve hizmet fonksiyonlarına sistematik olarak dahil ederek, bölgesel ve küresel konumunu güçlendirmenin yanında eğitim-öğretim, araştırma ve hizmet kalitesinin artırılmasını da hedefliyoruz. Uluslararasılaşma sürecinde, uluslararası öğrenciler, sürecin en önemli unsurunu oluşturmaktadır. Biz de uluslararası öğrencileri üniversitemize çekmek için uluslararası eğitim fuarlarına katılarak, Üniversitemizi öğrencilere tanıtıyoruz. Dünyanın çeşitli merkezlerinde Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (AKUS) düzenliyoruz. AKUS’u bu yıl 6 Mayıs 2017 tarihinde 22 ülkede 34 merkezde düzenlemeyi planlıyoruz. Üniversitemizin uluslararası öğrenci sınavına katılım her sene daha fazla oluyor. Şu an yaklaşık 1600 yabancı uyruklu öğrencimiz var. Uluslararasılaşma çalışmaları kapsamında; Erasmus+, Mevlana,  Free Mover ve IAESTE Programları gibi öğrenci değişim  programlarımız, aynı zamanda birçok ülke ile de ikili işbirliği anlaşmalarımız mevcut.

 

6 - Akdeniz Üniversitesi olarak FETÖ/PDY ile etkin bir şekilde mücadeleniz biliniyor. Bütün bu hassasiyetinize rağmen yine de şahsınızı hedef alan iddialar ortaya atılıyor. Bu konu da neler söylemek istersiniz?

Rektörlük görevine geldiğim ilk günden itibaren FETÖ ve bu gibi ülkeyi bölmeye çalışan yapılarla mücadele etmiş bir bilim insanıyım. Malum yapının çirkin yüzünü ortaya çıkardığı 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, Üniversitemizi bu hain yapılanmanın mensuplarından arındırmak için emniyet ve adliye güçlerimizle işbirliği içerisinde titiz bir çalışma yürüttük. Üniversitemizde, FETÖ’den dolayı yüzden fazla kişi ihraç edildi. Bizim bu vatan hainlerine karşı en ufak bir müsamahamız dahi olmaz. Bu sebeple biz de FETÖ’nün hedefindeyiz.

Beni ve ailemi bu hain yapının içindeymiş gibi göstermeye çalışanlar var. Benim tüm aile fertlerimin kim olduğu ve geçmişleri açık.  Sürekli konu ettikleri abim BDDK’da ikinci başkanken Bank Asya’ya el koymuştur. Biz ailecek bu hain yapılanmaya karşı mücadele içinde olduğumuz için FETÖ’nün hedefindeyiz. Rektörlük seçimlerini hala hazmedemeyen insanlar var.  Bu iftiralar bunun yansımasıdır Aslında kendileri kripto FETÖ’cü olan bazı vatan hainleri, bana ve aileme iftara atarak hedef şaşırtmaya çalışıyorlar. FETÖ terör örgütü ile mücadelemiz, Üniversitemizde bu yapıyla bağlantılı tek bir kişi kalmayana dek sürecek. Bu haklı mücadelemizi, attığı iftarlarla kendilerini gizlemeye çalışan kripto FETÖ’cüler asla engelleyemeyecek.

 

7 - Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Üniversite olarak, bilgiyi ve bilimi şehrimiz, bölgemiz ve tüm insanlığın hizmetine sunmak toplumsal sorunlara duyarlılık göstermek her zaman önceliğimiz olmuştur. Üniversitemizi sanayi ve şehir ile bütünleştirme yolunda hızla ilerliyoruz. Bu amaçla planladığımız pek çok projeyi hayata geçirdik. Göreve geldiğimiz bir yıllık süreçte Üniversitemiz için elimizden gelenin en iyisi yaparak çok çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz.

Akdeniz Üniversitesi ile Elmalı Belediyesi arasında bilimsel, eğitim, sosyal, kültürel, turizm, sanat, sportif faaliyetler, meslek tanıtımı ve diğer hususlar ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Yönetim Kurulu Odası’nda yapılan protokol imza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Elmalı Belediye Başkanı Av. Ümit Öztekin, Elmalı Kaymakamı Gürbüz Saltaş ve Elmalı Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Halil Demir katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Meslek Yüksekokullarının amacı sadece öğrenci yetiştirmek değil aynı zamanda bulunduğu beldeye katkı da sağlamalıdır. Bizler de bu protokol ile bunu gerçekleştirmiş olacağız. Böylece ile bilimsel, eğitim, sosyal, kültürel, turizm, sanat, sportif faaliyetler ile ilgili üniversitenin birikiminin öğrencilere ve belde halkına aktarılmasına katkı sağlayacağız.” dedi.

Elmalı’nın, Antalya’nın tarihi ve kültürel yönden en önemli ilçelerinden bir tanesi olduğunu söyleyen Rektör Ünal; “Bu protokol Meslek Yüksekokulumuza verdiğiniz önemin bir göstergesi. İlçelerde her zaman gördüğümüz, ilçenin ileri gelenleri okulla ne kadar çok ilgilenirse bizler de daha çok çaba sarfediyoruz. Bu anlamda okulumuza katkılarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Elmalı Belediye Başkanı Av. Ümit Öztekin ise; “Akdeniz Üniversitesi ve Elmalı Belediyesi olarak imzalayacağımız bu protokolün çok önemli sonuçları olacağına inanıyorum. Antalya’nın ilçelerinde açılan ilk yüksekokul olan Elmalı Meslek Yüksekokulu aşağı yukarı 25 yılı doldurdu. Ancak açıldığından bugüne maalesef üniversite halk işbirliği beklentimizin altında kalmıştır. Burada Meslek Yüksekokulu Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Meslek Yüksekokul Müdürümüz Halil Demir ile birlikte işbirliğimiz arttı. Belediye ve Kaymakamlık olarak biz de imkanlarımız doğrultusunda Meslek Yüksekokulumuza elimizden gelen desteği sağlıyoruz sağlamaya da devam edeceğiz.  dedi.

Elmalı’nın kültürel, manevi ve tarihi yönden çok önemli olduğunu belirten Başkan Öztekin, Akdeniz Üniversitesi’nin bu yönden biraz daha özel ilgisini bekliyor, protokolün hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Tören karşılıklı imzaların atılması ile sona erdi.

Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenci adaylarına yönelik olarak düzenlenen Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (AKUS/AKDENİZ-YÖS) gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı bu yıl Türkiye, Almanya, Avusturya, İran, Kazakistan, Afganistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan olmak üzere 8 farklı ülkede ve Antalya, Ankara, İstanbul, İzmir, Van, Münih, Köln, Hamburg, Linz, Urmiye, Almatı, Mezar-ı Şerif, Medine, Riyad, Cidde ve Bakü olmak üzere 16 merkezde başarılı bir şekilde yürütüldü.

Konu ile ilgili açıklama yapan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal “Uluslararası öğrenciler tarafından Üniversitemize olan ilgi her geçen gün artmakta. Bu yıl yaklaşık 2300 öğrencinin katılımı ile YÖS Sınavını düzenledik.  Toplam 8 farklı ülke 16 merkezde böylesi önemli ve büyük bir sınavı organize etmek gerçekten zor bir iş ancak başarılı bir şekilde bu sınavı tamamladık. Bu yıl Avusturya’nın Linz şehrinde ilk YÖS sınavı düzenleyen Türk üniversitesi olduk. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda daha farklı coğrafyalara giderek Üniversitemizde eğitim görmek isteyen öğrencilere ulaşmak” dedi.

AKUS/AKDENİZ YÖS-2017 sonuçlarının 22 Mayıs 2017 tarihinde ilan edileceğini belirten Rektör Ünal, sınava katılan öğrencilere sonuçların hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Kamuoyu Duyurusu;

Son günlerde basında Üniversitemiz Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi ABD’da görev yaparken son KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Ali Aydın Yavuz ve eşi Prof. Dr. Melek Nur Yavuz;un Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı;na üniversitemizde görev yapan bazı öğretim üyelerimiz ile ilgili iki ayrı suç duyurusunda bulunduğuna dair haberler yer almıştır.

Üniversitemizde görev yapmakta olan bazı öğretim üyelerimiz hakkında asılsız ithamlarda bulunan Prof. Dr. Ali Aydın Yavuz, Akdeniz Üniversitesi’nden 29.04.2017 tarih ve 689 sayılı KHK ile ihraç edilmiş ve kurumumuzla şu an ilişkisi bulunmamaktadır. Aynı bölümde görev yapan eşi Prof. Dr. Melek Nur Yavuz hakkında ise görevden uzaklaştırma kararı bulunmaktadır.

Söz konusu asılsız iddiaların kaynağı olan her iki öğretim üyesi hakkında çeşitli şikâyetler nedeni ile kurum içinde daha önceden açılmış idari soruşturmalar olup halen devam etmektedir. Ayrıca Prof. Dr. Ali Aydın Yavuz, Türk Ceza Kanunu;nun 299. maddesi gereğince "Cumhurbaşkanına Zincirleme Şekilde Alenen Hakaret" sebebiyle Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gözaltına alınmış, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, yapılan soruşturma neticesinde iddianame hazırlanmış ve hakkında Ceza Davası açılmıştır.

Prof. Dr. Ali Aydın Yavuz ve eşi Prof. Dr. Melek Nur Yavuz, son zamanlarda gerek üniversite yönetimi ve gerekse öğretim üyeleri hakkında aslı olmayan bir takım suç duyurularında bulunarak üniversitede huzursuzluk ortamı oluşturmaya çalışmaktadır. Akdeniz Üniversitesi milli güvenliği tehdit eden yasadışı terör örgütleri ile dün olduğu gibi bugün de hukuk düzeninin sınırları içerisinde mücadele etmektedir ve bu mücadele sonuna kadar devam edecektir. Akdeniz Üniversitesi her alanda bilimsel çalışmaları, organ naklindeki başarıları ve şu an itibari ile yakalamış olduğu sukunet ve barışçıl çalışma ortamı ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle basında adı geçen ve şikayet edilen öğretim üyelerimiz üniversitemizi yapmış oldukları başarılı çalışmalar ile dünyaya duyurmuş, milletimiz için de gurur vesilesi olmuşlardır. Bu sebeple hakkında hem idari hem de cezai soruşturmalar olan ve daha önce görev yaptığı üniversitelerden de farklı nedenlerle soruşturmalar geçiren ve uzaklaştırması bulunan öğretim üyesinin şikayeti ile üniversitemizin gündeme gelmesi son derece üzücüdür.

Sayın Cumhurbaşkanımıza ettiği hakaret ve küfürler sebebi ile yargılanmakta olan ve 689 sayılı KHK ile de ihraç edilmiş bir kişinin mesnetsiz iddiaları ile öğretim üyelerimiz hedef gösterilerek “üniversiteyi karıştıran iddia” olarak kamuoyuna sunulması da objektiflikten uzaktır.

Adli mercilerce yürütülen FETÖ mücadelesi üniversitemiz tarafından titizlikle  takip edilme  olup, bu konuda gerekli mercilerle işbirliği içerisinde hareket ederek üniversite olarak üzerimize düşen sorumluluğu tam anlamıyla yerine getirmekteyiz.

Ülkemizin ve Üniversitemizin refahını ve huzurunu her şeyden üstün tutan üniversite yönetiminin,  bu tür hassas konularda son derece duyarlı olduğunu bildirir, haberde bahsi geçen konularla ilgili gelişmeler hakkında kamuoyuna ayrıntılı bilgi verileceğini önemle duyururuz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümünde “15 Temmuz ve Demokrasi” Sergisi düzenlendi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu’nda düzenlenen serginin açılışına, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Eravşar, akdemik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyelerinin 15 Temmuz ruhunu yansıttığı farklı alanlardaki eserlerinin yer aldığı sergide konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Tam bir yıl önce Ülkemizde 15 Temmuz, ordumuzun içine sızmış olan, kendi üniformamızı giyen ama ne yazık ki dış güçler tarafından yönlendirilen hain çetenin kalkışmasıydı. Demokrasimize, meclisimize, milli iradeye, top yekun tüm milletimize ve devletimize karşı hain bir girişimdi. Ancak hesap etmedikleri bir şey vardı. Milletimiz tarihi boyunca bağımsızlığını canı pahasına korumuş olan bir millet. 15 Temmuz gecesi de bunu tekrar etti ve hainlere, FETÖ/PDY’ye geçit vermedi.” diye konuştu.

15 Temmuz gecesi yaşananları unutmamak ve unutturmamak için bundan sonraki yıllarda da Akdeniz Üniversitesi olarak etkinliklerine devam edeceklerini sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, sergide emeği geçen herkese teşekkür etti.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Eravşar da, “Akdeniz Üniversitesi olarak bu vehim olayda hayatlarını kaybeden şehitlerimizin hatırasının yaşatılması, topluma ve gelecek kuşaklara taşınması amacıyla hazırladığımız bu sergi, Türk milletinin darbecilere karşı verdiği onurlu direnişi yaşatmak ve şükranlarımızı ifade etmek için ‘15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri’ anısına ithaf edilmiştir.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sergide yer alan eserler gezildi. Sergi, 28 Temmuz 2017 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Akdeniz Üniversitesi Stadyumu’nda düzenlenen Mezuniyet Töreni Öğrenci Kortejiyle başladı. Törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Münir Karaloğlu, milletvekilleri ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu törende yaptığı konuşmada, öğrencilerin mezuniyet coşkusuna ortak olmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, mezunları tebrik etti. Akdeniz Üniversitesi’nin akademik kadrosuyla kaliteli eğitimiyle ve uygulamalardaki başarılarıyla Türkiye’nin yükselen yıldızı olduğunu, dünyadaki itibarının her geçen gün hızla arttığını belirten Çavuşoğlu, Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal ile yönetici ve akademisyenleri kutladı.

Mezun olan öğrencileri tebrik eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğrencilere bundan sonraki hayatlarında başarılar dileyerek, bugüne gelmelerinde emeği olan herkese teşekkürlerini sundu. Hiçbir emeğin boşa gitmediğini belirten Yılmaz, “Ülkelerin geleceği iyi eğitim almış, nitelikli insan gücüne bağlıdır. Bu anlayışla gelişmiş ülkelerden çok daha fazla, milli gelirimizden payı eğitime ayırıyoruz.” diye konuştu.

11 bin öğrenciyi başarıyla mezun etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ise; bu başarıda emeği geçen başta öğrenciler ve aileler olmak üzere herkese teşekkür etti.

Mezuniyet heyecanını öğrencilerle birlikte yaşadıklarını belirten Rektör Ünal, mezun olan öğrencileri tebrik ederek onlara bundan sonraki yaşamları için tavsiyelerde bulundu. Başarının mesleki yetkinlik kadar ahlaki ve etik değerlere de bağlı olduğunun altını çizen Rektör Ünal; “Sizlerden isteğimiz başarı için zorluklara tahammül edin, sabırlı olun, yenilikçi olun, değişimin öncüsü olun, insanı insan yapan değerleri hiçbir zaman kaybetmeyin. Geleceğinizi planlayın ve bu uğurda hayal etmekten korkmayın. Cesaretli, özgüven sahibi, gerektiğinde risk almaktan kaçmayan ve çevreye duyarlı bireyler olun. Milletimizin ve devletimizin size sağladığı olanakları asla unutmayın.” dedi.

Törenin ardından mezun olan öğrenciler kep atarak mezuniyetlerini kutladı. Mezuniyet sevinci Kafkas Dans Grubu’nun gösterileri ve Zakkum grubunun verdiği konserle devam etti.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen bayramlaşma törenine Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Ahmet Ögke ile Akdeniz Üniversitesi akademik ve idari personeli katıldı.

Bayramların sevgi, merhamet, barış, dostluk ve kardeşlik duygularının yoğunlaştığı, birlik ve beraberliğin daha da güçlendiği özel günler olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Yardımseverliğin, muhtaçlara uzanacak elin, küçükleri sevgi ve şefkatle kucaklamanın, büyükleri saygıyla hatırlamanın vesilesi olan bu özel günler, bizi biz yapan değerleri tekrar hatırlamamıza vesile olur. Bizler barışı, sevgiyi, affetmeyi ve yardımlaşmayı öğütleyen bir dinin mensuplarıyız. İhtiyacı olan her canlıya yardım etmek hem ahlaki  hem de insani sorumluluklarımızdandır. Bu özel günleri kardeşliklerimizi pekiştirmek için fırsat bilelim. Bayram sevincimizi, şehit yakınlarımız, yaşlılarımız, yoksullarımız, hasta ve zor durumda olanlarla da paylaşmayı ihmal etmeyelim.” dedi.

Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada terör başta olmak üzere çok fazla üzücü olaylar yaşandığını belirten Rektör Ünal; “Tüm insanlık olarak, bu üzücü olaylara karşı ayrışmaya ve bölünmeye geçit vermeden el ele mücadele etmeliyiz. Bayramların bize öğrettiği kardeşliği ve manevi iklimi tüm dünyaya ve tüm zamanlara yaymalıyız. Dileğim odur ki bir arada yaşamanın, dostluğun ve kardeşliğin timsali olan bayramlar tüm insanlığın huzur ve güven içinde geleceğe umutla bakabilmesine vesile olur.” dedi. Ünal, tören sonunda Akdeniz Üniversitesi mensuplarının bayramını kutlayarak herkese huzur, sağlık ve mutluluk içinde bayram geçirmeleri temennisinde bulundu.

Öğrencilerine sunduğu eğitim imkânları ve sosyal olanaklarla Türkiye’den ve yurt dışından öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında yer alan Akdeniz Üniversitesi, Yaz Okulu’nda da öğrencilerin ilgi odağı oldu.

Birçok alanda yaz okulu dersleri açan Akdeniz Üniversitesi’nde; Hukuk Fakültesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi yine Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, başka üniversite öğrencileri tarafından en çok tercih edilen birimlerden oldu.

Sosyal, sağlık ve fen bilimleri ile her alanda araştırma odaklı anlayışı benimsediklerini belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Öğrencilerimizin bizden mezun olurken alanında uzman ve donanımlı bireyler olarak mezun olmaları için gayret gösteriyoruz. Bu gayretin bilincinde olan öğrenciler de gerek üniversite eğitimi gerekse yaz okulunda bizde eğitim almayı tercih ediyorlar.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi’nin Türkiye’de ve bölgede her alanda öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer aldığını söyleyen Rektör Ünal, “Üniversitemiz eğitim öğretim dönemlerinde hep ilk sıralarda tercih ediliyor. Bu yıl yaz okulunda da en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer aldık. Yaz okulunda kendi öğrencilerimizin yanı sıra farklı üniversitelerden gelen çok sayıda öğrencimiz de var. Yaz döneminde de 13.183 öğrencimizle aktif bir şekilde eğitim öğretime devam ediyoruz. Diğer üniversitelerden öğrencilerin yaz okulunda eğitim almak için bizi seçmeleri mutluluk verici. Türkiye’nin dört bir yanından öğrencilerin Üniversitemizde eğitim almayı istemesi, eğitim alanındaki başarımızın bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası pek çok sıralamada üst sıralarda yer aldığını belirten Rektör Ünal şunları kaydetti; “Sunduğumuz kaliteli eğitim ve öğrenci odaklı yönetim anlayışımız sayesinde öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında yer alıyoruz. Öğrencilerimiz üniversitemizden çok memnun. Bu memnuniyetlerini de her platformda dile getiriyorlar. Yakın zamanda Üniversite Araştırma Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından açıklanan öğrenci memnuniyet anketlerinde de üst sıralarda yer aldık. Biz öğrenciler için buradayız ve onların bizi tercih etmesi ve bu tercihlerinden memnun olarak mezun olmaları çok önemli.”

Akdeniz Üniversitesi’nde 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle  ’15 Temmuz ve Demokrasi’ paneli gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Kolukırık’ın yaptığı Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Fatih Sultan Mehmet Vakfı Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Balcı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yarbay-Tabip Doç. Dr. Nurettin Yiyit’in konuşmacı olarak katıldığı panele akademik ve idari personelin yanı sıra, 15 Temmuz gecesi Ankara’da şehit düşen polis memuru Muhammed Oğuz Kılınç ve Ankara Hukuk Fakültesi öğrencisi Yasin Naci Ağaoğlu’nun ailesi de katıldı.

Türkiye’nin jeopolitik bir konuma sahip olduğunu belirten Metin Külünk, Türkiye’nin merkez olduğunu, ülkeyi sadece doğudan ya da batıdan okumanın mümkün olmadığını anlattı. Külünk, 15 Temmuz’la Anadolu topraklarında Türkleri etkisiz hale getirmek ve Türk devletinin kontrol altına alınmak istendiğine vurgu yaparak, şunları söyledi: “Mustafa Kemal’in aramızdan ayrılışı da bir 15 Temmuz’dur. Atatürk, yeniden büyük devlet iddiası olan bir liderdi. Atatürk asla batı ittifakına aklını teslim etmedi. Bağımsızlık ülküsünü ekonomik kalkınmayla tahkim edebileceğimizin farkında olarak Mustafa Kemal’in 1923-1928 sürecindeki başarılarına bakmak gerekiyor. Musul politikalarına baktığımızda, Misak-ı Milli çizgisindeki duruşuna baktığımızda, aslında o gün Mustafa Kemal’in sisteme tehdit oluşturduğunu görenler, Mustafa Kemal’i bu milletin elinden almıştır. Atatürk’ün ölümü normal, doğal bir ölüm değildir. Ben o dönemde Mustafa Kemal’e hizmet eden yol arkadaşlarından birisinin yakınından dinlediğim için çok rahat söylüyorum, bu da bir 15 Temmuz’dur.”

15 Temmuz’u ceza hukuku yönüyle ele alan Doç. Dr. Murat Balcı, “Burada olmamızı sağlayan şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum” dedi. Balcı, “15 Temmuz Türkiye Cumhuriyeti’nin ortadan kaldırılması için yapılmış bir harekettir. Bir ceza hukukçusu olarak idam karşıtıydım. Şimdi idam taraftarıyım. Şehit ailelerinin birkaçının avukatlığını yapıyorum. Onların acısını dinliyorum ve hak veriyorum. 15 Temmuz gecesi bunların silahlı terör örgütü olduklarını gördük. Devletin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını gördük” diye konuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Yarbay-Tabip Doç. Dr. Nurettin Yiyit, “Türk Silahlı Kuvvetleri kökenliyim, askeri tabibim. 15 Temmuz ihanet ve darbe girişimi, ihanet gecesi olarak başladı, gurur gecesi olarak bitti” dedi.

Panel sonunda panelistler, şehit aileleri ve izleyiciler toplu fotoğraf çektirdi. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, panelistlere günün anısına plaket takdim etti.

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Merkezi Öğrenci Yerleştirme sonuçlarına göre, Akdeniz Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü lisans programları arasında alanında en yüksek puanla öğrenci kabul eden bölüm oldu.

Akdeniz Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi bünyesinde yer alan Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü örgün öğretimi 295,14, ikinci öğretimi ise 277,16 taban puanıyla kendi alanında birinci olarak öğrenci kabul etti.

Öğrencilerin mezuniyet sonrası kolay iş bulabilmeleri ve işlerinde başarılı olabilmeleri için eğitim hayatlarında teorinin uygulamayla mutlaka desteklenmesi gerektiğini söyleyen Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülmez, “Fakültemizi kazanan öğrencilerimiz ülke çapında ilk defa uygulanan iş yerinde eğitimlerimiz sayesinde öğrendikleri teorik bilgileri pratikte uygulama imkanı buluyorlar. Bu sayede öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası ölçekte avantajlı bir şekilde sektöre adım atmış oluyorlar. Bu da öğrencilerimizin fakültemizi tercih etmelerinde önemli bir etken oluyor.” diye konuştu.

Günümüzde ülke ekonomilerinde uluslararası ticaretin büyük oranda önem kazandığını belirten Prof. Dr. Mustafa Gülmez, “Uluslararası ticaretin her geçen gün gelişmesiyle günümüz ekonomik ilişkilerinde ve dış ticarette lojistik uygulamaları da büyük önem kazanmıştır. Bu anlamda bu alanda uzmanlara duyulan gereksinim de giderek artmaktadır. Fakültemiz tüm eğitim programlarında olduğu gibi Uluslararası Ticaret ve Lojistik alanında da öğrencilerine, akademik yeterlilik, uzmanlık düzeyi ve yüksek eğitim fırsatı sunmaktadır. Kaliteli eğitim ve sektör iş birliği ile sektöre nitelikli insan kaynağı yetiştiriyoruz.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği işbirliğinde 23-25 Ağustos 2017 tarihleri arasında 14. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğrencileri Kongresi gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongrenin açılışı bin 500 kişinin katılımıyla Kepez Belediyesi Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde yapıldı. Kongrenin açılışında konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, psikolojik danışma ve rehberliğin, toplumda bireylerin ruh sağlığının korunmasında ve sağlıklı gelişimi destekleme açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyerek Akdeniz Üniversitesi olarak kongreye ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirtti.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Filiz Bilge ise konuşmasında bilimsel toplantıların öğrencilerin akademik gelişimleri için önemini vurgulayarak,  Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin bu yöndeki aktif çabasına değindi.

Çeşitli panel ve konferansların yanında, farklı üniversitelerden gelen öğrencilerin bilimsel çalışmalarını içeren sözlü ve poster bildiri sunumlarının yer aldığı “Bilim ve Sanatı Buluşturan PDR” temalı kongrenin açılış konferansı Prof. Dr. Üstün Dökmen tarafından verildi. Kongrenin tema konferansı konuşmasını ise Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak yaptı.

Oldukça verimli ve yoğun katılımlı bir kongre geçirdiklerini belirten Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. S. Gülfem Çakır, bu tür bilimsel etkinliklerin öğrencilerin akademik deneyim kazanması ve alanında uzman akademisyenlerle tanışma imkanı bulması açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. Çakır, bilimsel çalışmaların yanısıra kongre akşamında düzenlenen konser ve yaz sineması ile katılımcıların keyifli vakit geçirdiğini kaydetti.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Araştırmaları ve Uygulama Merkezi’nin ortağı olduğu “Sosyal Dışlanma Riski Bulunan Gençler ile Çalışmanın Yenilikçi Bir Yolu Olarak Tutoring” adlı Erasmus+ KA2 Stratejik Ortaklık Projesi’nin yaygınlaştırma etkinlikleri kapsamında seminer düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan yaygınlaştırma seminerinin açılışı Akdeniz Üniversitesi İletişim Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürü ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ayhan’ın konuşmasıyla başladı.

Proje çıktılarının ele alındığı seminer kapsamında, sosyal dışlanmaya bütüncül çözüm önerilerinde bulunan bir sunum gerçekleştiren İnönü Ortaokulu Rehberlik ve Danışmanlık Öğretmeni Şenol Baygül, görev yaptığı okulda sosyal bütünleşmeye yönelik yürüttüğü etkinliklerden ve sosyal dışlanmaya maruz kalmış gençlerin sosyal hayatla bütünleşmeleri için yapılması gerekenleri aktardı. Seminerde, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Arş. Gör. Hediye Aydoğan da; projenin amacına, kapsamına, sürecine ve çıktılarına yönelik bilgilendirmelerde bulundu.

Seminer sonunda, İnönü Ortaokulu Rehberlik ve Danışmanlık Öğretmeni Şenol Baygül’e projeye verdiği destekleri ve sunumu için Prof. Dr. Ahmet Ayhan tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Daha sonra Sosyal Tesisler’de yenilen öğle yemeğinin ardından katılımcılara sertifika dağıtıldı.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen Damla Projesi kapsamında Antalya’ya gelen öğrenciler Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’ı ziyaret etti.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Yönetim Kurulu Odası’nda gerçekleştirilen ziyarette öğrencilere Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Doç. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Şube Müdürü Mehmet Ünlü de eşlik etti.

Dezavantajlı aile ve çocukların hiçbir ayrım yapmadan katılımcı gençlerle bir araya gelmesi, kültürel değerlerin karşılıklı aktarımının amaçlandığı proje kapsamında farklı şehirleri gezen öğrenciler, Rektör Ünal’a Damla Projesi hakkında bilgi vererek yaptıkları faaliyetleri anlattı. 

Proje kapsamında gelen öğrencilerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Ünal, öğrencilerin çok önemli bir projede yer aldıklarını söyleyerek; “Toplumun farklı kesimlerini biraraya getiren, bizi bir arada tutan, bağlarımızı kuvvetlendiren ve değerlerimize sahip çıkan bir gençliğin olduğunu bilmek gurur verici. Çıktığınız bu anlamlı yolda sizlere başarılar diliyorum.” dedi.

 Ziyaret sonunda öğrenciler Rektör Ünal’a plaket takdim etti. 

 

Akdeniz Üniversitesi Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Beykan Çizel, bir yıldır vekaleten yürüttüğü İletişim Fakültesi dekanlık görevini İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ayhan’a devretti.

İletişim Fakültesi’nde düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Beykan Çizel, “İletişim Fakültesi dışından bir öğretim üyesi olarak fakültede işlerin sağlıklı bir şekilde yürümesi için elimizden geleni yaptık. Umarım başarılı olmuşuzdur.” dedi. Fakülte Dekanlığı görevini fakültenin öğretim üyesine bırakmaktan dolayı memnun olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çizel, Dekan Ayhan’a yeni görevinde başarılar diledi.

Dekanlık görevini devralan Prof. Dr. Ahmet Ayhan ise Prof. Dr. Çizel’e emeklerinden dolayı teşekkür ederek, olağanüstü bir zamanda görevi yürüttüğü için kendilerine samimi ve içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi. Akdeniz iletişimin Türkiye’nin en gözde iletişim fakültelerinden bir olduğunu söyleyen Dekan Ayhan; “Teorinin yanında uygulamalı eğitimlerimizle geleceğin profesyonel iletişimcilerini yetiştiriyoruz. Akdeniz iletişimde eğitim alan öğrenciler eğitim hayatları süresince sektöre tam anlamıyla hazırlanıyorlar. Akademisyenlerimizin özverili çalışmaları, öğrencilerimizin gayreti sayesinde Akdeniz İletişimden mezun olan öğrenciler sektörde Akdeniz Üniversitesi’ni en güzel şekilde temsil ediyorlar.” dedi.

İletişim Fakültesi’nin yeni dekanı Prof. Dr. Ayhan konuşmalarından ardından Prof. Dr. Çizel’e yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür belgesi taktim etti.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ev sahipliğinde 02-03 Kasım 2017 tarihlerinde, Senex I. Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi düzenlenecek.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile Artı Nefes Vakfı’nın destekleriyle düzenlenecek olan Senex I. Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi, Türkiye İstatistik Kurumu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan uzmanların katılımıyla Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Senex I. Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi, yaşlanma sürecini ve yaşlılık dönemini, sosyal, davranışsal ve sağlık perspektifinden inceleyen, lisansüstü araştırmacıları etkileşimli bir biçimde tartışma platformunda buluşturacak. Kongrede; ampirik araştırmalar, kavramsal çalışmalar ve yöntembilime ilişkin katkılar, bilim dünyasının ilgisine sunulacak.

Senex I. Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi’ne ilişkin açıklama yapan Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Kongre Eş Başkanı Doç. Dr. Özgür Arun; “Kongre ile lisansüstü çalışmalarını farklı alanlarda sürdüren genç bilim insanlarını, yaşlanma ve yaşlılık alanında çalışma yapmaya özendirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, yaşlılık ve yaşlanma alanında gerçekleştirilecek bilimsel çalışmaların ülkemiz için değerini ve önemini tanıtmak, genç bilim insanlarını yaşlılık çalışmaları bağlamında düzenli olarak bir araya getirerek, bilimsel bir network oluşturmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Merkezi İngiltere’de olan ve 14 yıldır dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan Times Higher Education (THE) “Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2018” raporunu yayınladı. 77 ülkeden 1000 üniversitenin yer aldığı sıralamada Akdeniz Üniversitesi, tarihinde ilk kez Dünya Üniversiteler Sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girmeyi başardı.

Dünyanın en iyi üniversitelerini belirleyen Times Higher Education’ın (THE) raporunda üniversiteler; öğretim, araştırma, alıntılar, uluslararası görünüm ve endüstri geliri kriterlerine göre sıralanıyor.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Açıklanan ilk 1000 üniversite içerisinde 16 Türk üniversitesi bulunuyor. Akdeniz Üniversitesi de tarihinde ilk kez eğitim camiası için büyük öneme sahip Dünya Üniversiteleri Sıralaması raporunda yer almayı başardı. Bu üniversitemiz için önemli bir başarı. Genel olarak Türk üniversiteleri arasında gerilemenin yaşandığı raporda yer almak memnuniyet verici.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi’nin son yıllarda birçok farklı kuruluş tarafından yapılan başarı sıralamalarında üst sıralarda yer aldığını söyleyen Rektör Ünal, üniversitenin eğitim alanındaki bu yükselişinin artarak devam edeceğini kaydetti.

Akdeniz Üniversitesi 2017-2018 eğitim-öğretim yılına 18 Eylül 2017 Pazartesi günü yaklaşık 74 bin öğrencisiyle başladı. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 16.108 yeni öğrenci Akdeniz Üniversitesi ailesine katıldı.

Akdeniz Üniversitesi’nde; 22 fakülte, 11 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul, 1 konservatuvar, 7 enstitü ile bilimsel çalışmaların yanı sıra sanatsal, sportif ve kültürel etkinlikler ile öğrencilere evrensel standartlarda bir eğitim hayatı sunduklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Üniversitemiz, gerek yurt içinden gerekse yurt dışından her geçen yıl daha fazla öğrenci tarafından tercih ediliyor. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı, uluslararası öğrenci sınavı, özel yetenek sınavları, lisansüstü eğitim sınavları ile 16.108 yeni öğrenci Akdeniz Üniversitesi ailesine katıldı. Böylelikle toplam 73.791 öğrencimiz oldu. Yükseköğrenim için Akdeniz Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerimizi kutluyor ve başarılar diliyorum.” dedi.

Her geçen yıl uluslararası öğrenci talebinde de artış yaşandığını ifade eden Rektör Ünal, “Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, Hollanda, Almanya, Özbekistan, Kırgızistan, Çin başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafından öğrencimiz var. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için 557 uluslararası öğrenci Akdeniz Üniversitesi’ni tercih etti. Geçen yıl 1654 olan uluslararası öğrenci sayımız son yerleştirmelerle birlikte 2 bini geçti.” dedi.

Öğrenci taleplerinin her yıl artmasında sunulan eğitim imkânları ve sosyal olanakların yanısıra öğrenci memnuniyetine verdikleri önemin de etkisi olduğunu belirten Rektör Ünal; Memnuniyet araştırmalarında öğrencilerini üst düzeyde memnun edebilen üniversiteler arasında yer alıyoruz. Geçtiğimiz aylarda üniversite öğrencilerinin üniversitelerden tatmin olma düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’na göre devlet üniversiteleri içerisinde 4. sırada yer aldık. Yine uluslararası öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelerden tatmin olma düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyet Araştırması’na göre de devlet üniversiteleri içerisinde 5. sırada yer aldık. Bu sıralamalar öğrencilerin tercihinde önemli bir etken.” diye konuştu.

18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayan 2017-2018 eğitim-öğretim yılının 18 Mayıs 2018 tarihinde sona ereceğini belirten Rektör Ünal; “2017-2018 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, akademik ve idari personelimize hayırlı olmasını diler, başarılarla dolu, mutlu huzurlu bir yıl temenni ederim.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi, Avrupa’da ve Dünyada yükseköğretimin uluslararasılaşmasına katkı sağlamayı hedefleyen Avrupa Uluslararası Eğitim Derneği tarafından düzenlenen Avrupa’nın en saygın ve en büyük fuarı olan Avrupa Yükseköğretim Konferans ve Fuarı’na katıldı.

İspanya’da Sevilla Fibes Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen ve yükseköğretimde kalite, uluslararasılaşma, işbirliği ve benzeri konularla ilgili çalıştay, toplantı ve seminerlerin yer aldığı EAIE 2017 fuarı,  95 farklı ülkeden 6000 katılımcıyı ağırladı.

Dünyanın ikinci büyük Avrupa’nın ise en büyük uluslararası eğitim fuarı olan EAIE 2017’ye Akdeniz Üniversitesi’nin misyonları, vizyonları, eğitim faaliyetleri ve uluslararası fırsatlarını tanıtmak üzere Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Doç. Dr. Binnur Genç İlter ve Erasmus+ ve Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü Uzm. Nurgül Büyükkalay katıldı. Fuarda, farklı ülkeler ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan Mevlana Değişim Programı ve Erasmus+ Programı kapsamında işbirliği kurmak ve uluslararası öğrenci potansiyelini artırmak amacıyla dünyanın farklı coğrafyalarında yer alan üniversiteler ile temaslarda bulunuldu.

Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Doç. Dr. Binnur Genç İlter, Akdeniz Üniversitesi’nin uluslararasılaşma hedefleri doğrultusunda, Avrupa çapındaki yükseköğretim kurumları arasında işbirliğini güçlendirmek ve değişim programları kapsamında ortaklık imkanlarını çeşitlendirmenin yanı sıra bu kuruluşların uluslararası tanınırlığını artırmak üzere Avrupa Uluslararası Eğitim Birliği (EAIE) tarafından her yıl düzenlenen uluslararası yükseköğretim fuarına katılıma önem verdiklerini vurguladı. Doç. Dr. Binnur Genç İlter, uluslararası alanda yeni ufuklar açılmasına zemin hazırlayan bu fuarlar sayesinde Akdeniz Üniversitesi’nin uluslararası işbirlikleri sayısında önemli artışlar kaydettiğini belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr.  Bekir Akgöz ve Prof. Dr. Ömer Civalek, Yükseköğretim Kurulu tarafından bu yıl ilk kez hayata geçirilen Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Üniversitelerdeki bilimsel araştırma ile gerçekleştirilen çalışmaları, projeleri, tezleri ve topluma hizmet faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla verilen Üstün Başarı Ödülü’ne Fen ve Mühendislik Bilimleri alanında, “İnşaat mühendisliği alanında katı cisimler mekaniği” üzerine yaptıkları doktora tezi ile Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Bekir Akgöz ve tez danışmanı Prof. Dr. Ömer Civalek layık görüldü.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyelerine ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, 2017 Akademide “Üstün Başarı Ödülleri” kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde YÖK tarafından düzenlenen “2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni”nde gerçekleştirilen programla verildi.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Kişisel Gelişim Etkinlikleri kapsamında “Kişilerarası İlişkide Etkili ve Doğru İletişim Kurma” konulu konferans verildi.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Kumluca Meslek Yüksekokulu idari ve akademik personeline yönelik düzenlenen konferansta Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlkay Keser konuşmacı olarak yer aldı.

Yrd. Doç. Dr. İlkay Keser, konuşmasında iletişim engelleri ve kazalarına, davranış şekillerine, etkili ve doğru iletişim kurmada önemli hususlara, başvuran ve hizmet verenin haklarına yer verdi. Ayrıca etkin dinleme, insanların ortak özellikleri, sosyal alanda görgü ve nezaket kuralları ile kamusal alanda protokol kurallarının önemini vurguladı.

Daha sonra soru cevap şeklinde devam eden programın sonunda Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel tarafından Yrd. Doç. Dr. İlkay Keser’e teşekkür belgesi takdim edildi.

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Samir Mirzayev, MEB Antalya Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile yürütülen “Milli Parklardaki Biyolojik Değerlerimizi BİLSEM Ne Olur?” isimli TÜBİTAK projesi çerçevesinde “Seslerden Renklere; Sinestezi Fenomeni” konulu bir seminer verdi.

Seminere proje kapsamındaki okul öğrencileri ile Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri de katıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminerde Öğr. Gör. Samir Mirzayev, müzik seslerinin insanların değişik duyularını harekete geçirmesini slaytlar, müzik  ve video gösterisi eşliğinde anlattı.

“Seslerden Renklere; Sinestezi Fenomeni” seminerinin büyük ilgi gördüğünü söyleyen Öğr. Gör. Samir Mirzayev, “Seminer gerçekleştirmek için Viyana 2. Uluslararası ‘Edelweiss’ Piyano Yarışması komitesinden de teklif aldım. Aynı semineri 2 Aralık 2017 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da da vereceğim.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından yürütülen Uluslararası Değişim Programları, Erasmus+ ve Mevlana Değişim Programı kapsamında 2017-2018 Akademik Yılı Güz Döneminde eğitim almak üzere Akdeniz Üniversitesi’ne gelen öğrenciler için “Hoş geldin Yemeği” ve “Oryantasyon Programı” düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Kır Kahvesinde düzenlenen yemeğe, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Ögke, Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Doç. Dr. Binnur Genç İlter, Erasmus+ ve Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü Uzm. Nurgül Büyükkalay ve ofis çalışanları katıldı.

Akdeniz Üniversitesi Kır Kahvesi’nde düzenlenen “Hoşgeldin Yemeği”nde konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Ögke, Uluslararası öğrenci sayılarının her geçen yıl arttığını söyleyerek 2017-2018 Akademik Yılı Güz Döneminde Erasmus+ Programı ile Almanya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Hollanda, Litvanya, Romanya, Polonya, Portekiz ve Slovakya; Mevlana Değişim Programı ile de Azerbaycan, Bosna-Hersek, Filistin, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan ve Ukrayna başta olmak üzere farklı ülkelerden çok sayıda öğrencinin öğrenim görmek üzere Akdeniz Üniversitesi’ni tercih ettiğini belirtti.

Dünyanın çok farklı coğrafyalarından gelen öğrencileri Akdeniz Üniversitesi’nde ağırlamaktan duydukları mutluluğu dile getiren Prof. Dr. Ahmet Ögke, Erasmus+ ve Mevlana gibi değişim programlarını Üniversite olarak büyük bir başarıyla yürüttüklerini ve gelen öğrencilerin Akdeniz Üniversitesi’nden memnun bir şekilde ayrıldıklarını kaydetti.

“Hoşgeldin Yemeği”nin ardından, Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından Erasmus+ ve Mevlana Değişim Programı kapsamında Güz döneminde gelen öğrenciler için “Oryantasyon Programı” düzenlendi. Düzenlenen Oryantasyon Programında öğrencilere Akdeniz Üniversitesi’nde eğitim, Türkiye’de ve Antalya’da yaşam kültürü hakkında bilgilendirme yapıldı.

Akdeniz Üniversitesi ‘2017-2018 Akademik Yılı Açılışı’ 29 Eylül 2017 Cuma günü görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Tören alanında bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Atatürk Konferans Salonu’ndaki ilk ders programı ile devam etti. Törene; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ak Parti Antalya Milletvekilleri Gökçen Özdoğan Enç ve Atay Uslu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, protokol üyeleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşması için ilk olarak kürsüye çıkan Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Muhammet Fatih Özel, Öğrencinin öğrenmek, talebenin ise talep etmekten geldiğine işaret ederek, “Bizler talep eden olacağız. Bilgiye aç, sürekli yeni şeyler öğrenme hevesinde olan ve hep talep eden olacağız. Sürekli okuyup, düşünce dünyamıza yeni değerler katarak günümüze ve geleceğe katkı sağlayan donanıma kavuşmak için çabalayacağız” dedi.

Akdeniz Üniversitesi olarak yeni bir eğitim öğretim yılına daha başlamanın heyecanı içerisinde olduklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.  Dr. Mustafa Ünal, Akdeniz Üniversitesi’nin öğrenci ve öğretim üyeleri tarafından en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer aldığını vurgulayarak, üniversiteye bu yıl 16 bin 108 yeni öğrencinin katıldığını bildirdi. 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında 2 bin 44’ü uluslararası olmak üzere toplam 73 bin 791 öğrenci sayısına ulaştıklarını belirten Ünal, “Üniversitemiz 2 bin 439 yetkin akademik kadrosuyla hem günün hem geleceğin gereklerine göre eğitim vermekte hem de bilimsel, sanatsal, sportif ve kültürel alanda bölgemize ve ülkemize katkılar sunmaktadır.” dedi.

Rektör Ünal’dan sonra kürsüye çıkan Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise, turizm kenti olan Antalya’nın eğitim kenti olması gerektiğini de söyledi. Antalya’nın 5 üniversitedeki 80 bin öğrenciyle, ilk ve ortaöğretimdeki başarılarla eğitimde marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini kaydeden Vali Karaloğlu, bunda Akdeniz Üniversitesi’nin çok büyük katkısı olduğunu vurguladı.

2017-2018 Akademik Yılı’nın ilk dersini vermek üzere kürsüye çıkan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Akdeniz Üniversitesi’nin akademik kadrosunun çok kaliteli olduğunu, iyi yönetildiğini ve öğrencilerin çok değerli bir üniversitede eğitim gördüklerini söyledi. Akdeniz Üniversitesi’nin Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk bin üniversite arasına girdiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, hedefin ilk 500 olduğunu kaydetti. Çavuşoğlu daha sonra “Girişimci ve İnsani Dış Politika” konusunda önemli bilgiler aktardı.

Tören sonunda Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal tarafından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na günün anısına hediye takdim edildi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal eşliğinde, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve beraberindeki heyet Antalya Teknokent’i ziyaret ettiler.

Antalya Teknokent’i ziyaret heyetinde ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Antalya İl Müdürü Mahmut Kaplan, BAKA Antalya Koordinatörü Alaattin Özyürek de yer aldı. Ziyarette Antalya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Zeki Alagöz ve Genel Müdür Yrd. Öğr. Gör. İbrahim Yavuz proje faaliyetleri ve çalışmaları ile ilgili sunum gerçekleştirdiler.

Antalya Teknokent’in mevcut durumda 108 firma ve 570 personeli ile faaliyetlerine devam ettiğini söyleyen Alagöz, “Teknokent’te 2016 yılı içerisinde 39 milyon TL bütçe ile 129 proje, bu zamana kadar ise toplamda 605 proje yürütülmüştür. Teknokent’in firmalara en önemli katkılarından birisi, yürütmekte olunan Ar-Ge projeleri neticesinde firmaların elde ettikleri teşviklerdir. 2016 yılı içerisinde bölgede yürütülen faaliyetler sonucunda, 14 milyon TL kurumlar vergisi, 850 bin TL KDV muafiyeti, 6 milyon TL gelir vergisi muafiyeti, 500 bin TL SGK muafiyetinden faydalanılmıştır. Bu rakamlar, Teknokent’ in firmalara sağlamış olduğu ekonomik katkının ne denli büyük olduğunu göstermektedir.” dedi.

Bölgede devam eden Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra, yürütülen pek çok proje sayesinde bölgeden farklı hedef gruplarına da katkı sağlanmaya devam edildiğinin altını çizen Alagöz, 2015 yılında kurulmuş olunan 2016 yılı itibariyle faaliyete başlayan Teknoloji Transfer Ofisi sayesinde, farkındalık sağlama, destek programlarına yönelik hizmetler, proje geliştirme ve yönetim hizmetleri, fikri sinai mülkiyet hakları yönetimi, şirketleşme ve girişimcilik hizmetleri ile bölgeye katkı sağlanmakta olduğunu bildirdi.

AB tarafından finanse edilen olan ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Destek Programı kapsamında, Teknokent yönetiminin uzun süredir planlamakta olduğu ATEKLAB Projesi’ni hayata geçirmek için önemli bir adım atıldığını da hatırlatan Alagöz, “Bu proje ile 1. mevcut ve yeni Ar-Ge firmalarının, akademisyenlerin, girişimcilerin ve sanayi kuruluşlarının hizmet alımı ile yararlanabilecekleri ortak bir kullanım alanı oluşturulacaktır. Projenin hayata geçirilmesi ile, 34 adet yeni makine alımı, Hedef gruplara yönelik 270 adet eğitim düzenlenmesi, 45 adet tanıtım organizasyonu gerçekleştirilecektir” şeklinde konuştu.

Sunum sonrasında, Teknokent firmalarından elektrik-elektronik sektöründe faaliyet gösteren başarılı firma Desird Tasarım, sağlık sektöründe faaliyet gösteren 2016 yılı altın havan yatırım ödülü sahibi firmamız Naturmed ve turizm sektörüne yazılım geliştirmekte olan sektörünün başarılı isimlerinden San Bilgisayar şirketlerine ziyaret gerçekleştiren heyet, Şirket yetkililerinden yürüttükleri Ar-Ge projeleri ve geleceğe yön veren teknolojileri hakkında bilgiler aldı.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından aşure günü etkinliği düzenlendi.

Mühendislik Fakültesi bahçesinde yapılan etkinliğe Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Topuz, Makine Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Elektronik Mühendisleri Odası temsilcileri ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Aşure günü vesilesiyle biraraya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Birliğin, beraberliğin, paylaşmanın, barışın, dostluğun ve hoşgörünün temsili olan böyle anlamlı bir günde öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve sektör temsilcileri ile biraraya gelmekten son derece mutluyuz.” dedi. Akdeniz Üniversitesi olarak büyük bir kurum olduklarını dile getiren Rektör Ünal, “Bu yıl itibariyle 74 bin öğrenci ve 22 fakülteye ulaşmış bulunuyoruz. Her geçen yıl niceliksel olarak büyüyen Üniversitemizde niteliksel olarak büyüme hedefimiz için de elimizden geleni gayreti gösteriyoruz. Bu anlamda Mühendislik Fakültemiz önemli bir konumda. Gerek fakülte olarak gerekse öğretim üyeleri olarak ülke çapında önemli başarılara imza atıyorlar. Bu vesileyle tüm öğretim üyelerimize başarıları çalışmalarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Etkinlikte konuşan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Topuz ise, “1998 yılında kurulan fakültemizde 10 bölüm, 3200 lisans ve 500 lisansüstü öğrencimiz ile eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine devam ediyoruz. Bölümlerimiz her alanda ülke çapında üst sıralarda yer alıyor. Fakülte olarak araştırma alanında da önemli mesafeler katettik. 2017 yılı akademik teşvik sıralamasında Mühendislik Fakültemiz Türkiye genelinde 1. sırada yer aldı. Bu başarılarımızda bize katkı sağlayan tüm öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve bize her türlü desteği sağlayan Rektörümüze teşekkür ediyorum.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde 05-08 Ekim 2017 tarihleri arasında 31. Bilgisayar Mühendisleri Bölüm Başkanları Toplantısı ve 2. Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Konferansı (UBMK 2017) düzenlendi.

05 Ekim 2017 Perşembe günü Hotel Su’da gerçekleştirilen Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Konferansı’na TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Doç. Dr. Melih Günay, kurum temsilcileri ile çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Doç. Dr. Melih Günay, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Yazılım Mühendisliği ve buna yakın diğer bilim dalları hızla değişmekte ve gelişmektedir.​ Bu gelişme ve değişime ayak uydurmak, bölümlerin yaşadığı sorunlara çözüm bulmak ve ülkemizin geleceğine katkı sağlamak amacıyla Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanları toplantıları düzenlenmektedir. Bu yıl bu toplantıların 31. sini Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde düzenliyoruz. Bu toplantılarda üretilen yararlı sonuçların sadece bölüm başkanları arasında değil tüm akademisyenlere de aktarılması amacıyla düzenlenen bu programın verimli geçmesini diliyorum.” dedi.

Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Konferansı bu yılki ana konusunun “Büyük Veri” olarak belirlendiğini söyleyen Doç. Dr. Melih Günay; “Konferansta birbirinden değerli araştırmacılar, kamu ve sektör çalışanları yapılan yeni ve farklı araştırmaları, çalışmaları, uygulamaları ve düşüncelerini bizlerle paylaşacak. Şimdiden bu değerli paylaşımlar için tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Konferansta konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ise Türkiye’deki şirketlerin dijital teknolojilere ayak uydurmasının üzerinde düşünülmesi gereken bir problem olduğunu belirterek şunları kaydetti; “İş dünyası dijital teknolojideki bazı kelimelere ve konulara çok yabancı, zaman zaman bu alanlarda yatırım yapmaktan korkuyor. Eklemeli üretim, bulut teknolojileri, siber güvenlik, akıllı robotlar bu kelimeler gerçekten zaman zaman iş dünyasına soru işaretleri koyuyor. Bu konuda iş dünyası için daha yumuşak veya sempatik kelimeler bulmak gerektiğine inanıyorum. Hedefimiz tamamen bu teknolojilerden faydalanarak Türkiye’nin dönüşmesine ve ekonomiye daha fazla katkı sağlamak.”

Konferansın açılış konuşmalarının ardından davetli konuşmacıların oturumlarına geçildi.

Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi ve Seramik Sanatçısı Serdar Aslan, 20 Eylül – 4 Ekim 2017 tarihleri arasında İtalya’da özel eserlerinden oluşan “Likya Pentekonterleri ve Apollonları” adlı kişisel sergisini açtı.

İtalya Milano Başkonsolosluğu Salonu’nda açılan “Likya Pentekonterleri ve Apollonları” seramik sergisinde sanatçının seramik çamuru ile şekillendirilip 900°C derecede pişirilen ve gümüş pigmentiyle renklendirilen M.Ö. V. Yüzyıl Likya Pentekonterlerinin olası görünümlerinden, nümizmatik Apollon sikkelerinden ve Magistrat heykelciklerinden oluşan eserleri ve sanatçının Antalya (Likya) temalı 10 adet fotoğraf çalışmaları sergilendi.

Türkiye Başkonsolosluğu tarafından organize edilen “Likya Pentekonterleri ve Apollonları” seramik sergisi İtalyan ve Türk sanatseverlerden yoğun ilgi gördü.

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 3. Ulusal Çocuk Genetik Sempozyumu 12 Ekim 2017 Perşembe günü başladı.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükran Taçoy’u Anma Töreni ile başlayan sempozyuma Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Özbilim, Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği adına Prof. Dr. Cihangir Özkınay, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Ercan Mıhçı ile yurt içinden birçok akademisyen katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Ercan Mıhçı; “Hepimizin bildiği üzere, genetik hastalıkların büyük bir kısmı çocukluk çağında karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle pediatrideki hemen hemen tüm bilim dalları ile pediatrik genetik bilim dalı arasında yakın bir işbirliği mevcuttur. Genetik bilimindeki hızlı ilerleme, nedeni bilinmeyen çok sayıda hastalığın sebebinin aslında genetik problem veya problemler olduğunu göstermeye başlamıştır. Sempozyumumuzda, özellikle bu yeni yöntemlerin pediatride kullanımı, sonuçların yorumlanması açısından alanında çok değerli konuşmacıların sunumları ile bilgilerimizi güncelleyeceğiz.”dedi. Prof. Dr. Ercan Mıhçı ayrıca sempozyumda, klinikte sık görülen sendromların takiplerinde dikkat edilmesi gereken noktalar ve tanı konulamayan hastaların tartışıldığı klinik toplantıların da yer alacağını sözlerine ekledi.

3. Ulusal Çocuk Genetik Sempozyumu’nun Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde yapılıyor olmasında onur duyduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Son yıllarda genetik bilimindeki hızlı ilerleme, hem tanısal testlerde hem de tedavi alanında yeniliklere neden olmuştur. Bu durum genetik bilimini, tüm tıp bilim dallarının odağı haline getirmiştir. Ayrıca genetik hastalıkların tedavisi pek çok hastalığın tedavisinin de daha iyi yapılmasının önünü açmıştır. Bu hızlı ilerleme ile ilgili yeni bilgilerin sempozyum boyunca üniversitemiz ortamında konuşulup tartışılması bizim için çok kıymetlidir. Antalya’mızın en güzel zamanında yapılacak sempozyumun başarılı olmasını dilerim.” dedi.

2 gün sürecek sempozyumda Down Sendromu, Otizm tanısında genetiğin yeri, işitme kayıpları, yeni tanımlanan sendromlar ve özellikle yeni yöntemlerin pediatride kullanımı konularında alanında uzman, ulusal ve uluslararası deneyimli konuşmacıların sunumları yer alacak.

 

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, TRT-Geleceğin İletişimcileri Yarışması’ndan ödüllerle döndü.

TRT tarafından genç iletişimcileri desteklemek ve teşvik etmek amacıyla bu yıl 3.sü düzenlenen Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda; radyo yayıncılığı, televizyon yayıncılığı, sesli görüntülü haber yayıncılığı ve yeni medya olmak üzere 4 ana dal ve 15 alt dalda ödüller dağıtıldı. 35 üniversiteden 351 öğrenci ve 221 eserin yarıştığı Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri toplamda 4 dalda 5 ödül kazandılar.

TRT Arı Stüdyoları’nda yapılan ödül töreninde, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Osman Işık ve Gökhan Cengiz müzik videosu kategorisinde birincilik, haber fotoğrafı kategorisinde Coşkun Kan birincilik aynı kategoride Nazgul Kenzhetay üçüncülük,  radyo drama kategorisinde Yağmur Sarıoğlu ve İrfan Çıtak üçüncülük, televizyon programı kategorisinde ise Mustafa Gök ve Nurullah Gök üçüncülük kazanarak önemli bir başarıya daha imza attılar.

Ödül töreninde öğrencileri yalnız bırakmayan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ayhan, genç iletişimcilerle gurur duyduğunu söyleyerek, iletişim alanında önemli bir yarışma olan TRT-Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda Akdeniz Üniversitesi’ni başarı ile temsil eden Akdeniz İletişimin başarılı öğrencilerini tebrik etti.

Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü’nün ev sahipliğini yaptığı “Orta Zamanda Orta Deniz” adlı fotoğraf sergisi 16 Ekim 2017 Pazartesi günü yoğun bir katılımla açıldı.

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Sergi Salonu’nda düzenlenen serginin açılışına Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Ertürk, Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitü Müdürü Prof. Dr. Tuncer Demir, Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Özgür Arun ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Sanat danışmanlığını T. M. P. Duggan’ın, sergi küratörlüğünü Arş. Gör. Özge Bozkurtoğlu Özcan’ın yaptığı fotoğraf sergisinde, Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencileri Doğan Mert Demir ve Hasan Atik’in objektifine yansıyan Antalya, Kıbrıs ve Mısır’da bulunan ortaçağ döneminden kalma eserler sergilendi.

Serginin Akdeniz’in Ortaçağ tarihi alanında yapılan akademik çalışmalar sonucunda ortaya çıktığını belirten Sergi Küratörü Arş. Gör. Özge Bozkurtoğlu Özcan; “Orta Zamanda Orta Deniz adlı fotoğraf sergimiz ile bu üç bölgenin tarihine ışık tutmayı, unutulmaya yüz tutmuş ‘çok kültürlülük’ olgusuna dikkat çekmeyi ve ortaçağ atmosferini yeniden canlandırmayı hedefledik. Ortaçağ’dan kalma Akdeniz çevresindeki yapıların güncelliğini koruduğunu, bu üç bölgedeki etkileşimin ne kadar önemli olduğunu ve yüzyıllar boyunca ayakta kaldığını gösterebilmeyi amaçladık.” dedi.

Tarih, kültür ve sanatı bir arada bünyesinde barındıran  “Orta Zamanda Orta Deniz” fotoğraf sergisi 16 Ekim -17 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde Akdeniz Üniversitesi Türk Dünyası Yörük Türkmen Öğrenci Topluluğu kuruldu.

Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu’nun danışmanlığında kurulan topluluk, Türk kültürünün kaybolmaya yüz tutmuş değerlerini gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor.

Türk Dünyası Yörük Türkmen Öğrenci Topluluğu’nun Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu; “Öğrenci topluluğumuzu, yörük kültürünün gençler tarafından da sahiplenilmesi, yaşatılması ve Türk milli kültürüne katkı sağlamak amacıyla kurduk. 99 üye öğrenci ile kurduğumuz ÜNİYÖR topluluğumuzda hedef 1071 üye. Öğrencilerimizle 23 Ekim 2017 Pazartesi günü yapacağımız genel kurul toplantısı ile çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başlayacağız. Topluluğumuz tüm Türk dünyasına hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi YÖRKAM ile ÜNİYÖR topluluğunun çalışmalarını işbirliği koordineli bir şekilde yürüteceklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu; Akdeniz Üniversitesi olarak, yörük kültürünü bilimsel anlamda araştırmak ve desteklemek amacıyla daha önce merkezimizi kurmuştuk. Şimdi de bu kültürün ve  bilincin yaşatılması amacıyla kurduğumuz ÜNİYÖR topluluğu ile öncü olmaya devam ediyoruz. Yapacağımız çalışmalar ile kültürel olarak birlik ve beraberliğimizi arttırmayı ve bunun yanında milli kültürümüzü ve Üniversitemizi ulusal ve uluslararası alanda en iyi şekilde temsil etmeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.

PATENTLE TÜRKİYE - I. ULUSAL ÜNİVERSİTELER PATENT YARIŞMASI

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ilk defa üniversite öğrencilerine yönelik patent yarışması düzenlenmektedir.

Üniversitelerde patent konusunda farkındalık oluşturulması, üniversite öğrencilerinin profesyonel meslek hayatında veya akademik çalışmalarda kullanacakları teknik bilgilerle donatılması ve öğrencilerin ülkemizin teknolojik gelişmesinde önemli bir yer tutan buluş faaliyetlerine özendirilmesini amaçlanmaktadır.

Yarışma sürecince, üniversite öğrencilerinin, oluşturulan internet sitesi üzerinden çok daha kolay bir şekilde ve ücretsiz olarak online patent başvurusu yapmaları sağlanacaktır. Diğer başvuru yolları kullanılarak yapılan başvurular, yarışma kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Üniversitemizde öğrenim gören ve teknik bir buluş/fikre sahip olup patent başvurusu yapacak

  • Ön Lisans
  • Lisans
  • Yüksek Lisans ve
  • Doktora

Öğrencisi olan herkes yarışmaya katılım sağlayabilir.

Yarışmaya katılım, ilgili mevzuat hükümlerine göre patent başvurusu yapılmak suretiyle gerçekleştirilecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ

15 Ekim 2017 – 31 Aralık 2017: Başvuruların Alınması

2 Ocak 2018 – 31 Mart 2018: Başvuruların Değerlendirilmesi ve Ön Eleme

15 Nisan 2018: Finalistlerin Açıklanması

Ödül Töreni

ÖDÜLLER

PARA ÖDÜLÜ:

Birinciye 30.000 TL

İkinciye 20.000 TL

Üçüncüye 10.000 TL

FUAR DESTEĞİ:

5 kişiye Almanya, Amerika, Güney Kore, İsviçre ve Rusya’da düzenlenen uluslararası buluş fuarlarına katılım imkanı

DİĞER ÖDÜLLER:

İlk 10’a girenlere çeşitli ödüller (dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar, vs)

Detaylı bilgi ve başvuru desteği için AKİŞMER TTM ile iletişime geçebilirsiniz.

AFİŞ  & ŞARTNAME 

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin önderliğinde kamu denetçiliği ve arabuluculuk başta olmak üzere hukuki gelişmeleri araştırmak amacıyla “Kamu Denetçiliği ve Arabuluculuk Topluluğu” kuruldu.

Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Bilge Bingöl Schrijer danışmanlığında kurulan topluluk öncelikli olarak, hak ihlalleri bakımından önleyici hukuki tedbirleri almak üzere geliştirilen “Kamu Denetçiliği Kurumu” hakkında araştırma, farkındalık yaratma, bilgi paylaşımı,  araştırma ve inceleme gezileri yapmayı amaçlıyor.

Kamu Denetçiliği ve Arabuluculuk Topluluğu’nun Türkiye’de, kamu denetçiliği alanında çalışmalar yürütmek amacıyla kurulan ilk öğrenci topluluğu olduğunu söyleyen Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Bilge Bingöl Schrijer; “Topluluğumuz, özellikle Kamu Denetçiliği Kurumu ile işbirliği geliştirerek, Akdeniz Bölgesi öncelikli olmak üzere, Türkiye genelindeki kamu kurumlarında idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemeyi, araştırmayı ve önerilerde bulunmayı, ilgili hususlarda kamuoyunda bir farkındalık yaratmayı hedeflemektedir.” dedi.

Topluluğun, hukuki gelişmeler hakkında “Sokak Hukuk Kliniği” şeklinde çalışmalar da yürüteceğini  belirten Bingöl, öncelikli olarak üniversitedeki öğrenciler, öğretim üyesi ve idari personel arasında yapıcı anlaşmazlık yönetimi ve üniversite ortamında yaşanan uyuşmazlıkların yapıcı yöntemlerle çözülmesine katkı sağlamak için “müzakere ve arabuluculuk yöntemlerinin” kullanımını yaygınlaştırılması için çalışmalar yürüteceklerini ifade etti. Buna ek olarak yerel kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde bir arabuluculuk hukuk kliniği geliştirmenin de  planları arasında olduğunu  sözlerine ekledi.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencisi İsmayıl Mammadov, Eurasian Championship organizasyonunda Karma Dövüş Sanatları kategorisinde Avrasya Şampiyonu oldu.

Azerbaycan’ın Sumgayıt şehrinde düzenlenen Avrasya Şampiyonası’na 16 ülkeden 350 sporcu katıldı. Kıyasıya geçen mücadelede Turizm Fakültesi öğrencisi İsmayıl Mammadov, Karma Dövüş Sanatları kategorisinde şampiyonluk elde etti.

Küçük yaşlardan beri spor yaptığını ve daha öncede farklı yarışmalardan şampiyonluk elde ettiğini söyleyen Turizm İşletmeciliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi İsmayıl Mammadov; “5 kez Azerbaycan şampiyonluğu ayrıca Kafkas, Avrupa ve Avrasya şampiyonluğu kazandım. Önümüzdeki dönemde 28 Kasım-02 Aralık tarihleri arasında Ukrayna’da yapılacak olan dünya şampiyonasına hazırlanıyorum. Hedefim dünya şampiyonu olmak. Bu süreçte bana destek olan herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Akdeniz Üniversitesi Türk Dünyası Yörük Türkmen Öğrenci Topluluğu ilk Genel Kurul Toplantısını yoğun bir katılımla gerçekleştirdi.

Genel Kurul Toplantısı’nda Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi Mustafa İnce, oy birliği ile topluluk başkanı seçildi. Antalya Yörük İlbeyi Hamdi Sarıca’nın da konuk olarak katıldığı genel kurulda öğrencilere Yörük Keyfiyesi dağıtıldı.

ÜNİYÖR Topluluk Danışmanı ve YÖRKAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu yaptığı konuşmada birlik ve beraberliğe vurgu yaparak “Yörük Türk’ün Özüdür” dedi. Öğrenci topluluğunu, yörük kültürünü yaşatmak ve Türk milli kültürüne katkı sağlamak amacıyla kurduklarını söyleyen Uslu, “Yapacağımız çalışmalar ile kültürel olarak birlik ve beraberliğimizi arttırmayı ve bunun yanında milli kültürümüzü ve Üniversitemizi ulusal ve uluslararası alanda en iyi şekilde temsil etmeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Tören sonunda toplantıya onur konuğu olarak katılan Antalya Yörük İlbeyi Hamdi Sarıca’ya plaket takdim edildi.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Turizm Fakültesi ve Manavgat Meslek Yüksekokulu işbirliğiyle düzenlenecek olan II. Uluslararası Turizm ve Mikrobiyal Gıda Güvenliği Kongresi, 13-14 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. 

II. Uluslararası Turizm ve Mikrobiyal Gıda Güvenliği Kongresi’nde sizleri de aramızda görmekten onur duyarız.

www.turizmvemikrobiyalgidaguvenligi.com

Saygılarımızla.

ORGANİZASYON KOMİTESİ 

Dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonlarından biri olan Özel Olimpiyatlar Türkiye, etkinliklerine Akdeniz Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları ile devam ediyor.

Akdeniz Üniversitesi ve Özel Olimpiyatlar Türkiye işbirliğiyle, 16 Kasım 2017 Cumartesi günü gerçekleştirilecek  “Akdeniz Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları”nda özel ve partner sporcular; atletizim, bocce, yüzme branşlarında performanslar sergileyecek. Sporun birleştirici gücü ile özel sporcular hem kıyasıya mücadele edecek hem de doyasıya eğlenecekler.

Özel sporcuları antrenman, müsabaka, sosyal etkinliklerde bir araya getirmeyi hedefleyen Akdeniz Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları’nda, genç sporcular ve yaşıtı partnerleri benzersiz bir deneyim yaşayacaklar.

54. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında bu yıl ilk defa Akdeniz Üniversitesi öğrencileri tarafından Genç Jüri Özel Ödülü verildi ve sinema söyleşileri gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve İletişim Fakültesi öğrencileri Halit Yıldız, Nezir Bağcı, Fethullah Kaya, Utku Çırak, Tuğçe Çetinkaya, Furkan Yıldırım, Ozan Seza Gültekin, Hüseyin Baki Karat’tan oluşan Genç Jüri, Ana Urushadze’nin yönettiği “Anne” filmine Genç Jüri Özel Ödülünü layık gördüler.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ayrıca, 54. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında Çocuk ve Gençlik Programı ile sinema üzerine söyleşi de gerçekleştirdi.

Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Çocuk ve Gençlik programında ilk olarak “Dağda Mucize, 93 Yazı, Doru, Geçmişimi Ararken, Bağlılık, Göz Hizasında, Uzaya Yolculuk, Nilas’ın Öyküsü” filmleri izlendi. Ardından Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv Arş. Gör. Serap Duman İnce, Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans Öğrencisi Büşra Üçler ve Sinema-Tv Yüksek Lisans Öğrencisi Semih Ellialtı, filmler üzerine sunumlar gerçekleştirdi. Sunumda filmlerin okuması yapılarak sinema sanatıyla hayatın, çevrenin, dünyanın birçok yönden ele alınabileceği, yorumlanabileceği üzerine söyleşiler yapıldı.

Akdeniz Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, Türkiye Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi’nde Gölhisar Belediyespor ile karşılaştı.

Akdeniz Üniversitesi Gazi Mustafa Kemal Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmada Akdeniz Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, Gölhisar Belediyespor karşısında üstün bir performans sergileyerek maçtan 90-40 skorla galip ayrıldı.

Oynadığı 3 maçta 2 galibiyet elde eden ve bir üst lige çıkmak için büyük bir avantaj sağlayan Akdeniz Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, Pazar günü Gazi Mustafa Kemal Spor Salonu’nda İzmir Menemen Belediyespor ile oynanacak karşılaşma öncesi moral buldu.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü tarafından, Ulu Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan tören, ardından 21. Yüzyılda Atatürk’ü Anlamak Konferansı’yla devam etti. Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Ahmet Ögke, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aydın Beden ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Yoğun ilginin olduğu konferans öncesinde, Antalya Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından Atatürk’ün sevdiği eserler seslendirildi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. yılındayız. Çağını aşan bir lider ve gerçek bir devlet adamı olan Atatürk’ü, her 10 Kasım’da olduğu gibi bu yılda sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.” dedi.

10 Kasım’ların, Büyük Önder Atatürk’ün hayatını, vatan uğruna verdiği mücadeleyi, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından öneminin büyük olduğunu söyleyen Rektör Ünal, “Bu noktada eğitim kurumlarına büyük görevler düşmektedir. Bilim insanları olarak bizler Atatürk’ün bizlere bıraktığı bu güzel mirası en üst seviyelere çıkarmak adına aralıksız çalışmalı ve bilim üretmeliyiz. Ancak eğitimde ve bilimde yapacağımız başarılı çalışmalar ile ülkemizi daha ilerilere taşıyabiliriz. Akdeniz Üniversitesi’nin her ferdinin bu bilinçle hareket ettiğini biliyor ve bundan gurur duyuyorum.” diye konuştu.

21. Yüzyılda Atatürk’ü Anlamak başlıklı konferansı ile Atatürk’ü günümüzde anlamanın öneminden bahseden Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selma Yel; “Toplumda farklı Atatürk algıları var. Aslında tek bir Atatürk var, onu anlamak için yaptıklarına bakmak ve ulaşmak istediği hedeflerine odaklanmak gerekmektedir. Hedeflerini anlamazsanız Atatürk’ü anlayamazsınız. Söylediği her sözde, attığı her adımda derin anlamlar vardır. Bunu idrak edebilmek için de sonucunda ne elde etmek istediğini iyi anlayabilmelisiniz. Tarih ve tarihi liderler dün, bugün ve yarın bağlamında değerlendirilmelidir. Liderler, sadece geçmişte kalmamıştır. Onlar bugün buradadırlar ve yaptıklarıyla geleceğe de yol göstereceklerdir.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Araştırmaları Geliştirme Komisyonu tarafından, araştırma bilincini geliştirmek amacıyla “Hemşirelikte Bilimsel Çalışmaların Paylaşımı” ve “Araştırma Etiği” panelleri düzenlendi.

Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panellere Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm, öğretim elemanları, klinik hemşireleri ve lisansüstü öğrencileri katıldı.

“Hemşirelikte Bilimsel Çalışmaların Paylaşımı” panelinde oturum başkanı Yard. Doç. Dr. İlkay Boz, Hemşirelik Fakültesi Araştırmaları Geliştirme Komisyonu’nun kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini anlattı. Ardından Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim elemanları tarafından gerçekleştirilen ve son bir yılda WOS indexli dergilerde yayınlanan bilimsel çalışmaların sunumları yapıldı. Bu kapsamda Araş. Gör. Ayşegül Ilgaz, “Türkiye’de tarım işçilerinde Kolorektal kanser risk düzeyi, kolorektal kanser tarama oranları ve taramaya katılımlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi”, Araş. Gör. Ayla Kaya, “Hemşirelikte Profesyonel Değerler Modelinin Geliştirilmesi”, Yard. Doç. Dr. Emine Kol, “Hemşire memnuniyetine olumlu çalışma ortamı yaratmada Magnet modeline benzer stratejilerin etkinliği” ve Araş. Gör. Vildan Cırık ise “Hemşirelerin kendileri ve hastaları tarafından kullanılan tamamlayıcı sağlık yaklaşımları konusunda deneyim ve tutumları” konu başlıklı araştırmaları sundular.

Oturum başkanı Prof. Dr. Emine Efe’nin yönetimindeki “Araştırma Etiği” panelinde ise Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Filiz “Etik ve İnsanlık”, Florence Nightingale Hemşirelik Dergisi Editörü Prof. Dr. Melek Nihal Esin “Yayın Etiği ve Hemşirelikte Süreli Yayıncılık” ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkan Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Levent Özgönül “Araştırma Etik Kurulları” adlı konuşmalarını gerçekleştirdi.

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 3. Uluslararası Tarım ve Çevre Kongresi ile 2. Uluslararası Kompost ve Biyogaz Çalıştayı 16 Kasım 2017 Perşembe günü açılış konuşmalarıyla başladı.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 3. Uluslararası Tarım ve Çevre Kongresi ve 2. Uluslararası Kompost ve Biyogaz Çalıştayı’na Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Erdem Yılmaz, KAKAD (Katı Atık Kirlenmesi Araştırma ve Denetimi Türk Milli Komitesi) Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Kocasoy ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Tarım ve çevre konularında gerçekleştirilen bilimsel araştırmaları bütünlük içerisinde değerlendirerek, sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda ortak akıl oluşturmayı ve geleceğe dair yeni perspektifler sunmayı hedefleyen  3. 3. Uluslararası Tarım ve Çevre Kongresi ile 2. Uluslararası Kompost ve Biyogaz Çalıştayı kapsamında 194 katılımcı tarafından toplam 240 bildiri sunumu yapılacak.

Tarım ve çevre konularının birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu söyleyen Kongre Başkanı Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Külcü, “Tek başına tarım veya tek başına çevre sürdürülebilir bir gelecek için çok mümkün görünmüyor. Bu amaçla kongre ve çalıştay kapsamında birbirinden ayrılmaz bir konu olan sürdürülebilir tarım ve çevre konularını bir bütünlük içinde tartışmayı hedefledik.” dedi. Prof. Dr. Recep Külcü, ayrıca bilimsel çalışmaları bütünsel bir yaklaşım çerçevesinde değerlendirerek gelecek perspektifi oluşturmayı ve sürdürülebilirlik temasıyla tarım ve çevrede neler yapmamız gerektiği konusunda yeni projeksiyonlar oluşturmayı da amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Can Ertekin ise, fakülte olarak 3. Uluslararası Tarım ve Çevre Kongresi ile 2. Uluslararası Kompost ve Biyogaz Çalıştayı’na ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirterek kongrenin tüm katılımcılar için verimli ve başarılı geçmesini diledi.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri sektörün önde gelen isimlerinden Petektar Tohumculuk Şirketi’nin sahibi Ziraat Mühendisi Büşra Yapıcı ile buluştu.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Tevfik Aksoy Toplantı Salonu’nda yapılan söyleşide 2015 yılında en hızlı büyüyen 100 şirket arasında yer alan ve tamamıyla yerli sermayeden oluşan Petektar Tohumculuk Şirketi’nin kurucusu ve Türkiye’nin tek kadın ıslahçı şirket sahibi olan Büşra Yapıcı, öğrencilere şirketi ve tohumculuk sektörü hakkında bilgiler verdi.

Aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu olan Yapıcı, sunumun ardından öğrencilere bir başarı öyküsü olan Petektar Tohumculuk’un bu günlere geliş serüveni ile kadın ıslahçı ve yönetici olmanın püf noktaları hakkında da bilgiler aktardı. Sektörün nasıl bir Ziraat Mühendisi istediğine dönük önerilerini de sıralayan Yapıcı öğrencilerin sorularını cevaplayarak söyleşisini bitirdi.

Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Akar, Ziraat Fakültesi öğrencilerinin sektörü tanıması ve öğrencilerin şimdiden tecrübe kazanması amacıyla yaptıkları bu söyleşilere devam edeceklerini kaydetti.

Avrupa Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı işbirliği ile “Bana Saymayı Anlat” isimli sosyal sorumluluk projesi “Montesorri ve Matematik” çalıştayı ile başladı.

“Bana Saymayı Anlat” isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Eğitim Laboratuvarı’nda düzenlenen “Montesorri ve Matematik” çalıştayının açılışına Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Demirkaya, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Bekir Direkçi, Doç. Dr. Bayram Bıçak, Avrupa Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nihal Kubilay Pınar, Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fatma Ünal, Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Pınar, Öğr. Gör. Ceren Koca ve Arş. Gör. Emine Ela Kök katıldı.

“Bana Saymayı Anlat” isimli sosyal sorumluluk projesi ile Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerine, alanlarında benzersiz bir uygulama yapma fırsatı vermek ve okul öncesi dönem çocuklarını matematiğin eğlenceli ve büyülü dünyası ile tanıştırarak okul öncesi eğitime katkı sağlamak hedeflenmektedir.

Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nihal Kubilay Pınar, “Çalıştay kapsamında Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerimize Montesorri-Matematik eğitimleri verildi. Öğrencilerimiz aldıkları eğitim sonunda Antalya Özgecan Aslan Gençlik Merkezi’nde 5-6 yaş grubu okul öncesi dönem çocuklarına 6 hafta süreyle Montesorri-Matematik eğitimini aktaracaklar.” dedi. Yrd. Doç. Dr. Pınar, Avrupa Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak bu tür etkinliklerle gençlerin toplumsal hayata dâhil edilmesi ve sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları için teşviklerinin devam edeceğini de belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında “Şiddete Dur De!” temalı Film ve Video Art Gösterimleri gerçekleştirildi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Amfi Salonu’nda gerçekleştirilen “Şiddete Dur De!” etkinliği kapsamında Güzel Sanatlar Enstitüsü yüksek lisans öğrencileri hazırlamış oldukları, “Öğrenciler Ne Düşünüyor? isimli Kampüs Röportajları ile Cemre Şenses, Serhat Gönen, Semih Ellialtı, Nergis Güler ve Rıfat Alizede de yaptıkları Belgesel Film ile kadına yönelik şiddet konusuna dikkat çektiler. Etkilik kapsamında; Semih Ellialtı “Vur Emri”, Nergis Güler de “Bir Terslik Var Değil mi?” kısa filmleri ile kadınlara yönelik yapılan şiddeti anlatmaya çalıştılar. Etkinlikte ayrıca, “Şiddetin Döngüsü” video art gösterimleri ile Ahmet Sait Yıldız ve Uluç Ceylani de, toplumsal olgu ve olayların sanatın her dalıyla dile getirilip herkese ulaşabileceğini ifade ettiler.

Sunum ve gösterimlerinin ardından Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zehra Yiğit ve etkinliğin moderatörü Sinema-Tv Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Babacan Taşdemir katılımcılara teşekkür belgesi verdi.

TRT ekranlarının başarılı haber sunucu Zafer Kiraz, Dilimiz Kimliğimizdir konferansı ile Akdeniz Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Dil Kurumu ve Uluslararası Kültür Dil ve Edebiyat Derneği işbirliği ile düzenlenen  “Dilimiz Kimliğimizdir” konferansı yoğun ilgi gördü.

Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Ahmet Ögke, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya; dilin, bir milleti meydana getiren unsurların başında geldiğini söyleyerek şunları kaydetti: “Toplumlar millet olmayı bir dile sahip olmakla elde eder ve millî varlıklarını da ancak kendi dilleriyle koruyabilirler. Diline sahip çıkamayan bir millet yok olmaya mahkûmdur. Türk milletinin birer ferdi olarak bizler, dilini kaybeden milletlerin bütün varlığını kaybedeceğini asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu nedenle dilimizi olumsuz etkileyecek her türlü dış faktörlerden korumalıyız.” dedi.

Türkçenin dünyanın en çok konuşulan 5. dili olduğunu aktaran TRT Haber Sunucusu Zafer Kiraz; “Türkçemiz çok zengin bir dil ve çok eski bir geçmişi var. Dilimizde 127 bin 500 kelime mevcut ancak biz bunun 70’ini kullanıyoruz. Dilimizin zenginliğini bilmeli ve en iyi şekilde kullanmalıyız. Ben bu konu da diksiyon eğitimi alınması gerektiğini düşünüyorum. İyi bir Türkçeye sahip olmak ne iş yapıyor olursak olalım bize özgüven verir, başarılı olmamızı sağlar.” dedi.

Türkçeyi güzel ve etkili kullanmanın hayatımızın her anında son derece önemli olduğunu aktaran deneyimli sunucu Kiraz, sunumunda günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız yazım ve konuşma hatalarından da örnekler verdi.

Konferans sonrasında Zafer Kiraz’a, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya tarafından hediye takdimi ile Uluslararası Kültür Dil ve Edebiyat Derneği ile Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Konseyi adına Türkçeyi en güzel ve doğru kullanan sunucu ünvanıyla Türk Diline Hizmet Ödülü takdim edildi.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. İlknur Özkan’ın danışmanlığında 1. Sınıf öğrencileri, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında ‘Şiddete Hayır’ paneli düzenledi.

Panelin açılış konuşmasında Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Selma Öncel, şiddet ve şiddeti önlemede öfke kontrolünün önemli olduğuna vurgu yaptı. Panelde, öğrenci Kader Işık ve Muhammet Hasan Sözduyar Şiddetin tanımı, nedenleri ve çeşitleri”, Neslihan Kaman ve Sevgi Aksoy ‘Okulda Şiddet nedenleri ve etkileri’, Gaye Nur Çağlayan ve Aylin Mangal “ Kadınlara yönelik şiddetin nedenleri ve mücadele yolları”  ile ilgili sunumlar yaptılar.

Panel sonunda öğrenciler, kadına yönelik şiddetle ilgili kısa bir tiyatro gösterisi ve müzik dinletisi de sundular. Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel tarafından panelin sonunda öğrencilere teşekkür belgeleri verildi.  “Şiddete Hayır” konulu panel, geleceğin birer hem anne baba hem de sağlık profesyoneli adayı olan üniversite öğrencilerinin “Evde sokakta iş yerinde kadına yönelik şiddet her yerde şiddete sessiz kalma, ŞİDDETE HAYIR”  sloganıyla son buldu.

Türkiye-ABD Kültürel Mübadele Komisyonu, bilinen adıyla Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2019 – 2020 Akademik Yılı Güz döneminden itibaren ABD’de yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmak isteyen öğrencilere yönelik verilen Fulbright Lisansüstü Bursları ve Türkiye’deki Meslek Yüksekokullarında okuyan öğrencilere yönelik verilen Fulbright Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi koordinasyonunda yapılan Fulbright Bursları Bilgilendirme Toplantısı’nda, Fulbright Eğitim Komisyonu İstanbul Şubesi Temsilcisi Serin Alpokay tarafından 28 Kasım 2017 tarihinde sabah oturumunda Fulbright Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursları, öğleden sonraki oturumda ise Lisansüstü burslarının kapsamı, başvuru koşulları ve dönemi ile ilgili sunumlar gerçekleştirdi.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantılarda, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin başvurularının tarihler kesinleşmemekle beraber Aralık ayında başlayacağı 2018 Nisan ayı içerisinde sona ereceği,  meslek yüksekokulu öğrencilerinin başvurularının ise devam ettiği ve 27 Aralık’da son bulacağı belirtildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Doç. Dr. Binnur Genç İlter,  Fulbright Burslarının tanıtımı ile ilgili faaliyetlerin artırılarak daha fazla sayıda öğrenciye lisanüstü ve meslek yüksekokulu burslarından faydalanma fırsatı sunmayı amaçladıklarını söyledi. İlter, Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu kapsamında bugüne kadar hiçbir Akdeniz Üniversitesi öğrencisinin Fulbright Burslarından faydalanamadığını, tanıtım faaliyetlerinin artırılarak bu yıl ilk olmak üzere daha fazla sayıda öğrencinin burs olanaklarından faydalanmasını hedeflediklerini belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda, “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” kapsamında yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta, muhtemel yangınlara karşı etkili müdahale ve tedbirleri içeren yangın eğitimi verildi.

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen programa, Meslek Yüksekokulu Müdürü  Doç. Dr. Sevim Ercan Kelek, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Süreyya Bilmen, İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi yetkilileri, akademik ve idari personeller ile öğrenciler katıldı.

Programda katılımcılara, teorik bilgilendirme sonrası güvenli alanda yapılan tatbikatta yangına müdahale, yangın söndürme, yangın tüpünün kullanımı uzmanlar tarafından uygulamalı olarak gösterildi. Personellerin ve öğrencilerin ilgiyle izlediği tatbikatta, kişilerin yangın korkusunu yenmeleri ve cihazları doğru kullanabilmeleri için uygulamalar da yaptırıldı.

Enformatik Bölüm Başkanlığı olarak, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile ortak düzenlediğimiz Teknoloji Bağımlılığı (Nedenleri, Etkileri ve Çözüm Yolları) konulu Konferans, 13 Aralık 2017 tarihinde, saat 09.30;da Atatürk Konferans Salonu;nda gerçekleştirilecektir.

Tüm personelimiz ve öğrencilerimiz davetlidir.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
ENFORMATİK BÖLÜM BAŞKANLIĞI

DAVETİYE & PROGRAM

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Üniversitede okuyan engelli öğrenciler ile bir araya geldi. Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Nesrin Sönmez ile engelli üniversite öğrencileri katıldı.

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, engelli öğrencilerin üniversite eğitimini en iyi şekilde almaları, başarılı ve mutlu bir şekilde mezun olmaları için çalıştıklarını söyledi.

“Sizlerin ayrıcalık istemediğinizi, sadece eşit şartlarda eğitim almak istediğini biliyorum” diyen Rektör Ünal; “Hepiniz çok zeki, çok yetenekli öğrencilersiniz. Sizlere uygun koşullar sunulduğunda, eğitiminizi en iyi şekilde tamamlayıp iyi işlerde yer alacağınıza eminim. Bizler de bunu sağlamak için çalışıyoruz. Kampüsümüzün eksiklerini tamamladık. Binalarımız büyük oranda erişilebilir durumda.” dedi.

Engelli öğrencilerin eşit ve adil şekilde eğitim almaları için akademik anlamda da adımlar attıklarını söyleyen Rektör Ünal; “Sizlerin en çok ihtiyaç duyduğu konular akademik ve sosyal destek. Bu anlamda mevcut sınav yönergesinde değişiklikler yaptık. Bu değişiklik sizlerin daha erişebilir şekilde sınavlara girmenizi ve en etkin şekilde dersleri takip etmenizi sağlayacak. Bir diğer çalışmamız da Uyarlama Mektubu Uygulaması. Bu uygulama, akademik alanda öğrencinin engel durumuna ve bireysel özelliklerine göre derslerde, sınavlarda ve ödevlerde ihtiyaç duyduğu uyarlamaları içeriyor. Ayrıca her bir birime engelli öğrencilerimiz için akademik danışmanlar atadık. Tüm bu çalışmaların sizin öğrenim hayatınızı kolaylaştıracağına eminim” dedi.

Engelli öğrencilerin kampüse adım attığı andan itibaren sorunsuz bir şekilde eğitimini sürdürmesi için öğrencilerin istek ve önerilerine her zaman açık olduklarını dile getiren Rektör Ünal, program sonunda öğrencilere hediye takdiminde bulundu.

Bilimsel Metin Üretimi Üzerine Yazı Metni (07.12.2017)

Bilimsel Metin Üretimi Üzerine Duyuru Metni (07.12.2017)

Yaşlanma, Yaşlılık ve İşsizlik Duyuru Metni & Yaşlanma, Yaşlılık ve İşsizlik Yazı Metni(29.11.2017)

Gerontoloji, Hem Teorik Çalışmalar Yapan hem de Pratik Uygulamalarıyla Dikkat Çeken Bir Bilim Dalıdır Duyuru Metni (23.11.2017)

Güvenilir Becerikli Olmalıdır Yazı Metni (23.11.2017)

Konferans Türk Hukuk Sisteminde Yaşlı İnsanın Durumu - (20.11.2017)

Uzun Ömür Sırları Duyuru Metni (14.11.2017)

Türkiye;nin 2017 Gerontoloji Atlası Çıkarıldı Kaliteli Yaşlılık İçin 10 Yer (14.11.2017)

108;inde Sofuoğlu;na Meydan Okuyor (14.11.2017)

Nesne Olarak Yaşlılık ve İnsan & Nesne Olarak Yaşlılık ve İnsan Yazı Metni (09.11.2017)

Yaşlanma Niyeti Ön  Yazı & Yaşlanma Niyeti Yazı Metni (03.11.2017) 

Türkiyede Nasıl Daha İyi Yaşlanırız? & Türkiyede Nasıl Daha İyi Yaşlanırız Yazı Metni  (31.10.2017) 

Konferans Zihinsel Yenilenme - (28/10/2017)

Konferans Evrende Zeki Yaşam Olasılıklarına Bilimin Bakışı 18.10.2017

AÜ Gerontoloji Bölümü 2017-2018 60+ Tazelenme Üniversitesi Açılış Töreni için Proje Detayları 16.10.2017

AÜ Gerontoloji Bölümü 2017-2018 60+ Tazelenme Üniversitesi Açılış Töreni için Davetiyesi 16.10.2017 

Rüya Türkiye ve Rüya Kuşaklar 04.10.2017

Başarılı Yaşlanmak İçin Ne Yapmalıyız28.09.2017

Türkiyenin İlk Centenarian (Asırlık Bireyler) Çalışması   Afiş 21.09.2017

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elinden Aldı 18.09.2017

Toplum Olarak Kötü Yaşlanıyoruz 14.09.2017

Gerontologların İstihdamı ve Gerontolog Mesleği 07.09.2017

Türkiye’de Demografik Dönüşüm Yarattığı Riskler ve Sorunlar, Alınması Gereken Önlemler ve Gelecekle İlgili Hedefler 10.08.2017

İnsanın Psikososyal Gelişimi Üzerine Düşünceler El Kitabı  09.08.2017

Emeklilik ve Hukuk El Kitabı 10.08.2017

Türkiye; de Demografik Dönüşüm, Yarattığı Riskler ve Sorunlar, Alınması Gereken Önlemler ve Gelecekle İlgili Hedefler 10.08.2017

Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Geriatrik Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Hayata Geçirildi 18.07.2017

Başarılı Çocukluktan Başarılı Yaşlılığa Doğru 18.07.2017

Bugün 15 Haziran Farkındamısınız? 15.06.2017

15 Haziran Dünya Yaşlılara Şiddet, İhmal ve Suistimal Farkındalık Günü 15.06.2017

GeroBarometre Nisan 2017

GeroBarometre Mart 2017

Gerontoloji Bölümü Tanışma Toplantısı 26.05.2017

Bakım Temalı I. İzmir Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuarı Son Derece Başarılı Geçti! 26.06.2017

GeroTeknoloji Ar-Ge Kuruldu! 26.06.2017

Türkiye Gerontoloji Bayramı Yasa Tasarısı Önerisi 26.06.2017

Gerontoloji Bölümü Tanışma Toplantıları1 (24/05/2017)

Gerontoloji Bölümü 4. Gerodut Ödül Töreni  (22/05/2017)

Gerontoloji Bölümü ;Mavi Kuşak Belgesel Galası;  (23/05/2017)

I.İnterdisipliner Gerontolojik ve Geriatrik İntervensiyon, Prevensiyon ve Rehabilitasyon Çalışma Grubu Toplantısı 12.05.2017

Kültür Gerontolojisi Çalışma Grubu Kuruluyor 11.05.2017

Akdoğan ve Erhan Kolbaşı; Yalnız Mıyız Toplantı Sonuç Raporu 08.05.2017 

GeroAtlas Araştırma Grubu Üyeleri (GAaG) 17. Olağan İstişare Toplantısı Başarıyla Sonuçlandırıldı 05.05.2017

Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği (USUGD)Etik Kurulu ve Etik Onayları 02.05.2017 

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, GATÜ;yü Ziyaret Edecek - (28/04/2017)

Gerontoloji Bölümü, Toplantı ;Uzaylılar ve Onlarla Temas Edenler; - (27/04/2017)

Gerontoloji Bölümü GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi Marşı 03.04.2017

Mavi Ev Konuşmaları Alzheimer’da Beslenme ve Bitkisel Destekler 28.03.2017

Tebrikler Çiçek SOLON 20.03.2017

GATÜ Runatolia Halk Koşusu;na Katıldı 13.03.2017

GeroBarometre Ocak ve Şubat Sayısı 08.03.2017

Prof. Dr. İsmail TUFAN, GeroAtlas Araştırma Grubu 17. Olağan İstişare Toplantısı 07.03.2017

Prof. Dr. İsmail TUFAN, Kalitatif Araştırma Yöntemleri Kursu 07.03.2017

GeroBülten Şubat Sayısı 03.03.2017 

Yoga Etkinliği 24.02.2017

Gerontoloji Bölümü ;Mavi Ev Konuşmaları; Tam İsabet: Turnayı Gözünden Vurduk 24.02.2017

Gerontoloji Bölümü, Mavi Ev Konuşmaları ‘Beslenme, Bağırsak ve Nöropsikiyatrik Hastalıklar İlişkisi’  21.02.2017

Gerontoloji Bölümü GeroBülten Ocak 2017 21.02.2017

Gerontoloji 2016 Yoğun Bir Yılı Daha Geride Bıraktık 07.02.2017

Yaşlı Parlamentosu Açılış Toplantısı Sonuç Raporu 27.01.2017

Yaşlı Parlamentosu İstişare Toplantısı  27.01.2017

GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi Oryantasyon ve Tanışma Toplantısı Yapıldı Fotoğraf 1 Fotoğraf 2

 

Akdeniz Üniversitesi Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yürüttüğü “Akdeniz Engelsiz Sanat Üniversitesi” sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen sanat etkinliğine katılan engelli öğrencilere Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal tarafından sertifika verildi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda gerçekleştirilen Sertifika Töreni’ne Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Eravşar, Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nihal Kubilay Pınar, Uzman Rabia Vezne, Dr. Günseli-Dr. Bülent Akınsal Mesleki Eğitim Merkezi temsilcileri ve öğrencileri katıldı.

Akdeniz Üniversitesi olarak engelli bireyler konusunda oldukça hassas olduklarını ve bu konuda bir dizi çalışmaları olduğunu dile getiren Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Akdeniz Engelsiz Sanat Üniversitesi projesi kapsamında, engelli gençlerimiz üniversite öğrencilerimiz ile bir araya gelerek, birlikte sanat etkinliği yapma fırsatı elde ettiler. Bu tür projeler engelli gençlerimizin sosyalleşmesi ve gelişimi için oldukça önemli. Yaptığımız projelerle  sadece üniversitemizde eğitim gören engelli öğrencilerimiz ile değil Antalya genelindeki bütün engelli bireylerimize katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu da bu amacımıza yönelik projelerimizden biri.” dedi.

“Öğrencilerimizin olumlu geri dönüşlerinden doğru işler yaptığımızı görüyorum ve bundan son derece mutluluk duyuyorum.” diyen Rektör Ünal, engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak projelere devam edeceklerini vurguladı.

Proje ile sanatın engel tanımadığını ve her yerde uygulanabilir olduğunu göstermek istediklerini belirten Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nihal Kubilay Pınar ise; “Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliği ile bir dizi sanat etkinliği gerçekleştirdik. 3 gün boyunca yaptığımız etkinlikler çerçevesinde Dr. Günseli-Dr. Bülent Akınsal Mesleki Eğitim Merkezi’nden gelen 10 öğrenci ile atölyede seramik ve guaj boya çalışmaları yaptık. Ayrıca öğrencilerle kampüste geziler yaparak gençlerimizi üniversitemizde ağırladık.” diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Erbaş ve Arş. Gör. Elif Aykın Tarafından Geliştirilmiş Olan Soğuk Kurutucu, Türk Patent ve Marka Kurumu Tarafından Patentlenmiştir

İç Mimarlık Bölümü Öğrencisi Amin Mehdizade, ;Karma Dövüş Sanatları;nda Dünya Şampiyonu; Olmuştur.Fotoğraf

Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğrencisi İsmayıl Mammadov, ;Karma Dövüş Sanatları;nda Dünya Şampiyonu; Olmuştur.Fotoğraf

Doç. Dr. Ayşe Gül İnce, 2017 Yılı “ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri” Seçici Kurul Özel Ödülü Almıştır.Fotoğraf

Prof. Dr. N. Ayşe Boztosun, 2017 Yılı Antalyanın Fark Yaratan Kadın Girişimcileri Yarışması;nda, Sosyal Girişimde Kadın Kategorisinde Ödüle Layık Görülmüştür.Fotoğraf

Doç. Dr. Saffet ÖZTÜRK 2017 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) Ödülünü Almaya Hak Kazanmıştır

Doç. Dr. Selvinaz TAŞATARGİL ve Prof. Dr. S. Sadi ÖZDEM, Hekimlere Yönelik En İyi AİK Projesi Kategorisinde İkincilik Ödülü Almışlardır

Araş. Gör. Ayşe Akgöz ve Hemşire Şeyma Demiralay ;2238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması Final Sergisi;ne Katılmaya Hak Kazanmıştır. Görsel

Prof. Dr. Ayşegül İŞLER DALGIÇ ve Yabancı Uyruklu Yüksek Lisans Öğrencisi Rita DWİ PRATİWİ, Sözel Sunum İkincilik Ödülüne Layık Görülmüştür. Ödül Belgesi

Prof. Dr. Ayşegül İŞLER DALGIÇ ve Arş.Gör. Fatma Dilek TURAN GÜRHOPUR, Poster Sunum Birincilik Ödülüne Layık Görülmüştür. Ödül Belgesi

Prof. Dr. Emine EFE ve Doktora Öğrencisi Halil İbrahim TAŞDEMİR, Sözel Sunum Birincilik Ödülüne Layık Görülmüştür

Öğr. Gör. Dr. Yasemin Bilişli, Poster Bildiri Kategorisinde 2.;lik Ödülü Almaya Hak Kazanmıştır

Sağlık Hizmetleri MYO Tıbbi Görüntüleme Programı Öğrencisi Rabia AY, 2017/2018 Yılı "Kampüs Direktörü" Olma Hakkı Kazanmıştır

Grafik Bölümü Öğrencisi Beyza Hisli, Tasarım Yarışması;nda 2.’lik Ödülü Almaya Hak Kazanmıştır

En İyi Poster İkincilik Ödülü 

Uzman Dr. Türker Bodur, ;En İyi Sözlü Sunum Ödülü; Kazanmıştır

Hemşirelik Fakültesine Sözel Bildiri İkincilik Ödülü

Araştırma Görevlisi Dr. Eylem Turgut, En İyi Sözlü Bildiri Ödülüne Layık Görülmüştür

Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğrencisi İsmayıl Mammadov, Karma Dövüş Sanatları’nda Avrasya Şampiyonu Olmuştur.

Doç. Dr. Mehmet Hanifi Bayram, En İyi Bildiri Ödülü Kazanmıştır.

AÜ Bisiklet Topluluğu, ;Üniversitelerarası Yarışmada, Erkekler Takım ve Ferdi Olarak Birinci Olmuştur;

Doç. Dr. Necla Öztürk, Arş. Gör. Güven Yarar ve Arş. Gör. Şule Arslan, En İyi Bildiri Ödülü Kazanmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Ramazan İzol, ;En İyi Bildiri Ödülü; Kazanmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Gülseren Yurcu, Yrd. Doç. Dr. Murad Alpaslan Kasalak ve Yrd. Doç. Dr. Zeki Akıncı, ;En İyi Bildiri Ödülü; Kazanmıştır. 

Yrd. Doç. Dr. Ömür Gürel Selimoğlu, En İyi Bildiri Ödülü Kazanmıştır.  

Doç. Dr. Sevcan Yıldız, ;Al Farabi Bilim Ödülü; Almaya Hak Kazanmıştır.

Doç. Dr. Enver Kerem Dirican ;En İyi 3. Bildiri Ödülü; Kazanmıştır.

Poster Bildiri Birincilik Ödülü   Ödül Belgesi

Prof. Dr. Ahmet Naci Onus ve Araş. Gör. Tuğçe Özsan, ;En İyi Poster İkincilik Ödülü; Kazanmışlardır. 

Prof. Dr. İlhan Günbayı;na, Ohio State Üniversitesi;nden Eğitim Bursu

Yrd. Doç. Dr. Bahset Karslı, İbn Rüşd Yılın Genç Araştırmacısı Ödülünü Kazanmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin, İbn Rüşd Başarı Ödülü Kazanmıştır.

Akdeniz Üniversitesi Öğrencisi İtalyada Sergi Açtı

Akdeniz Üniversitesi Spor Takımları;nın Başarısı 

AKİŞMER TTM, HORIZON 2020 Projesi olan, PROGRESS - TT Kapsamında Gerçekleştirilen, 12 Aylık Mentörlük Programını Başarı ile Tamamlamıştır.  Sertifika 

Sözlü Bildiri 3.;lük Ödülü 

Mühendislik Fakültesi Öğrencilerimiz, Ulusal Model Uydu Yarışması;nda Türkiye 1.;si Oldu.

Arş. Gör. Ayşe Özkan, Türk Fizyolojik Bilimler Derneği 2017 Genç Araştırıcı Ödülü;ne Layık Görülmüştür.  

Doç. Dr. Fatih Başbuğ, Uluslararası Resim Festivali Kapsamında Gerçekleştirilen “Empresyonizm” Konulu Resim Yarışmasında, “Profesyonel Ressam” Kategorisinde Büyük Ödüle Layık Görülmüştür. 

Güzel Sanatlar Enstitümüz Resim Anasanat Dalı Yüksek Lisans Öğrencilerimizin Resimleriyle Destek Verdiği ve İki Farklı Düşünceyi Tek Kağıt Üzerinde Aynı Kompozisyonda Birleştiren "Uniart Project" Başarıyla Tamamlanmış Bulunmaktadır.  

Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması 2016 Yılı Çağrısı değerlendirmeleri tamamlanmış olup, Akdeniz Üniversitesi;nin de aralarında bulunduğu 9 Üniversite, destek almaya hak kazanmıştır. 

Yrd. Doç. Dr. Bilge BİNGÖL SCHRİJER, “Young Global Changers” Bursunu Almaya Hak Kazanarak, Ülkemizi ve Üniversitemizi Başarı ile Temsil Etmiştir. 

Yrd. Doç. Dr. Seda Bayraktar ve Öğrencisi, 14. Adli Bilimler Kongresi’nde “Bilim Ödülü” Almaya Hak Kazanmışlardır 

Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğrencimiz, Dövüş Sanatları Dalında Avrupa Şampiyonu Olmuştur

Dağ Bisikleti Takımımızın Başarısı

En İyi Bildiri Birincilik Ödülü

Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tekrar Akredite Edilmiştir.

En İyi Poster Sunumunda 3.;lük Ödülü 

Sözel Bildiri Birincilik Ödülü

Organic Agriculture Towards Sustainability Kitabında Bölüm İndirilme Başarısı

Hemşirelik Sözel Bildiri Birincilik Ödülü 

En İyi Sözlü Bildiri Ödülü Birinciliği 

İktisat Bölümü Ögrencisi Okan Kaya;nın TÜBİTAK Başarısı

Manavgat Meslek Yüksekokulu;ndan Şampiyonluk Kupası

Doç. Dr. Mustafa Erbaş, Arş. Gör. Sultan Arslan ve Arş. Gör. A. Nur Durak, Geliştirmiş Oldukları Patent ile Altın Madalya Kazandılar

Uzm.Dr.Türker Bodur’un, ;Yükselen Trend Akuaponik: Sürdürülebilir Çevre İçin Sürdürülebilir Kentsel Tarım Örneği Projesi Kabul Edilmiştir;

Doç. Dr. Mustafa ERBAŞ;ın Projesi, TÜBİTAK - COST Araştırma Projeleri Destekleme Programı Kapsamında Kabul Edilmiştir.

Doç. Dr. Çağatay BARUTCİGİL’in Projesi, TÜBİTAK 1003 - Öncelikli Alanlar AR-GE Projeleri Destekleme Programı Kapsamında Kabul Edilmiştir.

Doç. Dr. Selçuk HELHEL;in "Haberleşme Kuramı I" Kitabı Yayınlanmıştır. 

Prof. Dr. Burhan ÖZKAN, Onur Ödülüne Layık Görülmüştür 

Göynük Mutfak Sanatları MYO Aşçılık Programı Öğrencileri;nin ‘Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Başarısı’

Manavgat Meslek Yüksekokulu;ndan Uluslararası Başarısı 

Turizm Fakültesi Aşçılık Takımı Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışmasından Kupa ve Madalyalarla Döndü 

Manavgat MYO Öğrencileri, IX. Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışması;ndan Madalya ve Kupayla Döndü

Sağlık Hizmetleri MYO İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Elemanları, "2016 Yılı Paramedik Eğitimcisi" Ödülüne Layık Görülmüşlerdir

Doç. Dr. Kemal Reha Kavas, Bilim Teşvik Ödülüne Layık Görülmüştür

Uzm. Dr. İ. Burak Çam, En İyi Sunum Ödülüne Layık Görülmüştür 

Doç. Dr. Sevcan Yıldız, ‘Bilim Teşvik Ödülü’ne Layık Görülmüştür

Doç. Dr. Ramazan ÖZÇELİK;in Proje Önerisi, ;TÜBİTAK 1001 Araştırma Projesi Kapsamında Kabul Edilmiştir;

“Creative InternPrize” KA2 Stratejik Ortaklıklar Mesleki Eğitim Projesi Hibe Almaya Hak Kazandı

Hemşirelik Fakültesi;ne Sözel Bildiri Üçüncülük Ödülü

Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezinin AB Proje Başarısı

Doç. Dr. Özgür ARUN-2017 Rising Star Early Career Faculty Award

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ;En İyi Poster Bildiri Ödülü

Finike MYO;nun DGS Başarısı 

Prof. Dr. Ömer Civalek, Uluslararası Tanınan Scı Grubu Dergi Editörlüğüne Seçilmiştir

Prof. Dr. Mutay Aslan, Horizon 2020 Projelerini Değerlendirme Panelinde Görev Almak Üzere Brüksel;e Davet Edilmiştir. 

Kamuoyu Duyurusu;

Akdeniz Üniversitesi olarak, ABD yönetiminin üç semavi din açısından büyük öneme sahip olan Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıması yönündeki hukuksuzca ve fütursuzca açıklamasını kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz.

ABD yönetiminin aldığı bu hukuksuz kararın, bölgede barış ve istikrar bakımından olumsuz yansımaları olacağını düşünüyor ve bu talihsiz kararı, zaten kırılgan bir yapıya sahip olan Ortadoğu barış sürecini tamamen ortadan kaldıracak art niyetli bir karar olarak görüyoruz.

Dünyanın her yerinden, vicdan ve akıl sahibi hiçbir insanın meşru bulmayacağı ve yalnızca Ortadoğu’da değil tüm dünyada büyük bir infiale neden olacak bahse konu karar,  uluslararası hukukun ve ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının da açık bir ihlalidir.

ABD yönetiminin; gerek hukuk, gerekse tarih önünde hükümsüz olan bu yanlış kararı gözden geçirmesini bekliyor; demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe ve adalete değer veren tüm ülkeleri de mazlum Filistin halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü

Üniversitemiz Öğretim Elemanı Uzman Oktay Barkın’ın, 11-15 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan Poster Sergisi açılışına tüm üniversitemiz mensupları davetlidir.

Tarih: 11 Aralık 2017

Saat:   14.00

Yer:     Olbia Sanat Galerisi

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programı öğrencileri Bölüm Koordinatörü Öğr. Gör. Ali Ceyhun Cam’ın koordinesinde sahaya çıktı.

04-08 Aralık Dünya Sivil Havacılık Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlik kapsamında Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programı öğrencileri hafta boyunca sahada eğitimler alarak uçağı, yer hizmetini ve hava trafik kontrol kulesini yerinde incelediler.

Dünya Sivil Havacılık günü kapsamında yaptıkları etkinlikleri bir seviye daha ileri götürmek istediklerini belirten Bölüm Koordinatörü Öğr. Gör. Ali Ceyhun Cam, “Bu kapsamda öğrencilerimiz ile Antalya Havalimanı’nda sahaya çıktık. Bir hafta boyunca havacılığa dair pek çok süreci yakından inceleme şansı bulan öğrencilerimiz için teoriyle uygulamayı birleştirdiğimiz çok verimli bir etkinlik oldu. Antalya merkezli olmanın avantajını kullanarak charter bir limandan kış aylarında olabildiğince verim almaya çalışıyoruz. Bu amaçla ders içeriklerine uygun planlamalarla sık sık teoriyi uygulamayla birleştiren etkinlikler yapıyoruz. Bu tür etkinlikler öğrencilerimizin sektöre hazırlanmasında oldukça büyük önem taşıyor.” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Meslek Yüksekokulu tarafından “Muhasebe ve Finans Kariyerinde İlk Adımlar” konulu bir seminer düzenlendi.

Kumluca Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak, Akdeniz Elektrik Dağıtım Finans Direktörü Tevfik Akıncı katıldı. Öğrencilere Akdeniz Elektrik Dağıtım şirketi hakkında bilgiler aktaran Akıncı; muhasebe, finans ve raporlamanın kurumlar için öneminden bahsetti. Muhasebenin sadece hesap ve kayıttan ibaret olmadığını, ulaşılan rakamların yorumlamasının da elzem olduğu belirten Akıncı, ayrıca öğrencilerin kariyer basamaklarının ilki olan mülâkat sürecinde neler yapması gerektiğini de uygulamalı olarak gösterdi.

Seminerde öğrencilerden gelen çeşitli soruları da cevaplandıran Akıncı’ya Kumluca Meslek Yüksekokulu İşletme Yönetimi Program Koordinatörü Öğr. Gör. Özer Coşman tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Menekşe Suzan TEKER;in, "Tabiat" başlıklı Doğal Boya ve Ekolojik Baskı Sergisi, Alanya Kızıl Kule Sergi Salonu;nda 11-18 Aralık 2017 tarihleri arasında sergilenecektir. Açılış,11 Aralık 2017 Pazartesi günü, saat 14.00;de yapılacaktır.  

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi;nin düzenlemiş olduğu Kültürel Mirasın Korunması ve Yaşatılması Sempozyumu-Sergisi etkinliği, 19-20 Nisan 2018 tarihlerinde Antalya;da yapılacaktır.

Sempozyum temaları, kitap sanatları, plastik sanatlar, tekstil, mimarlık ve müzik olarak belirlenmiştir. 

Bilgilendirme metni

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Bu hafta CARETTA Önkuluçka’da teknogirişim hikayesi ile Mentor – Girişimci- Maker Çağdaş TAŞPINAR konuğumuz. Teknogirişim hikayesi ve güncel robot teknolojilerinin konuşulacağı söyleşimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Kayıt linki: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfXMmquju_PF_DvKvfQc_jwSLO9HV_KCySYgLO3lIe3CEGrJQ/viewform

AKİŞMER TEKNOLOJİ TRANSFER MERKEZİ

 

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Bisiklet Topluluğu’nun, 16-17 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Kampüsü bisiklet parkurunda düzenleyeceği ve 26 Üniversiteden yaklaşık 150 sporcu öğrencinin katılımıyla gerçekleşecek Üniversitelerarası I. Akdeniz Üniversitesi Dağ Bisikleti Yarışına tüm Üniversitemiz Mensupları davetlidir.

Yarış, 17 Aralık 2017 tarihinde, saat 10.00’da başlayacaktır.

Saat 16.00’da Turizm Fakültesi Şenlik Alanında Ödül Töreni yapılacaktır.

Bisiklet Yarışı Katılım Şartları

SAĞLIK, KÜLTÜR ve SPOR DAİRESİ BAŞKANLIĞI

 

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanı Uzman Oktay Barkın, uluslararası yarışmalarda ödül almış ya da sergilenmiş olan poster tasarımlarını “Sosyal Afiş” kişisel sergisi ile sanatseverlerin beğenisine sundu.

Akdeniz Üniversitesi Olbia Sanat Galerisi’nde açılan, “Sosyal Afiş” Sergisi’nde  ‘Sağlığa Ulaşım’, ‘Aşırılık’, ‘Terör’ ve ‘İnsan Hakları’ konularında interaktif ortamda tasarım programlarıyla illüstrasyon ve minimal tarzda hazırlanmış 30 eser sergilendi.

Uzman Oktay Barkın; sağlığa ulaşım, aşırılık, terör ve insan hakları gibi hayatımızda önemli yer tutan konuları eleştirel bir yaklaşımla ele aldığını ifade ederek bu konuda bilinç uyandırmayı amaçladığını söyledi.

Sosyal Afiş Sergisi, 17 Aralık 2017 tarihine kadar Akdeniz Üniversitesi Olbia Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen “Akdeniz Engelsiz Sanat Üniversitesi” Sosyal Sorumluluk Projesi sanat etkinlikleri ile başladı.

Yürütücülüğünü Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nihal Kubilay’ın yaptığı proje kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Antalya Sevgi Evleri Erkek Yetiştirme Yurdu’nda sanat etkinlikleri gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin eşlik ettiği sanat etkinliğinde sevgi evlerinde kalan okul öncesi çağındaki çocuklarla akrilik boya ve çeşitli malzemelerin kullanımı ile çalışmalar yapıldı.

‘Akdeniz Engelsiz Sanat Üniversitesi’ projesi ile üniversite öğrencileri, öğretim üyeleri ile çocuğundan yaşlısına toplumun farklı kesimlerini bir araya getirerek kaynaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nihal Kubilay; “Bu proje çerçevesinde kimi zaman Sevgi Evleri’nde kalan çocuklarımız ile kimi zaman engelli gençlerimiz ile kimi zaman ise huzur evi sakinleri yaşlılarımız ile bir araya gelecek ve çeşitli sanatsal çalışmalar yapacağız. Ayrıca bu proje ile sanatın birleştirici, huzur verici ve rehabilite edici gücünü kullanarak sanatın engel tanımadığını ve her yerde uygulanabilir olduğunu topluma göstermeyi ve bu anlamda toplumsal bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Projenin ilk etkinliğini Sevgi Evleri’nde kalan okul öncesi çocuklarla gerçekleştirdiklerini söyleyen  Kubilay; “Üniversite öğrencilerimizin özgün fikirleri ile zenginleştirdiği ve Antalya Sevgi Evleri Erkek Yetiştirme Yurdu Müdürü Ali Özdemir ve kurumun çalışanlarının hep birlikte bu coşkuya ortak olduğu sanat etkinliğimiz oldukça güzel geçti. Projemizin bir sonraki etkinliğini 3 Aralıkta gerçekleştireceğiz.  O etkinliğimizde engelli gençlerimizi 3 gün süreyle Güzel Sanatlar Fakültemizde misafir edeceğiz. Etkinlik kapsamında gençlerimizle; yağlı boya, gravür, heykel, seramik veya taş baskı yapacağız. Bu süreçte projemize göstermiş olduğu ilgi ve desteklerinden başta Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Ünal’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ev sahipliğinde, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile Artı Nefes Vakfı’nın desteğiyle düzenlenen Senex 1. Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi 02-03 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Bumin Kağan Salonu’nda düzenlenen kongrenin açılışına, Finike Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Yaşlı Hizmetleri ve Yaşlı Bakım Hizmetleri Daire Başkanları Coşgun Gürboğa ve Ömer Faruk Bilgin, ATSO Genel Sekreter Yardımcısı İlkay Sarıçobanoğlu ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Doç. Dr. Özgür Arun, yaşlanma sürecini ve yaşlılık dönemini, sosyal, davranışsal ve sağlık perspektifinden inceleyen lisansüstü araştırmacıları etkileşimli biçimde tartışma platformunda buluşturarak, ampirik araştırmalar, kavramsal çalışmalar ve yöntem bilime ilişkin katkıları bilim dünyasının ilgisine sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Senex Kongresi’ni, lisansüstü çalışmalarını sürdüren genç bilim insanlarının güncel araştırmalarına ait bilgileri ve bulguları paylaşmak amacıyla düzenlediklerini söyleyen Doç. Dr. Arun, “Kongre ile lisansüstü çalışmalarını farklı alanlarda sürdüren genç bilim insanları için yaşlanma ve yaşlılık alanında çalışma yapmanın özendirilmesi, yaşlılık çalışmaları alanında sosyal inovasyon konusunda gerçekleştirilecek çalışmaların desteklenmesi, yaşlılık ve yaşlanma alanında gerçekleştirilecek bilimsel çalışmaların ülkemiz için olan öneminin ve değerinin tanıtılması, genç bilim insanlarının yaşlılık çalışmaları bağlamında düzenli olarak bir araya getirilerek bilimsel bir network oluşturulması hedeflenmektedir.” diye konuştu.

İki gün süren kongrede Medya ve Yaşlılık Temsilleri, Yaşlılık Çalışmalarında Nitel Yaklaşımlar, Yaşlılık Alanına Kavramsal Bakış, Devlet, Sivil Toplum, Aile Perspektifinde Haklar, Hizmetler, Yardımlar ve Bakım, Yaşlılık Çalışmalarında Nicel Yaklaşımlar konu başlıklarında bilimsel çalışmalar sunuldu.

Akdeniz Üniversitesi’ne 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde Mevlana Değişim Programı ve Erasmus+ Programları ile dünyanın çeşitli coğrafyalarından gelen öğrenciler ile Uluslararası İlişkiler Ofisi koordinatörlüğünde “Kültürlerarası Yemek” etkinliği düzenlendi.

Akdeniz Restaurantta düzenlenen Kültürlerarası Yemek etkinliğine; Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Altunkaya ve Prof. Dr. Erol Gürpınar, Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Doç. Dr. Binnur Genç İlter, Genel Sekreter Yardımcısı Güler Çiğdem, Erasmus+ ve Mevlana Programları Kurum Koordinatörü Uzm. Nurgül Büyükkalay, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Filistin, Kazakistan,  Kırgızistan, Pakistan, Rusya, Ukrayna, Almanya ve Litvanya’dan gelen öğrencilerin kendi ülkelerinin mutfaklarından çeşitli lezzetler hazırlayıp sunduğu yemekte katılımcılar, uluslararası öğrencilerin hazırladıkları yemeklerin tadına bakarak öğrencilerden ülkelerinin yemek kültürleri hakkında bilgiler aldılar.

Uluslararası İlişkiler Ofisi koordinatörlüğünde düzenlenen bu tür etkinliklerle Uluslararası öğrencilerle ile sık sık biraraya geldiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Ünal, bu etkinliklerin öğrenci memnuniyetini artırdığını, öğrenciler arasında kültürlerarası iletişimi geliştirdiğini, hem öğrencilerin hem de personelin farklı kültürlerle zenginleştiğini ifade etti.

Uluslararası öğrencilerin maharetlerini sergilediği yemekte öğrenciler, kendi ülkelerinden geleneksel lezzetleri hazırlayıp tanıtma fırsatı buldukları için duydukları mutluluğu dile getirdiler.

Akdeniz Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, Türkiye Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi’nde bu kez İzmir Menemen Belediyespor ile karşı karşıya geldi.

Akdeniz Üniversitesi Gazi Mustafa Kemal Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmada Akdeniz Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, İzmir Menemen Belediyespor karşısında üstün bir performans sergileyerek 76-51’lik skorla önemli bir galibiyet daha elde etti.

Ligin 4. haftasında 3 galibiyet 1 mağlubiyet ile lig 2.si olan Akdeniz Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, İzmir Menemen Belediyespor karşılaşması öncesi Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’ın ziyaretiyle moral buldu.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal’ın ziyaretinin sporcuları motive ettiğini söyleyen takım antrenörü Öğr. Gör. Rıza Darendelioğlu, “Bu moralle önemli bir galibiyet elde ettik. Önümüzdeki hafta da İzmir Büyükşehir Belediyesporla karşılaşıyoruz. Hedefimiz grup liderliği, İzmir’de de galibiyet elde edeceğimize inanıyoruz.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı tarafından; 15-16 Aralık 2017 tarihlerinde, Yüz ve Mimiklerin Nörofizyolojisi ve Nörobilişsel Yaklaşım; konulu Korkut Yaltkaya XII. Klinik Nörofizyoloji Sempozyumu gerçekleştirilecektir. 

Program1 Program2

TIP FAKÜLTESİ DEKANLIĞI 

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saffet Öztürk, ‘2017 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) Ödülü’ne layık görüldü.

TÜBA’nın, bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında her yıl verilen “TÜBA GEBİP (Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı) Ödülleri” açıklandı. TÜBA-GEBİP Ödülleri; Doğa, Mühendislik, Sağlık Bilimleri ile Sosyal Bilimler alanlarında çalışan üstün başarılı genç bilim insanlarını, bilimsel çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri, kendi çalışma gruplarını oluşturmaları, Türkiye kaynaklı uluslararası düzeyde nitelikli proje ve yayınlarını ödüllendirme ve teşvik amacıyla 2001’den beri veriliyor.

2017 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) Ödülü’nü almaya hak kazanan bilim insanları arasına girerek önemli bir başarıya imza atan Doç. Dr. Saffet Öztürk’e, GEBİP ödülü kapsamında bilimsel araştırmaları için 3 yıl boyunca mali destek sağlanacak.

24 Kasım Öğretmenler Günü, Akdeniz Üniversitesi Kampüsünde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Öğretmeler Günü kapsamında; Eğitim Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Antalya Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Akdeniz Üniversitesi 75. Yıl Kreşi’nde çeşitli kutlama etkinlikleri yapıldı.

Kutlama programı ilk olarak Eğitim Fakültesi’nde “Bilginin Önemi ve Eğitimi” konulu konferans ile başladı. Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Arı’nın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Demirkaya, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Bayram Bıçak, Doç. Dr. Bekir Direkçi, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Bir diğer kutlama etkinliği olarak Spor Bilimleri Fakültesi’nde Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Karagözoğlu tarafından ’21. Yüzyıl’da Öğretmenliğin Gelecek Vizyonu ve İnovasyon” konulu konferans verildi.

Öğretmenler günü Üniversitenin en küçük bireyleri tarafından da unutulmadı. Akdeniz Üniversitesi 75. Yıl Kreşi’nde eğitim alan minik öğrenciler de öğretmenlerine şiir ve şarkılarla gösteriler sundular. Minikler ayrıca öğretmenlerine küçük hediyeler de takdim ederek, öğretmelerinin bu özel gününü kutladılar.

Geleceğimizin teminatı nesilleri yetiştiren tüm öğretmenlerimizi saygıyla andığımız bu anlamlı günde,  Antalya Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın öğretim üyeleri tarafından da yoğun ilgiyle izlenen Öğretmenler Günü’ne özel “Öğretim Üyeleri Konseri” verildi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı ve Türkiye Klinik Nörofizyoloji EEG EMG Derneği Antalya Şubesi’nin her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği  Korkut Yaltkaya  Klinik Nörofizyoloji Sempozyumu’nun bu yıl XII. yapılacaktır.

15 -17 Aralık 2017 tarihlerinde yapılması planlanan sempozyumun konusu “Yüz ve Mimiklerin Nörofizyolojisi ve Nörobilişsel Yaklaşım” olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu yıl ilk kez sempozyum bünyesinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi B Blok, Mor Salon Fuaye Alanı’nda bir fotoğraf sergisi planlanmaktadır. Serginin konusu “Yüzler” olarak belirlenmiştir. Katılmak isteyenlerin en geç 30 Kasım 2017 tarihine kadar ekteki formu doldurarak dönüş yapmaları beklenmektedir.

Katılımınızdan mutluluk duyacağız.

TIP FAKÜLTESİ

Ek: Korkut Yaltkaya XII. Klinik Nörofizyoloji Sempozyumu Sergi Başvuru Formu

 

Akdeniz Üniversitesi markasını ve görsel anlatım biçimini tanımlamak, Üniversitemizin iç ve dış paydaşlar nezdinde doğru biçimde ifade edilmesini sağlamak amacıyla oluşturulan “Akdeniz Üniversitesi Kurumsal Kimlik Kılavuzu” 22.11.2017 tarihli, 244 karar sayılı Senato Kararı ile kabul edilmiştir. Akdeniz Üniversitesi kurumsal kimliğinin, tüm iletişim ortamlarında etkili ve tutarlı yansıtılmasını sağlayacak çerçeveyi sunan Kılavuz’daki ilke ve kurallara uyulması, kurumsal iletişim bütünlüğünün sağlanması ve aidiyetin geliştirilmesi açısından önemlidir.

Kurumsal iletişimdeki başarımızı artıracağını düşündüğümüz bu konuya Üniversitemizdeki tüm birimlerin gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz.

22.11.2017 Tarih, 244 Karar Sayılı Senato Kararı

Akdeniz Üniversitesi ;Kurumsal Kimlik Kılavuzu;na aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://bhim.akdeniz.edu.tr/kurumsal-kimlik/

 

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

 

 

İletişim Fakültesi öğrencileri “Film Dili ve Analizi” eğitiminde akademisyen ve ödüllü yönetmen Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa ile buluştu.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Film Dili ve Analizi” eğitimi gerçekleştirildi. Etkinliğe Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi ve ödüllü yönetmen Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Parsa, öğrencilere film çekim teknikleri ve içerik üretimi hakkında bilgiler verdi. Ödüllü “Çevirmen” ve “Siyah Çember” kısa filmlerinin gösterimleri üzerinden yorum ve analizlerle ilerleyen etkinlikte Prof. Dr. Parsa, “Bir filmin dili metin değil görüntülerdir. Aktarmak istediğiniz şeyi görüntülerle anlatacaksınız.” dedi.

Film senaryosu yazılıyorsa iyi bir gözlemci olmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Parsa, “Hayatın içinde, sokakta olmalısınız. Sıradan hayatlara odaklanmalısınız. Otobüste sevgilisiyle tartışan kızın sözlerine kulak vermelisiniz. Önce sıradan, düz bir yoldan ilerlemeden engebeleri aşamaz, fark yaratamazsınız.” diye konuştu. Kısa filmlerin kendisi için çok değerli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Parsa, “Ayrıca kısa film çekmek çok zordur çünkü kısıtlı bir zamanınız var. Anlatmak istediğiniz şeyleri kısa bir sürede aktarabilmeniz gerekiyor. Reklamlarda ise durum daha da zordur. 10 saniye içinde mesajı iletmeniz gerekiyor ve çok büyük paralar dönüyor.” ifadelerini kullandı.

Çalışkanlığın önemine dikkat çeken Prof. Dr. Parsa, “Kimse sizden daha akıllı değil ama daha çalışkan. Edison bile yıllarca uğraştı elektriği bulmak için. Günde sekiz saat piyano çalan insanla 10 dakika çalan hiç bir olur mu? Her şey çalışmaktan ve emek vermekten geçiyor. Hata yapmaktan da korkmayın” dedi. Prof. Dr. Parsa, “Yapmak istediğiniz şeyi seçin ve onun peşinden gidin. Eğer karar veremezseniz okyanusun ortasında kalan bir gemi gibi nereye gideceğinizi bilemezsiniz.” diye konuştu.

Etkinliğin ardından Prof. Dr. Parsa’ya İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ayşad Güdekli tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde, İlahiyat Fakültesi Öğrenci Temsilciliği tarafından “Mevlid-i Nebi” etkinliği  düzenlendi. Etkinlik kapsamında, Edebiyatımızda Hz. Peygamber başlıklı konferans ve Tasavvuf Musikisi Konseri verildi.

Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Ögke, Genel Sekreter Ali Serinoğlu, TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abdülhekim Koçin, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Demirci ile çok sayıda akademik, idari personel ve öğrenci katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte, “Edebiyatımızda Hz. Peygamber” başlıklı konferansı veren Doç. Dr. Abdülhekim Koçin, Hz. Peygamberin hayatından kesitler anlattı. Konuşmasında Türklerdeki Hz. Peygamber sevgi ve saygısına da değinen Koçin; “Türk milleti yüzyıllarca İslâm’ın bayraktarlığını yapmıştır. Aziz milletimiz Hz. Peygamber’den bize intikal eden, mukaddes emanetlere de ev sahipliği yapmanın şerefini taşımaktadır.” dedi. Koçin, Milletimizin Peygamber sevgisinin  artarak devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Mevlid-i Nebi etkinliği, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Demirci tarafından Tasavvuf Musikisi Konseri sona erdi.

Günümüzde insanlığın en önemli sağlık sorunlarından biri olan Kanser hastalığı, herkesin korkulu rüyası. Her bireyin hayatının herhangi bir döneminde başına gelebilecek bir yaşam gerçeği olan Kanser, fiziksel olduğu kadar psikolojiyi de olumsuz etkileyen bir hastalık. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Bayraktar, herkesin korkulu rüyası olan bu hastalıkla başa çıkmada psikolojinin çok önemli olduğunu söylüyor.

Kanserle başa çıkmada psikolojik mücadele yollarını anlatan Doç. Dr. Seda Bayraktar, “Hastalıklar karşısında her hastanın tepkisi farklı olabilir. Hastalıkla ilk karşılaşıldığında; korku, umutsuzluk, çaresizlik, suçluluk, terk edilme gibi duyguların yaşanması çok normaldir. Ancak, kanser teşhisi almak her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Hastalığın seyrini etkileyen pek çok faktör  var.  Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de morali yüksek tutmak. Birçok hastalıkta olduğu gibi Kanserle başa çıkmada da olumlu düşünce vücudumuzun savunma sistemini destekleyerek hastalıkları yenmede büyük rol oynamaktadır.” dedi.

Kanser hastalığını yenmede, olumlu başa çıkma yollarından bahseden Bayraktar; “Bu hastalığı yenebilmek için her şeyden önce onu yenebileceğimizi en baştan kabul etmemiz gerekiyor. Bunun dışında hastalar doktorlarının izin verdiği kadarıyla ve sağlığı elverdiği ölçüde günlük hayatına devam etmeli. Hastalar kişisel rollerinden kopmadan anne ise anneliğe, öğrenci ise okuluna devam ederek hayatla bağını koparmamalı. Ayrıca bu süreçte sosyal destek ve umudun yitirilmemesi her zaman esastır.” diye konuştu.

Bayraktar, yapılan pek çok araştırmada da kanser hastalarında sosyal desteğin öneminin ortaya konduğunu, hastaların kendilerine sosyal açıdan destek olacak kişilerin yardımıyla bu süreci daha kolay atlatabildiğini ifade etti. Kanserle mücadele etmede kişinin geçmiş yaşamından örnekler alınabileceğini de söyleyen Bayraktar; “Kişiler bu hastalıkla baş etmede zorluk yaşıyorlarsa, daha önceden baş ettikleri zorlu bir olayı düşünsünler. Geçmişte yaşadığı bu zorlu olaya karşı verdiği mücadele, kanser hastalıklığı ile de mücadelesinde yol gösterici olabilir.” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı öğrencileri “II. Uluslararası Edelweiss Piyano Yarışması”nda ülkemizi ve Akdeniz Üniversitesi’ni en güzel şekilde temsil ederek önemli bir başarıya imza attılar.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan II. Uluslararası Edelweiss Piyano Yarışması’na 8 ülkeden 60’ın üzerinde yarışmacı katıldı. Solo piyano ve dört el kategorilerinde yarışan Antalya Devlet Konservatuvarı öğrencileri performanslarıyla jüri üyelerinin ve diğer yarışmacıların takdirini kazandı. Yarışmada Zeynep Lal Kara A3+ kategorisinde birincilik, Duru Olcay A5+ kategorisinde üçüncülük, Elara Alıyeva A6+ kategorisinde birincilik, Ceren Okay A6+ kategorisinde üçüncülük, Serenat Kacar ve Yener Şamlı da B4+ kategorisinde birincilik elde etti.

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Yuriy Sayutkin, Öğr. Gör. Gökçe Göktepe, Öğr. Gör. Samir Mirzayev, öğrencilerini her zaman desteklediklerini, başarılarından dolayı onlarla gurur duyduklarını ve Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı’nın böyle bir organizasyonda temsil edilmiş olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

II. Uluslararası Edelweiss Piyano Yarışması’nda ikinci kez Jüri Başkanlığı yapan ve uluslararası birçok yarışmada Jüri Üyeliği bulunan Samir Mirzayev, organizasyon kapsamında Rusça olarak “Sinestezi Fenomeni” adlı bir seminer de verdi.

Mevlana Program partnerimiz Tayland Buriram Rajabhat Üniversitesi tarafından ve Akdeniz Üniversitesi’nin “Co-Host” olarak katkılarıyla  Buriram Şehrinde 15 - 16 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan “2nd NATIONAL and INTERNATIONAL RESEARCH CONFERENCE” isimli etkinliğin teması “EntrepreneurialUniversity in the 2lst Century: Development of EntrepreneurshipEducationandResearchforSocialSustainability” olarak belirlenmiştir.

Konferansa, Eğitim, Sosyal Bilimler, Bilim ve Teknoloji,  Sağlık Bilimleri, ve İşletme alanlarından gönderilecek bildiri özetlerinin 25  Aralık 2017 tarihine kadar kabul edileceği ve ortak düzenleyici olan üniversitemizin poster ve sözel sunu sahiplerinden 200 ABD doları olan katılım ücretinin yarısının  (100 ABD doları) talep edileceği bildirilmiştir.

 

Tayland’ın geneline yayılmış olan Rajabhat Üniversiteleri ağı kapsamında bu ülke ile işbirliği geliştirme fırsatı da sağlayabilecek bu etkinliğe ilişkin daha fazla bilgi: http://nirc2018.bru.ac.th/index.php

Konferans sekreteryası e-posta: nirc2018@bru.ac.th veya doğrudan Düzenleme Komitesi Başkanı Asst. Prof. Dr. Akkarapon Numeihom akkarapon2512@gmail.com‘dan edinilebilir.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

ZİRAAT FAKÜLTESİ

 

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü ile Müstakil ve Sanayici İş Adamları Derneği Antalya Şubesi işbirliği ile imzalanan protokol kapsamında başarıyla yürütülen ‘24 Çok Geç Projesi’nin kapsamı genişletilerek yenilendi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Yönetim Kurulu Odası’nda yapılan protokol imza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Genel Sekreter Ali Serinoğlu, MÜSİAD Antalya Şubesi Başkanı Ramazan Kalken, Başkan Yardımcısı Süleyman Bilkay, Genç Müsiad Antalya Şube Başkanı Mehmet Kökcen, Genç Müsiad Antalya Üniversiteler Birimi Başkanı Ebubekir Yıldız,  Müsiad Antalya Şubesi Müdürü Mehmet Ziya Kök katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Müstakil ve Sanayici İş Adamları Derneği işbirliği ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerine yönelik başlattığımız ‘24 Çok Geç Projesi’ başarılı bir şekilde yürütüldü ve öğrencilerimize önemli katkılar sağladı. Bu nedenle projenin kapsamını genişleterek diğer fakültelerimizi de dahil ettik. Proje kapsamında bütün öğrencilerimiz mezun olmadan gönüllü veya zorunlu staj yaparak, saha çalışmalarını inceleyecek ve sektörü öğrenme imkanı bulacaklar.” dedi.

Sektöre hazırlıkta deneyimin büyük önem taşıdığını dile getiren Rektör Ünal; “Bizler de öğrencilerimize eğitim sürecinde bu imkanı sunmak için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Bu anlamda yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapıyoruz.”  diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü;nün düzenlemiş olduğu ;Çağdaş Bir Söylem Olarak Gelenek ve Sanat; adlı Panel-Çalıştay ve Sergi, 14 Aralık 2017 tarihinde Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu;nda ve Amfi;de gerçekleşecektir. 

Tarih: 14 Aralık 2017 - Perşembe günü

Panel: 10:00 - Akdeniz Üniversitesi GSF Amfi

Çalıştay: 14:00 - Akdeniz Üniversitesi GSF Sergi Salonu

Sergi: 16.00 - Akdeniz Üniversitesi GSF Sergi Salonu

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Enstitüsü Resim Anasanat Dalı Yüksek Lisans öğrencilerinin eserleri “Uluslararası Uniart Project” sergisinde sergilenecek.

Çok sayıda uluslararası öğrenciyi aynı resim kağıdı üzerinde buluşturan Uniart Project;te, toplumların bütünleşik bir yapıda daha iyiyi üretebileceğine ve daha iyiye gidebileceğine vurgu yapıldı.

Projenin iki farklı düşünceyi tek kağıt üzerinde aynı kompozisyonda birleştirdiğini söyleyen Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitü Müdürü Doç. Dr. Fatih Başbuğ, “Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı yüksek lisans öğrencilerimiz Esra Kumcu, Elvira Türkmen, Havva Dağ, Alime Coşkun, Çağatay Atlı ile Türk kültürünü yansıtan resimler çizdik ve tamamlamaları için Güney Kore;de bulunan Kimpo Üniversitesi;ne yolladık. Koreli öğrenciler de Prof. Kim Seon Ju koordinatörlüğünde bizim gönderdiğimiz resimleri Kore kültürünü yansıtan resimler çizerek tamamladılar. Bu proje sergisi, ortak kültürleri aynı kompozisyonlarda buluşturan, farklılıkları birliktelikler kurarak birleştiren bir proje olması sebebiyle ortak dilin sanat olduğu bir proje olarak hayata geçti.” dedi.

Projenin Yıldız Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde yapıldığını söyleyen Başbuğ, Uniart Project Sergisi’nin 22 Ağustos - 15 Eylül tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda ziyaretçileri ile buluşacağını kaydetti.

Akdeniz Üniversitesi ile sanayi işbirliği performansının ve yeni işbirliği olanaklarının değerlendirilmesi amacıyla üniversite-sektör buluşmasının 2017 yılı 2. dönem toplantısı 21 Eylül 2017 Perşembe günü yapıldı.

Akdeniz Üniversitesi Yönetim Kurulu Salonu’nda yapılan toplantıya; Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel, AKGİM Müdürü Prof. Dr. Gülhan Yalçın, AKİŞMER Müdürü Doç. Dr. Olgun Kitapçı, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Özbek,  KOSGEB Başkanı Kazım Akgün, BAKA Antalya Koordinatörü Alaattin Özyürek, ATB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, Antalya OSB Eğitim ve Kalite Şefi Sehel Serin Türk, TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar ile Antalya Üniversite Destekleme Vakfı Başkanı Tunç Uluç katıldı.

Akdeniz Üniversitesi ile sektör işbirliğinin geliştirilmesi adına, dış paydaş temsilcileri ile sürekli görüşme halinde olduklarını belirten Rektör Ünal; “Üniversite ile sektör işbirliğine yönelik yaptığımız bu toplantıda önümüzdeki dönem yapacaklarımızın yol haritasını belirledik. Dış paydaşlarımızla, teknolojik ürün ve imalat sanayi yatırımları ile proje işbirlikleri konusunda yapacağımız ortak çalışmalar üzerine mutabakata vardık. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde çalıştay ve arama konferansı gerçekleştireceğiz.” dedi.

Üniversite ve sektör işbirliğinin hem bölgemize hem de ülkemize önemli katkılar sunacağını söyleyen Rektör Ünal; “Sektörün tecrübe ve olanakları ile alanında uzman akademisyenlerimizin bilgi birikiminin bir araya gelmesi her iki taraf için de büyük kazançlar sağlayacaktır. Biz bu birlikteliğe çok önem veriyoruz ve bu birlikteliğin güçlenmesi için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Sektör temsilcilerimizin de bizimle aynı görüşte birleşmesi ve her türlü işbirliğine açık olması mutluluk verici.” diye konuştu.

Toplantının son derece verimli geçtiğini söyleyen ve katılımlarından dolayı sektör temsilcilerine teşekkür eden Rektör Ünal, toplantıda alınan kararların ivedilikle hayata geçirileceğinin altını çizdi.

Akdeniz Üniversitesi’nde Ziraat Fakültesi’nde “Geleneksel Hasat Bayramı” kutlandı.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama Çiftliği’nde gerçekleştirilen etkinliğe; Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel ile çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

Etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Ziraat Fakültemiz eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanısıra, bölge tarımına yönelik bilimsel araştırma, uygulama çalışmalarıyla kentimize ve ülkemize önemli katkılar sağlamaktadır. Fakültemizde bulunan araştırma-uygulama çiftlikleri, üretim alanları, hayvancılık tesisleri ve atölyeleri ile zirai ve hayvancılık alanında bölgedeki tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörlerinin gereksinimlerine yönelik önemli hizmetler vermektedir.” dedi.

Hasat Bayramı’nın bütün bir yıl boyunca akademik ve idari personelinin bilgi, araştırma ve emeklerinin ürüne dönüştüğü bir başarının sonucu olduğunu söyleyen Rektör Ünal, bu başarının sevinçle karşılandığı gün olan hasat bayramını kutladı.

Hasadın tarımda işgücünün, emeğin, gayretin, sabrın sonucunu aldıkları bir gün olduğunu söyleyen Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel; “Tarımsal ürün elde etmek kolay değil fedakârlık istiyor. Zaman zaman büyük zahmetlere katlanmak gerekiyor. Bu emeklerin karşılığı olarak tüm Türkiye’de her yıl geleneksel olarak hasat bayramı kutlanır. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak gerek kampüs içindeki seralarımızda, gerekse Aksu’daki arazilerimizde yılın her döneminde farklı ürünler yetiştiriyoruz. Her yıl kutladığımız hasat bayramını bu yıl hasadını gerçekleştirdiğimiz; buğday, mısır, domates, salatalık, zeytin, biber, kivi gibi ürünler ile kutluyoruz.” dedi.

Etkinlikte katılımcılara bu yıl hasadı gerçekleştirilen ürünlerden yapılan yiyecekler ikram edildi.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne yeni başlayan öğrenciler için Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda tanışma toplantısı gerçekleştirildi.

Akademisyenlerin ve öğrencilerin bir araya geldiği etkinlikte öğrencilere İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ayhan tarafından fakültedeki bölümler, uygulama birimleri ve eğitim öğretim ile ilgili genel bilgiler verildi.

Yeni başlayan öğrencilere eğitim öğretim hayatları için tavsiyelerde bulunan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ayhan; “Bilgi ve teknoloji çağında yaşıyoruz. Dünya hızla değişiyor. Bu değişim içinde sizler de kendinizi en iyi şekilde yetiştirmelisiniz. Sizler Üniversitemizin akademik, sosyal ve kültürel yaşam alanları ile başarılı bir eğitim hayatı geçireceksiniz. Ancak bu başarıda sizlere sunduğumuz olanakların yanısıra sizlerin de gayreti çok önemli. Okuyun, araştırın, sorgulayın sürekli öğrenin ve kendinizi geliştirin.” dedi.

Daha sonra soru cevap şeklinde devam eden programda öğrencilere, eğitim-öğretim süreci, fakültedeki bölümler ve üniversitedeki sosyal imkanlar hakkında Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şeker, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Ebren, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ayşad Güdekli de bilgiler aktardı.

Hacettepe Üniversitesi tarafından, 14-15 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen, Dağ Bisikleti Maraton Yarışı’nda Akdeniz Üniversitesi Dağ Bisiklet Topluluğu şampiyon oldu.

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde yapılan ve 18 üniversiteden 93 sporcunun yarıştığı Dağ Bisikleti Maraton Yarışı’nda; kadın kategorisinde 22 sporcu, erkek kategorisinde 71 sporcu yarıştı.

Zorlu Dağ Bisikleti Maratonunda Akdeniz Üniversitesi’ni; Sefa Toros, Türkay Şimşek, Hasan Yıldırım, Necmettin Sarıbaş, Ahmet Cahid Gürses, Ercan Kontaş, Benjamin Mehner, Ümit Sekmen, Serdar Anıl Depe, Doğukan Doğan ve Sevgi Özkara  temsil etti.

Akdeniz Üniversitesi Dağ Bisiklet Topluluğu, onlarca sporcunun ter döktüğü 54 km’lik zorlu deneyimde erkekler kategorisinde birinciliği kazanarak şampiyon oldu. Bireysel kategoride ise Erasmus öğrencisi Benjamin Mehner Akdeniz Üniversitesi Bisiklet Takımı adına birincilik elde etti.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri basın fotoğrafçılarıyla buluştu. “Usta Buluşmaları” adlı konferansta, deneyimli foto muhabirleri genç iletişimcilere mesleki deneyimlerini aktardı. Ayrıca ulusal ve uluslararası alanda ödül alan fotoğraflar da sergilendi.

İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta Depo Photos Fotoğraf Ajansı Yöneticisi Tolga Adanalı, Cumhuriyet Gazetesi Foto Muhabiri Necati Savaş ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel tarafından öğrencilere haber fotoğrafına değer katan unsurlar, haber fotoğrafı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar anlatıldı. Basın fotoğrafçılığının geleceğinin de konuşulduğu konferansta ödüllü fotoğrafların sunumu eşliğinde foto muhabirleri tarafından fotoğrafların hikâyeleri de anlatıldı.

Basın fotoğrafçılığının gücüne dikkat çeken TFMD Başkanı Rıza Özel, foto muhabirinin yayınladığı bir fotoğrafın ülke gündemini değiştirebildiğini söyledi. Rıza Özel, “Bazen öyle şeylere tanık olabiliyoruz ki, çektiğin bir fotoğrafı sonradan gördüğünde ağlayabiliyorsun.” dedi.

Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişiminden de örnekler vererek foto muhabirlerinin çok zor şartlar altında çalıştıklarını vurgulayan Cumhuriyet Gazetesi Foto Muhabiri Necati Savaş, bu meslekte gecenin gündüzün fark etmediğini ve her an fotoğraf çekmeye hazır olduklarını belirtti.

Depo Photos Fotoğraf Ajansı Yöneticisi Tolga Adanalı ise spor fotoğrafçılığının teknolojiyle beraber değişen yönlerinden bahsetti. Adanalı, gelişen teknolojiyle beraber artık spor fotoğraflarının tele objektiflerle çok uzaktan da çekilebildiğini belirtti.

Etkinliğin ardından basın fotoğrafçıları Akdeniz İletişim Haber Ajansı (AKİL) ve Akdeniz Üniversitesi Televizyonu’nu (AKÜN) ziyaret etti.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Kumluca Toplum Sağlığı Merkezi tarafından 25-27 Ekim 2017 tarihleri arasında “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Etkinlikleri” düzenlendi.

Bu etkinlik kapsamında kanser hastalığının nedenleri, belirtileri, kanserden korunma ve erken tanısı konusunda halkın bilgilendirilmesi ve farkındalığının arttırılması amaçlandı. Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğrencileri ve Toplum Sağlığı Merkezi Ekibi tarafından 25-26 Ekim tarihlerinde Mavikent ile Beykent mahalleleri ziyaret edilerek halka farkındalık eğitimi verildi. Kumluca Cumhuriyet Meydanı’nda ise 27 Ekim’de Toplum Sağlığı Merkezi Çalışanları, Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri halkla buluştu ve farkındalık çalışması yapıldı.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Suat Karadede’nin de katıldığı etkinlikte, meme kanserinin yanı sıra kolorektal, rahim, prostat kanserleri erken tanı ve tarama yöntemleri hakkında da bilgiler verildi. 180 kişiye ulaşılan etkinlikte ayrıca katılanların yakalarına meme kanseri farkındalığını temsilen pembe kurdele takıldı.

 

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencileri sebze yetiştiriciliği ve ıslahını yoğun uygulama eğitimleri ile öğreniyor.

Öğrenciler, Sebze Yetiştiriciliği dersi kapsamında Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Demir rehberliğinde, Süral Su Topraksız Tarım İşletmeleri ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) Sebzecilik Bölümü’ne yapılan teknik inceleme ve uygulama gezisinde önemli bilgiler elde ettiler.

Önce topraksız tarım işletmesini gezen öğrencilere, üretimin aşamaları ayrıntılı olarak gösterilerek topraksız tarımın her aşamasının önemli olduğu, üretim aşamasında yapılacak bir hatanın ciddi verim ve gelir kaybına sebebiyet verdiği belirtildi. Topraksız tarım işletmesinden sonra BATEM’e geçen öğrenciler, sebze ıslahı konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Sebzecilik Bölümü’nden Dr. Aylin Kabaş, Dr. Filiz Boyacı, Dr. Rana Kurum ve Ziraat Yük. Müh. Ramazan Özalp farklı sebze türlerinde verim, kalite, hastalık ve zararlılara dayanıklı çeşit elde etmek için neler yapılması gerektiği konusunda kısa bilgiler aktardılar. Teknik gezide öğrencilere ayrıca çiçek tipleri gösterilerek tozlama uygulaması da yaptırıldı.

Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencilerinin sektörel olarak ülkemizin en şanslı bölgesinde eğitim aldığını söyleyen Dr. Halil Demir; “Bölümümüze gelen öğrencilerin ve tarım sektörünün bizden beklentileri çok yüksek. Sektör iyi yetişmiş ziraat mühendislerini bekliyor. Bizler de teorik derslerin yanında bizzat uygulamalar yaptırarak bu açıdan elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

21. Yüzyılda Asya - Pasifik isimli kitap Yrd. Doç.Dr. Sanem ÖZER, Yrd.Doç.Dr. Senem ATVUR ve Yrd.Doç.Dr. Ramazan İZOL Editörlüğünde Yayımlanmıştır. Kitap Tanıtım Metni 

Öğr. Gör. Yasemin OĞUZ GÜNER;in, N.Rengin Oyman ile birlikte hazırladıkları "Şaman Giysi Unsurları"  adlı kitabı, Almanya Lambert Academic Publishing tarafından Uluslararası Kitap olarak yayınlanmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Erdal Taşbaş, Balkan Savaşları;ndan Milli Mücadele;ye Vatan Savunmasında Şehit Olan Tireliler isimli Kitabı Yayımlanmıştır. 

Yrd. Doç. Dr. Erdal Taşbaş, Halifenin Gölgesine Sığınanlar / Göçler ve Muhacirin-i İslamiye Komisyonu isimli Kitabı Yayımlanmıştır. 

Prof. Dr. Ülker GÜLün, Botulinum Toksin Uygulamaları, Dermal Dolgu Uygulamaları ve Lazer Uygulamaları İsimli Kitapları Yayımlanmıştır. 

"Açık Alan Rekreasyonu" isimli Kitap Yayınlanmıştır

Doç. Dr. Tuğba Yenidoğan;ın Editörlüğünü Yürütmekte Olduğu Özel Sayı, Int. J. Automotive Technology and Management Dergisi;nin 2017 Yılı İlk Sayısında Yayımlanmıştır. 

Doç. Dr. Sibel PAŞAOĞLU‘nun, “Müzikal-Kültürel Kimlik Oluşumunda Halk Şarkıları: Türkiye-Bulgaristan-Macaristan Örneği” İsimli Kitabı Yayınlanmıştır. 

Doç. Dr. Faik ARDAHAN;ın, İstanbul TÜYAP Kitap Fuarında "Dağın Elifi" ve "Ve Dondurma Ve Aşk" isimli Şiir Kitapları;nın İmza Günü Yapılmıştır. 

Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Güncel Yönelimler ve Yaklaşımlar adlı Kitap Yayınlanmıştır

Doç. Dr. Faik ARDAHAN ın Bölüm Yazarlığı Yaptığı "Rekreasyon Bilimi" Kitabı Yayımlanmıştır

Doç. Dr. Ali Kürşat TURGUT’un İbn Türke Metafiziği Adlı Kitabı Yayınlanmıştır

Doç. Dr. Çiğdem Apaydın’ın ‘Öğretim Denetimi’ adlı Kitabı Yayınlanmıştır.   

21. Yüzyılda Ortadoğu Bölgesel Politikalar, Uluslararası Sorunlar, Küresel Aktörler Başlıklı Kitap Yayınlanmıştır

Prof. Dr. İsmail TUFAN;nın, yayımlamış olduğu kitaplarına ulaşabilirsiniz.

Üniversitemizin Değerli Mensupları,

Ziraat Fakültesi’nin Kampüs ve Aksu olmak üzere iki Araştırma-Uygulama Çiftliği bulunmaktadır. Kampüs Çiftliği, açık ve örtüaltı üretim alanları, hayvancılık tesisleri (büyükbaş ve kanatlılar) ve atölyelerden oluşmaktadır. Çiftlikte domates, biber, salatalık, karpuz, kışlık sebzeler, tatlı patates, günlük süt, ayran, yoğurt, krema, köy tipi beyaz peynir ve bıldırcın yumurtası üretilmektedir. Aksu Çiftliği ise Antalya şehir merkezine 20 km. uzaklıktaki Aksu İlçesinde yer almaktadır. Yaklaşık 1000 dekar büyüklüğünde olan bu çiftlikte de buğday, mısır, yem bitkileri tarımı ile meyveciliği yapılmaktadır.

Yetiştirdiğimiz ürünler, Fakültemizin I. Eğitim Bloğu’nun arkasındaki (Yakut Çarşısı’nın kuzey batısı) “Satış Yerinde” hafta içi her gün 08.30-16.00 saatleri arasında piyasa fiyatlarının ortalaması alınarak satışa sunulmaktadır. Bilgi için dahili: 6528 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Ziraat Fakültesi Dekanlığı

Turizm Fakültesi Bülteni;nin 35. Sayısı Yayına Girmiştir 

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Bülteni;nin 10. Sayısı Yayınlanmıştır

Elmalı MYO EMYO Haber 11. Sayısı ile Yayına Girmiştir

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Bülteni;nin 9. Sayısı Yayınlanmıştır

Uluslararası İlişkiler Ofisi e-Bülten 13. ve Newsletter 17. Sayısı Yayında!

Turizm Fakültesi Bülteni, Eylül Sayısı Yayınlanmıştır

Akdenizden Dergisinin 5. Sayısı Yayına Girmiştir

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Bülteni 8. Sayısı Yayınlanmıştır. (Bülten 8)

Turizm Fakültesi Dergisi "Advances in Hospitality and Tourism Research (AHTR)"nin Yeni Sayısı Yayınlanmıştır.  

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü e-bülten 7. Sayısı Yayınlanmıştır. Bülten içeriğine ulaşmak için tıklayınız. 

Uluslararası İlişkiler Ofisi e-Bülten 12. ve Newsletter 16. Sayısı Yayında!

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Bülteni;nin 6. Sayısı Yayınlanmıştır

Akdeniz İnsani Bilimler Dergisi (MJH) 13. Sayısı Yayında!

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Bülteni;nin 5. Sayısı Yayınlanmıştır

Turizm Fakültesi Bülteni, Haziran Sayısı Yayına Girmiştir.

Elmalı MYO ;EMYO Haber, 10. Sayısı ile Yayına Girmiştir;

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü e-Bülteni 4. Sayısı ile Yayına Girmiştir  

Ziraat Fakültesi MEDITERRANEAN AGRICULTURAL SCIENCES Dergisi

Uluslararası İlişkiler Ofisi e-Bülten 11. ve Newsletter 15. Sayısı Yayında!

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Bülteni 3. Sayısı ile Yayında 

Turizm Fakültesi Bülteni Mart 2017 Sayısı

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Bülteni 2. Sayısı ile Yayına Girmiştir 

Fen Fakültesi ;Fen Bülten; 

Gerontoloji Bölümü GeroBarometre Ocak ve Şubat Sayısı 08.03.2017

GeroBülten Şubat Sayısı 03.03.2017

Hemşirelik Fakültesi ;Halk Sağlığı Hemşireliği Ders Uygulamaları Bülteni;

IJES Mühendislik Fakültesi Dergisi 

Gerontoloji Bölümü GeroBülten Ocak 2017 21.02.2017

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü E-Bülteni, 1. Sayısı ile Yayında 

Uluslararası İlişkiler Ofisi e-Bülten 10. ve Newsletter 14. Sayısı Yayında

Turizm Fakültesi Bülteni ;Ocak 2017 Sayısı;

Turizm Fakültesi Bülteni Kasım 2016 Sayısı, Bültenimizin diğer sayılarına ulaşmak için lütfen tıklayın.

Turizm Fakültesi Dergisi;nin (AHTR) Aralık Sayısı

 

 

Akdeniz Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında “Fiziksel Aktivite İmkânlarının Geliştirilmesi” amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Akdeniz Üniversitesi Senato Salonu’nda yapılan protokol imza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir, Müdür Yardımcıları Ünal Baş ve Dr. Mehmet Çelikel ve idari yöneticiler katıldı.

Yapılan protokol ile Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivitelere katılımının teşvik edilmesi ve Akdeniz Üniversitesi bünyesinde fiziksel aktivite imkânlarının geliştirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen 300 bisikletin üniversiteye devri gerçekleştirildi.

Protokol töreninde konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, "Protokol kapsamında üniversitemize 300 bisiklet verildi. Bu bisikletleri öğrencilerimiz ve personelimiz kullanabilecek. Öğrencilerimizin sağlıklı yaşama kavuşması, kendilerine güvenlerinin gelmesi ruhen ve bedenen sağlıklı olmaları gibi birçok açıdan sporun faydalı olacağına inanıyorum" dedi. Hareketsiz bir yaşam ile sporun ikinci planda kaldığına değinen Rektör Ünal, “Spor sağlığımız için hayatımızın her alanında olması gerekiyor. Hekim olarak ilk aklıma gelen sporun hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalıkları gibi bir çok hastalığın tedavisinde önemli bir yeri vardır. Sağlık Bakanlığı da bu konuda vatandaşlarımızı bilinçlendiriyor.”diye konuştu.

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Murat Özdemir ise şöyle konuştu:
"Spor hayatın içerisinde olması gereken bir şey. Biz Türk toplumu olarak eskiden hareketli bir yaşamın içerisinde yaşıyorduk. Ancak toplumsal gelişim, teknolojinin hayatımıza girmesi neticesinde hareketsiz yaşama mahkum olmaya doğru gidiyoruz. Bizim yaptığımız bu çalışmayla hareketli yaşamı hayatın her alanına taşımayı amaçlıyoruz. Öğrencilerimiz kampus alanında hareketli yaşamı kendi yaşamın içine katabilsin diye bu protokolü gerçekleştirdik.

Akdeniz Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında gerçekleştirilen protokol imza töreni, kampüs içinde yapılan bisiklet turu ile son buldu.

Akdeniz Üniversitesi koordinatörlüğünde 2 Avrupalı ve 4 yerel ortak kurum tarafından yürütülen “Mülteci ve Göçmen Toplulukları için Hoşgörü Projesi” isimli Avrupa Birliği Erasmus+  Programı Stratejik Ortaklıklar Yetişkin Eğitimi Projesi’nin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Öğrencilerin ve öğretim elamanlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıya; Akdeniz Üniversitesi Rektörü      Prof. Dr. Mustafa Ünal, Vali Yardımcısı Ekrem Büyükata, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel, Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcısı Av. Cansel Tuncer ve Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel; “Proje Ülkemizin, şehrimizin ve üniversitemizin misafir olan göçmen ve mültecilere yönelik hazırlamış olduğu bir sosyal sorumluluk projesidir.” dedi. Günümüzde insanların hastalık, doğal afetler, savaşlar ve benzeri nedenlerden dolayı büyük acılar yaşadığını ve doğdukları toprakları terk etmek zorunda kaldıklarını dile getiren Prof. Dr. Çizel; “Bu insanlar mülteci oldukları ülkelerde işsizlik, sağlık imkânlarına ulaşma, kültürel adaptasyon gibi zorluklarla karşı karşıya kalmaktadırlar. En kötüsü de göç ettikleri ülkelerde istenmeyen insanlar olarak görülüyorlar.” diye konuştu.

Prof. Dr. Çizel konuşmasına şöyle devam etti: “Komşu ülkelerden son yıllarda savaş nedeniyle göç eden sayısının 5 bine ulaştığı bilinmekte. Bu insanların büyük bir bölümünü ülkemizde misafir ediyoruz. Bu proje ile ülkemizde misafir ettiğimiz bu insanların yaşadıkları kültür şokunu hafifletmek, iletişim becerilerini arttırmak ve hayat standartlarını yükseltmek amaçlanmaktadır. Proje sürecinde ülkemizin sağlık, kültürel norm ve değerleri, tüm sistemlerimiz ile ilgili mevzuat ve hukuk ile ilgili düzenlemeler ile ilgili kitapların hazırlanması ve bu kitapların dijital interaktif iletişim öğrenme platformları aracılığıyla paylaşılması öngörülmektedir. Projede şehrimizden, Almanya ve İspanya’dan konularında uzman ortaklarımız yer almaktadır. Projemizin ülkemize, şehrimize ve üniversitemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Mülteci sorununun global bir sorun olduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal da konuşmasında, eskiden daha çok savaşlar nedeniyle mültecilik sorunu yaşandığını şimdi buna ek olarak

sosyolojik nedenlerin, geri kalmışlık düzeyinin, kendi bulunduğu ülkede eğitim, sağlık gibi bir takım hizmetlere ulaşamama gibi faktörlerin de etkisi olduğunu söyledi.

Günümüzde mülteci sorununun büyük bir problem olarak karşımıza çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Ünal, “Mülteciler gittikleri ülkelerde istenmiyorlar ancak bu bir çözüm değil. Bunu görmemek, kabul etmemek anlamına geliyor. Bizim bunu bir şekilde adaptasyon süreçleri ile avantaj haline dönüştürmemiz gerekiyor.

Onları dışlayarak, onlara iş vermeyerek asla bu problemi çözemeyiz. Kabullenip ne yapabilirizi düşünmemiz gerekiyor. Bu insanların fizik ve beyin gücünden faydalanmamız gerekiyor. Almanya ve İspanya bunu nasıl yapmış. Bu örnekleri kendimize örnek olarak alıp, ülkemizde ne yapabiliriz ona bakmalıyız.” diye konuştu.

Gerçekleştirilecek proje ile mülteci insanların adaptasyonlarını sağlayarak gittikleri ülkelerde sorun oluşturmalarına çözüm bulmaya çalışacaklarını belirten Rektör Ünal, projede yer alan tüm paydaşlara teşekkürlerine iletti.

2017 Akademik Teşvik Performans sıralamasında Akdeniz Üniversitesi Devlet Üniversiteleri içinde 3. sırada yer aldı.

Devlet Üniversiteleri Sıralama (DÜS) raporunda, YÖK;ün kullandığı kriterlere göre devlet üniversitelerinin 2017 akademik performansı açıklandı. Akademisyenlerin bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte proje, araştırma ve yayınlarını desteklemek amacıyla verilen akademik teşviklerde, devlet üniversiteleri arasında Akdeniz Üniversitesi üçüncü oldu.

Devlet Üniversiteleri Sıralama (DÜS) raporunda Fakülteler arasında yapılan sıralamada ayrıca Akdeniz Üniversitesi; Mühendislik Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi alanında da birinci sırada yer aldı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “2017 Akademik Teşvik Performans sıralamasında Üniversitemiz devlet üniversiteleri içinde 3. sırada yer aldı. Bu başarıya katkı sağlayan tüm akademik personelimizi kutlarım.” diye konuştu. 2016 Akademik Teşvik Performans sıralamasında 5. sırada yer aldıklarını dile getiren Rektör Ünal, “Önümüzdeki yıllarda ulusal ve uluslararası üniversite sıralamalarında yerimizin daha da iyileşmesini, tüm fakültelerimizin bilimsel bilgi üretme açısından daha da üst sıralarda yer almasını, bilimsel yayın, proje, patent,  atıf sayılarımızın sürekli arttırılmasını hedefliyoruz. Araştırma odaklı üniversite olma sürecinde hep birlikte daha çok çalışarak, başarılarımızı her alanda daha ileriye taşıyacağız.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi’nde baharın müjdecisi Nevruz, öğrenci topluluklarının birbirinden renkli etkinlikleri ile Turizm Fakültesi bahçesinde kutlandı.

Etkinliğe Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Ahmet Ögke, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Nevruz’un baharın gelişi, toprağın dirilişi, kardeşliğin, dostluğun, dayanışmanın sembolü olduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Bu müjdeli günün ülkemiz ve tüm dünya için barışa ve huzura vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Birbirinden renkli etkinliklerin yapıldığı kutlamada Rektör ve Rektör Yardımcıları nevruz ateşi üzerinden atlayıp, örs üzerinde demir dövdüler. Nevruz eğlencesi Akdeniz Üniversitesi Kafkas Topluluğu’nun dans gösterisi, folklor gösterileri ve müzik dinletisi ile devam etti.

Nevruz kutlaması, öğrencilere pilav ve ayran dağıtımıyla son buldu.

Akdeniz Üniversitesi Koordinatörlüğü tarafından yürütülen, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibelendirilen Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklık Projesi olan EMWOFA (Kadın Çiftçileri Tarım İşletmeciliği Eğitimi ile Güçlendirme) Projesi ulusal konferansı gerçekleşti. Antalya Porto Bello Otelde düzenlenen konferansa çok sayıda davetli ve kadın çiftçi katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Özkan, projeye 5 farklı ülkeden 7 kurumun ortak olduğunu söyleyerek, “Projede Antalya’dan Akdeniz Üniversitesi ile birlikte Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Muratpaşa Ziraat Odası Başkanlığı, yurtdışından ise ABD; Almanya, İspanya ve Malta yer alıyor.  Proje, hem konusu hem projede yer alan kurumların niteliği ve sayısı hem de uygulanmasıyla alanında yenilikçi ve önemli bir proje.” dedi.

Türkiye, ABD, Almanya, İspanya ve Malta’da bulunan kurum ve kuruluşların deneyimlerini ve bilgi birikimlerini paylaşmalarının yanı sıra çalışma konusu ve yenilikçi uygulamalarının çok değerli olduğunu belirten Prof. Dr. Özkan; “Tarım sektörü tüm ülkelerde ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan büyük öneme sahip. Tarımın bu önemi, ülkemiz için çok daha büyük. 80 milyonluk ülke nüfusunu besleyen yaklaşık 6 milyon kişiye istihdam sağlayan, 18 milyar dolar gıda ve tarım ürünü ihracatı yapan, diğer sektörlere sermaye aktaran ve hammadde temin eden tarım sektörü, Türkiye ekonomisi açısından çok önemli ve vazgeçilemez bir sektördür.” diye konuştu.

Tarım sektöründe, tüm dünyada kadın çiftçilerin çok önemli rol oynadığını vurgulayan Prof. Dr. Özkan şöyle konuştu: “Kadın çiftçiler konusu sadece gelişmekte olan ülkeler için değil, gelişmiş ülkeler içinde giderek önem kazanan bir konudur. Örneğin ABD’de tarımsal işletme yöneten kadın çiftçiler toplam çiftçi sayısı içerisinde % 31’ lük bir pay almaktadır. Kadın çiftçiler açısından ülkemizde ise durum çok daha çarpıcıdır. 2,8 milyonluk bir rakamla tarımda çalışanların yarıya yakınını oluşturan kadın çiftçimiz, tarımsal üretim ve gıda üretiminde aktif rol oynamaktadır. Tarımsal üretimdeki bu iş yüküne ilave olarak çocuklarının bakımı ve ev işleri de tamamen kadınların sorumluluğundadır. EMWOFA projesi de tarımsal üretimin isimsiz kahramanları olan ve son yıllara kadar ihmal edilmiş olan bu çiftçi kadınlara yöneliktir. Gelinen noktada yeterli, güvenilir ve sürdürülebilir üretim için tarım sektöründeki kadınların eğitimi çok önemli hale gelmiştir. Bu konuda yapılan araştırmalar kadın çiftçilere gerekli eğitim verilir, kaynaklara ve hizmetlere erişimde onlara erkek çiftçiler kadar fırsat sağlanırsa dünya genelinde tarımsal üretimin % 30 artacağı ortaya çıkarmaktadır.

Akdeniz Üniversitesi’nin konunun öneminden hareketle bugüne kadar kadın çiftçilere yönelik olarak çeşitli projeler yürüttüğünü ve başarılı sonuçlar aldığını dile getiren Prof. Dr. Özkan, projenin Türk ortakları olarak en büyük dileklerinin EMWOFA projesinin sadece Antalya için değil diğer illerde de uygulanması olduğunu sözlerine ekledi.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü ve Diş Hekimliği Fakültesi işbirliğinde, 60 yaş üstü hastalara yönelik Türkiye’de bir ilk olan Geriatrik Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği hayata geçirildi. İş birliği kapsamında GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi öğrencilerine ağız ve diş sağlığı konusunda eğitimler verilecek.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, 60 yaş üstü hastalara yönelik ortak bir projeyle Geriatrik Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’ni hayata geçireceklerini belirterek, GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi’nde konu ile ilgili dersler vereceklerini söyledi.

Ağız diş sağlığının her yaşta önemli olduğunu belirten Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşat Er ise; “Geriatrik (60 yaş üstü) insanların, sistemik hastalıkları yanında ağız diş sağlığı da çok önemlidir. Bu nedenle erken dönemde uygulamalı geriatrik ağız ve diş sağlığı adına var olan dişleri korumak ve sonrasında oluşabilecek çürük, diş eti hastalığı ve benzeri ağız hastalıkları ile bağlantılı sistemik hastalıkları takip, tedavi ve önlemek hedefimiz. Eylül ayındaki 14 haftalık ders programı kapsamında, ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalık oluşturulması, hastalıklarından korunması ve tedavilerinin yapılması amaçlanıyor.” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Mekanik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Civalek, Mühendislik Bilimleri alanında 2017 yılı TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görüldü.

Ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş hayattaki bilim insanlarına verilen bilim ödülüne bu yıl Prof. Dr. Ömer Civalek “Teorik ve hesaplamalı katı cisimler mekaniği kapsamındaki problemlerin yeni yaklaşımlar ile sayısal modelleri ve bu yöntemlerin çoğu temel problem için ilk olarak kullanılması ve avantajlarının açıkça ortaya konulması konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle layık görüldü.

Google Akademik’e göre atıf sayısı 4689 ve h-indeksi 42 olan Prof. Dr. Ömer Civalek’in 107’si Science Citation Index (SCI) kapsamında olmak üzere 180’den fazla bilimsel makalesi ve pek çok kongre bildirisi bulunmaktadır.

Katı cisimler mekaniği, hesaplamalı (sayısal) mekanik, plak ve kabuk sistemlerin titreşim ve burkulma analizleri, kompozit yapıların analizi, nano ve mikro sistemlerin modellenmesi, sürekli ortam mekaniği, lineer olmayan analiz, mikro ve nano ölçekli biyolojik ve mekanik sistemlerin matematik modeli alanlarında çalışmaları bulunan Prof. Dr. Ömer Civalek ödülle ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Nitelik bakımından üstün ve kaliteli ürün ortaya koymak için çoğu zaman çalışkan ve üretken bir ekibe ihtiyaç duyulmaktadır. Ödül benim şahsımda Üniversitemize ve ekibime verilmiştir. Başarı hepimizin ortak başarısıdır. Dünya genelinde mekanik alanında çalışma yapan çok güçlü ekipler yer almaktadır. Bizim onlarla rekabet edebilmemiz ancak her platformda destek, himaye ve teşvik edilmemiz ile mümkündür. Bu başarıda emeği bulunan çalışma ekibim Yrd. Doç. Dr. Bekir Akgöz, Arş. Gör. Dr. Çiğdem Işık, Arş. Gör. Kadir Mercan, Dr. Öğrencim Ali Kemal Baltacıoğlu ile çalışma arkadaşlarım Doç. Dr. Hakan Ersoy ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Aydoğdu’ya teşekkürlerimi sunmak isterim. Ayrıca sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Gürpınar ve diğer rektör yardımcılarımız ile fakültemizin dekanı Prof. Dr. Ayhan Topuz’a bize her zaman ve her fırsatta verdikleri destekler için teşekkür ederim.”

Akdeniz Üniversitesi, TÜBİTAK 1601 destek programları kapsamında “Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması 2016 Yılı Çağrısı” değerlendirmeleri sonucu destek almaya hak kazandı.

Akdeniz Üniversitesi’nin TÜBİTAK 1601 destek programından yararlanmaya hak kazanan 9 üniversite arasında yer aldığını söyleyen Akdeniz Üniversitesi AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkez Müdürü Doç. Dr. Olgun Kitapcı; “Üniversitelerde yürütülen araştırma çıktılarının ekonomik değere dönüşmesi, üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması, üniversitelerin ulusal ve uluslararası destek mekanizmalarından faydalanması, girişimciliğin geliştirilmesi ve üniversitelerde fikri sınai hakların ticarileştirilmesi hedeflerine yönelik olarak faaliyet gösteren Teknoloji Transfer Ofisleri’ni desteklemek amacı ile TÜBİTAK tarafından yapılan çağrının başvuru sonuçları açıklandı. Bu kapsamda, Akdeniz Üniversitesi AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkezi olarak, 2 yıl süre ile TÜBİTAK 1601 destek programından yararlanmaya hak kazanan dokuz üniversite arasında yer alma başarısını gösterdik. Bu konuda emeği geçen tüm ekibimize ve bizlere her konuda destek olan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Ünal’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Teknoloji transfer ofislerine yönelik hazırlık, başlangıç ve kapasite artırımı sağlanması ve uygulanması 2016 yılı çağrısı değerlendirmeleri sonucu Akdeniz Üniversitesi dışında destek almaya hak kazanan diğer üniversiteler; Başkent Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Fırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yöneticisi A.Ş., Gebze Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi’dir.

2017 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Merkezi Yerleştirme Sonuçlarına göre, turizm lisans programları arasında Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi tüm bölümlerinde en yüksek puanla öğrenci kabul eden fakülte oldu.

Turizm eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk tercihinin Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi olduğunu söyleyen Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel; “ÖSYM yerleştirme kılavuzu incelendiğinde öğrenci kabul eden turizm programları arasında Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne ait tüm programlar ilk sıralarda yer alıyor. Turizm lisans programlarından Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği (İngilizce) 266,81581 puanla, Gastronomi ve Mutfak Sanatları 414.38690 puanla, Turizm Rehberliği 346,42024 puanla, Rekreasyon Yönetimi 319.95994 puanla öğrenci kabul etti. Yine bu bölümler arasında Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü en yüksek puanla (414.38690) öğrenci alan bölüm oldu.” dedi.

Yetkin akademik kadrosu, teorik ve uygulamalı eğitimi ve sektör ile sürekli işbirliği halinde turizm meslek formasyonuna sahip bireyler yetiştirdiklerini söyleyen Dekan Çizel, “Öğrencilerimiz aldığı eğitim ve sahip olduğu deneyim ile sektörde sözü geçen, geleceğe liderlik eden bireyler olarak mezun oluyor. Bütün bu özellikler en çok tercih edilen Turizm Fakültesi olmamızı sağlıyor.” diye konuştu.

 

Son zamanlarda günlük işleri planlayamama, alışverişlerde para hesaplarında zorlanma, iş hayatında bir takım aksaklıklar yaşama, araba kullanırken yer ve yönleri karıştırma, trafik kurallarına uymamaya başlama, elektrikli aletlerin kullanımında zorlanma, çok iyi bilinen yemeklerin yapımında zorlanmaya başlama gibi belirtiler Alzheimer başlangıcının belirtileri olabilir. 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Barcın; bellek, dil, görsel mekansal yetenekler gibi birden fazla alanda gelişen kayıp nedeniyle kişinin günlük yaşam aktivitelerini eskisi gibi sürdürememesine neden olan bir hastalık olan Alzheimer hastalığı hakkında bilgiler verdi.

Gündelik hayatta işlevsellik kaybı olduğunda ve unutkanlıktan dolayı günlük yapılan aktiviteler yapılamaz hale gelindiğinde mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurulması gerektiğini belirten Doç. Dr. Ebru Barcın; Alzheimer hastalığının, aniden ortaya çıkan bir hastalık olmadığını ve hastalığın erken, orta ve ileri evrelerinin olduğunu söyledi. Doç. Dr. Ebru Barcın; “Erken evrede yakın bellek kaybı dediğimiz yeni olayları unutma, depresyon, günlük işlevlerde hafif düzeyde kayıp görülürken orta evresinde hezeyan, halüsinasyon, uygunsuz davranışlar gibi davranış bozuklukları görülür. Hastalığın ileri evresinde maalesef birey kişisel bakımı da dahil olmak üzere tüm günlük işlerinde başkasının bakımına muhtaç, hatta yatağa bağımlı hale gelebilir.” dedi.

Alzheimer hastalığına yakalanmada genetik faktörün %1 olduğuna değinen Doç. Dr. Ebru Barcın;  “Alzheimer hastalığının genetik ve sporadik (geç başlangıçlı) formu vardır. Genetik formu daha erken 40-50 yaşlarda görülürken, sporadik formu 65 yaşından sonra görülür. Düşük eğitim seviyesi, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve şeker hastalığının kontrol altında olmaması, zihinsel ve fiziksel olarak inaktif olmak hastalığa yakalanmada yüksek risk faktörüdür ve ilerleyen yaşla birlikte bu hastalığı yaşama ihtimali artacaktır.” diye konuştu.

Kür tedavi anlamında hastalığın henüz kesin bir tedavisi olmadığını belirten Doç. Dr. Ebru Barcın; erken ve düzenli tedavi alan hastalarda hastalığın seyrini yavaşlatmanın mümkün olduğunu belirterek yeni hobiler edinerek, pilates, yürüyüş gibi aktiviteler yaparak, kitap okuma, bulmaca çözme, dil öğrenme, bilgisayar kullanmaya çalışma, akıl oyunları gibi zihinsel aktivitelerle korunabileceğini kaydetti. Orta yaşlardan itibaren Akdeniz diyeti ile beslenmenin alışkanlık haline getirilmesinin önemine de vurgu yapan Doç. Dr. Ebru Barcın, balık, baklagiller, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin yanında omega 3’ün de koruyucu olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Ebru Barcın; “Ayrıca Üniversitemiz hastanesinde hastalığın gelişimini engellemeye yönelik çok merkezli çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalara katılımın artması ve devamlılığının sağlanması halinde uzun zaman alacağını tahmin etsek de gelecekte tedavi geliştirilmesi konusunda umutluyuz.” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı Başkanı Doç. Dr. Attila Kadri Şendil’in çocuklar için yazdığı  “Bremen Mızıkacıları Çocuk Operası” 24 Eylül 2017 tarihinde Almanya-Berlin’de dünya prömiyeri yaptı.

Almanca librettosunu Komische Oper Berlin Baş Dramaturgu Ulrich Lenz’in kaleme aldığı Bremen Mızıkacıları Çocuk Operası’nın Türkçe librettosunu ise Antalya Devlet  Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Çağlar yazdı.

“Berlin Opera Evi” tarafından gerçekleştirilen çocuk operasında ülkemizi ve Akdeniz Üniversitesi’ni yurtdışında en güzel şekilde temsil eden Doç. Dr. Attila Kadri Şendil, “Projeyi bir buçuk yıllık yoğun bir çalışma sürecinin sonunda tamamladık. Orkestra provalarına ve operanın dünyada ilk seslendirme konserine katıldık. Komiche Oper Berlin tarafından önerilen böyle önemli bir projede yer almış olmaktan ve Üniversitemizi temsil etmekten çok büyük mutluluk duyuyoruz.”dedi.

Akdeniz Üniversitesi’nde birinci sınıf öğrencilerine yönelik Enformatik Bölümü Başkanlığı tarafından verilen derslerin muafiyet sınavları, 2017-2018 akademik yılında ilk kez elektronik ortamda gerçekleştirildi.

Enformatik Bölümü laboratuvarlarında gerçekleştirilen sınava 1.213 öğrenci katıldı. Sınav, öğretim elemanlarının nezaretinde, bilgisayar üzerinden, eşzamanlı olarak 6 laboratuvarda ve toplam 7 oturumda gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi’nde ilk kez üniversite ölçeğinde ortak yapılan bir sınavın elektronik ortamda gerçekleştirildiğini söyleyen Akdeniz Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanı, Yrd. Doç. Dr. Fırat Yücel, “Bilişim teknolojilerinin günlük hayatımızın her alanında kullanıldığı bu dönemde, Enformatik Bölümü olarak bizler de teknolojinin olanaklarından mümkün olduğunca yararlanmaya çalışıyoruz. Elektronik ortamda gerçekleştirilen sınavlar; hem sınava giren öğrencilerimize, hem de sınav hizmetlerini gerçekleştiren akademik ve idari personelimize büyük kolaylıklar sağladı. Ayrıca e-sınav sistemi ile kâğıt ve zaman israfının önüne geçilmiş oldu.” dedi.

Muafiyet sınavını, elektronik ortamda başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Fırat Yücel, “Öğrenciler, e-sınav sonucunu, sınavı bitirdikten hemen sonra, kendi bilgisayar ekranlarından anında öğrendiler. Sınavda başarılı olan öğrenci oranının yaklaşık %24 düzeyinde kalması, öğrencilerimizin bilişim okur-yazarlığının artırılmasında Enformatik Bölümü tarafından verilen derslerin önemini göstermiştir. Bu sistemin geliştirilerek, bölümümüz ve üniversitemizde gerçekleştirilen diğer sınavlarda da uygulanma imkânı bulunmaktadır.” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Cografya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemali Sarı yürütücülüğünde tamamlanan proje kapsamında Antalya’nın batısında Kemer, Kumluca, Finike, Korkuteli ve Elmalı ilçelerinde yer alan yörük göç yolları tespit edildi.

Proje yürütücülüğünü Doç. Dr. Cemali Sarı’nın yaptığı proje kapsamında,  Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Ertürk ve lisansüstü öğrencileri Ayşe Ulusoy, Gökhan Gökdemir, Berna Özoğul tarafından Batı Toroslar’da geçmişte kullanılan yörük göç yolları tespit edildi. Yörük göç yolları, 37 köyde yapılan gözlem ve görüşmelerde elde edilen veriler, yerinde yapılan görüşmeler ve doküman incelemesi yoluyla tespit edildi. Bu göç yolları üzerindeki günübirlik ve kısa süreli konaklama yerleri ve göç rotaları haritalandırıldı.

Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Cemali Sarı, Batı Toroslar’da yörük göç yollarının doğal ve kültürel coğrafya özellikleri ve turizm amaçlı kullanımına yönelik yaptıkları proje çalışmalarının sonuçları ile ilgili şunları söyledi; “Proje kapsamında tespitini yaptığımız yörük göç yollarının alternatif bir turizm alanı olarak değerlendirilmesi amacıyla yaptığımız çalışmada çok güzel sonuçlar elde ettik. Yörük kültürünün asfalt yolların dışına, gerçek mekanlarına taşınması, yörük kültürüne ait izlerin yok olmasının önüne geçecek ve sonraki nesillere aktarılmasında katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda kıyıda her yıl yapılan geleneksel yayla şenliklerinin önemli bir ritüeli olan yörük göçünün canlandırılma çabası, proje ile tespitini yaptığımız Akpınar ve Beydağı Yaylaları yörük göç yollarında yapılabilir.”

Yörük göç yollarının, sahanın diğer kültür yolları ile irtibatlandırılarak kültür turizmine kazandırılabileceğini ifade eden Doç. Dr. Cemali Sarı; “Özellikle aynı coğrafyanın paydaşı Likya yolunun kültür turizmi amacı doğrultusunda düzenlenmesi, ulusal ve uluslararası bilinirliğinin olması Beydağı ve Akpınar Yaylası yörük göç yollarının kültür rotası olması lehine kullanılabilir. Böylece Likya, Roma gibi tarihi yollara yörük göç yollarının dahil edilmesi ile bölgenin kültür coğrafyası daha da zenginleştirilebilir.” dedi.

Yörük göç yollarının kırsal turizm, ekoturizm, kültür turizmi aktiviteleri kapsamında planlanabileceğini söyleyen Doç. Dr. Cemali Sarı; “Bu yollar yörük kültürünü yaşatma, doğa yürüyüşü, bisiklet sporu, dağ bisikleti, atlı ve develi doğa gezileri, doğa temalı şenlikler, botanik gezisi, doğa resmi aktivitesi, manzara seyri, tabiat eğitimi, bilimsel tur, çadırlı kampçılık, fotoğrafçılık, karavanlı kampçılık, yaban hayatı gözlemciliği, piknik, köy pazarı gezileri gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir.” dedi.

Doç. Dr. Cemali Sarı, proje ile tespit, haritalama, planlama ve kullanım özellikleri ile teorik alt yapısını oluşturdukları yörük göç yollarının tanıtımının yapılabilmesi için başta kamu kuruluşlarının desteği olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının sahipliğine de ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu yıl birinci sınıf okuyacak 380 öğrenci, 10 Ekim 2017 Salı günü düzenlenen törenle ‘Beyaz Önlük’lerini giyerek hekimlik yolunda ilk adımlarını attı.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Özbilim, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Aydınlı, İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Antalya Tabip Odası Başkanı Dr. Adnan İş ile öğretim üyeleri, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

Beyaz Önlük Giyme töreninde konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar; “Üniversitelerin 3 temel görevi var; eğitim, araştırma ve hizmet verme. Bu alanlarda Üniversitemiz ve Tıp Fakültemiz önemli ve öncü bir konumda. Tıp Fakültemiz Ulusal Tıp Eğitimi akreditasyon kurulu tarafından verilen belgeyi ülkemizde ilk alan fakülterden biri olarak kalitesini kanıtlamıştır. Yine araştırma konusunda Tıp Fakültemiz Yükseköğretim tarafından yapılan Akademik Teşvik sıralamasında 3. sırada yer aldı. Hizmet verme konusunda ise üniversite hastanemiz dünyanın her yerinden hastalara sunduğu sağlık hizmeti ile bölgemizin ve ülkemizin önemli sağlık kuruluşlarından biri haline gelmiştir. Tüm bu önemli başarıları, eğitim kalitesi ve uygulama alanlarıyla öğrencilerimiz Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden ve fakültelerinden birinde eğitim alarak geleceğin başarılı doktorlarından olacaklar.” dedi.

Düzenlenen törende 380 öğrencinin beyaz önlük giyeceğini söyleyen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Özbilim; “Bugün giydiğiniz bu beyaz önlükle hekimlik mesleğine ilk adımı atacaksınız. Beyaz önlüğü giydiniz günden itibaren ömür boyu bu sorumluluğu üstleneceksiniz. Hedefiniz etik ve ahlaki değerlere bağlı, bilimsel acıdan güçlü, Atatürk gençliğine yakışır çağdaş bir hekim olarak yetişmeniz olsun. Sizlerden  dileğim beyaz önlüğünüzü bir ömür boyu gururla taşımanızdır.” diye konuştu.

Törende daha sonra, protokol ve öğretim üyeleri tarafından 380 tıp öğrencisine beyaz önlükleri giydirildi.

Yenilenen Tüp Bebek Merkezi’nin açılış törenine Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çardır, İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Başhekim Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Sakıncı ile çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde ayda 100 hastanın tedavi edildiğini söyleyen merkez sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Sakıncı, “3-4 ay önce bakıma alınan tüp bebek merkezimizi yeniledik, büyüttük ve daha çok hastaya hizmet verebilecek hale getirdik. Merkezimizde Doç. Dr. Murat Özdemir, Doç. Dr. Şafak Olgan, Doç. Dr. Mete Çağlar hocalarımızla birlikte, 20 sağlık çalışanımız görev yapmakta. Ayda 100 hasta kapasiteli merkezimizde böylece daha çok hastaya hizmet verebileceğiz.” dedi. Geniş bir bölgeye hizmet verdiklerini de belirten Doç. Dr. Sakıncı, amaçlarının gebelik oranını ve eve canlı bebek götürme oranını artırmak olduğunu söyledi.

Merkezin açılışının ardından ilave bölümleri de gezen Vali Münir Karaloğlu, modern tüp bebek merkezinin hayırlı olması dileğinde bulundu. Başhekim Aydınlı ise “3-4 ay gibi kısa sürede merkezimizi yenileyip yeniden hizmete açıyoruz. Yenileme çalışmalarımız sırasında desteklerini esirgemeyen kuruluşlara teşekkür ediyoruz.” dedi.

Üniversitemizin Akademik ve İdari Personelinin maaş ödemelerine ilişkin yapılan ihale sonucunda; Banka Maaş Promosyon İhalesini, en yüksek teklif ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) almıştır.

İhale sonrasında, yapılacak maaş promosyon ödemelerine ilişkin TEB Bankası’yla protokol imzalandı. Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Yönetim Kurulu Odası’nda yapılan protokol imza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Ahmet Ögke, TEB Akdeniz Bölge Direktörü İbrahim Savaş, TEB Akdeniz Üniversitesi Şube Müdürü Barış Tuna, Genel Sekreter Yardımcıları Alim Turan, Güler Çiğdem ile Daire Başkanları katıldı.

Yapılan protokole göre, akademik ve idari personelin maaş ödemeleri ile öğrencilerin öğrenim ücret tahsilatları için 3 yıllığına TEB Bankası ile anlaşılmıştır.

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Meslek Yüksekokulu’nda her yıl düzenlenen seminerler dizisi, 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk semineri “Akdeniz Bölgesi Ölçeğinde Batı Antalya Bitki Koruma Pazarına Genel Bakış” konulu seminer ile başladı.

Bayer Crop Science Bitki Koruma Batı Akdeniz Bölge Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Alaaddin İndibi’nin konuşmacı olarak katıldığı seminer ilgi ile takip edildi. Açılış konuşmasını yapan Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr. İlker Sönmez; “Seracılık denilince akıllara ilk olarak Kumluca Bölgesinin geliyor olması Kumluca çiftçisine ayrı bir sorumluluk getirmektedir. Özellikle bölgede üretim yapan çiftçilerin sağlık açısından son derece güvenilir ürün yetiştirme hakkında daha fazla bilgilenmeleri gerekiyor. Kumluca’da bitki koruma ürünlerinin kullanımı ve dikkat edilmesi gereken önemli hususlar üzerine çalışmalar artarak devam etmektedir. Bu konuda daha fazla bilgilendirme seminerleri yapılmalı ve uzman teknikerlerin yetiştirilmesi gerekmektedir.” dedi.

Günümüz dünyasında insanların, bitkilerin, hayvanların ve diğer tüm canlıların pestisit kullanımından olumsuz etkilendiğini belirten Alaaddin İndibi, seminerinde şu ifadelere yer verdi: “Yetiştiricilik sırasında istenilmeyen organizmalara karşı bilinçsizce kullanılan ilaçlar insan, hayvan ve çevre sağlığını tehdit etmektedir. Gıda maddelerindeki ilaç kalıntıları doğanın var olan dengesini bozmakta ve olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Yapılan sık ve bilinçsiz ilaçlamalarla bitki koruma masrafları arttığı gibi ilacın uygulandığı kültür bitkisi ve çevresi de zarar görmektedir. Günümüz dünyasında yaşanılan tüm bu olumsuzlukları gidermek ya da en aza indirmek adına üreticilerimizin bitki koruma ürünleri hakkındaki bilgileri arttırılmalı, çevreyle dost ürünler ve uygulamalar yaygınlaştırılmalıdır.”

Kumluca Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. İlker Sönmez seminer sonrasında İndibi’ye günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.

Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Toplulukları, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Akdeniz Üniversitesi’ne yeni kayıt yaptıran öğrencilere, topluluklarını tanıtmak ve yeni üye kaydı almak amacıyla tanıtım standları açtı.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Sevgi Yolu’nda kurulan öğrenci topluluğu tanıtım standlarını Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Ahmet Ögke ve Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Halil Eroğlu da ziyaret etti.

Öğrenci tanıtım standlarını tek tek gezerek öğrencilerden bilgi alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya; “Kültürel, sanatsal, bilimsel ve sportif bir takım aktivitelerde yer almak için kurulmuş topluluklarımız, üniversitemize yeni katılan öğrencilere kendilerini tanıtmak ve yeni üye kazanmak amacıyla stant açtılar. Bu yıl 52 kültür topluluğu, 18 spor topluluğu olmak üzere toplam 70 öğrenci topluluğumuz mevcut. Teknolojiden edebiyata, müzikten dağcılığa farklı ilgi alanlarına hitap eden topluluklar sayesinde öğrencilerimiz hem ders dışı zamanlarını değerlendirerek sosyalleşiyorlar hem de gelecek hayatları içinde tecrübe kazanıyorlar. Ayrıca bu tür topluluklarda faaliyet gösteren öğrenciler burada edindikleri tecrübelerle sivil toplum örgütlenme duygusunu da tatmış oluyor.” diye konuştu.

Topluluk tanıtım günlerinin öğrencilerden büyük ilgi gördüğünü belirten Altunkaya, iki gün sürecek tanıtım günlerinin ilk gününde 9 bin yeni öğrencinin toplululara kayıt yaptırdığını söyledi. Topluluklara katılımın yıl boyunca devam edeceğini ifade eden Altunkaya; panel, konferans, söyleşi gibi etkinliklerle yıl boyu öğrencilerin faaliyetlerinin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

İki gün süren ve renkli görüntülere sahne olan tanıtım günlerinde topluluklar, öğrencilere çeşitli ikramlarda da bulundu.

Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Sanart Estetik ve Görsel Kültür Derneği işbirliği düzenlenen Kent Estetiği temalı Uluslararası Estetik Sempozyumu 02 Kasım 2017 Perşembe günü başladı.

Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Uluslararası Estetik Sempozyumu’nun açılışına Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Denktaş, Dünya Estetik Derneği Başkanı Jale Erzen, Sanatart Estetik ve Görsel Kültür Derneği Başkanı Dr. Murat Çelik, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özge Köksal ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Uluslararası Estetik Sempozyumu’nun açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Üniversitemiz, tüm birimleri ve bilimsel çalışmaları ile kente katkı sağlayacak her türlü çalışmada etkin şekilde rol alacak önemli bir misyonu ifa etmektedir. Bu anlamda kentleşmenin son zamanlarda hızlı bir şekilde etkisini gördüğümüz şehrimizde kent estetiğini konu olan bu değerli sempozyumun bilgi  paylaşımını sağlayacak önemli bir platform olduğunu düşünüyorum. Üniversite – kent ilişkisini güçlendiren ve uluslararası katılımcılarıyla değerli bir bilimsel platform olan bu sempozyumu düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve sempozyumun başarılı geçmesini diliyorum.” dedi.

İki gün  sürecek ve kentsel bağlamların estetik açıdan tartışılması için uluslararası ve disiplinlerarası bir platform oluşturan sempozyum kapsamında; Kent ve Çevre Estetiği, Kent Estetiği ve Yer Kavramı, Estetik ve Kentsel Hafıza, Sanatta Kentin Estetik Temsilleri, Estetik, İşlev ve Kentler temalı beş faklı oturum yapılacak.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında Akdeniz Üniversitesi’ni birincilikle kazanan öğrencilere Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından gönderilen başarı belgeleri düzenlenen törenle verildi.

Akdeniz Üniversitesi Senato Salonu’nda düzenlenen törende fakülteleri birincilikle kazanan öğrencilere belgeleri Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ve dekanlar tarafından takdim edildi.

Fakültelerine en yüksek puan ile yerleşen öğrencileri başarılarından dolayı tebrik eden Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, öğrencilerden başarılı bir eğitim hayatı geçirmelerini ve sonunda fakültelerini de yine birincilikle bitirmelerini istedi. Akdeniz Üniversitesi’ni tercih etmelerinden dolayı öğrencileri ayrıca kutlayan Rektör Ünal, “Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde eğitim alacaksınız. Üniversitemizde her şey sizin en iyi şekilde eğitim almanız için planlandı. Üniversitemizdeki imkanları en güzel şekilde değerlendirerek kendinizi iyi bir şekilde yetiştireceğinize eminim. Akdeniz Üniversitesi’nde alacağınız kaliteli eğitim sizlerin meslek hayatınızda da başarılı olmanızı sağlayacaktır.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi’ne birincilikle yerleşen öğrencilerden Furkan Özgörü Tıp Fakültesi’ni, Ogün Ovalı Ziraat Fakültesi’ni, Mustafa Akcan Fen Fakültesi’ni, Işık Aslı Han Edebiyat Fakültesi’ni, Mehmet Çevik İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni, Kadir Şahin Hukuk Fakültesi’ni, Engin Kiraz Eğitim Fakültesi’ni, Saniye Betül Evgallıoğlu İletişim Fakültesi’ni, Ayşe Armanğan Güzel Sanatlar Fakültesi’ni, Erol Şirikçi Su Ürünleri Fakültesi’ni, Seda Tok Turizm Fakültesi’ni, Beyza Özer Diş Hekimliği Fakültesi’ni, Rumeysa Akçay İlahiyat Fakültesi’ni, Zahide Uçar Hemşirelik Fakültesi’ni, Merve Güleç Mimarlık Fakültesi’ni, Merve Altınay Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ni, Ercan Canımoğlu Manavgat Turizm Fakültesi’ni, Nur Seda Bursalıoğlu Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni kazandı.

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi koordinatörlüğünde yürütülen Erasmus+ Gençlik Programı kapsamında Türkiye’nin yanı sıra İspanya, İtalya ve Tunus’tan toplam 30 genç ve gençlik çalışanlarının katıldığı bir eğitim programı düzenlendi.

Yunanistan’da Kalamata Gençlik Merkezi’nde düzenlenen eğitim programına Akdeniz Üniversitesi Erasmus+ Kurum Koordinatörü Uzm. Nurgül Büyükkalay’ın öncülüğünde Uluslararası İlişkiler Ofis gençlik çalışanı Derya Lökçü, Akdeniz Üniversitesi öğrencileri Musa Ergan, Aslıhan Buse Aldanmaz ve Bora Topuz katıldı.

Yunanistan’da yaygın eğitim metotları ile gerçekleşen proje toplantısında, gençlerin topluma aktif olarak dâhil edilmesi, gençlerin demokratik hayata katılımı, insan hakları, gönüllülük, sosyal açıdan ilgili konularda farkındalık kazanılması ile akran öğrenimi aracılığıyla yeni kültürlerin keşfedilmesi, dayanışma ve arkadaşlık gibi değerlerin güçlendirilmesi ve kültürel çeşitliliğe saygı konuları ele alındı.

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Doç. Dr. Binnur Genç İlter, Akdeniz Üniversitesi’nin AB Eğitim ve Gençlik Programları kapsamındaki uluslararası projeler ile üniversite öğrencilerine yurt dışında eğitim alma fırsatı verdiklerini, öğrencilerin yaygın eğitim metotları ile aldıkları bu eğitim sayesinde yeterlilik ve becerilerini geliştirdiklerini ayrıca farklı kültürleri tanıma fırsatı bulduklarını belirtti.

17 Ağustos 2017 tarihinde kurulan Akdeniz Üniversitesi Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesine, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Karkacıer dekan olarak atandı.

Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Karkacıer; “Fakültemiz önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci almaya başlayacak. İlk olarak iki bölümle eğitime öğretime başlamayı planlıyoruz. İlerleyen zamanlarda bölüm sayımızı arttırmayı hedefliyoruz. Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi olarak,  Manavgat’ın daha büyük hedeflere doğru ilerlemesi için gereken katkıyı sunma yolunda adımlarımız olacak.” diye konuştu.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nin başta eğitim olmak üzere sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda bölgeye önemli katkılar sağlayacağını söyleyen Dekan Karkacıer şunları kaydetti; “Şu an için eğitim öğretimin gerçekleştirileceği bina problemimiz var.  Ancak, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş ve diğer kurumların bizlere desteği çok fazla. Bu destekle birlikte en kısa sürede bina, altyapı ve diğer eksiklerimizi gidereceğimize inanıyorum.”

Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından,  Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle, “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Oral Hijyen ve Motivasyon Etkinliği” yapıldı.

Akdeniz Üniversitesi Yakut Çarşısı’nda yapılan ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe; Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşat Er, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Alper Kuştarcı, Doç. Dr. Çağatay Barutçugil, Akdeniz Üniversitesi Konsey Başkanı aynı zamanda Diş Hekimliği öğrencisi Muhammet Fatih Özel ile çok sayıda akademisyen katıldı.

Ağız ve diş sağlığı konusunda öğrencileri bilinçlendirmenin amaçlandığı etkinlik kapsamında; Diş Hekimliği Fakültesi hocaları ve öğrencileri tarafından öğrencilere ağız ve diş sağlığı hakkında temel bir eğitim verilerek bilgilendirme broşürleri, diş bakım materyalleri dağıtıldı.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşat Er; “Her yıl 22 Kasım gününü içerisine alan hafta boyunca ‘Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’olarak kutlanır. Diş hekimliği öğrencilerimizin de bu hafta dolayısıyla böyle bir sosyal etkinlik talepleri oldu. Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nda diğer fakültedeki öğrencilerimizi diş sağlığı hakkında bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla yaptığımız bu etkinliği öğrencilerimiz başarılı bir şekilde yürütüyorlar. Bu taleplerinden dolayı onlarla ayrıca gurur duyuyorum.” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Araştırmaları Geliştirme Komisyonu tarafından, araştırma yapma potansiyelini geliştirmek amacıyla düzenlenen etkinliklerin üçüncüsü olan “Nitel Veri Analizi Programı Atölyesi” gerçekleştirildi.

Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitime; Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm, farklı fakültelerden öğretim elemanları, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Araştırmaları Geliştirme Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emine Efe,  Nitel Veri Analizi Programı Atölyesi kapsamında; nitel verileri kodlama, nitel verilerin analiz edilmesinin uygulamalı olarak öğretilmesi amacıyla eğitimler verilmesinin planlandığını söyledi.

Nitel Veri Analizi Programı eğitiminde Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi Anabilim  Dalı  Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Günbayı katılımcılara “nitel araştırmalarda, tema oluşturma, model oluşturma, grafik oluşturma ve rapor oluşturma aşamaları” konularında eğitim verdi.

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi dördüncü sınıf öğrencileri Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında, Antalya’nın Konyaaltı ve Aksu ilçelerine bağlı sekiz köyde ücretsiz sağlık taraması yapıyor.

Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim elemanları; Prof. Dr. Sebahat Gözüm, Yrd. Doç. Dr. Ayla Tuzcu, Öğr. Gör. Dr. Leyla Muslu, Öğr. Gör. Kadriye Eravşar, Arş. Gör. Yasemin Demir Avcı, Arş. Gör. Ayşegül Ilgaz ve Arş. Gör. Ayşe Akgöz’ün katılımı ve gözetimiyle, belirlenen köylerdeki yetişkinlerde sağlık taraması yaparak, danışmanlık ve yönlendirmelerde bulunuyor.

Öğrencilerinin büyük özveri ile görev aldıkları etkinlik hakkında bilgiler veren Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm “Öğrenciler, 7 Kasım 2017’de başladıkları sağlık taramasında şu ana kadar; Doyran, Bahtılı, Alaylı, Yeşil Kahraman, Gökdere, Çakırlar köylerinde toplam 455 yetişkin bireye sağlık taraması yaptılar. Sağlık taraması etkinliği kapsamında, Antalya il Sağlık Müdürlüğü Kanser Şubesi de mobil aracı ile bu taramalara eşlik ederek, serviks kanseri ve kolorektal kanser taramasına destek veriyor. Sağlık taraması etkinliğinde; kan şekeri, kolesterol, kan basıncı, obesite, depresyon, gaitada gizli kan, serviks kanseri ve kolorektal kanser taramaları yapılarak, sonuçlara göre kan basıncı, açlık ve tokluk kan şekeri, kolesterolü yüksek olan bireyler Aile Sağlığı Merkezlerine ve gaitada gizli kan testi pozitif olan bireyler ise Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi ile hastanelerin ilgili birimlerine yönlendiriliyor.” dedi.

Taramalarda beden kitle indeksi yüksek olan bireylere danışmanlık da yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Sebahat Gözüm, “Etkinliğimizde; diyabet, kardiovasküler hastalık, depresyon, obesite, serviks ve kolorektal kanserlerinden korunmak için gerekli birincil, ikincil korunma basamakları hakkında farkındalık oluşturuyoruz. Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında gerçekleştirilen bu etkinlikler iki yıldan bu yana sürdürülmekte. Antalya’nın Aksu ve Konyaaltı ilçelerine bağlı sağlık hizmetinin daha az ulaştığı sekiz köyde gerçekleştirilen etkinliklerimiz devam edecek.” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencisi İsmayıl Mammadov ve Mimarlık Fakültesi öğrencisi Amin Mehdizade, World Cossack Fight Federation organizasyonunda Karma Dövüş Sanatları kategorisinde Dünya Şampiyonu oldular.

Ukrayna’nın Kharkiv şehrinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 32 ülkeden 640 sporcu yarıştı. Karma Dövüş Sanatlarında,  16-18 yaş aralığı 70 kg kategorisinde Mimarlık Fakültesi öğrencisi Amin Mehdizade, 19-40 yaş aralığı 65 kg kategorisinde Turizm Fakültesi öğrencisi İsmayıl Mammadov şampiyonluk elde etti. Dünyanın en iyileriyle karşı karşıya gelen öğrenciler kıyasıya geçen mücadelede önemli bir başarıya imza atarak Dünya Şampiyonluğu elde ettiler.

Farklı yarışmalardan pek çok şampiyonluk dereceleri olan Akdeniz Üniversitesi Öğrencileri Mammadov ve Mehdizade; “Bizi her zaman destekledikleri ve yanımızda oldukları için başta Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Ünal olmak üzere tüm değerli hocalarımıza, arkadaşlarımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Engelsiz Kampüs hayaliyle yola çıkan Engelsiz Akdeniz Topluluğu;nun organizasyonuyla, 4 günde 4 film gösterimi yapılacaktır. Engelli Filmleri Gösterimi etkinliğine katılarak, hem farklı özel gereksinimleri olan bireylerin yaşamına tanık olacak, hem de güzel vakit geçireceksiniz. Hepinizi farkındalık etkinliğine bekliyoruz. 

ENGELLİ ÖĞRENCİ BİRİMİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Afiş Betimlemesi için tıklayınız. 

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necla Öztürk ile Araştırma Görevlileri Güven Yarar ve Şule Arslan’ın editörlüğünü yaptığı “Türk Hukukunda Kadın” kitabı raflarda yerini aldı.

Kitabın, Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans programındaki ‘Hukuk ve Kadın’ dersi öğrencilerinin ürünü olduğunu söyleyen Doç. Dr. Necla Öztürk, “Hukuk ve Kadın dersi kapsamında, öğrencilerimizle birlikte Türk hukukundaki temel düzenlemelerde kadının hukukî durumunu değerlendirdik. Bu değerlendirmelerin yer aldığı kitabı, konuya ilgi duyan araştırmacı ve uygulayıcılara yol göstermesi ve yardımcı olması amacıyla paylaşmak istedik.” dedi.

Kitabın içeriğinde başta Türk Medenî Hukuku ve Ceza Hukukunda kadın olmak üzere İş Kanunu hükümlerinin medya sektöründe çalışan kadınlara yansıması, kadına karşı şiddetin önlenmesine ilişkin düzenlemeler ve bu bağlamda Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), konuya ilişkin uluslararası düzenlemeler ve Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı gibi başlıkların yer aldığını belirten Doç. Dr. Öztürk; “Kitap, sadece hukuk öğrencileri için değil konuya ilgi duyan herkes için yardımcı kaynak niteliğindedir.” diye konuştu.

Öztürk, kitabın her aşamasında verdikleri destek için Araştırma Görevlileri Güven Yarar ve Şule Arslan’a ayrıca makaleleri ile kitabın ortaya çıkmasını sağlayan lisansüstü öğrencileri Seda Kocabıyık, Gamze Çay, Hikmet Koloğlu, Hale Nur Seval, Pınar Burcu Dündar, Raziye Özer ve Merve Çiftci’ye teşekkürlerini iletti.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİN ADI ÜNİVERSİTEDE YAŞATILACAK

Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nde iki caddeye 15 Temmuz Şehitlerinin isimleri verildi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal başkanlığında toplanan Üniversite Senato toplantısında alınan kararla Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nde iki caddeye 15 Temmuz darbe girişiminde Ankara’da şehit düşen iki vatandaşımızın adı verildi. Kampüs içindeki Doğu-Batı Caddesine Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Yasin Naci Ağaroğlu’nun, Güney-Kuzey Caddesine Polis Memuru Muhammet Oğuz Kılınç’ın adı verildi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, "Milletimiz 15 Temmuz gecesi darbeci vatan hainlerine karşı duruşu ve cesaretiyle tarih boyunca sergilediği kahramanlıklarına bir yenisini daha ekleyerek, demokrasinin ve milli iradenin Türk milleti için ne kadar önemli olduğunu tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.  Böylesi önemli bir tarihin kahramanlarının adını üniversitemizde yaşatmak bizler için büyük bir onur. Bu vesile ile önerimizi oy birliği ile kabul eden senato üyelerimize çok teşekkür ediyor, aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat MYO’dan Uluslararası Başarı

Manavgat Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) ve Dünya Aşçılar Birliği (WACS) işbirliği ile düzenlenen İstanbul Uluslararası Gastronomi Festivali’nden ödüllerle döndü.

Bu yıl 15.’si düzenlenen İstanbul Uluslararası Gastronomi Festivali, 02-05 Şubat 2017 tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Türk mutfağının dünya mutfağı ile entegrasyonunun amaçlandığı organizasyonda toplam 15 ülkeden 1500’den fazla aşçı yarıştı. Türkiye’de yapılan en büyük gastronomi festivali olan ‘İstanbul Uluslararası Mutfak Günleri’nde, 4 günde 75 kategoriden oluşan yarışmada ustalar, lise ve üniversitede aşçılık eğitimi alan öğrenciler hünerlerini sergiledi.

Manavgat Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri ile Öğretim Görevlisi Özcan Utar ve Öğretim Görevlisi Hasan Fehmi Öz tarafından demo çalışmaları yapılarak hazırlıkların tamamlandığı yarışmaya Manavgat Meslek Yüksekokulu 7 kategoride 7 öğrenci ile katıldı. Yerli ve yabancı şeflerden oluşan 100’den fazla jüri üyesinin özverili çalışmaları ile sonuçlanan yarışmada Manavgat Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencilerinin kazandığı ödüller;

JP7 Üniversite Düzeyi Okullar için Aşçı Balık Kategorisinde; Mert Deryalar, gümüş madalya ve sertifika,

JP9 Üniversite Düzeyi Okullar için Aşçı Ana Yemek Kategorisinde; Alperen Taşpınar, bronz madalya ve sertifika

JP6 Üniversite Düzeyi Okullar için Aşçı Restoran Tatlı Tabağı Kategorisinde; Alperen Taşpınar, gümüş madalya ve sertifika, Semih Yiğit, bronz madalya ve sertifika, Sadık Uğur Uysal, merit sertifika,

JP16 – Gençler Pide Kategorisinde; Alperen Taşpınar, gümüş madalya ve sertifika, Semih Yiğit, altın madalya ve sertifika,

JP13 Üniversite Düzeyi Okullar için Pizza Kategorisinde; Yunus Ataman, gümüş madalya ve sertifika,

JP71- Yılın Altın Genç Şefi Kategorisinde; Murat Şahin, gümüş madalya ve sertifika, Aynı zamanda Yılın Altın Genç Şefi olarak 1.’lik kupası,

JP10 Üniversite Düzeyi Modern Türk Mutfağı Ekip Yarışması Kategorisinde;Şah İsmail Saldıran, altın madalya ve sertifika, Yunus Ataman, altın madalya ve sertifika, Mert Deryalar, altın madalya ve sertifika

JPT2 Yılın En İyi Üniversitesi Yarışmasında; 3 kişiden oluşan Manavgat Meslek Yüksekokulu Aşçılık Takımı; Şah İsmail Saldıran, gümüş madalya ve sertifika, Murat Şahin, gümüş madalya ve sertifika, Sadık Uğur Uysal, gümüş madalya ve sertifika ile ödüllendirildiler.

Manavgat Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri, 25 üniversite içerisinden 2017 yılının En İyi Üniversitesi 2. lik kupasını da kazandı. geleceğin usta şefleri toplamda ise; 1 merit sertifika, 2 bronz madalya, 8 gümüş madalya, 4 altın madalya ve 2 kupa ile büyük bir başarıya imza attı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Okul Müdürü Doç. Dr. Hakan Sert; “Bu yarışmada bize her konuda destek olan Mayöv’e, Trendy Hotels ve Hamza Yalçın’a, Ünal Cam Ticaret A.Ş.’ye, Crystal Sunset Luxury Resort Hotel Executive Chef Hamdi Yılmaz’a ve Hotel Grand Side Executive Chef Metin Irmakcan’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca yarışmaya hazırlanmaya başladıkları günden yarışmanın sonuçlandığı güne kadar disiplin içerisinde çalışan ve sahip oldukları başarıyı hak eden öğrencilerimizi ve onlara rehberlik eden aşçılık bölümü hocalarımız Öğr. Gör. Özcan Utar’ı ve Öğr. Gör. Hasan Fehmi Öz’ü de gönülden kutluyorum.” dedi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

Ziyarette Antalyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şafak Öztürk’e Antalyaspor Yönetim Kurulu Üyeleri; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cumhur Arıcı, Salih Peker, Emin Hesapçıoğlu, Ömer İsmail Bilal, Emin Altıner’de eşlik etti.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’ı 22 Nisan’da Antalya Stadyumu’nda oynanacak Trabzonspor-Antalyaspor maçına davet eden Antalyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şafak Öztürk, “Antalyaspor ve Trabzonspor karşılaşması Antalyaspor için çok önemli. Bu maçtan galibiyet elde edersek Avrupa’da mücadele edebileceğiz. Bu açıdan Antalya’lıların seyirci desteği maçı kazanmamız adına son derece önemli. Akdeniz Üniversitesi öğrencisi ve personeliyle çok büyük bir aile. Bu ailenin de bu maçta ve diğer maçlarda desteğini bekliyoruz.” dedi.

Nazik ziyaretleri için Antalyaspor Yönetimine teşekkür eden Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Akdeniz Üniversitesi olarak şehrimizin takımının her zaman yanındayız diyerek, Antalyaspor ekibine maçta başarılar diledi. Antalyaspor ile ilerde ortak projeleri olacağını da söyleyen Rektör Ünal,

Antalyaspor ile yapılacak her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Ziyaret sonunda Antalyaspor Yönetimi Rektör Ünal’a, üzerinde Antalyaspor Futbolcularının imzalarının bulunduğu Antalyaspor  forması hediye etti.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 29 Mayıs – 28 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak özel yetenek sınavları için hazırlık kursları düzenleniyor.

Özel Yetenek Sınavlarına hazırlık için Fotoğraf, Grafik, Geleneksel El Sanatları, Resim, Seramik ve Heykel alanlarında eğitimler verilecek. Hazırlık kurslarına kayıt başvuruları 15-26 Mayıs tarihleri arasında Güzel Sanatlar Fakültesine yapılacak.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resmi web adresinden http://gsf.akdeniz.edu.tr/ ulaşılabilir.

Türkiye’deki uluslararası öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelerden ve bulundukları şehirden tatmin olma düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyet Araştırması’na (YÖMA-2017) göre devlet üniversiteleri içerisinde Akdeniz Üniversitesi 5. sırada yer aldı.

Üniversite Araştırma Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından Türkiye genelinde 83’ü devlet 31’i vakıf olmak üzere toplamda 114 üniversitede eğitim alan 2.963 yabancı uyruklu öğrenciye yönelik yapılan araştırmada Akdeniz Üniversitesi devlet üniversiteleri içerisinde 5. sırada, genel sıralamada ise 10. sırada yer aldı. Yabancı uyruklu öğrenci memnuniyet araştırmasında şehir memnuniyetinde ise Antalya şehri 1. sırada yer aldı.

Yabancı uyruklu öğrencilere üniversitenin eğitim ve öğretim kalitesi, yerleşkelerdeki yaşamın doyuruculuğu, öğrencilere sağlanan akademik destek ve ilgi, üniversitelerin yönetim ve işleyişi, öğrenme imkan ve kaynaklarının zenginliği ile üniversitelerin yabancı uyruklu öğrencilere sunduğu kişisel gelişim ve kariyer destekleri gibi altı ana başlıkta sorular yöneltildiği araştırmada Akdeniz Üniversitesi tüm kategorilerde üst sıralarda yer aldı.

Akdeniz Üniversitesi olarak öğrenci odaklı bir yaklaşımı benimsediklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Öğrencilerimizin her biri bizim için kıymetlidir. Ancak uluslararası öğrenciler farklı bir ülkeden, farklı bir kültürden gelerek üniversitemizde eğitim alıyorlar dolayısıyla onların yeni ortamlarına alışmaları biraz daha zaman alıyor. Bizler öğrencilerimizin bu süreci kolay atlatmaları için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Küreselleşmenin gerekli kıldığı değişimlerin bilinci ile uluslararasılaşmaya özel önem verdiklerini belirten Rektör Ünal; “Uluslararası öğrenciler, bu sürecin en önemli unsurunu oluşturmaktadır. Dünyanın farklı coğrafyalarından gelen uluslararası öğrenciler tarafından Üniversitemize olan ilgi her geçen gün artmakta. Öğrenciler Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birinde eğitim görüyorlar. Bu memnuniyet düzeyi de bunun bir göstergesi. Bizler onların memnuniyeti, başarılı bir eğitim almaları ve ülkemizden güzel anılarla ayrılmaları için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin üniversitelerden tatmin olma düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’na (TÜMA-2017) göre Akdeniz Üniversitesi devlet üniversiteleri içerisinde 4. sırada yer aldı.

Üniversite Araştırma Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından Türkiye genelinde 108 devlet ve 56 vakıf olmak üzere 164 üniversitede öğrenim gören 13,694 öğrenciye yönelik yapılan araştırmada devlet üniversiteleri içerisinde Akdeniz Üniversitesi 4. sırada, vakıf üniversitelerin de  dahil olduğu genel memnuniyet sıralamasında ise 10. sırada yer aldı.

Öğrencilere genel memnuniyet, eğitim-öğretim, yerleşke yaşamı, akademik destek, mesleki gelişim fırsatları, öğrenme kaynakları ve kurumun yönetsel işleyişi ile ilgili soruların yöneltildiği araştırmada Akdeniz Üniversitesi tüm kategorilerde üst sıralarda yer aldı. Öğrenciler için üniversitelerin “Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu” sıralamasında Türkiye’deki en güzel kampüslerinden birine sahip olan Akdeniz Üniversitesi 2. sırada yer aldı. Üniversitelerin “kurumun yönetim ve işleyişinden memnuniyet” sıralamasında ise Akdeniz Üniversitesi 4. sırada yer aldı.

Akdeniz Üniversitesi olarak öğrenci odaklı yaklaşımı benimsediklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal; “memnuniyet araştırmasında üniversitemizin öğrencilerini üst düzeyde memnun edebilen üniversiteler  arasında yer aldığını görmek mutluluk verici. Tüm kategorilerde üst sıralarda yer almak öğrenci odaklı yaklaşımı başarabildiğimizin bir göstergesi. TÜMA-2016 yılı genel memnuniyet araştırmasında 20. sıradayken, 2017 yılında 10. sıraya yükseldik. Bu önemli bir başarı, önümüzdeki yıllarda daha üst seviyelerde olma hedefindeyiz. Emeği geçen tüm akademik ve idari çalışanlarımıza teşekkür ederim.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, 24 Temmuz Basın Bayramı’nın 109. yıl dönümü dolayısıyla basın çalışanlarının Basın Bayramı’nı kutladı.

Basın mensuplarının, kamuoyunu doğru bilgilendirme ve toplumu yönlendirme konusunda çok kritik bir rol oynadığını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Basın çalışanları gerek bölgemizde gerek ülkemizde gerekse dünya çapında yaşanan gelişmelerden kamuoyunu haberdar etmektedir. Bu çok önemli görevi yerine getirirken, objektif ve ilkeli haber sunma, özel hayata ve kişilik haklarına saygılı olma gibi etik değerleri de mesleklerinin vazgeçilmezleri arasına koyduklarını görmek sevindiricidir. Ancak bu değerler doğrultusunda sunulan haberler bölgeye ve ülkeye katkı sunabilir. Bu bilinçle, etik ilkelerden ödün vermeden, kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getiren değerli basın mensuplarımızın özverili çalışmaları her türlü övgü ve takdiri haketmektedir.” dedi.

Ülkemizin her alanda hedeflenen başarıya ulaşmasında ve bu başarının sürekliliğinde basın mensuplarına önemli görevler düştüğünü söyleyen Rektör Ünal, “Bu duygu ve düşüncelerle, Akdeniz Üniversitesi’nin çalışmalarının tüm dünyaya aktarılması konusunda her daim bizden desteklerini esirgemeyen basın mensubu arkadaşlarımız başta olmak üzere, bölgemizdeki ve ülkemizdeki gelişmeleri yakından takip eden ve kamuoyu ile paylaşan saygıdeğer basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.”dedi.

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı ve Antalya Sağlık Yüksekokulu işbirliği ile müzisyenlerin mesleklerini icra ederken sağlıklarını koruyabilmeleri için ortak çalışmalar başlatıldı.

Müzisyenlerin uzun süreli enstrüman çalmaları, pratikleri sırasında duruşlarının önemli ölçüde etkilenmesi ve uzun vadede kas-iskelet problemleri yaşamaları sebebiyle başlatılan işbirliği kapsamında, Antalya Sağlık Yüksekokulu Fizyoterapistleri Arş. Gör. Alime Büyük Gönen ve Arş. Gör. Neriman Temel Aksu tarafından, Konservatuvar öğretim elemanlarına muayene yapıldı.

Sakatlanmalar ve performans ilişkisi yanında enstrüman çalmanın fiziksel alt yapısına ilişkin çalışmaları bulunan Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Nihan Yağışan; “Yaptığımız çalışma sonucunda uzun yıllar enstrüman çalan akademisyenlerin postürel analizleri; oturma, ayakta durma ve çalışma esnasında duruşları fizyoterapistler tarafından gözlendi. Yapılan gözlemler sonucunda müzisyenlerin fizyoterapiye ihtiyaçları sorgulanarak egzersizler önerildi.” dedi. Prof. Dr. Yağışan, yeni eğitim – öğretim yılında uygulanmak üzere Konservatuvar öğretim elemanları ve öğrencilerine yönelik hem performansa katkı sağlayacak hem de mesleki sakatlanmalar olarak tanımlanan problemlere önlem ve tedavi amaçlı çeşitli projeler planlandığını da kaydetti.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal mesajında, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ve mübarek Kurban Bayramı’nı en kalbi duygularıyla kutladığını söyleyerek, bu güzel günlerin ülkemiz ve tüm islam alemi için hayırlı olmasını diledi.

Rektör Ünal, gerek dini gerekse milli bayramların manevi duygularımızın pekiştiği, birlik ve beraberliğimizin güçlendiği önemli günler olduğunu söyleyerek şunları kaydetti; “Bu yıl, Milli Kurtuluş Savaşı’nı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandıran, her aşaması vatanseverlik ve kahramanlık destanları ile dolu 30 Ağustos Zaferi’nin 95. yıl dönümünü kutluyoruz. 30 Ağustos, Türk milletinin vatan sevgisi ve bağımsızlık mücadelesi uğruna canını siper ettiği, bağımsızlık meşalesinin bir daha sönmemek üzere yakıldığı büyük bir zaferdir. Tüm dünyaya örnek olan bu şanlı zaferin mimarı olan başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve saygı ile anıyorum.”

Milletçe gururla kutlayacağımız Zafer Bayramı’ndan bir gün sonra da İslam aleminin coşkuyla beklediği bir Kurban Bayramı’na daha erişmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Rektör Ünal, “Bayramlar; dargınlıkları bitirmek, yoksulları sevindirmek ve kardeşlik bağlarımızı güçlendirmek için tartışmasız en güzel vesiledir. Bu mübarek bayram kimsesizlerimizi, yoksullarımızı arayıp sormanın, ülke savunmasında şehit düşen vatandaşlarımızın bize emanetlerine sahip çıkmanın tam zamanıdır. Manevi duyguların en yoğun yaşandığı bu mübarek Kurban Bayramı’nın, önce ailenizden başlayarak, komşu ve akrabalarınızı gözetmenize;  ihtiyacı olan tüm kardeşlerimize yardım elinizi uzatarak kardeşliğimizin pekişmesine ve gönüllerimizin bütünleşmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Yine bu mübarek Kurban Bayramı’nın dünyanın dört bir yanında savaş, terör, zulüm ve yoksulluk yüzünden zor günler yaşayan tüm kardeşlerimize barış ve huzur getirmesini ve bayram coşkusunun tüm dünyayı sarmasını diliyorum.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Başbuğ, Uluslararası Resim Festivali’nden büyük ödülle döndü.

Fransa’da UNESCO himayesinde, 20-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Resim Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Empresyonizm” konulu resim yarışmasında Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Başbuğ, “Profesyonel Ressam” kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.

Belirlenen alanlarda, açık havada canlı performans şeklinde düzenlenen ve farklı ülkelerden 90 sanatçının katıldığı Empresyonizm konulu resim yarışmasında, Normandiya Bölgesi’nin tarihi alanları resmedildi. Adrienne Desbiolles, Prince Nikita Lobanov-Rostovsky ve Rafael Pic’den oluşan jüri tarafından, her yıl sadece bir sanatçıya verilen büyük ödüle bu yıl “İzlenim” isimli tablosuyla Doç. Dr. Fatih Başbuğ layık görüldü.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2017-2018 eğitim-öğretim yılı, Atatürk Konferans Salonu’nda yapılan İlk Ders Töreni ile başladı.

İlk Ders Töreni’ne Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Özbilim, öğretim üyeleri ve  öğrenciler ile öğrenci velileri katıldı.

İlk Ders Töreni’nin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar; “Sizler zorlu bir sınav sürecini başarı ile göğüsleyerek, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden ve en iyi fakültelerinden birine geldiniz. Bu önemli başarınızdan dolayı sizleri ve ailelerinizi tebrik ediyorum.” dedi. Akdeniz Üniversitesi’nin Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gürpınar; “Üniversitemiz eğitim kalitesi, sosyal imkanları ve eşsiz kampüsüyle Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri. Üniversitemiz öğrenci memnuniyeti, akademik performans gibi birçok kriterin göz önünde bulundurulduğu pek çok araştırmada üst sıralarda yer alıyor. Bu sıralamalarda Tıp Fakültesi olarak, fakülteler bazında ilk sıralardayız. Bu önemli bir başarıdır. Sizler de böyle bir üniversitede eğitim alacağınız için çok şanslısınız.” diye konuştu.

Tıp Fakültesi 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ilk dersini veren Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Özbilim, Tıp Fakültesi hakkında öğrencilere bilgiler verdi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin temel amacının, tüm toplumun sağlık düzeyini yükseltecek, nitelikli hekimler ve akademisyenler yetiştirmek ve evrensel düzeyde sağlık hizmetleri sunmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özbilim, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin örnek standartlarda tıp eğitimi, araştırma ve sağlık hizmeti ile bu amacı başarıyla yerine getirdiğini dile getirdi.

İlk Ders programı Dekan Yardımcı Prof. Dr. Cem Oktay ve Dönem I Koordinatörü Prof. Dr. Fatoş Belgin Yıldırım, Toplumsal Destek Projeleri Koordinatörü Doç. Dr. Serap Toru’nun konuşmalarıyla son buldu.

Türkiye Futbol Federasyonu, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık çalışmaları kapsamında üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin katılabileceği “EURO 2024 Adaylık Slogan Yarışması" düzenliyor.

Türkiye Futbol Federasyonu; farklı toplumların ortak özelliğine odaklanarak, insanları futbol etrafında birleştiren Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 2024 adaylık sürecinde, tasarlanacak yeni logo ile futbola yaygınlık kazandırmak, ülke genelinde katılımı artırmak, futbolu sevdirmeye yönelik ve futbol seyircisinin coşkusunu herkese hissettirebilecek bir logo elde etmeyi amaçlamıştır. Aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu, sanat, sanatçı ve tasarımcıları desteklemeyi, cesaretlendirmeyi ve yaratıcı fikirli insanların EURO 2024 adaylık sürecine katılımcı olmasını sağlamayı hedeflemiştir.

Türkiye’nin UEFA EURO 2024 adaylık sürecinin temel taşlarından olacak sloganın; Türkiye ve Türk futbol kültürünün futbolun evrensel değerlerine sunacağı katkıyı, futbolun insanları bir araya getirme gücüne vurgu yapması beklenmektedir. Ayrıca ortaya çıkacak sloganın bir hikayesinin olması gerekmektedir. “Herkes için futbol” misyonu doğrultusunda TFF, üniversitelerimizin de UEFA EURO 2024 adaylık sürecinde pay sahibi olmasını amaçlamaktadır.

Yarışmaya katılacak sloganlar özgün olmalı, futbolun insanlığa yaydığı neşe ve ortak kimlik oluşturma ruhu bağlamında Türkiye’nin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun kurumsal yapısına katkıda bulunmalıdır. Sloganın Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanması, her iki dilde de aynı anlama gelerek hissiyatı yansıtması gerekmekte, konuya bağlılığı önem arz etmektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun ödüle layık göreceği slogan, UEFA EURO 2024 adaylık ve final sürecinde her türlü matbu evrak, dergi, gazete vb. basılı yayın, TV, internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında kullanılabilir.

Ödüller:

1.   25.000 TL

2.   10.000 TL

3.    5.000 TL

·       İlk 10’a Milli Takım Antrenman Seti

·       İlk 100’e Milli Takım Forması

·       Birden fazla başvuru yapanlar sadece kazandıkları en büyük ödülü alabilirler.

Yarışmanın şartnamesi ekte yer almaktadır.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı karara istinaden düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 25 Aralık 2017’dir.

  Detaylı bilgi için:  https://taraftarkulubu.tff.org/yarisma/