Genel Duyurular

Kamuoyu Duyurusu;

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi bölümünde kanser tedavisi hizmetlerinin aksatılması yönünde ulusal basında çıkan haberler üzerine bir basın açıklaması yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Üniversitemiz eski Rektörü İsrafil KURTCEPHE hakkında tanzim edilen iddianameye ilişkin basında yer alan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi bölümünde kanser tedavisi hizmetlerinin aksatıldığı yönündeki iddialar daha önce gündeme gelmiş olup, bu iddiaların Üniversitemiz yönetimine ulaşması üzerine 21.10.2016 tarihinde konu ile ilgili ivedilikle inceleme başlatılmıştır. İnceleme yapmak üzere kurulan Komisyon tarafından şu an basında da yer alan bütün iddialar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda isnat olunan fiiller ve ilgili kişiler hakkında (ilgili birimlerin yöneticileri ve diğer sorumlu kişiler hakkında) 16.03.2017 tarihinde disiplin soruşturması açılmasına karar verilmiştir.

Yapılan disiplin soruşturması sonucunda bir kısım öğretim üyesi hakkında kamu görevinden çıkarma cezası teklif edilmiş ve soruşturma dosyası gereği için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na gönderilmiştir. Bir öğretim üyesi hakkında ise kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmiştir. Disiplin soruşturmasına konu olan fiiller aynı zamanda Ceza Hukuku anlamında da suç teşkil ettiğinden Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Söz konusu iddialar ile ilgili adli süreç devam etmekte olup bu işlemlerin sonucu Üniversite Rektörlüğümüz tarafından yakından takip edilmektedir.

Önemle belirtmek gerekir ki, Akdeniz Üniversitesi yeni yönetiminin göreve geldiği tarih itibariyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi bölümünde kanser tedavisi hizmetlerinin aksatılmasına hiçbir şekilde izin verilmemiştir ve bundan sonra da verilmeyecektir. Üniversite Yönetimimizin insan hayatı ve sağlığı ile ilgili olan konularda tolerans göstermesi söz konusu dahi olamaz.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi her alanda dünya çapında önemli çalışmalar gerçekleştirmiş, güçlü kadrosu ve başarılı faaliyetleri ile ülkemizin ve dünyanın önde gelen merkezleri arasındadır. Gerek üniversitemiz personeli gerekse kurum dışından hiçbir kişi ya da kişilerin bu başarılara gölge düşürmesine asla müsaade edilmeden hasta memnuniyeti her şeyin üstünde tutularak sağlık çalışmalarımız yürütülmektedir.

Tüm kamuoyunun, Üniversitemiz Yönetimince bu konu ile ilgili gerekli hassasiyetin gösterildiğini, en küçük bir ayrıntı dahi göz ardı edilmeksizin gereğinin yapıldığını ve ilgililer hakkında yapılmış olan suç duyurusunun dikkatli bir şekilde takip edildiğini bilmesini ister, saygılarımızı arz ederiz.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü

Değerli basın mensupları;

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, son günlerde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi bölümünde kanser tedavisi hizmetlerinin aksatılması ve izinsiz nükleer deney gibi bir takım çalışmaların yapıldığı yönünde basında çıkan haberlerdeki iddialarla ilgili bir açıklama yapmıştır.

Söz konusu iddiaların Üniversitemiz yönetimine ulaşması üzerine 21.10.2016 tarihinde konu ile ilgili ivedilikle inceleme başlattık. İnceleme yapmak üzere kurulan Komisyon tarafından şu an basında da yer alan bütün iddialar ayrıntılı bir şekilde incelendi ve inceleme sonucunda isnat olunan fiiller ve ilgili kişiler hakkında 16.03.2017 tarihinde disiplin soruşturması açılmasına karar verildi. Yapılan disiplin soruşturması sonucunda bir kısım öğretim üyesi hakkında kamu görevinden çıkarma cezası teklif edilmiş ve soruşturma dosyası gereği için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na gönderilmiştir. Bir öğretim üyesi hakkında ise kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmiştir. Disiplin soruşturmasına konu olan fiiller aynı zamanda Ceza Hukuku anlamında da suç teşkil ettiğinden Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Söz konusu iddialar ile ilgili adli süreç devam etmekte olup bu işlemlerin sonucu Üniversite Rektörlüğümüz tarafından yakından takip edilmektedir.

Özellikle belirtmek isterim ki Akdeniz Üniversitesi yeni yönetimi olarak göreve geldiğimiz gün itibariyle Üniversitedeki tüm sorunların yakın takipçisi olduk ve ivedilikle çözüme kavuşturmak için çalıştık. Söz konusu olay ile ilgili gerek üniversite olarak gerekse adli tüm müdahaleler yapıldı. Tüm vatandaşlarımız müsterih olsun ki yönetim olarak sağlık hizmetlerinin aksatılmasına yahut insan hayatı ve sağlığını tehlikeye atacak herhangi bir suistimale asla müsaade etmedik ve bundan sonra da etmeyeceğiz.  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi olarak tüm hastalarımıza en modern teknoloji ve yetkin personelimiz ile sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz.

Soruşturmada bahsedilen cihazla tedavi gören ve bu nedenden dolayı zarar görmüş olma ihtimali olan az sayıda hastamızın durumlarını incelemek üzere bir tıbbi komisyon oluşturulmuş ve bu komisyon çalışmalarına devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Ülkemizin güney sınırlarını terörist unsurlardan temizlemek, bölgemizde huzur, güven ve barışı korumak amacıyla başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı”nda vatan topraklarını düşmanlara karşı savunmak için gece gündüz, dağlarda nöbet tutan ve operasyonlara çıkan kahraman askerlerimiz şu anda Afrin’de bir kahramanlık destanı yazıyor.

Bu topraklarda özgürce, korkusuzca ve huzur içinde yaşamamızı sağlayan kahraman Mehmetçiklerimize Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinden mesaj var.

Akdeniz Üniversitesi öğrencileri “Siz orda olduğunuz sürece vatanımızı bölemeyecekler. Bütün dualarımızla her zaman arkanızdayız. Gerekirse biz de canımızı ortaya koymaya hazırız. Her şey devlet, millet, vatan ve bu bayrak için. Vatan size emanet, vatan size minnettar.” mesajları ile kahraman Mehmetçiğe desteklerini ortaya koydular.

Videoyu izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=1uV7f3DAXug

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında “Mihri Müşfik Anısına” ulusal karma sergi düzenlenecek.

Sergi hakkında bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zehra Yiğit; “Çağdaş Türk resminin ilk kadın sanatçısı sayılan Mihri Müşfik Anısına ulusal katılımlı sergi düzenliyoruz. Farklı disiplinlerden eserlerin yer alacağı serginin küratörlüğünü ve düzenlemesini öğretim elemanlarımız Yrd. Doç. Nevin Yavuz Azeri ve Öğr. Gör. Hande Rastgeldi yapıyor. 08-18 Mart 2018 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz etkinlik kapsamında ‘Fark Yaratan Kadınlar’ başlıklı panel gerçekleştirilecek.” dedi.

Resim, heykel, seramik, grafik, fotoğraf, sinema, geleneksel Türk el sanatları gibi sanatın her alanından eserlerin sergiye katılabileceğini belirten Doç. Dr. Zehra Yiğit, “Sergiye katılmak isteyenlerin 22 Şubat 2018 tarihine kadar eserlerini göndermeleri gerekmektedir. Kabul edilen eserler 23 Şubat 2018 tarihinde duyurulacak. Sergi hakkında detaylı bilgiye http://gsf.akdeniz.edu.tr/  adresinden ulaşılabilir.” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Yönetim Kurulu Odası’nda yapılan protokol imza törenine Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal, Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, Akdeniz Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Serinoğlu katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Ülkemizin iki güzide üniversitesi Akdeniz Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nin önemli bir işbirliği için biraraya geldik. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve milletvekillerimizin gayretleri ile Antalya’ya 4 yeni fakülte kuruldu. Bunlardan biri Kemer’deki Denizcilik Fakültesi. Selçuk Üniversitesi’nin denize kıyısı olmamasına rağmen Akdeniz’de yürüttüğü başarılı çalışmalarından dolayı kutluyorum. Selçuk Üniversitesi’nin Sualtı Araştırmaları Merkezi ile yürüttüğü başarılı çalışmaları geliştirerek Akdeniz Üniversitesi devam ettirecek. Akdeniz sahillerinde daha yapılacak çok çalışma var. Denizden kentimizin daha çok istifade etmesi bu araştırmalar sayesinde daha da artacak. Bu protokolle artık iki üniversite işbirliği ile araştırmalara devam edecekler. İki üniversitemize ve rektörlerimize bu işbirliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ise, “Üniversitemiz ile Selçuk Üniversitesi arasında sualtı kültür mirası, UNESCO ve denizcilik alanında yapılması planlanan çalışmalar kapsamında işbirliği protokolü için bir araya geldik. İki gün önce Resmi Gazete’de yayınlanarak Kemer’de Denizcilik Fakültemiz kuruldu. Bu protokol kapsamında Selçuk Üniversitesi’nin Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Akdeniz Üniversitesi bünyesine katılacak ve Kemer Denizcilik Fakültemiz için önemli bir altyapı sağlayarak üniversitelerimiz için de önemli bir işbirliği sağlayacak.”diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi’nin Türkiye’deki en büyük üniversitelerden biri olduğunu ifade eden Rektör Ünal, “Üniversitemizde kurulan son iki fakülteyle birlikte 24 fakülte, 12 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul, 1 konservatuvar ve 60 tane araştırma merkezimiz ile 72 bin öğrenciye eğitim öğretim sunuyoruz. Yine Türkiye’deki köklü üniversitelerden biri olan Selçuk Üniversitesi’nin Sualtı Araştırmaları Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO ile ortak çalışmalarıyla Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri. Bu işbirliğinin bize çok katkısı olacağını düşünüyorum. Bu işbirliği konusunda sayın Valimize gayretlerinden ve Selçuk Üniversitesi Rektörümüze yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyorum.”dedi.

Bu protokolün iki büyük üniversitenin  işbirliği olduğunu ifade eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, Üniversitemizdeki 40’a yakın merkezden ve en etkili çalışan merkezlerimizden birisi. Hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de UNESCO ile çok ciddi çalışmalar yürüten bu alanda dünyada öncü merkezlerden. Bu merkez Akdeniz’e bizden daha çok yakışacak. Yeni kurulan Denizcilik Fakültesi’nin çekirdeğini oluşturması ve iki büyük üniversitenin gücünü birleştirmesi bakımından da bu önemli bir işbirliği. Bu güç birliği ile ülkemize hem ulusal hem de uluslararası alanda hizmet edebilmek için bu merkezin idaresini Akdeniz Üniversitesi’ne devrediyoruz. Yapılan her şey ülkemiz için, herkes için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Senatosu olarak; Ülkemizin güney sınırlarını terörist unsurlardan temizlemek, bölge halkını terör örgütlerinin zulüm ve baskısından kurtarmak, bölgemizde huzur, güven ve barışı korumak amacıyla başlatılan Zeytin Dalı Operasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğüne gelecek her türlü tehdit ve tehlikeye karşı kararlı ve dik duruşunu koruyarak mücadele eden Yüce Devletimizin yanındayız.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Terörle Mücadele Kararları ile Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmış olan operasyonda, gücünü Türk Milletinden alan ordumuzun muzaffer olacağına inancımızın tam olduğunu belirtir, kahraman askerlerimize bu haklı mücadelemizde başarılar dileriz.

Operasyon kapsamında şehit olan vatan evlatlarına Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı ve gazilerimize acil şifalar diler, tüm dualarımızın vatanımız için canını ortaya koyan kahraman askerlerimizle olduğunu belirtiriz.

Akdeniz Üniversitesi Senatosu

23 Şubat 2019 tarihinde Habertürk Gazetesi Nagehan Alçı tarafından  Tazelenme Üniversitesi ele alınmıştır.

60+ Tazelenme Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi Arasında İş birliği Protokolü İmzalandı Fotoğraflar için tıklayınız. 

60+ Tazelenme Üniversitesi Antalya  Kampüsü’nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN;a Ziyaret Fotoğraflar için tıklayınız. 


AÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı ve XXVII. Dönem Most ve Kültürlerarası Diyalog İhtisas Komitesi Üyesi

Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından hazırlanan Unesco Sonuç Bildirge Raporu için tıklayınız. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti;nde Tazelenme Rüzgarı yazı metni için tıklayınız. (Açılış tarih ve saati:15/20/2018, 09:30)

60+Tazelenme Üniversitesi Artık Yavru Vatan Kıbrıs;ta (15/10/2018, saat 09:30) Duyuru ilanı için tıklayınız. 

Gerontoloji Bakış ve Bakım konulu Haftalık Yazı Metni (10.10.2018)

Terslik Sende, Okumayı Öğren Yazı Metni (06.06.2018)

Sosyal Alanlardaki Özel Yaşamların Nasıl Şekillendirilmeleri Gerektiğine Kafa Yormalıyız Mavi Yazı (06.06.2018)

Yaşlılığı Dinle ve Dinlen (30.05.2018)

Yaşlanma Süreçilerini Bilimler arası İşbirliği ile Araştırıp Önlemler Almalıyız Mavi Yazı (30.05.2018)

Birimiz Hepimiz, Hepimiz Birimiz Yazı Metni (24.05.2018)

Yaşlanma Süreçleri Mavi Yazı (24.05.2018)

Kitap, Hayat ve Kalkınma Yazı Metni (16.05.2018)

Yaşlanma ve Yaşlılığı İyileştirme İsteği Mavi Yazı (16.05.2018)

Bakımevinde Gerontolog Yoksa? (10.05.2018)

Nüfus Nasıl Yaşlanır Mavi Yazı (10.05.2018)

Aktif ve Pasif Öğrenci Yazı Metni (04/05/2018)

Başarılı Yaşlanma konulu Mavi Yazı (04.05.2018)

Gerontolojide Zihniyet, Zihniyetin Haritası ve GeroAtlas-II Yazı Metni (26.04.2018)

Gerontolojide Zihniyet, Zihniyetin Haritası ve GeroAtlas-II Mavi Yazı (26.04.2018)

Gerontolojide Zihniyet, Zihniyetin Haritası ve GeroAtlas Yazı Metni (19.04.2018)

Gerontolojide Zihniyet, Zihniyetin Haritası ve GeroAtlas Mavi Yazı (19.04.2018)

Yaşlanma ve Yaşlılık Üzerine Gündelik Teoriler Yazı Metni (12.04.2018)

Yaşlanma ve Yaşlılık Üzerine Gündelik Teoriler Mavi Yazı (12.04.2018)

Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan;a, ;Genç Türkiye Mevlâna Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık Projesi Ödülü; 06.04.2018

Yaşlandığınızı Nereden Anlarsınız? Yazı Metni (05.04.2018)

Yaşlandığınızı Nereden Anlarsınız? Mavi Yazı (05.04.2018)

Almanya ve Türkiye Yaşlı Türkler İçin El Ele Yazı Metni (29.03.2018)

Almanya ve Türkiye Yaşlı Türkler İçin El Ele Mavi Yazı (29.03.2018)

Farkında Lılık Yazı Metni (22.03.2018)

Farkında Lılık Mavi Yazı (22.03.2018)

GeroBülten Mart Sayısı için tıklayınız. (22.03.2018)

GeroBülten Şubat Sayısı için tıklayınız. (22.03.2018)

Bakmak ve Bakım Yazı Metni (14.03.2018)

Bakmak ve Bakım Mavi Yazı (14.03.2018)

2018 Yılının Eğitim İnsanı Ödülü Prof. Dr. İsmail Tufan;ın Oldu Fotoğraflar için tıklayınız.

Hangi Yaşta Olursan Ol Manipülasyondan Korunmak Zordur Yazı Metni (09.03.2018)

Hangi Yaşta Olursan Ol Manipülasyondan Korunmak Zordur Mavi Yazı (09.03.2018)

GeroAtlas Araştırma Grubu Üyeleri (GAaG) 18. Olağan İstişare Toplantısı 31.03.2018

GeroBarometre Yaşlanma ve Ortopedik Hastalıklar (01.03.2018)

GeroBülten Tazelenme Üniversitesi;ne Sabancı Vakfından Ödül (01.03.2018)

Değişirsek Yaşlılığımız Değiştirebiliriz Yazı Metni (01.03.2018)

Değişirsek Yaşlılığımızı Değiştirebiliriz Mavi Yazı (01.03.2018)

Yaşlılık, Erkek ve Sosyal Yeterlilik Yazı Metni (23.02.2018)

Yaşlılık, Erkek ve Sosyal Yeterlilik Mavi Yazı (23.02.2018)

Tek Sabit Nedir? Yazı Metni (16.02.2018)

Tek Sabit Nedir? Mavi Yazı (16.02.2018)

Yaşlı Bakım Sigortası Açıklaması ve Düşündürdükleri Yazı Metni (08.02.2018)

Yaşlı Bakım Sigortası Açıklaması ve Düşündürdükleri Mavi Yazı (08.02.2018)

Balta, İnsan, Uzun Ömürlülük Yazı Metni (31.01.2018)

Balta, İnsan, Uzun Ömürlülük Mavi Yazı  (31.01.2018)

Yer Kavgası ve Kuşaklararası İlişkiler (26.01.2018)

Gerontoloji Bölümü, Sabancı Vakfı Tarafından Fark Yaratanlardan Birisi Olarak Seçildi  Duyuru (19.01.2018)

Gerontoloji Bölümü, Sabancı Vakfı Tarafından Fark Yaratanlardan Birisi Olarak Seçildi Mavi Yazı (19.01.2018)

Mekanik ve Zeka ve Doktora Görünmesi Gerekenler (18.01.2018)

Mekanik ve Zeka ve Doktora Görünmesi Gerekenler Duyuru Metni (18.01.2018)

Yaşlı Bakım Sigortası  Açıklaması ve Düşündürdükleri Yazı Metni (12.01.2018)

Yaşlı Bakım Sigortası Açıklaması ve Düşündürdükleri Mavi Yazı (12.01.2018)

Günah Keçisi Kavramı Nereden Geliyor? (04.01.2018)

Yaşlılar, Yaşlılık, Yaşlanma ve Gerontolog (27.12.2017)

Yaşlılar, Yaşlılık, Yaşlanma ve Gerontolog (27.12.2017)

Kuşaklararası İlişki Yazı Metni (27.12.2017)

Kuşaklararası İlişki Duyuru Metni (27.12.2017)

Yaşlılık Üzerine Birkaç Cevap Yazı Metni (22.12.2017)

Yaşlılık Üzerine Birkaç Cevap Duyuru Metni (22.12.2017)

Yaşlılık ve Yaşlanma Üzerine Bir Gazetecinin Sorularına Gerontolojik Cevaplar Yazı Metni (22.12.2017)

Yaşlılık ve Yaşlanma Üzerine Bir Gazetecinin Sorularına Gerontolojik Cevaplar Duyuru Metni (22.12.2017)

Durum Mantığından Gerontolojik Açıklamalara Yazı Metni (20.12.2017)

Durum Mantığından Gerontolojik Açıklamalara Duyuru Metni (20.12.2017)

GeroBarometre Yazı Metni (19.12.2017)

GeroBarometre Duyuru Metni (19.12.2017)

Eğitim, Üretkenlik ve Gelir Yazı Metni2 (13.12.2017)

Eğitim, Üretkenlik ve Gelir Yazı Metni1 (13.12.2017) 

Eğitim, Üretkenlik ve Gelir Duyuru Metni (13.12.2017)

Bilimsel Metin Üretimi Üzerine Yazı Metni (07.12.2017)

Bilimsel Metin Üretimi Üzerine Duyuru Metni (07.12.2017)

Yaşlanma, Yaşlılık ve İşsizlik Duyuru Metni & Yaşlanma, Yaşlılık ve İşsizlik Yazı Metni(29.11.2017)

Gerontoloji, Hem Teorik Çalışmalar Yapan hem de Pratik Uygulamalarıyla Dikkat Çeken Bir Bilim Dalıdır Duyuru Metni (23.11.2017)

Güvenilir Becerikli Olmalıdır Yazı Metni (23.11.2017)

Konferans Türk Hukuk Sisteminde Yaşlı İnsanın Durumu - (20.11.2017)

Uzun Ömür Sırları Duyuru Metni (14.11.2017)

Türkiye;nin 2017 Gerontoloji Atlası Çıkarıldı Kaliteli Yaşlılık İçin 10 Yer (14.11.2017)

108;inde Sofuoğlu;na Meydan Okuyor (14.11.2017)

Nesne Olarak Yaşlılık ve İnsan & Nesne Olarak Yaşlılık ve İnsan Yazı Metni (09.11.2017)

Yaşlanma Niyeti Ön  Yazı & Yaşlanma Niyeti Yazı Metni (03.11.2017) 

Türkiyede Nasıl Daha İyi Yaşlanırız? & Türkiyede Nasıl Daha İyi Yaşlanırız Yazı Metni  (31.10.2017) 

Konferans Zihinsel Yenilenme - (28/10/2017)

Konferans Evrende Zeki Yaşam Olasılıklarına Bilimin Bakışı 18.10.2017

AÜ Gerontoloji Bölümü 2017-2018 60+ Tazelenme Üniversitesi Açılış Töreni için Proje Detayları 16.10.2017

AÜ Gerontoloji Bölümü 2017-2018 60+ Tazelenme Üniversitesi Açılış Töreni için Davetiyesi 16.10.2017 

Rüya Türkiye ve Rüya Kuşaklar 04.10.2017

Başarılı Yaşlanmak İçin Ne Yapmalıyız28.09.2017

Türkiyenin İlk Centenarian (Asırlık Bireyler) Çalışması   Afiş 21.09.2017

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elinden Aldı 18.09.2017

Toplum Olarak Kötü Yaşlanıyoruz 14.09.2017

Gerontologların İstihdamı ve Gerontolog Mesleği 07.09.2017

Türkiye’de Demografik Dönüşüm Yarattığı Riskler ve Sorunlar, Alınması Gereken Önlemler ve Gelecekle İlgili Hedefler 10.08.2017

İnsanın Psikososyal Gelişimi Üzerine Düşünceler El Kitabı  09.08.2017

Emeklilik ve Hukuk El Kitabı 10.08.2017

Türkiye; de Demografik Dönüşüm, Yarattığı Riskler ve Sorunlar, Alınması Gereken Önlemler ve Gelecekle İlgili Hedefler 10.08.2017

Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Geriatrik Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Hayata Geçirildi 18.07.2017

Başarılı Çocukluktan Başarılı Yaşlılığa Doğru 18.07.2017

Bugün 15 Haziran Farkındamısınız? 15.06.2017

15 Haziran Dünya Yaşlılara Şiddet, İhmal ve Suistimal Farkındalık Günü 15.06.2017

GeroBarometre Nisan 2017

GeroBarometre Mart 2017

Gerontoloji Bölümü Tanışma Toplantısı 26.05.2017

Bakım Temalı I. İzmir Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuarı Son Derece Başarılı Geçti! 26.06.2017

GeroTeknoloji Ar-Ge Kuruldu! 26.06.2017

Türkiye Gerontoloji Bayramı Yasa Tasarısı Önerisi 26.06.2017

Gerontoloji Bölümü Tanışma Toplantıları1 (24/05/2017)

Gerontoloji Bölümü 4. Gerodut Ödül Töreni  (22/05/2017)

Gerontoloji Bölümü ;Mavi Kuşak Belgesel Galası;  (23/05/2017)

I.İnterdisipliner Gerontolojik ve Geriatrik İntervensiyon, Prevensiyon ve Rehabilitasyon Çalışma Grubu Toplantısı 12.05.2017

Kültür Gerontolojisi Çalışma Grubu Kuruluyor 11.05.2017

Akdoğan ve Erhan Kolbaşı; Yalnız Mıyız Toplantı Sonuç Raporu 08.05.2017 

GeroAtlas Araştırma Grubu Üyeleri (GAaG) 17. Olağan İstişare Toplantısı Başarıyla Sonuçlandırıldı 05.05.2017

Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği (USUGD)Etik Kurulu ve Etik Onayları 02.05.2017 

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, GATÜ;yü Ziyaret Edecek - (28/04/2017)

Gerontoloji Bölümü, Toplantı ;Uzaylılar ve Onlarla Temas Edenler; - (27/04/2017)

Gerontoloji Bölümü GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi Marşı 03.04.2017

Mavi Ev Konuşmaları Alzheimer’da Beslenme ve Bitkisel Destekler 28.03.2017

Tebrikler Çiçek SOLON 20.03.2017

GATÜ Runatolia Halk Koşusu;na Katıldı 13.03.2017

GeroBarometre Ocak ve Şubat Sayısı 08.03.2017

Prof. Dr. İsmail TUFAN, GeroAtlas Araştırma Grubu 17. Olağan İstişare Toplantısı 07.03.2017

Prof. Dr. İsmail TUFAN, Kalitatif Araştırma Yöntemleri Kursu 07.03.2017

GeroBülten Şubat Sayısı 03.03.2017 

Yoga Etkinliği 24.02.2017

Gerontoloji Bölümü ;Mavi Ev Konuşmaları; Tam İsabet: Turnayı Gözünden Vurduk 24.02.2017

Gerontoloji Bölümü, Mavi Ev Konuşmaları ‘Beslenme, Bağırsak ve Nöropsikiyatrik Hastalıklar İlişkisi’  21.02.2017

Gerontoloji Bölümü GeroBülten Ocak 2017 21.02.2017

Gerontoloji 2016 Yoğun Bir Yılı Daha Geride Bıraktık 07.02.2017

Yaşlı Parlamentosu Açılış Toplantısı Sonuç Raporu 27.01.2017

Yaşlı Parlamentosu İstişare Toplantısı  27.01.2017

GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi Oryantasyon ve Tanışma Toplantısı Yapıldı Fotoğraf 1 Fotoğraf 2

 

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından öğrenci topluluklarının yeni üye kaydı alması ve topluluklarını tanıtması amacıyla düzenlenen tanıtım günleri yoğun bir katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal da, toplulukların tanıtım günlerinde öğrencileri yalnız bırakmadı. Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yolu’nda stant kuran toplulukları tek tek ziyaret ederek öğrencilerden bilgi alan Rektör Ünal’a öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Öğrencilerle sohbet ederek isteklerini dinleyen Rektör Ünal, sosyal ve kültürel faaliyetlerinhayata artı değer kattığını ifade ederek onlara bu konuda her zaman destek olacağını söyledi.Bir hobi ile ilgilenmenin öğrenme, sosyalleşme, yeteneklerini geliştirme gibi pek çok katkısı olduğunu belirten Rektör Ünal, çok yönlü bir yaşamın gerek eğitim hayatında gerekse mesleki yaşamda her zaman başarıyı arttıracağını ifade etti.

14-16 Ekim 2019 tarihleri arasında üç gün boyunca devam eden ve yoğun ilgi gören tanıtım günleri çeşitli etkinlikler, dans gösterileri ve ikramlarla adeta şenlik havasında geçti.Topluluk üyeleri topluluklarını tanıtmada öğrencilerin ilgisini çekecek kısa sunumlar yaptı. Dans topluluğu öğrencileri müzik eşliğinde dans ederken tiyatro topluluğu öğrencileri çeşitli kostümlerle, diğer topluluklar ise alanlarına göre birbirinden eğlenceli etkinliklerle yeni gelen öğrencileri topluluğa davet etti.

99 kültür topluluğu ve 23 spor topluluğu olmak üzere toplam 122 öğrenci topluluğunun bulunduğu Akdeniz Üniversitesi’nde topluluklar yıl boyunca düzenlediği çeşitli kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle kampüs yaşamına renk katıyor.

Doç. Dr. Çiğdem Apaydın;ın Okul, Aile ve Toplum İşbirliği adlı Kitabı Yayınlanmıştır. 

Doç.Ceren Hepyücel;in "Fransız Ekolü ve Marsel Moyse" adlı kitabı Uluslararası Kitap olarak yayınlanmıştır.

Antalya Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Eren GÜLLÜ SAYARI;nın Çocuklar İçin Viyolensel Medodu İsimli Kitabı Yayınlanmıştır 

Antalya Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Nihan YAĞIŞAN;ın Kitabı Yayınlanmıştır. Kitap görseli için tıklayınız. 

Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Özgün KAYA KARA’nın “Riskli Bebeklerde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon” isimli kitabı yayımlanmıştır. Örnek sayfalar için tıklayınız. 

Prof. Dr. Sibel Paşaoğlu;nun 2003-2014 yılları arasında ulusal ve uluslararası çeşitli bilimsel toplantılarda sunulmuş / bilimsel dergilerde basılmış yazılarından oluşan ;Müzik ve Kültürel Kimlik; isimli kitabı yayımlanmıştır.  Kitap görseli için tıklayınız. 

25-27 Nisan 2019 tarihinde Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünün ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Global Transformation and Differentiations: International Migration, Urbanization and Belonging” isimli kongrenin kitabı yayınlanmıştır. 
Kitapta yer alan çalışmalara ulaşmak için tıklayınız. 

Doç. Dr. Mehmet Mert;in yürütücülüğünü yaptığı, AÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından proje olarak desteklenen "Eviews ve Gauss Uygulamalı Zaman Serileri Analizi" isimli kitap yayımlanmıştır. Kitap Görseli için tıklayınız. 

Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölümü öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Dr. Ebru Nalan Sülün;ün Türkiye;de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu isimli kitabı yayımlanmıştır. Kitap Görseli 

Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necla Öztürk ve Araştırma Görevlisi Güven Yarar’ın editörlüğünü yaptığı, “Geçmişten Günümüze Avrupa;da Kadının Hukuki Durumu” adlı kitap yayımlandı. Duyuru metni için tıklayınız.  Kitap görseli için tıklayınız. 

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü tarafından “Sosyal Politika ve Çalışma İlişkilerinde Güncel Sorunlar” isimli kitap yayımlanmıştır. İçindekiler1 İçindekiler2

Editörlüğünü yapmış olduğum "Peat" isimli kitap uluslararası yayıncılık Intechopen tarafından DOI: 10.5772/intechopen.69565  ve PrintISBN: 978-1-78923-746-7 numara ile  Eylül 2018;de basılmıştır.

Spor Bilimleri Fak. Rekreasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faik Ardahan;ın Editörlüğünü ve Bölüm Yazarlığını Yaptığı Oyun ve Oyun Kültürü İsimli Kitap Yayınlanmıştır 

Medya ve İletişim Sözlüğü, Dr. Öğretim Üyesi Babacan Taşdemir;in Çevirisiyle Yayımlanmıştır

Öğr. Gör. Mine Aydoğan Bayram;ın Temel Sanat Eğitimi Tekstil ve Moda Tasarımı Kitabı Yayımlanmıştır. Kitap Görseli 

AÜ Rektör Danışmanı Cevdet ALKIŞ;ın ;Kamu Yönetiminde Riskli İşlemler ve Hukuka Uygun Yöntemleri; Kitabı, “Yükseköğretim Kanunu” Kitabı ile Birlikte Yayımlanmıştır 

Yrd. Doç. Orkun Kocabıyık;ın, Bir İngiliz Hemşirenin İzmir Hatıraları İsimli Kitabı Yayımlanmıştır

Prof. Dr. Kemal Sözen, Doç. Dr. Ali Kürşat Turgut ve Doç. Dr. Sabri Yılmaz;ın editörlüğünü yaptığı XIX. Yüzyıldan Günümüze Çağdaş İslam Düşünürleri adlı Kitap Yayımlanmıştır

21. Yüzyılda Asya - Pasifik isimli kitap Yrd. Doç.Dr. Sanem ÖZER, Yrd.Doç.Dr. Senem ATVUR ve Yrd.Doç.Dr. Ramazan İZOL Editörlüğünde Yayımlanmıştır. Kitap Tanıtım Metni 

Öğr. Gör. Yasemin OĞUZ GÜNER;in, N.Rengin Oyman ile birlikte hazırladıkları "Şaman Giysi Unsurları"  adlı kitabı, Almanya Lambert Academic Publishing tarafından Uluslararası Kitap olarak yayınlanmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Erdal Taşbaş, Balkan Savaşları;ndan Milli Mücadele;ye Vatan Savunmasında Şehit Olan Tireliler isimli Kitabı Yayımlanmıştır. 

Yrd. Doç. Dr. Erdal Taşbaş, Halifenin Gölgesine Sığınanlar / Göçler ve Muhacirin-i İslamiye Komisyonu isimli Kitabı Yayımlanmıştır. 

Prof. Dr. Ülker GÜLün, Botulinum Toksin Uygulamaları, Dermal Dolgu Uygulamaları ve Lazer Uygulamaları İsimli Kitapları Yayımlanmıştır. 

"Açık Alan Rekreasyonu" isimli Kitap Yayınlanmıştır

Doç. Dr. Tuğba Yenidoğan;ın Editörlüğünü Yürütmekte Olduğu Özel Sayı, Int. J. Automotive Technology and Management Dergisi;nin 2017 Yılı İlk Sayısında Yayımlanmıştır. 

Doç. Dr. Sibel PAŞAOĞLU‘nun, “Müzikal-Kültürel Kimlik Oluşumunda Halk Şarkıları: Türkiye-Bulgaristan-Macaristan Örneği” İsimli Kitabı Yayınlanmıştır. 

Doç. Dr. Faik ARDAHAN;ın, İstanbul TÜYAP Kitap Fuarında "Dağın Elifi" ve "Ve Dondurma Ve Aşk" isimli Şiir Kitapları;nın İmza Günü Yapılmıştır. 

Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Güncel Yönelimler ve Yaklaşımlar adlı Kitap Yayınlanmıştır

Doç. Dr. Faik ARDAHAN ın Bölüm Yazarlığı Yaptığı "Rekreasyon Bilimi" Kitabı Yayımlanmıştır

Doç. Dr. Ali Kürşat TURGUT’un İbn Türke Metafiziği Adlı Kitabı Yayınlanmıştır

Doç. Dr. Çiğdem Apaydın’ın ‘Öğretim Denetimi’ adlı Kitabı Yayınlanmıştır.   

21. Yüzyılda Ortadoğu Bölgesel Politikalar, Uluslararası Sorunlar, Küresel Aktörler Başlıklı Kitap Yayınlanmıştır

Prof. Dr. İsmail TUFAN;nın, yayımlamış olduğu kitaplarına ulaşabilirsiniz.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Ziraat Bankası’nın desteğiyle 140 öğrenci kapasiteli 2 adet amfi ve 60 öğrenci kapasiteli bilgisayar laboratuvarı açılışı gerçekleştirildi.

Mühendislik Fakültesi’nin her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği Aşure günü etkinliğiyle birleştirilen açılışa, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Ögke, Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal, Genel Sekreter Ali Serinoğlu, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Topuz, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Şefik Diler, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Açılış Töreni’nde konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Mühendislik Fakültesi’nin ve mühendisliğin öneminden bahsederek, ‘Ülkelerin gelişmesinde büyük rol oynayan bireyleri yetiştirmesi bakımından çok önemli bir yere sahip olan Mühendislik Fakülteleri, aynı zamanda araştırıcı, sorgulayıcı, üretken, kritik- analitik düşünce yapısına sahip yaratıcı ve yenilikçi bireyler yetiştirerek bilimin insan yaşamındaki yeri ve önemini kavramamıza büyük katkılar sağlar. Nerede teknolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel yönden bir gelişme varsa orada mutlaka bir mühendisin izine rastlarsınız. Bugün tıptan ekonomiye, teknolojiden gıdaya, tarımdan hayvancılığa, aklımıza ne gelirse bütün gelişmelerin altında mühendislerin emeğini görürüz. Kendileri çok çalışarak başkalarının iş yükünü alan kahramanlardır onlar.’ diye konuştu.

Bu bilinçle Üniversite Yönetimi olarak Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin öğrenim koşullarını iyileştirmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getiren Rektör Ünal, ‘Son dönemlerde Fakülte Binamızda yetersiz kalan derslik kapasiteleri sorununu çözmek için gerçekleştirdiğimiz projeye verdikleri destekten dolayı Ziraat Bankası’na teşekkür ediyorum. Tamamlanan projeyle daha sağlıklı koşullarda eğitim-öğretime devam etmeleri için iki adet amfiyi ve bilgisayar laboratuvarını akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz. Umarım bu sınıflarda yetişecek mühendisler, yapacakları çalışmalarla Türkiye’mizi geleceğe taşıyacak, Milletimizin göğsünü kabartacak buluşlara imza atacaklardır.’ ifadelerini kullandı.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Topuz ise ‘Değerli Rektörümüzün gayretleri ve Ziraat Bankası’nın destekleriyle hizmete giren, yarınların mühendislerinin öğrenim göreceği amfilerimiz ve bilgisayar laboratuvarımız Üniversitemize, akademisyen ve öğrencilerimize hayırlı uğurlu olsun.’ diye konuştu.

 

 

 

Finike Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği 1. sınıf öğrencileri, Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında Finike 50. Yıl Anaokulu öğrencilerini ziyaret ederek birlikte çeşitli fiziksel aktiviteler yaptılar.

Fiziksel aktivitenin her yaşta çok önemli olduğunu belirten öğrenciler, sporun hayatın parçası haline gelmesi gerektiğine vurgu yaparak bu alışkanlığın küçük yaşlarda başladığını ifade etti. Öğrenciler, “Daha az ekran daha çok aktivite sloganıyla yola çıktığımız bu etkinlikte anaokulu öğrencileriyle jimnastik, futbol, yakan top ve koşu yarışı gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik. Bu sayede minik öğrenciler bir yandan spor yaparken bir yandan da eğlenceli anlar yaşadılar. Spora teşvik amacıyla yaptığımız bu etkinlikte miniklerin mutluluğu her şeye değerdi.” diye konuştu.

Etkinlik sonunda 50.Yıl Anaokulu yönetimi,güzel ve anlamlı bir çalışmayı gerçekleştiren Finike Meslek Yüksekokulu öğrencilerine teşekkür etti.

 

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ev sahipliğinde ‘Avrupa Birliği ülkelerindeki cinsel dokunulmazlık suçlarından hüküm alan yetişkinlerin rehabilitasyonunda uygulanan müdahale yöntemleri’ konulu proje çalıştayı gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Bumin Kağan Konferans Salonu’nda yoğun katılımla gerçekleştirilen çalıştaya, Antalya Adalet Komisyonu Başkanı Oğuzhan Yaşar, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Rıza Can, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ertürk, başsavcı vekilleri, hakimler ve savcılar, öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ertürk, Cinsel suçların coğrafi bölgeye ve toplumların sosyal, kültürel, ekonomik durumlarına bağlı olarak gelişen bir suç şekli olmadığına dikkat çekerek:“Bugün dünyanın gelişmiş ülkelerinde de, en geri kalmış ülkelerinde de aktüel olarak gündemdeki yerini koruyan bir konu. Tabii ki kadın erkek, çocuk, genç, yaşlı her cinsten, her meslekten ve sınıftan insan cinsel suça maruz kalabiliyor. Tüm toplumlarda görülen cinsel suçların sayısı, bilinenden çok daha fazladır. Tabii ki biz sadece gündeme yansıyan şekliyle biliyoruz ama mağdurlar bu travmayı yaşamları boyunca çekmektedir. Cinsel saldırılar, tecavüz ve öldürmeye kadar giden bir yelpazede yer almaktadır. Tecavüz olayı bir mağdur tarafından yaşanan veya yaşanabilecek en büyük psikolojik travmalardan biridir ve mağdur açısından çok ciddi sonuçları olabilmektedir.” diye konuştu

Cinsel suçların hiçbir gerekçesinin olmadığını ifade eden Prof. Dr. Mustafa Ertürk, “Cinsel dokunulmazlık suçlarının toplumun her kesimini tehdit etmesi, mağdurların gelecek yaşamları üzerinde ciddi sorunlar yaratması nedeniyle, bireylerin, ailelerin, toplumların ve medyanın da gündeminden düşmemektedir. Maalesef son yıllarda bu haberleri medya gündeminde görmediğimiz akşam olmuyor. Bazı ülkelerde cinsel suçlular belli oranlarda cezaevlerinde cezalarını çektikten sonra denetimli serbestlik kapsamında cezalarının geri kalanı çekmekte ve kontrol altında tutularak rehabilitasyon yoluna gidilmektedir. Cinsel suçlular normal ruhsal yapıdaki kişiler olduğu gibi, yasalardan, rehabilitasyon uygulamalarından ve toplumlardan hiç etkilenmeyen anti sosyal yapıdaki kişiler de olabilir. Hal böyle olunca da denetimli serbestlik uygulamalarının sonuçları ön plana çıkmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal ise suç işleyenleri cezalandırmada iki amacın olduğuna dikkat çekerek, “Bunlar caydırıcılık, topluma kazandırma ve ıslahtır. Biz caydırıcılık bölümünü kapalı, açık cezaevlerimizde hürriyetinden yoksun bırakmak suretiyle yerine getiriyoruz. Daha sonra Denetimli Serbestlik Müdürlüklerimiz hüküm giyen vatandaşlarımıza bir kısım denetim ve gözetim planları yapıyor. Bu kapsamda uzmanlarımız vasıtası ile seminerler, eğitimler veriliyor, kamu yararına çalışma şeklinde infazları gerçekleştiriliyor. Böylece bu vatandaşlarımızın tekrar ıslah olmaları, topluma kazandırılmaları ve ailelerine faydalı olmaları yönünde çalışmalar yapılıyor.” dedi.

Avrupa Birliği Erasmus programı kapsamında, Akdeniz Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesi Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, E Tipi Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen çalıştayda açılış konuşmaların ardından oturumlara geçildi.

İngiltere ve Almanya’daki rehabilitasyon modelleri tartışıldığı oturumlarda Antalya Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Sosyal Hizmet Uzmanı İsmail Hakkı Ergun ve Yılmaz Koca “AB Ülkelerinde Cinsel Dokunulmazlık Suçlarından Hüküm Alan Yetişkinlerin  Rehabilitasyonunda Uygulanan Müdahale Yöntemleri Projesi ve Türkiye’de Cinsel   Suçlulara Yönelik Eğitim İyileştirme Çalışmalarında Mevcut Uygulama” konusunda sunumunu gerçekleştirdi.  İkinci oturumda ise Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Seda Bayraktar, Dr. Öğr. Üyesi Ece Varlık Özsoy ve Antalya E Tipi Ceza İnfaz Kurumu Sosyal Hizmet Uzmanı Bilge Arslan Avcu “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı İşlenen Suçlara Genel Bakış ve İngiltere’de Cinsel Suçlulara Yönelik Yapılan Eğitim ve İyileştirme Çalışmaları”  konusunda ve Antalya L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndanPsikolog Kadriye Balıkçı “Almanya’da Cinsel Suçlulara Yönelik Yapılan Eğitim ve İyileştirme Çalışmaları” konusunda sunumlarını gerçekleştirdi.

Akdeniz Üniversitesi Araştırmaları Geliştirme Kurulu (ARGEK) ve Manavgat Meslek Yüksekokulu Araştırmaları Geliştirme Komisyonu tarafından düzenlenen ‘Predatör Akademik Faaliyetler’ Konferansı Manavgat Meslek Yüksek Okulu’nda gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi, Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile Manavgat Meslek Yüksekokulu’nun katılımıyla düzenlenen konferansın açılış konuşmasını Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hakan Sert yaptı. Prof. Dr. Hakan Sert, “Akdeniz Üniversitesi’nin Manavgat’ta bulunan birimleri olarak Üniversitemiz Senatosu’nun almış olduğu karar doğrultusunda çok önemsediğimiz ‘Predatör’ olarak nitelenen akademik faaliyetler konusunda öğretim elemanlarına yönelik olarak farkındalık yaratmak ve bilgi paylaşımında bulunmak için bu konferansı düzenliyoruz.” dedi.

Konferans sunumunu gerçekleştiren ARGEK üyesi Prof. Dr. Burhan Özkan, bilimsel olmayan Predatör (yağmacı ve avcı) olarak nitelenen akademik faaliyetlerin özellikleri, nasıl belirleneceği, bu faaliyetlerin bilim camiasına vermiş olduğu olumsuz etkileri ve nasıl önlenebileceği konusunda kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Sert ise; Prof. Dr. Burhan Özkan’ın tecrübelerinin aktarılmasının özellikle genç akademisyenler açısından büyük önem taşıdığını ve akademik ahlâkın bu yolun başındayken oluşması gerektiğini ifade etti.

Akdeniz Üniversitesi’nin Manavgat’ta bulunan birimlerindeki  öğretim elemanlarının, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katıldığı konferans ilgiyle izlendi. Soru-cevap kısmının ardından Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hakan Sert, Prof. Burhan Özkan’a teşekkür belgesi verdi.

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Meslek Yüksekokulu tarafından “Tarımsal Üretimde Girdi Maliyetlerinin Çıktılar Üzerindeki Etkileri ve Çözüm Önerileri” konulu bir seminer düzenlendi. Öğretim elemanlarının ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminere konuşmacı olarak Kumluca Ticaret Borsası (KUTBO) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Durdaş katıldı.

Kumluca Ticaret Borsası’nın görev ve faaliyetlerini anlatarak sözlerine başlayan Fatih Durdaş; “İstanbul ve Ankara gibi nüfus yoğunluğunun bulunduğu illere gönderilen tarımsal ürünlerin büyük kısmı, Antalya özelinde Kumluca ilçesinden gitmektedir. Biz, Kumluca olarak tarımsal üretim potansiyeli bakımından pek çok önemli uygulamaların hayata geçirilmesi noktasında, pilot bölge olması gereken bir konumdayız. Bu bağlamda çiftçimizin, artan girdi maliyetlerinden olumsuz yönde etkilenmemesi için hazırlanan “Yeni Hal Yasası” kapsam ve maddelerinin şekillenmesi aşamasında, tarımsal üretim potansiyeli yüksek olan Kumluca tarım üreticilerinin sesine kulak verilmesi gerekmektedir.” dedi.

Kumluca Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İlker Sönmez, tarımsal üretimde devamlılığın önemini vurgulayarak; “Üretim zinciri, tarımsal ürünlerin çiftçi serasından çıkıncaya kadar ki süreçle sınırlı olmayıp, tüketiciye ulaşıncaya kadar ki yolculuğun tamamını kapsamaktadır. Yapılacak düzenlemeler üretici ve tüketici arasındaki tüm paydaşları denetim ve uygulamalar yardımıyla güvence altına almalıdır.” dedi.

Seminer sonrasında Durdaş’a aktardığı önemli bilgiler için Kumluca Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İlker Sönmez tarafından günün anısına teşekkür belgesi takdim edildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Akman Karakaş, kalıcı makyajın kanser veya tümörün geç fark edilmesine neden olabileceğini söyledi.

Kişilerin, kalıcı makyajı, güzelleşmek ve kendisini iyi hissetmek için yaptırdığına değinen Prof. Dr. Karakaş, kalıcı makyajı yaptırırken bilinçli olmak gerektiğinin altını çizerek; “Kalıcı makyaj yaptırmadan önce kişi kendisinin deri özelliklerini bilmesi gerekiyor, alerjiye yatkın mı, deri hastalığı var mı, cilt kanserlerine yatkın bir durumu var mı, bunları bilmek sonradan oluşacak problemlerin önüne geçmek için ilk ve önemli bir adım.” dedi.

Prof. Dr. Karakaş, kalıcı makyaj yaptırırken temizlik ve hijyen koşullarına, uygulanan yerlerin belirli bir standartta olmasına, profesyonel ellerde yapılmasına ve merdiven altı yerler olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Kalıcı makyajın uygulanması esnasında enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlar gibi sorunlarla karşılaşabilineceğini belirten Prof. Dr. Karakaş “Kalıcı makyaj yapılırken steril çalışılsa bile deride travma, zedelenme olduğu için sonrasında gerek derideki mikroorganizmalar gerekse de dışarıdan gelecek mikroorganizmalar enfeksiyon riskine neden olabilir. Bunun önüne geçmek için uygulanacak kişiye bilgi verilmesi önemli.” diye konuştu.

Kalıcı makyaj yaptıranların, deri kanseri taramasını yılda bir kez de olsa doktoruna yaptırmasının önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karakaş, “Kalıcı makyaj ile verilen pigment tabakası normal derinin görünümünden farklı bir görünümüne neden olacağı için özellikle kişilerde görülecek olan bir tümör veya kanser hücre gelişimini takip noktasında ya da burada oluşmuş kanser veya tümörün geç fark edilmesine neden olabilir.” dedi.

Kalıcı makyaj uygulamalarının çıkartılmasının da problem olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Karakaş, “Kalıcı makyajın çıkartılması daha ablatif dediğimiz soyucu lazerlerle yapılıyor. Kişinin beğenmediği noktada çıkartma işlemlerinde kalıcı makyajın yapıldığı yerlerde, iz kalır derece, ten rengini beğenmeyecek derece de sonuçlar ortaya çıkabilir. İzlerin düzeltilmesi içinde dermaplazyon, altın iğneli radyofrekans tedavileri gibi farklı tedaviler uygulamak gerekebilir.” şeklinde konuştu.

 

Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu’na 2019-2020 eğitim-öğretim yılında başlayan öğrencilere kültür turları ile Elmalı ilçesi tanıtıldı.

Öğr. Gör. Derya Set’in koordinatörlüğü ve Elmalı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Durmuş Altan’ın rehberliğinde öğrenciler tarih ve kültür dolu geziden büyük keyif aldılar. Altan geziye başlarken öğrencilere; “Işık ülkesini yani Likya uygarlığını duydunuz mu? Tarihin 5 bin yıl öncesine gitmeye, dünyanın en değerli antik sikkelerini görmeye, Selçuklu dönemine, Osmanlı dönemine hazır mısınız?” diye sordu.

Antik dönem eserlerinin sergilendiği şehir müzesini gezerek başlanan tarih ve kültür turu sırasında Altan şu bilgileri verdi: “Gelmiş olduğunuz ilçe tarih ve kültür bakımından oldukça zengin bir yerleşim yeri. Ulaşabildiğiniz tarihi dönemlerin hepsine sahip Elmalı aslında her dönem eğitim şehri olmuş. Osmanlılar döneminde medrese eğitimleri çok yaygın. Niyazi Mısri, Vahab-ı Ümmi, Ümmi Sinan bu toprakların değeridir. Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Cumhuriyet döneminin değeridir. Günümüze gelince de ülkemizin birçok yerinde çok kıymetli insanlarımız hizmet veriyorlar. Sizleri ilçemizde ağırlamaktan büyük keyif alıyoruz. Eğer isterseniz tarihin tanıklığında kültürel zenginlikle ayrılacağınızdan kuşkumuz yok. Sizlerin yanında olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.”

Elmalı’yı tarihi ve kültürel yönüyle daha yakından tanıyan öğrenciler gezi sonrasında Elmalı Belediyesi’ne ve Durmuş Altan’a teşekkür etti.

Antalya Mevlevîhânesi İrfan Meclisi’nin bu haftaki konuğu, İstanbul Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Demirli oldu. Özellikle büyük İslâm düşünürü Muhyiddin İbnü’l-Arabî ve Sadreddîn-i Konevî üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan Demirli, Mevlânâ’nın en meşhur eserinin adının yanlış bilindiğini söyledi.

Hz. Mevlânâ’nın “Mesnevî” olarak bilinen kitabının gerçek adının “Fıkh-ı Ekber” ya da “Usûl-i Dîn” olarak bizzat bu kitabın başındaki Arapça kısımda açıkça kaydedilmiş olduğunu hatırlatan Demirli, “Bu isimlendirmeyi yerli yerince tesbit edemezsek bu kitabı anlayamayız. Kitabın adının geçtiği Arapça kısım yanlış tercüme edilmiş ve bu yanlışlık ilk çevirilerden itibaren hep tekrar edilegelmiştir. Esasında Mesnevî, edebî bir türün, bir yazım tarzının adıdır ve hiçbir esere müstakil ad olamaz. Mevlânâ’nın “FîhiMâFîh” adıyla bilinen eseri de öyledir; böyle kitap adı olmaz. Bu da aslında “el-Kâmil” türü bir eserdir ve insan için gerekli bütün bilgiler bu kitapta var demektir” dedi.

Hz. Mevlânâ İnsanın Varoluş Hikâyesini Anlatır

Hz. Mevlânâ’nın Mesnevî olarak bilinen Fıkh-ı Ekber adlı kitabının, insanın cennetten yeryüzüne indirilişini, bu dünyadaki hayat hikâyesini ve tekrar gideceği yer olan âhiret yurdunu anlattığını belirten Prof. Dr. Ekrem Demirli, Mevlânâ’nın bunu hikâyeler ve metaforlarla tasvir ettiğini dile getirdi. Tasavvuf mûsikîsinin en bilinen enstrümanı olan neyin bu kitabın hemen başında Hz. Mevlânâ’nın kullandığı ilk metafor olduğuna dikkat çeken Demirli sözlerine şöyle devam etti: “Neyin hikâyesine göre insan bir meçhulden gelmemiştir ve bir bilinmezliğe de gitmeyecektir. Kamışlıktan koparılmış bir ney gibi, bilinen bir varlık olan Allah’tan gelmiştir ve yine O’na döndürülecektir. Esasında çevremizdeki her varlık, tıpkı ney gibi bize hep Allah’ı ve asıl yurdumuzu hatırlatır. Neyin hikâyesi, asıl yurttan koparılışı, ayrılışı ve yeniden oraya dönüş özlemini anlatır.”

Bu kavuşma özleminin ya dünyayı insan için bir cennete dönüştüreceğini ya da dünyaya hiç bağlanmama sonucunu doğuracağını ifade eden Demirli, her iki halde de insanlar arasındaki bütün tartışmaların, kavgaların, çıkar çatışmalarının, çekememezliklerin son bulacağını belirtti. Aslında insanların bugünü değil hep dünü, geçmişi yaşadıkları için, eski yaşanmışlıklara takılıp kaldıklarından dolayı birbirleriyle anlaşamadıklarına dikkat çeken Demirli, Hz. Mevlânâ’nın ise insanın hedefini gelip geçici olandan alıp, hep sonsuza dek kalıcı olana ustalıkla yönlendirdiğini anlattı.

Herkes Kendi Mevlânâ’sını Tanımalı

Hz. Mevlânâ’nın kendi yaşadığı dönemde gereği gibi ve tam olarak anlaşılamadığından yakınan Prof. Dr. Demirli, sözlerini şöyle tamamladı: “Belki bugün de öyledir; ama bugün Mevlânâ ve eserleri, onun döneminden daha iyi anlaşılabilir. Çünkü bu devrin imkânları onu daha rahat anlamamızı sağlamaktadır. Aslında bugün her belde kendi Mevlânâ’sını tanımalı ve anlamaya çalışmalıdır. Meselâ Ankaralılar Hacı Bayram-ı Velî’yi, Çanakkaleliler Ahmed-i Bîcân ve Muhammed-i Bîcân’ı, Antalyalılar Elmalılı Vâhib-i Ümmî’yi, Sinân-ı Ümmî’yi tanımalıdır. İşte o zaman bir anlamda Hz. Mevlânâ’yı daha iyi anlamış oluruz. Çünkü bu zâtlar hep aynı hakîkati, kendi topraklarının diliyle anlatırlar.”

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi koordinasyonunda 19 yıldır yayın hayatına devam eden UNIFM91.3’ün bünyesinde yer alan Radyo Atölyesi öğrencileri, ikinci okul olarak gördükleri TRT Antalya Radyosu’nu ziyaret etti.

UNIFM91.3 Genel Koordinatörü Öğr. Gör. Suat Erdöl koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ziyarette Erdöl, Üniversiteye katılan yeni öğrencilerin profesyonel yayıncılığın nasıl yapıldığını görmesi adına bu ziyaretlerin öneminin büyük olduğunu ifade etti.

Öğrenciler, TRT Antalya Radyosunun sunucularından Tayfun Yönlü’nün yapım ve sunuculuğunu gerçekleştirdiği Akdeniz’den isimli programının yayına nasıl hazırlandığını, program yayın akışı, programdaki yer alan şarkılar ve içerik konusunda bilgilendirildiler.

Tayfun Yönlü Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Atölyesi öğrencilerine iletişimin gelişen teknolojiyle şekil değiştirdiğini sanal ortamlara girdiğini yine de yüzlerdeki gülümsemenin iyi bir iletişimin başlangıcı olduğunu unutmamalarını söyledi. Tayfun Yönlü, öğrencilere yayıncılıkta gelinen noktanın tematik anlayışa kaydığını ve içinizden özel olduğuna inandığınız konular, içerikler var ise bunları projelendirip dilerseniz TRT’ye sunabilirsiniz dedi. Tayfun Yönlü’nün eşliğinde kayıt denemeleri gerçekleştiren Radyo Atölyesi öğrencileri hem deneyim kazanmanın hem de güzel vakit geçirmenin keyfini yaşadı.

 

 

Akdeniz Üniversitesi Finike Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı 1. sınıf öğrencileri Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında Finike Anadolu Lisesi öğrencileri ile deneyimlerini paylaştılar.

Üniversite için başka bir şehre gelmenin, aileden ayrılmanın, ev ya da yurt hayatının, parasal sorunların zorluğunu anlatan öğrenciler; seneye üniversiteye başlayacak olan 12. sınıf öğrencilerine yol göstermeye çalıştılar.

Üniversite hayatının güzellikleri yanında zorluklarının da konuşulduğu etkinlikte, geleceğin üniversitelisi olacak Anadolu Lisesi öğrencileri, üniversite öğrencilerini soru yağmuruna tuttular.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erbaş tarafından geliştirilen “Silo İçerisinde Karbondioksit ve Düşük Rutubet Koruması Sağlayan Tahıl ve Diğer Tane Ürünler Depolama Sistemi” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi.

Patentle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Mustafa Erbaş, "2015 yılında patent müracaatını yaptığımız teknoloji, yapılan incelemeler sonucunda Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2015/04795 numara ile tescil edildi. Buluş; tahıl, baklagil ve yağlı tohum gibi ürünlerinin fiziksel, kimyasal, biyolojik ve teknolojik özelliklerini korumasını sağlayacak biçimde ürünün depolanacağı silo ile ilgilidir. Geliştirilen sistem özellikle, siloda depolanan taneli ürünlerin tane su içeriği ve silo içi rutubet (nispi nem) değerlerini istenen seviyelerin altında tutulmasını sağlamak ve tanelerin solunum ile oluşturduğu karbondioksiti korumak üzere tasarlandı. Buluş, tane ürünler tarafından solunumla oluşturulan suyu soğuk merkezinde topladıktan sonra silodan ayırırken ürünün solunumunu baskılayan karbondioksit içeriği yüksek havayı silo içerisine geri besleyen bir sisteminden oluşmaktadır." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Erbaş, "Patenti alınan karbondioksit ve düşük rutubet koruması sağlayan depolama sistemi; çeşitli tahıl, baklagil ve ayçiçeği ve fındık gibi yağlı tohumların sağlıklı koşullar altında daha uzun süre korunmalarına imkan sağlayacak." diye bildirdi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Toplumsal Destek Proje Koordinatörlüğü ve Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü işbirliği ile A’tıp Geçme Çevreyi Üzme sloganıyla ‘Atıktan Sanata Heykel’ sergisi düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi’nde geri dönüşüme gönderilmek üzere ayrılan nesnelerinin yeni ve farklı bir anlam üzerinde inşası ile gerçekleşen Atıktan Sanata Heykel Sergisi sanatseverlerden tam not aldı.

Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezinde gerçekleştirilen serginin açılışında konuşan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Özbilim, sanatın dönüştürme gücünün insanı hayrete düşürdüğünü söyleyerek; “Sanat kelimesiyle yan yana düşünemeyeceğimiz materyaller ve konular bu sergi ile sanat eserlerine dönüşüp karşımıza çıkıyor. Tıp Fakültesi öğrencilerinin toplumsal destek projesi kapsamındaki duyarlıklarıyla, Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrencilerinin insanı kendilerine hayran bırakan yeteneği ve hayal gücü atık malzemeleri, yani çöpe attığımız gündelik eşyaları sanat eserleri haline getirmiştir.” dedi.

Kolektif iş birliğinde öğretim elemanları ve öğrencilerin, çöp olarak değerlendirilen objeler ile canlı eserler oluşturduğunu ifade eden Dekan Özbilim, özellikle gençlerin dünya genelinde doğal kaynakların hızla tüketilmesi ve gelecekle ilgili endişelerin artmasına karşı gösterdikleri yaklaşımın takdire şayan olduğunu ve atık nesne ile ilgili çalışmaların tek bir seferlik değil sürekli olarak gündemde tutulması gerektiğini söyledi.

Sergi açılışına Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Özbilim’in yanı sıra Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Semih Büyükyol ve Dr. Öğr. Üyesi Kezban Sönmez, Konyaaltı Belediyesi Kültür Müdürü Mehmet Batı, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bumin Kağan Salonu’nda düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ertürk yaptı. Ertürk konuşmasında kariyer günlerinin her bölüm için önemli olduğunu belirterek öğrencilerin gelecekte başka mesleklere de yönelebilmelerinde bu tür etkinliklerin faydalı olduğunu vurguladı.

Alman Dili ve Edebiyatı Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Arıkılıç Songören, Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Demir ve Antalya Business Network Yönetim Kurulu Başkanı Helena Schönbaum koordinatörlüğünde düzenlenen etkinlikte tüm gün boyunca öğrencilere kariyerleri için çeşitli iş olanakları sunuldu.

Etkinlikte firma yetkilileri öğrencilere firmalarını tanıtan kısa sunumlar yaparak iş görüşmelerinde yapılması gerekenler hakkında bilgiler aktardı. Sunum bitiminde öğrenciler on beş dakikalık mülakatlarla firma yetkililerine özgeçmişlerini sundu.

Gün içerisinde birçok firma ile görüşme şansı yakalayıp, çeşitli iş sektörleri hakkında bilgi sahibi olan öğrenciler etkinliğin çok faydalı olduğunu belirterek etkinlik ile hem iş görüşmesi deneyimi kazandıklarını, hem de geleceğe dair planlarını oluşturmaya başladıklarını ifade ettiler.

Konuşmasına kendini tanıtarak başlayan Abikoğlu’na ilgi oldukça yüksekti. Sohbete başsavcılık ve savcılık makamlarının görevleri ve adli kavramları açıklayarak devam eden Başsavcı, adli kurumlarda kâtip, mübaşir ve infaz koruma memuru gibi üniversite öğrencilerine iş imkanları bulunduğunu dile getirdi.

Hukukun temelini toplumun oluşturduğunu söyleyen Abikoğlu, yargının bağımsız olarak işlediğini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öncelikle halkımızın adalet istemesi gerekiyor. Her ne olursa olsun kendi menfaatime olsun yerine, adalet olsun demesi gerekiyor. Bu konuda ailelerimize çok iş düşüyor. Halkımıza çok iş düşüyor. Yurt dışına gittiğimizde otobüslerde, metrolarda biletleme için görevli olmadığını, ama herkesin biletini aldığını ve kullandığını görüyoruz. Kurallara uyulursa yaşamımızı kolaylaştırırız.”

Hukuki süreçte bilirkişinin görevini merak eden öğrencilere Başsavcı Abikoğlu; “Hakim her konu hakkında bilgi sahibi olamaz. Bir hakimin hukuk bilgisi dışında anlayamayacağı teknik konular içeren hususlarda danışacağı kişiler bilirkişilerdir. Ancak bilirkişilik hususunda düzenlemelere ihtiyaç vardı ve bu konuda çalışmalar yapılıyor. Daha iyi olacağını düşünüyorum.” dedi.

Başsavcı söyleşinin son kısmında öğrencilere boş vakitlerini iyi değerlendirmeleri gerektiğini, kendilerini geliştirmeleri için mutlaka hobilerinin olması, kitap okumaları, yabancı dil öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Söyleşi sonrasında Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Halil Demir tarafından Elmalı Cumhuriyet Başsavcısı Suphi Abikoğlu’na teşekkür edilerek günün anısına bir hediye taktim edildi.

Antalya Mevlevîhânesi İrfan Meclisi’nin bu haftaki konuğu olan Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker, Peygamber Efendimiz’in söz, fiil ve kabullerinden oluşan hadisleri ve sünneti reddetme hareketinin arka plânını anlattı.

Sünneti reddetme hareketinin arka plânında yatan ana sebebin, İslâm dinini bozma ve tahrif etme çabası olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan Çeker, “Bunlara “siz hadisleri ve sünneti reddederken bunu İslâm’ı bozmak için mi yapıyorsunuz?” diye sorsak, kesin bir dille bunu reddederler ve “biz ıslah edicileriz” derler” dedi. Sünneti reddedenlerin iki grupta toplandığını belirten Çeker, bunlardan birinin ne yaptıklarının farkında olmayan gafiller grubu, diğerinin ise ne yaptıklarını ve ne yapacaklarını çok iyi bilen hainler güruhu olduğunu açıkladı. Bu ikinci grubun da Batılı müsteşrikler, oryantalistler ve onların İslâm dünyasındaki yerli işbirlikçilerinden oluştuğunu dile getiren Çeker, bunların piyasada, özellikle de medyada pohpohlanan modernistler, postmodernistler, tarihselciler ve benzerlerinden oluştuğunu söyledi.

Geçmiş ümmetlere peygamberler aracılığıyla Yüce Allah’ın buyruklarını bildiren çeşitli sahifeler ve kitaplar gönderildiğini hatırlatan Çeker, asıl ilginç olanın ise, bu sahifeler ile Zebur, Tevrat ve İncil’in hep İsrailoğullarının en âlim kimseleri tarafından tahrif edilmesi olduğunu belirtti.

İSLÂM DİNİNİ NASIL BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR?

Günümüzde de dini tahrif ve İslâm’ı bozma çabalarının yine âlim kılıklı bazı kimseler tarafından sünneti reddetme hareketiyle yürütüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Çeker, bunların Kur’an âyetlerinin lafzını tahrif edemedikleri için manasını bozmaya çalışarak bu projeyi üç aşamada nasıl yürüttüklerini şöyle anlattı: “İlk önce geçmiş İslâm âlimlerine ve mezhep imamlarına düşmanlık ettiler, sonra Peygamber Efendimiz’in sünnetine düşmanlık ettiler ve üçüncü aşamada da lafzını değiştiremedikleri Kur’an’ın manasını bozmak için şeytanın bile aklına gelmeyecek “tarihsellik” ve “mahallîlik” anlayışını ortaya attılar. “Kur’an tarihseldir, geldiği çağa aittir, dolayısıyla hükmü bu zamanda geçmez” dediler. Yine “Kur’an mahallîdir, sadece indirildiği Mekke ve Medine’yi bağlar, diğer coğrafî bölgelerde hükmü geçmez” dediler. Yani bu tipler, önce geçmiş İslâm âlimlerini reddedip yerine kendi görüşlerini koydular; yine Peygamberimizin sünnetini reddedip yerine kendi görüş ve uygulamalarını koydular. Şimdi de Kur’an’ın manasını tarihsellik ve mahallîlik icatlarıyla ve keyiflerine göre tahrif ederek Allah’ın yerine kendi hevalarını tanrı edinip edinmediklerini sizin takdirlerinize bırakıyorum. En acı olanı da bugün bu fikirleri İlâhiyat Fakültelerinde savunan bazı akademisyenler olmasıdır.”

PEYGAMBERİMİZİN SÜNNETİ REDDEDİLİRSE NE OLUR?

Peygamberimizin sünnetini reddetme hareketinin etkili olduğu yerlerde üç temel problemin ortaya çıktığını dile getiren Çeker, bu sorunların; adamlığın, ümmet bilincinin ve dinin emir ve yasaklarının ortadan kalkması problemi olduğunu açıklayarak sözlerini şöyle tamamladı:

“Sünnet olmazsa insan adam olmaz. Çünkü Kur’an’da bildirildiğine göre Peygamberimiz, insanlık için en güzel örnek ve model şahsiyettir. Sünnet olmazsa İslâm dini diye bir din kalmaz. Çünkü Yüce Allah’ın Kur’ân-ı Kerîm aracılığıyla ve diğer vahiyleriyle bildirdiği İslâm dininin ibadetlerinin, hukukunun, ahlâkının nasıl yaşanacağını ve uygulanacağını Peygamberimiz öğretmiştir. Yine sünnet olmazsa ümmet olmaz. Çünkü her ırktan, her cinsten, her coğrafyadan her çeşit insanın aynı inancı paylaşmasının, aynı ibadeti yapmasının, aynı ahlâkı yaşamasının sebebi Peygamber Efendimizin hadisleri ve sünnetidir. Ümmet-i Muhammed de bu sünnet sayesinde birliğini ve dirliğini korumakta ve aynı inanç ve ülkü etrafında birleşebilmektedir.”

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri, Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan ve engelli bireylere yönelik hizmet veren merkezleri ziyaret etti.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri, Dr. Öğr. Üyesi Şükran Şimşek’in Özel Gereksinimli Çocuklar dersi kapsamında düzenlenen gezide ilk olarak Konyaaltı Sahili’nde bulunan Engelsiz Plajı ziyaret etti. Öğrenciler, engelli bireylerin denize kadar ulaşabilmesine imkan tanıyan liftli asansörü ve Engelsiz Plajın özellikleri ile ilgili bilgiler aldı.

Engelli bireylerin sosyal ve kültürel yaşama uyum sağlayabilmeleri açısından desteklendikleri mola evlerinden olan Falez Mola Evini de ziyaret eden öğrencilere, Mola Evlerinin özel gereksinimli bireyler ve aileleri açısından önemi anlatıldı.

Son olarak yine Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı olan Engelli Hizmet Merkezi ile Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret eden öğrencilere, merkezlerde gerçekleştirilen uygulamalar ve programlar hakkında bilgiler verildi, iş ve meslek edindirme atölyeleri gezdirildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yatan hastalara, hasta yakınlarına ve hastane personeline Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Etkinliği çerçevesinde bilgi verildi.

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ve Hemşirelik Fakültesi işbirliği ile Ekim ayı “Meme Kanseri Farkındalık Etkinliği” Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Kanser Farkındalık Grubu üyeleri tarafından H Blok Atriumda, stand açılarak hasta, hasta yakınları ve hastane personeline meme kanserinde erken tanı ve taramalarla ilgili bilgi verildi ve broşür dağıtıldı.

Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sema Sezgin Göksu, Hemşirelik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Fatma Arıkan, Sağlık Hizmetleri Müdürü Ferda Ülker, Onkoloji eğitim hemşireleri ve Hemşirelik Fakültesi öğrencileri tarafından hastane de bulunan yataklı birimler ziyaret edildi ve sağlık personellerine meme kanserinin simgesi olan pembe kurdele takılarak meme kanserine dikkat çekildi.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden geçmiş dönemlerde mezun olarak sektörde çalışan öğrenciler yıllar sonra Fakültelerine gelerek bilgi ve birikimlerini şuan öğrenim gören öğrencilere aktardı. “Turizmde İstihdam Olanakları ve Zorluklar” adlı açık oturumda öğrencilerin sorularını yanıtlayan mezunlar, sektörde edindikleri tecrübeleri öğrencilerle paylaştı.

Etkinlikte konuşan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel, Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin verdiği eğitimin kalitesini vurgulayarak, mezun öğrencilerimiz sektörün içerisine girince bunu daha iyi anlıyorlar. Türkiye’deki Turizm Fakülteleri içerisinde en iyisiyiz. Türk Standartları Enstitüsü tarafından verilen ISO 9001 belgesi ve Dünya Turizm Örgütü’nden almış olduğumuz uluslararası akreditasyonlarımız bunun en büyük kanıtı.’ ifadelerini kullandı.

Açık oturumun ardından Turizm Fakültesi’nde ziyarete açılan ‘Turizmde 150. Yıl Sergisi’ni de gezen mezun öğrenciler, kendilerini Fakülteleri ve eski arkadaşlarıyla buluşturan etkinliği müzik eşliğinde barbekü ve aşure ikramıyla tamamlandı.

 

29 Mayıs 2018 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde Antalya Valiliği, Akdeniz Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Merkezi, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nce ortaklaşa yürütülen etkinlikler kapsamında Antalya Mevlevîhânesi’nde Semâ âyin-i şerîfi düzenlendi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Semâ Topluluğunca gerçekleştirilen Semâ töreniyle Antalya;da Mevlânâ ruhunun teneffüs edildiğini vurgulayan Akdeniz Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Ögke, bundan böyle her ayın son Cuma akşamlarında Antalya Mevlevîhânesi’nde düzenli olarak Semâ törenleri icra edileceğini söyledi.

İki yıldır yürütülen çeşitli etkinliklerle Antalya Kaleiçi’ne yeni bir nefes getiren Antalya Mevlevîhânesi;nin, Cuma akşamı düzenlenen Semâ âyin-i şerîfiyle adeta geçmişteki işlevlerinden birine daha kavuştuğunu dile getiren Ögke, tarihte Mevlevîhâneler toplum için hangi fonksiyonları icra ediyorlarsa Antalya Mevlevîhânesi’nde de bu mekânın ruhuna uygun etkinlikler gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bu kapsamda Ney, tezhib, Kur’ân-ı Kerîm Elifbâ kursları ve makam dersleri ile tasavvuf musikisi fasıllarının yanı sıra Elmalılı Vâhib-i Ümmî Dîvânı okumaları, Mesnevî şerhi, İslâm düşüncesi, Şifâ-i Şerîf, Kuşeyrî Risâlesi ve Tefsir derslerinin yoğun bir katılımla yürütülmekte olduğunu hatırlatan Ögke, ayrıca her hafta Cuma akşamları il dışından davet ettikleri ilim ve fikir adamlarını Antalyalılarla buluşturarak kadim geleneğimizin ruhuna uygun bir çizgide bu mekânların adeta yeniden canlandırıldığını dile getirdi. Bütün Antalyalıları düzenlenen programlara davet eden Prof. Dr. Ahmet Ögke, etkinliklere destek veren paydaş kurumlara ve yoğun ilgi gösteren katılımcılara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Enformatik Bölümü ;Yarışma Başarısı; 04.11.2019

Prof. Dr. Mustafa AKÇAKUŞ, Doç. Dr. Hatice Balcı YANGIN, Arş. Gör.  Arzu AKPINAR,  Hemşire Havva Çakmak ve Hemşire Fatma Ç. ÖZDÖL;e Sözel Bildiri Teşvik Ödülü Ödül belgesi için tıklayınız.

Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş;a, Web of Science’s Book Citation Index;den Tebrik ve Teşekkür Yazısı Gönderilmiştir

Prof. Dr. Emine Efe Danışmanlığında, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik ABD Doktora Öğrencisi Vildan Apaydın Cırık;ın Yaptığı Tez Çalışması, ;Hemşirelik ve Ebelik Araştırma Üçüncülük Ödülü;ne Layık Görülmüştür

Arş. Gör. Ferit Yazıcı;ya Heykel Yarışması Ödülü

Dr. Öğr. Ü. Mehmet Sağ, Uluslararası Resim Yarışması;nda Birincilik Ödülü;ne Layık Görülmüştür

Geleneksel "Türk Okçuluğu" Takımlarımızın Başarısı

Prof. Dr. Tomris Özben, EuroMedLab Kongresi’nde EFLM Başkanı Seçilmiştir 

Heykel Bölümü 3. sınıf öğrencisi Kemal Kahveci, 38. Heykel Yarışması;nda ;Başarı Ödülü;nü almaya hak kazanmıştır. Ödül Belgesi için tıklayınız. 

Okçuluk Takımlarımızın Başarısı

Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu, "Türk Sanatı Tanıtım Ödülü"nü Almaya Hak Kazanmıştır

Doç. Dr. İsmail Gökhan Deniz;in Projesi, AB Sivil Toplum Diyaloğu Programı Kapsamında Desteklenmeye Layık Görülmüştür

Hukuk Fakültesi Öğrencilerimiz, ;Ahmed Cevdet Paşa Farazi Dava ve Duruşma Yarışması;nda Birincilik Ödülü Almışlardır

‘Genç Araştırmacı’ Kategorisi;nde ‘Birincilik’ Ödülü 

Doç. Dr. Zehra Certel, Veteranlar Balkan Badminton Şampiyonası’nda, “Tek Bayanlar” ve “Mix” Kategorilerinde Balkan Şampiyonu Olmuştur

Öğr. Gör. Dr. Emine Selda Gündüz, "Prof. Dr. Sevgi Hatipoğlu Ödülü"ne Layık Görülmüştür

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı, ;TSE EN İSO 9001:2015 Kalite Belgesi Başarısı;

Diş Hekimliği Fakültesi Öğrenci Kongresi Başarısı, “En İyi Sözlü Bildiri 2.’lik Ödülü” 

Doç. Dr. Cihan Camcı;nın Makalesine Mansiyon Ödülü 

Öğr. Gör. Yasemin Oğuz Güner;in Tez Çalışması Mansiyon Ödülüne Layık Görülmüştür

Akdeniz Üniversitesinin Bir Patenti Daha Tescil Edildi

9. Şef Mavi Fethiye Ulusal Yemek Yarışmasında Manavgat Meslek Yüksekokuluna En İyi Üniversite 1.lik Kupası 

Prof. Dr. Çiler Çelik Özenci Yürütücülüğündeki 1001 Projesi Kabul Edilmiştir

Tasarım Tescil Belgesi Duyurusu

Akdeniz Üniversitesi Patenti Tescil Edildi

“Hayatımızdaki Matematik: TARIM” İsimli Proje, Desteklenmeye Hak Kazanmıştır

TÜBİTAK 1001 Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Destekleme Programı Desteği

Doç. Dr. Faik ARDAHAN, Yüksek Lisans Öğrencisi Ayşenur CANSEVER ;e En İyi Fikir Dalında ;Jüri Özel Ödülü;

Doç. Dr. Boran TOKER ve Doç. Dr. İbrahim ÇETİN;e En İyi Bildiri Ödülü

Prof. Dr. Mehmet Ziya FIRAT;ın, TÜBİTAK 2218-Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Bursu Kabul Edilmiştir

Üniversitemiz Akademisyenlerine TÜBİTAK ARDEB 1001 Desteği

Doç. Dr. Zeki AKINCI, Doktor Öğr. Üyesi Gülseren YURCU ve Doç. Dr. Murad Alpaslan KASALAK;a En İyi Bildiri Ödülü 

Prof. Dr. Veli ORTAÇEŞME ye TÜBİTAK 2237-A Proje Desteği

Prof. Dr. Mustafa Ünlüsayın, 2018 Yılı Romanya Academi Ödülüne Layık Görülmüştür

Öğr. Gör. Dr. Yasemin Bilişliye Poster Bildiri Birincilik Ödülü

Dr. Öğr. Üyesi Hamza Feza Carlak;ın Buluşu, Uluslararası İncelemeli Olarak Tescil Edilerek, Amerika Birleşik Devletleri’nde Patent Almıştır (13/11/2018)

6. İş Fikri Yarışması Sonuçları (14/12/2018)

Prof. Dr. Hilal ERKUŞ ÖZTÜRK, ;2018 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) Ödülü;nü Almaya Hak Kazanmıştır       

Araş. Gör. Merve ÖNDER, Prof. Dr. Nurettin OĞUZ, Prof. Dr. Saadet GÜMÜŞLÜ, Prof. Dr. Elif İnanç GÜRER, Araş. Gör. Gizem Esra GENÇ ve Araş. Gör. Başak OĞUZ YOLCULAR ;a Sözel Bildiri İlkincilik Ödülü 

Prof. Dr. Veli Ortaçeşme, Ulusal Yarışmaya Jüri Üyesi Olarak Seçilmiştir

"Clarivate Analytics" 2018 Yılı İçin En Çok Atıf Alan Araştırmacıların Listesini Yayınlamıştır 

Prof. Dr. Aynur KAZAZ danışmanlığında; Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Şeyda ADIGÜZEL ISTIL ve Turgut ACIKARA;ya En İyi Bildiri Ödülü 

Üniversitemiz Bisiklet Topluluğu, Akdeniz Üniversitesi Ölçeğinde 2017 Yılı Çevre Hizmet Ödülünü Almaya Hak Kazanmıştır 

Web of Science (WoS);ın Veri Tabanı Firması "Clarivate Analytics" 2018 Yılı için en çok atıf alan araştırmacıların listesini yayınlamıştır.İlgili listeye; "https://hcr.clarivate.com/#freeText%3Dturkey" linkinden erişilebilir. Türkiye;den 15 bilim insanının bulunduğu listede, Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer CİVALEK ve Dr. Öğr. Üyesi Bekir AKGÖZ yer almıştır.

Manavgat MYO Ekibi, Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması;nda Birinciliğe Layık Görülmüştür

Dr. Hülya Kamarlı Altun;a E-Poster Sunum İkincilik Ödülü 

Proje Pazarı Üçüncülük Ödülü

Doç. Dr. İlkay BOZ ve Doç. Dr. Emine KOL;a Sözel Bildiri Birincilik Ödülü

Araş. Gör. Vildan APAYDIN CIRIK, Prof. Dr. Emine EFE ve Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Sevtap VELİPAŞAOĞLU;na Sözel Bildiri İkincilik Ödülü 

Üniversitemiz, Times Higher Education Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Üst Sıralarda Yer Aldı

En İyi Sözlü Bildiri Ödülü 

En İyi Sunum Ödülü

Doç. Dr. Mehmet BÜLBÜL, Araş. Gör. Osman SİNEN, Prof. Dr. Mutay ASLAN, Araş. Gör. Ayşe ÖZKAN ve Prof. Dr. Aysel AĞAR ve Araş. Gör. Osman Sinen; Sözlü Bildiri İkincilik Ödülü

Dr. Öğr. Üyesi Zehra Certel, “Master’lar ve Halk Türkiye Badminton Şampiyonası”nda Tekler ve Çift Bayanlarda Türkiye Şampiyonu Olmuştur

Doç. Dr. Fatma Cebeci ve Hemşire Fatma Eren;in Çalışması, Sözel Bildiri 1.;lik Ödülü Almıştır

Sağlık Bilimleri Fakültesi, Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Gerontoloji Alanında ;Veniadocendi; Habilitasyonunu Başarı ile Tamamladı

Tıp Fakültesi Dekanlığı ;TS EN ISO 9001: 2015 Kalite Belgesi Başarısı;

Doç. Dr. Zeki Akıncı, Dr. Öğr. Üyesi Murad Alpaslan Kasalak ve Y. Lisans Öğrencisi Sevinç Isayeva tarafından hazırlanan Çalışma, Araştırma Ödülüne Layık Görülmüştür 

Doç. Dr. Hatice Balcı Yangın;ın Çalışması, Poster Bildiri 2.lik Ödülü Almıştır 

Öğr. Gör. Dr. Berre Altaşın Çalışması, “En İyi  Sözel Bildiri” Ödülüne Layık Görülmüştür 

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel;in Danışmanlığını Yürüttüğü, Yüksek Lisans Öğrencisi Demet Ceylan Tarafından Hazırlanan Yüksek Lisans Tezi, En İyi Yüksek Lisans Tezi Ödülüne Layık Görülmüştür

Antalya Teknokent’te Yer Alan Firmalarımızın Ar-Ge Çalışmalarındaki Başarıları 

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel;in Danışmanlığını Yaptığı, Doktora Öğrencisi Öğr. Gör. Edina Ajanovic tarafından hazırlanan Doktora Tezi, Üstün Doktora Tezi Ödülüne Layık Görülmüştür

Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Aksoy ve Doktora Öğrencisi Arş. Gör. Canan Dülgeroğlu;nun Bildirisi, Doktora Özel Ödülüne Layık Görülmüştür

Doç. Dr. Edip Bayram;ın Ulusal-Uluslararası Patent Tescilleri

Prof. Dr. Mustafa Erbaş ve Doktora Öğrencisi Arş. Gör. Ceren Mutlu;nun Projesi, Türk Patent ve Marka Kurumu Tarafından Tescil Edilmiştir

TÜBİTAK Proje Performans Ödülü

Akdeniz Üniversitesi, Akademik Performans Sıralamasında Ön Sıralarda 

Doç. Dr. Timur Şahin ve Yüksek Lisans Öğrencisi Gizay Yolalan;ın Çalışması, En İyi Öğrenci Kısa Bildiri Ödülüne Layık Görülmüştür

Prof. Dr. Erkan Alpsoy, ;Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk; Arasında 69. Sırada Yer Almıştır 

Doç. Dr. Timur Şahin ve Yüksek Lisans Öğrencisi Ömrüm Hilal, Kırmızı-Öte Astronomi Bilim Ödülüne Layık Görülmüştür

Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencimiz Gülnaz Büşranur Coşkun, Avrupa Okçuluk Şampiyonası;nda Avrupa 3.’sü Olarak Bronz Madalya Kazanmıştır

Üniversitemiz Turizm Fakültesi, 2018 YKS Sonuçlarına Göre Taban Puan Olarak En Yüksek Puanla Öğrenci Alan Fakülte Olmuştur

Dr. Öğr. Ü. Handan DAYI “Başarı” Ödülüne Layık Görülmüştür

En İyi Sözel Sunum Birinciliği

Arş. Gör. Dr. Ferit Yazıcı, Lens İstanbul’un Düzenlediği Heykel Tasarım Yarışmasında, ;Üçüncülük Ödülü;ne Layık Görülmüştür

Ziraat Fakültesi Tubitak Proje Başarısı

Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencimiz Milli Okçu Mete Gazoz, Dünya Şampiyonu Oldu. Fotoğraf 

Dr. Öğr. Üyesi Murat ERDOĞAN, A Klasman Hakemliğine Terfi Ederek, Süper Lig ve 1. Lig;de Görev Almaya Hak Kazanmıştır 

Üniversiteler Arası Plaj Hentbolu Turnuvası’nda Erkek Plaj Hentbolu Takımımız Birinci Olmuştur Fotoğraf 

Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrencilerine Ödül 

Poster 3.’lük Ödülü 

İç Mimarlık Bölümü Öğrencisi Nurşah Çelik, Ambalaj Tasarımı Kategorisinde Mansiyon Ödülü Almıştır

Prof. Dr. Sadi S. Özdem, Biyoteknoloji Yenilikçilik Organizasyonu Uluslararası Konvansiyonunda (BIO Convention 2018) Ülkemizi Temsil Edecek "Türkiye Heyeti"nde Görevlendirilmiştir

Eğitim Bilimleri Enstitüsü Öğrencileri ;1. Akdeniz Karakteristik Bitki Örtüsü Projesi ile 3.’lük Ödülü;ne Layık Görülmüştür

AKİŞMER TTM BAKA Desteği Almaya Hak Kazanmıştır

Araştırma Görevlisi Erhan Pişkin;e En İyi Doktora Tezi Ödülü

Güreş Takımımızın, Üniversiteler Arası Türkiye Şampiyonasındaki Başarısı

Öğr. Gör. Ömer Aydoğan, ;En İyi Yayın Ödülü;ne Layık Görülmüştür

AKGİM ‘Fikir Çatısı Proje Yarışması’nda Kazananlar Belli Oldu

Bayan ve Erkek Hentbol Takımlarımız, Hentbol Süper Lig Müsabakaları’nda Türkiye Şampiyonu Olmuştur

Öğrencilerimizin Muay Thai Başarısı

Türkiye Oryantiring Şampiyonasına katılan Hukuk Fakültesi Öğrencisi Zeynep Ocak Türkiye Şampiyonu Olmuştur

Fen Fakültesi;ne Sözlü Sunum Birincilik Ödülü

Üniversitemiz Bisiklet Takımı, Koç Spor Fest Türkiye Bisiklet Şampiyonası;nda 2. Olmuştur

Antalya Teknokent;e Birincilik Ödülü

Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencilerincisi Enes Can Çetiner, BTÜ Robot Yarışları’nda (roBTÜ2018) Kodlama Kategorisinde Birinci Olmuştur.

UNIFM 91.3 "Radyo Atölyesi - MüzikOn Air Ödülümüzü Aldık"

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Doktora Öğrencisi Hakan Aktaş ve Lisans Öğrencisi Talha Korkmaz, “Let;s UP” Programı Kapsamında Ödül Kazanarak Silikon Vadisi’ne Gitmeye Hak Kazanmışlardır

Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencisi Muhammet Recep Çetinkaya, Taekwondo Türkiye Şampiyonası;nda +87 Kg.;da 1. Olarak Türkiye Şampiyonu Olmuştur

Doç. Dr. Fatma Cebeci ve Araş. Gör. Arzu Tat Çatal;ın Sunduğu Bildiri, 14. Nöroşirurji Hemşireliği Kongresi’nde, Yılın Bildirileri Değerlendirmesinde Üçüncülük Ödülüne Layık Görülmüştür

Öğr. Gör. Emel Mülayim, ;Engelli Bireylerin Psikolojisinde Sanat Terapisi;nin Önemi ve Engelli Öğrenciler Seramik Çalıştayı Örneği; Bildirisi ile "Uygulamalı Sanatlar" Alanında En İyi Bildiri Ödülü;ne Layık Görülmüştür

Öğr. Gör. Tahir Sevinç’in, Milli Birlik Adlı Çalışması, Dilimiz Kimliğimizdir Karikatür, Ası ve Fotoğraf Yarışması;nda ;Ası Dalında Teşvik Ödülü;ne Layık Görülmüştür

Bayan Hentbol Takımımız, 2017-2018 Sezonu ÜNİLİG Şampiyonu Olmuştur

Üniversitemizin Okçuluk Türkiye Şampiyonası;ndaki Başarısı 

Prof. Dr. Kenan TURGUT ile Dr. Begüm KAPLAN;ın TÜBİTAK-SANTEZ Projesi Kapsamında Islah Etmiş Oldukları Şeker Otu (Stevia rebaudiana) Çeşit Adayına Türkiye;de İlk Defa Üretim İzni Verilmiştir 

Doç. Dr. Memduh Sami Taner;in, Deneylerle Bilim Yaz ve Kış Okulu Projesi Kabul Edilmiştir

Turizm İşletmeciliği Bölümü "Turizm Eğitiminde Kalite” Akreditasyonu Aldı. Akreditasyon belgesi için tıklayınız.

Minik Eller ile Yerli Domatesler İsimli Proje, Desteklenmeye Hak Kazanmıştır

Hazırlanmakta Olan En İyi Doktora Tezi Ödülü

Prof. Dr. Emine EFE, Araş. Gör. Vildan CIRIK ve Öğrenci Hatice ATEŞ e Sözel Bildiri Üçüncülük Ödülü ve Prof. Dr. Perihan VELİOĞLU Hemşirelik Fonu Teşvik Ödülü 

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyelerinin Başarıları

Dr. Öğr. Üyesi M. Emir İlhan, Oğuz Tansel 2018 Halk Bilim Araştırma Ödülünü Kazanmıştır

Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufana Genç Türkiye Mevlâna Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık Projesi Ödülü

Bilişim, Otomasyon ve Yazılım Teknolojileri Kategorisinde Birincilik Ödülü Fotoğraf1, Fotoğraf2

OSB Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı İkinciliği

Öğrencilerimizin Kick Boks Başarısı

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Eroğlu’na Türk Sanatı Tanıtım Ödülü Ödül Belgesi

Öğr. Gör. Dr. Türker Bodur;un Ulusal Patent Başvurusu Kabul Edilmiştir  Fotoğraflar için tıklayınız.

En İyi Hemşirelik Sözel Bildiri Birincilik ve Üçüncülük Ödülü Ödül Belgesi1Ödül Belgesi2

Doç. Dr. Hilal ERKUŞ ÖZTÜRK;e BAGEP;den Ödül https://bilimakademisi.org/wp-content/uploads/2018/03/bagep-2018-odul-sahipleri-web-icin2.pdf

Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencisi;nin Bilek Güreşi Başarısı Fotoğraf

AÜ Badminton Takımı;nın Başarısı

Manavgat MYO Öğrencileri ;8. Şef Mavi Fethiye Ulusal Yemek Yarışması;ndan Birincilik Kupasıyla Döndü; Fotoğraf1 , Fotoğraf2, Fotoğraf3, Fotoğraf4

2018 Yılının Eğitim İnsanı Ödülü Prof. Dr. İsmail Tufan;ın Oldu  Fotoğraflar için tıklayınız.

Yrd. Doç. Dr. Deniz Kaya, BioBrillouin COST Aksiyonuna Yönetim Komitesi Üyesi (MC Member) Seçilmiştir

Yrd. Doç. Dr. Zehra Certel, Veteranlar Türkiye Badminton Şampiyonası’nda, Yaş Grubunda Tek Bayanlar ve Çift Bayanlarda Türkiye Birincisi Olmuştur

Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü Öğrencilerinden Mete Gazoz, Olimpik Yay Genç Erkekler Kategorisinde Gümüş Madalya Kazanmıştır

Akdeniz Üniversitesi Bayan Hentbol Takımının Başarısı Fotoğraf

TÜBİTAK-ARDEB 2017 Yılı 2. Döneminde Üniversitemizden 9 Öğretim Üyesi;nin Projesi Destek Almaya Hak Kazanmıştır 

Ziraat Fakültesi Tubitak Proje Başarısı

Fen Bilimleri Enstitüsü YÖK 100/2000 Doktora Programı Başarısı

Dr. Yaşam Demir;in Tez Çalışması, İktisadi Araştırmalar Vakfı Ünal Aysal Tez Yarışması;nda İkinciliğe Layık Görülmüştür

Yrd. Doç. Dr. Nezaket Yıldırım, En İyi Sözlü Bildiri Üçüncülük Ödülüne Layık Görülmüştür Ödül Belgesi

Üniversiteler Arası Kapalı Kutu (Black Box) 2018 Birincisi ;Manavgat Meslek Yüksekokulu; Fotoğraflar

Akdeniz Üniversitesi Öğrencileri, Caz Festivali Afiş Yarışmasında 2.lik Ödülü ve Sergileme Aldı Afişler

İletişim Fakültesi 3. Sınıf Öğrencisi Yasin Öztürk, 8. Uluslararası Barikat Film Festivali;nde Üçüncülük Ödülü Kazandı

Öğr. Gör. Dr. Yasemin Bilişli, En İyi Araştırma Ödülü Almaya Hak Kazanmıştır

Doç. Dr. Selma Civar Yavuz, 1’st International Congress on Social Sciences, Humanities and Education Kongresi’nde Sunum Birincisi Seçilmiştir

Prof. Dr. Tomris Özben, COST Aksiyonuna (COST Action CA16112) Yönetim Komitesi Üyesi (Management Committee Member) Olarak Atanmıştır

Yrd. Doç. Dr. Yavuz ÜSER, “En İyi Bildiri” Ödülüne Layık Görülmüştür

Arş. Gör. Atila Kartal, En İyi Sözel Bildiri Sunu Dalında Üçüncülük Bildiri Ödülü Almaya Hak Kazanmıştır Ödül Belgesi

Üniversitelerarası AÜ 1. Dağ Bisikleti Yarışı;nda Kadın Dağ Bisikleti Takımımız Birinci, Erkek Dağ Bisikleti Takımımız İkinci Olmuştur Fotoğraf1 Fotoğraf2 Fotoğraf3 Fotoğraf4 Fotoğraf5

Yrd. Doç. Dr. Aydın Çivilidağ, En İyi İkinci Bildiri Ödülü Kazanmıştır

Prof. Dr. Mustafa Erbaş ve Arş. Gör. Elif Aykın Tarafından Geliştirilmiş Olan Soğuk Kurutucu, Türk Patent ve Marka Kurumu Tarafından Patentlenmiştir

İç Mimarlık Bölümü Öğrencisi Amin Mehdizade, ;Karma Dövüş Sanatları;nda Dünya Şampiyonu; Olmuştur.Fotoğraf

Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğrencisi İsmayıl Mammadov, ;Karma Dövüş Sanatları;nda Dünya Şampiyonu; Olmuştur.Fotoğraf

Doç. Dr. Ayşe Gül İnce, 2017 Yılı “ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri” Seçici Kurul Özel Ödülü Almıştır.Fotoğraf

Prof. Dr. N. Ayşe Boztosun, 2017 Yılı Antalyanın Fark Yaratan Kadın Girişimcileri Yarışması;nda, Sosyal Girişimde Kadın Kategorisinde Ödüle Layık Görülmüştür.Fotoğraf

Doç. Dr. Saffet ÖZTÜRK 2017 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) Ödülünü Almaya Hak Kazanmıştır

Doç. Dr. Selvinaz TAŞATARGİL ve Prof. Dr. S. Sadi ÖZDEM, Hekimlere Yönelik En İyi AİK Projesi Kategorisinde İkincilik Ödülü Almışlardır

Araş. Gör. Ayşe Akgöz ve Hemşire Şeyma Demiralay ;2238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması Final Sergisi;ne Katılmaya Hak Kazanmıştır. Görsel

Prof. Dr. Ayşegül İŞLER DALGIÇ ve Yabancı Uyruklu Yüksek Lisans Öğrencisi Rita DWİ PRATİWİ, Sözel Sunum İkincilik Ödülüne Layık Görülmüştür. Ödül Belgesi

Prof. Dr. Ayşegül İŞLER DALGIÇ ve Arş.Gör. Fatma Dilek TURAN GÜRHOPUR, Poster Sunum Birincilik Ödülüne Layık Görülmüştür. Ödül Belgesi

Prof. Dr. Emine EFE ve Doktora Öğrencisi Halil İbrahim TAŞDEMİR, Sözel Sunum Birincilik Ödülüne Layık Görülmüştür

Öğr. Gör. Dr. Yasemin Bilişli, Poster Bildiri Kategorisinde 2.;lik Ödülü Almaya Hak Kazanmıştır

Sağlık Hizmetleri MYO Tıbbi Görüntüleme Programı Öğrencisi Rabia AY, 2017/2018 Yılı "Kampüs Direktörü" Olma Hakkı Kazanmıştır

Grafik Bölümü Öğrencisi Beyza Hisli, Tasarım Yarışması;nda 2.’lik Ödülü Almaya Hak Kazanmıştır

En İyi Poster İkincilik Ödülü 

Uzman Dr. Türker Bodur, ;En İyi Sözlü Sunum Ödülü; Kazanmıştır

Hemşirelik Fakültesine Sözel Bildiri İkincilik Ödülü

Araştırma Görevlisi Dr. Eylem Turgut, En İyi Sözlü Bildiri Ödülüne Layık Görülmüştür

Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğrencisi İsmayıl Mammadov, Karma Dövüş Sanatları’nda Avrasya Şampiyonu Olmuştur.

Doç. Dr. Mehmet Hanifi Bayram, En İyi Bildiri Ödülü Kazanmıştır.

AÜ Bisiklet Topluluğu, ;Üniversitelerarası Yarışmada, Erkekler Takım ve Ferdi Olarak Birinci Olmuştur;

Doç. Dr. Necla Öztürk, Arş. Gör. Güven Yarar ve Arş. Gör. Şule Arslan, En İyi Bildiri Ödülü Kazanmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Ramazan İzol, ;En İyi Bildiri Ödülü; Kazanmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Gülseren Yurcu, Yrd. Doç. Dr. Murad Alpaslan Kasalak ve Yrd. Doç. Dr. Zeki Akıncı, ;En İyi Bildiri Ödülü; Kazanmıştır. 

Yrd. Doç. Dr. Ömür Gürel Selimoğlu, En İyi Bildiri Ödülü Kazanmıştır.  

Doç. Dr. Sevcan Yıldız, ;Al Farabi Bilim Ödülü; Almaya Hak Kazanmıştır.

Doç. Dr. Enver Kerem Dirican ;En İyi 3. Bildiri Ödülü; Kazanmıştır.

Poster Bildiri Birincilik Ödülü   Ödül Belgesi

Prof. Dr. Ahmet Naci Onus ve Araş. Gör. Tuğçe Özsan, ;En İyi Poster İkincilik Ödülü; Kazanmışlardır. 

Prof. Dr. İlhan Günbayı;na, Ohio State Üniversitesi;nden Eğitim Bursu

Yrd. Doç. Dr. Bahset Karslı, İbn Rüşd Yılın Genç Araştırmacısı Ödülünü Kazanmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin, İbn Rüşd Başarı Ödülü Kazanmıştır.

Akdeniz Üniversitesi Öğrencisi İtalyada Sergi Açtı

Akdeniz Üniversitesi Spor Takımları;nın Başarısı 

AKİŞMER TTM, HORIZON 2020 Projesi olan, PROGRESS - TT Kapsamında Gerçekleştirilen, 12 Aylık Mentörlük Programını Başarı ile Tamamlamıştır.  Sertifika 

Sözlü Bildiri 3.;lük Ödülü 

Mühendislik Fakültesi Öğrencilerimiz, Ulusal Model Uydu Yarışması;nda Türkiye 1.;si Oldu.

Arş. Gör. Ayşe Özkan, Türk Fizyolojik Bilimler Derneği 2017 Genç Araştırıcı Ödülü;ne Layık Görülmüştür.  

Doç. Dr. Fatih Başbuğ, Uluslararası Resim Festivali Kapsamında Gerçekleştirilen “Empresyonizm” Konulu Resim Yarışmasında, “Profesyonel Ressam” Kategorisinde Büyük Ödüle Layık Görülmüştür. 

Güzel Sanatlar Enstitümüz Resim Anasanat Dalı Yüksek Lisans Öğrencilerimizin Resimleriyle Destek Verdiği ve İki Farklı Düşünceyi Tek Kağıt Üzerinde Aynı Kompozisyonda Birleştiren "Uniart Project" Başarıyla Tamamlanmış Bulunmaktadır.  

Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması 2016 Yılı Çağrısı değerlendirmeleri tamamlanmış olup, Akdeniz Üniversitesi;nin de aralarında bulunduğu 9 Üniversite, destek almaya hak kazanmıştır. 

Yrd. Doç. Dr. Bilge BİNGÖL SCHRİJER, “Young Global Changers” Bursunu Almaya Hak Kazanarak, Ülkemizi ve Üniversitemizi Başarı ile Temsil Etmiştir. 

Yrd. Doç. Dr. Seda Bayraktar ve Öğrencisi, 14. Adli Bilimler Kongresi’nde “Bilim Ödülü” Almaya Hak Kazanmışlardır 

Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğrencimiz, Dövüş Sanatları Dalında Avrupa Şampiyonu Olmuştur

Dağ Bisikleti Takımımızın Başarısı

En İyi Bildiri Birincilik Ödülü

Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tekrar Akredite Edilmiştir.

En İyi Poster Sunumunda 3.;lük Ödülü 

Sözel Bildiri Birincilik Ödülü

Organic Agriculture Towards Sustainability Kitabında Bölüm İndirilme Başarısı

Hemşirelik Sözel Bildiri Birincilik Ödülü 

En İyi Sözlü Bildiri Ödülü Birinciliği 

İktisat Bölümü Ögrencisi Okan Kaya;nın TÜBİTAK Başarısı

Manavgat Meslek Yüksekokulu;ndan Şampiyonluk Kupası

Doç. Dr. Mustafa Erbaş, Arş. Gör. Sultan Arslan ve Arş. Gör. A. Nur Durak, Geliştirmiş Oldukları Patent ile Altın Madalya Kazandılar

Uzm.Dr.Türker Bodur’un, ;Yükselen Trend Akuaponik: Sürdürülebilir Çevre İçin Sürdürülebilir Kentsel Tarım Örneği Projesi Kabul Edilmiştir;

Doç. Dr. Mustafa ERBAŞ;ın Projesi, TÜBİTAK - COST Araştırma Projeleri Destekleme Programı Kapsamında Kabul Edilmiştir.

Doç. Dr. Çağatay BARUTCİGİL’in Projesi, TÜBİTAK 1003 - Öncelikli Alanlar AR-GE Projeleri Destekleme Programı Kapsamında Kabul Edilmiştir.

Doç. Dr. Selçuk HELHEL;in "Haberleşme Kuramı I" Kitabı Yayınlanmıştır. 

Prof. Dr. Burhan ÖZKAN, Onur Ödülüne Layık Görülmüştür 

Göynük Mutfak Sanatları MYO Aşçılık Programı Öğrencileri;nin ‘Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Başarısı’

Manavgat Meslek Yüksekokulu;ndan Uluslararası Başarısı 

Turizm Fakültesi Aşçılık Takımı Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışmasından Kupa ve Madalyalarla Döndü 

Manavgat MYO Öğrencileri, IX. Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışması;ndan Madalya ve Kupayla Döndü

Sağlık Hizmetleri MYO İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Elemanları, "2016 Yılı Paramedik Eğitimcisi" Ödülüne Layık Görülmüşlerdir

Doç. Dr. Kemal Reha Kavas, Bilim Teşvik Ödülüne Layık Görülmüştür

Uzm. Dr. İ. Burak Çam, En İyi Sunum Ödülüne Layık Görülmüştür 

Doç. Dr. Sevcan Yıldız, ‘Bilim Teşvik Ödülü’ne Layık Görülmüştür

Doç. Dr. Ramazan ÖZÇELİK;in Proje Önerisi, ;TÜBİTAK 1001 Araştırma Projesi Kapsamında Kabul Edilmiştir;

“Creative InternPrize” KA2 Stratejik Ortaklıklar Mesleki Eğitim Projesi Hibe Almaya Hak Kazandı

Hemşirelik Fakültesi;ne Sözel Bildiri Üçüncülük Ödülü

Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezinin AB Proje Başarısı

Doç. Dr. Özgür ARUN-2017 Rising Star Early Career Faculty Award

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ;En İyi Poster Bildiri Ödülü

Finike MYO;nun DGS Başarısı 

Prof. Dr. Ömer Civalek, Uluslararası Tanınan Scı Grubu Dergi Editörlüğüne Seçilmiştir

Prof. Dr. Mutay Aslan, Horizon 2020 Projelerini Değerlendirme Panelinde Görev Almak Üzere Brüksel;e Davet Edilmiştir. 

Bu yıl 3.sü düzenlenen Senex: Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi’nde ‘Gelecek Kuşaklar İçin: Refah, Adalet Sağlık, Bakım, İş, İstihdam, Teknoloji, Sanal Eğitim ve Kariyer’ konuları tartışıldı.

Akdeniz Üniversitesi, Lund Üniversitesi (İsveç), Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü, Raoul Wallenber Enstitüsü, TÜBİTAK ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destekleriyle bu yıl 3.sü düzenlenen Senex: Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi Akdeniz Üniversitesi Olbia Salonlarında gerçekleştirildi.

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tuncer Demir açılışta yaptığı konuşmada “Dünyada uzun bir süredir ‘yaşlanma çalışmaları’ farklı disiplinlerin buluşarak ele aldığı önemli bir çalışma alanıdır. Senex kongreleri, bu bağlam da sosyoloji, coğrafya, psikoloji, gerontoloji, idari bilimler, kamu yönetimi, mimari, mühendislik bilimleri, sosyal hizmetler, sağlık bilimleri gibi birçok farklı disiplinden gelen genç araştırmacılara kapılarını açarak, onları yaşlanma meselesi etrafında çalışmalar gerçekleştirmeye teşvik etmektedir. Bu kapsamda, Senex kongresinde farklı disiplinlerden gelen 10 genç araştırmacıya 5000 TL burs verildi.” diyerek önümüzdeki yıllarda daha çok sayıda araştırmacı ve bilim insanının, yaşlanma çalışmaları başlığı altında bir araya gelerek deneyimlerini paylaşacaklarını umut ettiğini ifade etti.

Kongre Eş Başkanı Doç. Dr. Özgür Arun’un ise, “Hem kuşaklar arasında hem de kuşaklar içinde eşitsiz yaşlanma küresel düzeyde olduğu kadar Türkiye için de önemli bir risk oluşturmakta. Yaşlanma sürecinde, eşitsizliklerin nasıl ortaya çıktığı, toplumsal yaşamı nasıl etkilediği konusunda Senex kongreleri kapsayıcı bir perspektif geliştirmek üzere genç araştırmacıları buluşturuyor. Aile, kuşaklararası ilişkiler, iş, istihdam, sosyal katılım, yalnızlık, dijital eşitsizlik, yapay zeka, teknoloji, yaş dostu çevreler, yönetişim, yaşam sonu kararlar, demans/Alzheimer, bağımlılık, ihmal ve suiistimal gibi çok sayıda başlıkta yaşam döngüsü perspektifiyle üretilecek çalışmaları merak ve ilgiyle bekliyoruz. Senex kongreleri araştırmaların sunulduğu özgür bir platformdur ve bu platformda, gençlerin, yetişkinlerin ve yaşlıların, yaşlanmaya ilişkin bir çift sözü var.” diye konuştu.

İki gün süren kongrede 7 bilimsel oturum ve 6 atölye çalışması yapıldı. Kongrede, yaşlanan bir toplumda yaşam alanlarının dönüştürülmesi, yaşlanma sürecinde değişim, algılar ve beklentiler, yaşlıların gündelik hayatı, yaşlanma çalışmaları için sistematik değerlendirmeler, perspektifler ve araştırma gündemleri üzerine tartışıldı. Ayrıca aktif yaşlanma konusunda yerel yönetimler için önerilerde bulunuldu. Kongreye bilim insanları, araştırmacılar, akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü tarafından 4 Kasım 2019 tarihinde Meyve Yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalıştayı düzenlendi.

Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Tevfik Aksoy Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Meyve Yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalıştayı’na Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Topakcı ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murad Çanakcı, son yıllarda meyve yetiştiriciliğinin Türk tarımında ağırlığını daha fazla hissettirdiğini ifade etti. Prof. Dr. Çanakcı bu süreçle birlikte yıllara göre daha fazla gündeme gelen meyve yetiştiriciliğinde mekanizasyon uygulamaları konusunda düzenledikleri çalıştayın mevcut durumun, sorunların, çözüm önerilerinin, tecrübelerin paylaşılması ve gelecekte yapılması öngörülen çalışmalara katkı sağlamasını amaçladıklarını belirtti. Çalıştayda sadece akademik araştırmacıları değil araştırma enstitüleri, makine imalatçıları ve bizzat üreticiler başta olmak üzere ilgili resmi, sivil toplum ve özel kuruluşların katılmını ve desteklerini görmenin kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Prof. Dr. Çanakcı, çalıştayın tüm katılımcılar için verimli geçmesini diledi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, “Ülkemizde ilk kez yapılan Meyve Yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalıştayı’nın tarımsal üretimde başkent olan Antalya’da ve Ziraat Fakültemizde yapılıyor olmasından memnuniyet duyuyoruz.” dedi. Birçok meyvenin anavatanı olan ülkemizin meyve yetiştiriciliğinde dünyada önemli merkezlerden birisi olduğunu ifade eden Dekan Karayel, “Ancak yine de potansiyelimizin gerisindeyiz. Bu potansiyeli arttırmak için meyve üretiminin her aşamasında modern teknolojilere geçmek, tarımsal mekanizasyonu meyve yetiştiriciliğinin her alanına yaymak durumundayız. Meyve üretiminde söz sahibi ülkelere bakıldığında genelde meyve üretiminin tüm aşamalarında mekanizasyona geçmek için önemli yatırımlar yapılıyor ve önemli araştırmalar yürütüldüğünü görüyoruz. Bizim de ülke olarak bu alanda söz sahibi olmamız için insan iş gücü yerine mekanik gücünün kullanımına yönelik tedbirler alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede hem verim artışı hem kalitede artışı sağlayabilir böylelikle ihracatı arttırabilir ve ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlayabiliriz.” diye konuştu.

Tarım sektöründe teknolojik gelişmelere ayak uydurmanın önemli olduğunu vurgulayan Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, özellikle son yıllarda teknoloji ve bilimin gelişmesiyle şimdiye kadar görülmeyen tarım aletlerinin sektöre girdiğini kaydetti. Genç nüfusun özellikle tarımdan uzaklaşmasıyla beraber düşünüldüğünde sektör için oldukça önemli bir alan olduğunu belirten Özen, “Bilim ve teknolojiyle tarımda 5.0’a doğru bir ilerleme var. Teknoloji ve bilimin bu kadar hızla ilerlediği dönemde bizler de buna adapte olmak zorundayız. Tarımın sürdürülebilirliği noktasında bilimsel çalışmalarıyla üniversitelerin ve sektör paydaşlarının üzerine çok büyük görevler düşüyor.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Arif Behiç Tekin ‘Yeni Nesil Meyve Yetiştiriciliği: İnsansız Hava Araçları Tarımsal Üretime Değer Katıyor’ açılış sunumunu gerçekleştirdi. Gün boyu süren çalıştay oturumların ardından ‘Meyve Yetiştiriciliği Mekanizasyonunda Gelişmeler, Fırsatlar, Beklentiler’ paneliyle son buldu.

Akdeniz Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanlığı tarafından verilen Robotik kurslarındaki kursiyer öğrencilerden oluşan Akdeniz Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanlığı Takımı Lego Sumo, Robotex Turkey Festivali’nde şampiyonluk elde etti.

Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’nde 2-3 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük Robotik/Marker organizasyonunda Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinden gelen 200 takım ve 800 yarışmacı 16 farklı kategoride yarıştı. 9-12 yaş kategorisinde yarışan Akdeniz Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanlığı Takımı Lego Sumo takımı öğrencileri Onur Alp Sezgin, Ecrin Erdağ, Osman Tuna Yıldırım ve Taha Yolalmaz birincilik elde ederek şampiyon oldu.

Akdeniz Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanlığı olarak çocukları yeni teknolojiler hakkında bilinçlendirip geliştirmeye yönelik bilişim, programlama ve robotik konularında çeşitli kurslar düzenlediklerini belirten Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fırat Yücel, “Robotik kursumuzdaki öğrencilerimiz aldıkları eğitimle Robotex Turkey Festivali’nde büyük bir başarıya imza attılar. Öğrencilerin yetiştirilmesinde emeği geçen öğretim elemanlarımız Öğr. Gör. Evren Sezgin ve Öğr. Gör. Şahin Akbunar’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kursiyer öğrencileri başarılarından dolayı tebrik eden Dr. Öğr. Üyesi Fırat Yücel, “Öğrencilerimiz Estonya’da 29 Kasım – 1 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacak olan Robotex International yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek. Estonya’da yapılacak uluslararası yarışmada takımımıza şimdiden başarılar diliyorum.” diye konuştu. 

Elmalı Meslek Yüksekokulu Öğretim görevlileri Ozan Ceylan ve Ramazan Özçakır’ın gözetiminde, Elmalı Orman İşletme Müdür Yardımcısı Türker Uğur’un rehberliğinde yapılan tatbikatta yanan ateşin su ve köpükle nasıl söndürüleceği uygulamalı olarak öğretildi.

Tatbikat sırasında Orman İşletme Müdür Yardımcısı Türker Uğur “Ormanlarımız akciğerlerimiz gibidir. Yanmasını önleyici tedbirleri almak çok önemlidir. Yangın olması halinde acilen, paniklemeden yangının kontrol alınması da ayrıca önemlidir. Nasıl müdahale edileceği konusunda kendinizi iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Günlerce yangınlarla mücadele etmek zorunda kalabiliyoruz. Akciğerlerinizi kurtarmak için kendinizi iyi hazırlamalısınız.” dedi.

Tatbikat sonrası Elmalı Orman İşletme Müdürlüğü’ne desteklerinden dolayı teşekkür edildi.

Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu’nda Antalya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından öğrenciler ile  idari ve akademik personele yönelik deprem eğitimi verilerek deprem ve deprem sonrası yangın tatbikatı yapıldı.

Doğal afetler grubunda bulunan ve günümüz teknolojisi ile önceden tahmin edilmesi mümkün olmayan olası bir deprem durumunda neler yapılması gerektiğinin anlatıldığı tatbikatta Mühendis Mehri Reis; “Ülke olarak fay hatları üzerinde bulunmamız, her an deprem riski ile karşı karşıya kalmamıza neden olmaktadır. Bu sebeple deprem hazırlığının, toplumun en küçük parçası olan aile içinde yapılacak toplantılarla başlaması gerekiyor. Her evde deprem sonrası ilk 72 saat temel ihtiyaçların karşılanabileceği, en az bir adet deprem çantası olmalı.” dedi.

Daha önce yaşanmış deprem görüntülerinden örneklerle bilgilendirme yapan Mehri Reis, “Depreme kapalı bir alanda yakalanılırsa; deprem anında özellikle pencere, balkon kenarları, kapı altları, merdivenler ile asansörlerden uzak durulması, sağlam bir eşyanın yanında çök, tutun ve kapan ilkesi ile bir hayat üçgeni oluşturulmalıdır. Deprem sonrasında ise deprem için hazırlanan acil durum çantasını alarak sigorta, doğalgaz vanası vb. kapatarak binayı hızlı bir şekilde terk edilmelidir. Ayrıca olumsuz bir durumda enkaz altında kalındıysa enerji ve su tüketimini verimli kullanıp, ara ara ses çıkarmak kurtulma şansını artırmaktadır.” diye konuştu.

Yapılan bilgilendirme eğitiminin ardından öğrenci ve personellerle deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikatta depremin ilk anında çök, tutun ve kapan pozisyonu ile bekleyen öğrenciler deprem bittikten sonra binayı başarılı bir şekilde, kısa sürede boşaltarak önceden belirlenen toplanma alanına yöneldiler. Ayrıca AFAD Yetkilileri deprem sonrası oluşabilecek bir yangına nasıl müdahale edileceği hakkında da kısa bir eğitim verilerek yangın söndürme tatbikatı yapıldı.

Her iki eğitimden sonra Elmalı MYO Müdürü Doç. Dr. Halil Demir tarafından AFAD yetkililerine teşekkür edildi.

Serik Gülsün-Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı tarafından Çevre Koruma dersi kapsamında doğa koruma bilincinin aşılanması, temiz çevre duyarlılığı ve çevre kirliliği konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla atık toplama etkinliği düzenlendi.

Atık toplama etkinliği, Yüksekokul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serdar Selim, Müdür yardımcıları Dr. Öğr. Gör. Esra Gölge ve Öğr. Gör. Kübra Karabulut Ay, Program Koordinatörü Nilay Ölekli Sönmez, Yüksekokul Sekreteri Fikret Kalkan, gönüllü hocalar, idari personel ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yüksekokul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serdar Selim, ‘Okul bahçesi, ortak kullanım alanları ve Yüksekokul çevresinde gerçekleştirdiğimiz etkinliğin muhtelif zamanlarda da sık sık tekrarlanması ve yüksekokul bünyesindeki diğer öğrencilerin de gönüllü olarak çevre etkinliklerine katılım sağlanması konusunda okul yönetimi, öğretim elemanları ve öğrencilerimizle ortak görüşe vardık. Çevre temizliği konusunda farkındalık oluşturmak için farklı etkinlikler yapmaya devam edeceğiz.’ diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü tarafından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Ahmet Köç, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selma Yel ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Törende konuşan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Ahmet Köç, ‘Büyük önderler köklü bir geçmişe sahip olan milletlerin bağrından çıkarlar. Askeri ve siyasi bir deha olan Atatürk hiçbir zaman savaşı amaç olarak görmemiştir. Onun düşünce ve davranışlarının temelinde insanların daha iyi şartlara kavuşarak barış içinde yaşaması ideali vardır. Atatürk olumsuz koşullar içinde bağımsızlık bayrağını açmış ve emperyalist devletleri dize getirmiş, ülkemizi tam bağımsızlığa kavuşturmuş milli bir kahramandır.’ ifadelerini kullandı.

Tören kapsamında gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak katılan Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selma Yel, Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başarıyla tamamladıktan sonra gericilikle, cehaletle ve yobazlıkla mücadele ettiğini belirterek ‘Günümüzde bu kavramlar maalesef toplum tarafından çok yanlış anlaşılıyor. Birçoğu tarafından bu kavramlar kıyafetlere indirgeniyor, insanların mesleğiyle ya da sosyal hayatlarındaki duruşuyla ilişkilendiriliyor. Oysa gerçekte gericilik ve yobazlık yenilikler önünde engel olmaktır, Türkiye’nin önünü tıkamaktır. Bu noktada seçeceğimiz yolu çok doğru belirleyebilmemiz için Atatürk’ü çok iyi anlamamız gerekiyor.’ diye konuştu.

21. yüzyılda Atatürk’ü Anlamak başlıklı konferansı ile Atatürk’ü günümüzde doğru anlamanın öneminden bahseden Prof. Dr. Selma Yel, ‘Toplumda farklı Atatürk algıları var. Aslında tek bir Atatürk var, onu anlamak için yaptıklarına bakmak ve ulaşmak istediği hedeflerine odaklanmak gerekmektedir. Hedeflerini anlamazsanız Atatürk’ü anlayamazsınız. Söylediği her sözde, attığı her adımda derin anlamlar vardır. Bunu idrak edebilmek için de sonucunda ne elde etmek istediğini iyi anlayabilmelisiniz. Atatürk’ün olaylar karşısındaki davranışları farklı gibi görünse de sonuçları değerlendirdiğimizde ise sakinlikle Türkiye’nin ve Türk Milletinin lehine problemleri çözebilmeye odaklandığını görüyoruz. Tarih ve tarihi liderler dün, bugün ve yarın bağlamında değerlendirilmelidir. Liderler, sadece geçmişte kalmamıştır. Onlar bugün buradadırlar ve yaptıklarıyla geleceğe de yol göstereceklerdir." dedi.

Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu’nda programlar ve sınıflar arasında yapılan voleybol turnuvasında Sivil Savunma ve İtfaiyecilik ikinci sınıf öğrencileri şampiyon oldu.

Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen turnuvayı düzenleyen Öğr. Gör. Özer Merdan, seracılık, bahçe tarımı, pazarlama, muhasebe, sivil savunma ve itfaiyecilik bölümü öğrencilerinin katıldığı maçların çekişmeli geçtiğini belirterek “Vize sınavları öncesinde öğrencilere moral ve motivasyon veren yarışmaları Elmalı geneline yayıp kurumlar arası haline getireceğiz.” dedi.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik birinci sınıf ve ikinci sınıf arasında oynanan şampiyonluk maçı sonrası madalya merasiminde konuşan Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Halil Demir ise “Sportmence geçen maçlar için sizlere teşekkür ediyorum. Kazanan ve kazanmayan bütün öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Sınavlarınız için stres atıp başarı getirmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Düzenlenen maçlar sonucunda şampiyon olan Sivil Savunma ve İtfaiyecilik ikinci sınıf takımına madalyalarını MYO Müdürü Doç. Dr. Halil Demir taktı.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda, ‘Yeşil Altyapı - Green Infrastructure’ temasıyla gerçekleştirilen konferansta sürdürülebilir akıllı kentler, iklim değişikliği ve küresel ısınma, sağlıklı kentler, teknik ve yenilikçi çözümler, farklı planlama ve tasarım yaklaşımları ele alındı.

Açılışa, Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meryem Atik, İnönü Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kemal Reha Kavas ile akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren AÜ Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meryem Atik, konferansın ana temasının Yeşil Altyapı olduğunu belirterek; “Dünyanın geleceği olarak görülen kentlerin her geçen gün hızla büyümesinin yanı sıra, iklim değişikliğiyle mücadele gerekliliği şehirlerdeki yaşam ve çevre kalitesi sürdürülebilir çözümleri bizler için zorunlu kılmıştır.” dedi.

Yeşil altyapının kentlerin ve insanların geleceğiyle ilgili olduğunu vurgulayan Atik, “Yeşil altyapı, kentlerdeki biyolojik çeşitliliği korumak, kentleri iklim değişikliğiyle uyumlu hale getirebilmek, kentsel çevre kalitesinin bir bütün içerisinde ele alınarak yaşam kalitesini artırmanın planlama aracı olarak kabul edilmesine dayanmakta.” şeklinde konuştu.

İnönü Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, yılda 2 defa bir araya gelerek akademik anlamda sorunları tartıştıklarını ve sorunları kurumlara bildirdiklerini kaydetti.

2019 yılı istatistiklerine göre peyzaj mimarlığıyla ilgili aktif olan 38 bölüm bulunduğunu, henüz eğitime geçmemiş 72 tane de peyzaj mimarlığı bölümü olduğunu bildiren Yılmaz “1968 yılında başlayan peyzaj mimarlığı eğitimi bugün geldiği noktada 51 yıllık maziye sahip. 51 yılda 11 bin civarı lisans mezunu vermişiz. Toplam 1050 yüksek lisans ve yine 300 kadar doktora mezunu vermişiz. Ülke çapında ciddi mezunumuz var. Bizim peyzaj mimarlığı noktasında mesleğimizi daha tanınır ve etkin bir hale getirmemiz lazım. Bu anlamda akademik yapıda da güçlü olmalıyız.” dedi.

AÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kemal Reha Kavas da, “Dünya nüfusunun büyük kısmı kentsel çevrelerde yoğunlaşarak sağlıklı ve güvenli bir yaşam arayışı içerisinde olduğu çağımızda, insanoğlunun bu en temel yaşamsal ihtiyacını giderme yolunda karşılaştığı sorunları, bu sorunların bilimsel ve mesleki standartlar doğrultusunda çözüm yöntemlerini ortaya koyacak olması dolayısıyla konferansımız bilimsel açıdan önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

Konferansın ele aldığı evrensel tema ve kavramlar, ülkemizdeki birçok kentsel ve kırsal yaşam alanları içinde özgün çözümler geliştirme yolunda ilham kaynağı olduğunu söyleyen Kavas, “Yeşil altyapı kavramının tanımındaki kapsayıcılık, kentsel ve kırsal yaşam alanlarındaki pek çok çözüm ve alternatiflerinin tüm çeşitlilikleri içerisinde düşünülebilmesine katkı sağlamakta. Sağlıklı ekosistem, korunabilen bio çeşitlilik, kentsel ve kırsal alanları bütünleştirebilen bir yeşil alan sistemi, ekolojik ve kültürel sürdürülebilirliğin sağlanması, kentlerimizde rekreasyon alanlarının artırılması, yakın çevremizin tarihsel karakter ve kimliğinin korunarak gelecek kuşaklara aktarımı gibi önemli hedefler sadece insanların değil, tüm canlıların yaşam kalitelerini korumak ve artırmak açısından hayati önem taşımaktadır.” dedi.

3 gün süren konferans kapsamında son gün katılımcılarla birlikte Çıralı, Yanartaş, Ulupınar ve Faselis teknik gezisi düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen Milli Ağaçlandırma Günü 11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes’ kampanyası kapsamında ülke genelinde düzenlenen etkinliklere Akdeniz Üniversitesi de Kampüse 500 fidan dikerek destek verdi.

Akdeniz Üniversitesi Ceypark Çarşısı arkasında gerçekleştirilen ‘Fidan Dikme Etkinliği’ne Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun eşi Sevim Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Antalya İl Müdürü Abdullah Çalışkan,  Antalya Milletvekili Mustafa Köse’nin eşi Ünzile Köse, Akdeniz Üniversitesi Sıfır Atık Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Betül Ünal, huzurevi sakinleri, Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan öğrenciler, öğretim üyeleri ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya ‘Akdeniz Üniversitesi olarak böyle bir projenin içerisinde bulunmaktan son derece mutluyuz. Hepimizin geleceği olan ormanlar ve yeşil alanlar başta sağlık, erozyonu önleme, su kaynakları olmak üzere pek çok açıdan insanlık için hayati derecede önem taşımaktadır. Bu nedenle ormanlarımızı korumak ve yaşatmak hepimizin en önemli görevidir. Bugün burada ormanların kıymetini bilen bir toplulukla bulunmaktan gurur duyuyorum. Bu güzel ve anlamlı etkinliğe katılan ve destek veren herkesi tebrik ediyorum.’ diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Sıfır Atık Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Betül Ünal ise ‘Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Geleceğe Nefes Ol kampanyası kapsamında biz de Akdeniz Üniversitesi olarak bu güzel projede yer almaktan son derece mutluluk duyuyoruz. Gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakabilmek için gerçekleştirdiğimiz ağaç dikme etkinliğimizle bugün diktiğimiz fidanlarla yarınlara nefes olmayı ümit ediyoruz. Akdeniz Üniversitesi Sıfır Atık Topluluğumuz başta olmak üzere tüm çevre dostu öğrenci topluluklarımızla birlikte doğa ve temiz çevre bilinci oluşturmak için yapılan çalışmalara destek vermeye ve bu konuda projeler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.’ ifadelerini kullandı.

 

 

 

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde yükseköğretim kurumlarında ve yurtlarda çalışan özel güvenlik görevlilerine yönelik, Üniversitelerde Güvenlik Tedbiri Eğitimi gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından üniversitelerde eğitim-öğretimin özgür ve güvenli ortamlarda sürdürülebilmesi, üniversite kampüsleri ve kampüs dışında bulunan ek binalarda, öğrenci yurtlarında, öğrencilerin yoğunlukla bulunduğu açık ve kapalı alanlarda karşıt görüşlü öğrenci grupları arasında çıkabilecek kavga olaylarında öğrencilerle ilk teması kuracak olan özel güvenlik görevlilerine eğitim verildi.

Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen eğitimde özel güvenlik görevlilerine Emniyet Müdürlüğü Yetkilileri tarafından, Özel Güvenlik Hukuku, Genel Kollukla İlişkiler, Etkili İletişim, Toplumsal Olaylara Müdahale ve Kitle Psikolojisi, Uyuşturucu Madde Bilgileri, Asayiş Hizmetleri ve Terörle Mücadele konularında ayrıntılı bilgi verildi.

Akdeniz Üniversitesi Finike Meslek Yüksekokulu, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen Milli Ağaçlandırma Günü ’11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes’ kampanyasına ağaç dikerek destek verdi.

Finike Meslek Yüksekokulu’nda personel ve öğrencilerin katılımıyla ağaç dikim günü olan 11.11.2019 tarihinde saat 11.11;de Finike Orman İşletmesi tarafından temin edilen ağaçların dikimi yapıldı.

Yüksekokul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Önder Kabaş bu anlamlı günde emeği geçen öğrencilere ve Yüksekokul personeline teşekkür ettiğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal pataya meyvelerinin ilk hasadını eline bahçe makası alarak kendisi başlattı.

Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından organize edilen hasat etkinliğine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, Akdeniz Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Serinoğlu ve öğretim üyeleri katıldı.

Etkinlikte konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, ‘Genelde elimize makas alıp kırmızı kurdele keserek açılış yapardık. Ama bu defa bahçe makasıyla açılış yapmak da nasip oldu. Ziraat Fakültemizin ülkemizde çok fazla tanınmayan tropik meyvelerin ülke tarımına ve ülke ekonomisine kazandırılması noktasında yaptığı çalışmaların meyvesi de diyebileceğimiz pek çoğunun adına bile yabancı olduğumuz meyvelerin hasadını gerçekleştirmek gerçekten heyecan verici. Umarım bu ürünler başta Antalya’mız olmak üzere pek çok bölgede yaygınlaşarak halkımıza ve ülke ekonomisine fayda sağlar.’ diye konuştu.

Etkinlikte, yürütülen projeler ve üretilen tropik meyveler ile ilgili bilgi veren Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamide Gübbük, ‘Ülkemizin sahip olduğu ekolojik koşullar nedeniyle Avrupa ülkeleri arasında, tropik meyve türleri yetiştirme şansı olan ender ülkelerden birisiyiz. Tropik meyvelerin büyük çoğunluğu özellikle yüksek miktardaki C vitamini içeriği yanında, farklı lezzete sahip olmaları ve birçoğunun antioksidan içeriği bakımından zengin olmaları nedeniyle büyük ilgi görüyor.’ diye konuştu.

Tropik meyve türlerine olan talebin her geçen gün arttırdığını belirten Prof. Dr. Gübbük, "Muz ve avokado dışında, Güney Afrika Tropik ve Subtropik Meyveler Araştırma Enstitüsünden temin ettiğimiz değişik papaya çeşitleri ile ilgili olarak Alanya ve Antalya’da örtüaltında yürütülen adaptasyon çalışmalarından olumlu sonuçlar alınmıştır. Antalya Valiliği desteğiyle Ziraat Fakültemiz ile Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde, değişik tropik meyve türlerinin adaptasyonu ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalar ile guava, litchi, longan, mango, passiflora ve pitaya türlerinin ülkemizde yetiştirilmesine öncülük edilmiştir. Bölgesel avantajımızdan dolayı Ziraat Fakültesi olarak, tropik meyve türlerinin yetiştiriciliği, çoğaltımı ve türlerin yaygınlaştırılmasına yönelik farklı alanlarda araştırma projeleri ve lisansüstü tezler yürütmekteyiz. Bu çalışmaların sonuçlarının, tropik meyve türlerinin yetiştiriciliği üzerine gelecek yıllarda daha da olumlu yönde yansıyacağı öngörülmektedir. Bu durumun ise başta muz olmak üzere, ülkemizin tropik meyve ihtiyacının önemli bir kısmını kendi öz kaynaklarımızdan karşılayabileceğimizi ve üretim fazlasının da ihracat şansının olabileceğini söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

BiDestekol Bilişim ve Danışmanlık ;2020 Yılbaşı Tebrik Kartları Tasarım Yarışması; 

02-08 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası  @losev1998 hashtag #LösemiliÇocuklarHaftası 

YÖK ;Amatör Denizci Belgesi Eğitimi; hakkında bilgi için tıklayınız.   Başvuru formları için tıklayınız. 

"Uluslararası Mikobakteri Sempozyumu" 28-30 Kasım 2019

1. Ulusal Mersin Tarihi Kent Sempozyumu (07-08/11/2019)

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2. Uluslararası Teknoloji ve Bilim Konferansı (Techno-Science 2019) 31/10-01/11/2019 

Ankara Üniversitesi Didim ÖRSEM Tesisi

II. Gülhane Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programı  Afiş  Kayıt Formu 

Sinop Üniversitesi Su Altı Dalış Kursu 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödüllerine Başvurular Başladı 

İklim Değişikliği ve Denizlerimiz, Yabancı ve İstilacı Türler, Değişen Ekosistemler Fotoğraf Yarışması 

TÜBA Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü 

Yemen Yardım Kampanyası 

Atatürk Üniversitesi Yayınevi 

Hakkari Üniversitesi Rektörlüğü Dış Paydaş Anketi 

Hava Kuvvetleri Müzesine ilişkin ücretsiz gezilebilecek haller listesi için tıklayınız. 

YÖNED Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Sistemi Eğitim Semineri 

Gençlik Araştırmaları Dergisi 16. Sayı Çağrı Yazısı , Yazarlara Notlar, Örnek Sayı 

Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü Duyurusu (Devlet Bursuyla Yurt Dışında Yüksek Lisans ve Doktora Yapmak İster misin?) 

2018-2019 Akademik Yılı Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Programı 

 

Üniversiteler Mezun Bilgi Sistemi: 

Amasya Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Ankara Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Anadolu Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Ardahan Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi

Bayburt Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Bingöl Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mezun Bilgi Portalı 

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi

Dicle Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Erciyes Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Fırat Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Gümüşhane Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

KTO Karatay Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Kastamonu Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Kafkas Üniversitesi Mezun Takip Sistemi 

Munzur Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi

Mersin Üniversitesi Mezun Bilgi Formu 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Necmettin Erbakan Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Nişantaşı Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi  mail: simo@nisantasi.edu.tr

Iğdır Üniversitesi Mezun Platformu 

İstanbul Teknik Üniversitesi Mezun Bilgi Ağı 

İskenderun Teknik Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Ordu üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Uşak Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Selçuk Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Sinop Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi 

Yıldız Teknik Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi


 

 

Akdeniz Üniversitesi Serik Gülsün Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri huzurevini ziyaret etti. Güler yüzleriyle büyüklere mutluluk veren öğrenciler yaşlı gönülleri sevindirmenin huzurunu yaşadı.

Öğrencilerin huzurevi sakinlerine hak ettikleri sevgi ve saygıyı hissettirmek için gerçekleştirdikleri ziyarette sıcak sohbetler eşliğinde eğlenceli ve keyifli anlar yaşandı. Öğrencilerle birlikte kitap okuyarak, şarkılar söyleyerek vakit geçiren huzurevi sakinleri halkla ilişkiler topluluğunun ziyaretinden doydukları memnuniyeti ve sevinci dile getirdiler.

Ziyaret sırasında milli değerler ve kültürün taşıyıcısı olan yaşlılar, en güzel çağlar olarak tabir ettikleri gençlik çağındaki öğrencilere kendi yaşamlarından örnekler vererek onlarla hayat boyu biriktirdikleri tecrübeleri paylaştılar. Yüzlerini güldüren ziyaretten çok memnun kaldıklarını dile getiren huzurevi sakinleri, gençler tarafından hatırlanmanın, sevgi ve saygı görmenin sevincini yaşadılar.

Fulbright Yüksek Lisans & Doktora Bursları ve ABD de Eğitim      Bilgilendirme için semineri tarihi: 26/11/2019, saat: 13.00, yer: Turizm Fakültesi Nuri Özaltın Konferans Salonu   

Fulbright Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu & ABD de Eğitim   Bilgilendirme için seminer tarihi: 26/11/2019, saat 10.00, yer: Turizm Fakültesi Nuri Özaltın Konferans Salonu

 

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Burs Duyuruları: http://sks.akdeniz.edu.tr/tr.i527.burs-duyurulari

TÜBİTAK dan YÖK 100/2000 Doktora Bursiyerlerine Ek Burs İmkanı:https://e-bideb.tubitak.gov.tr/

           2211/C Yurt İçi Öncelikli Alanlar Doktora Burs Programı

 

Türk Eğitim Vakfı 2019-2020 Öğretim Yılında Yurt Dışında Yüksek Lisans (Master;s Degree) Öğrenimi için Burslar Verecektir 

 

 

Şırnak Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Baz, Antalya Mevlevîhânesi İrfan Meclisi’ndeki söyleşisinde, tasavvuftaki “bir lokma, bir hırka” anlayışının yanlış yorumlandığını ve kötüye kullanıldığını söyledi. “Bir lokma, bir hırka” anlayışının esasında üretimle değil, tüketimle ilgili bir ilke olduğunu vurgulayan Baz, “tasavvuf insanlara “çalışmayın, üretmeyin, tembellik edin, miskin miskin oturun” demiyor ki! Aksine her daim çalışın, üretin; ama tüketim canavarı olmayın, ihtiyacınız kadarını tüketin, fazlasını ihtiyaç sahiplerine verin” diyor. Yani insanın yiyeceği, en fazla birkaç lokmadır; giyeceği de bir kat elbiseden ibarettir. Nefs doyumsuz olduğu için onun ihtiyacı kadarıyla yetinmeli ve fazla malı canımızı acıtacak şekilde verebilmeliyiz” dedi.

Zaman, Mekân ve İnsan Tasavvuru

Bir medeniyetin ayakta kalabilmesi için zaman bilinci, mekân tasarımı ve insan tasavvurundan oluşan üç temel unsur bulunduğunu belirten Doç. Dr. İbrahim Baz, İslâm medeniyetinin temelinde de bu üç unsurun hakim olduğunu hatırlattı. Tasavvuftaki ibnü’l-vakt kavramının, içinde bulunulan ânın gereğini yerine getirmek ve başka bir şeyle meşgul olmama bilincini yerleştirdiğini ifade eden Baz, tekkelerin tasavvuf ve ihsan ahlâkının öğretildiği mektepler olduğunu dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “İçinde bulunduğumuz Antalya Mevlevîhânesi gibi mekânlar, varlıklar ve olaylar karşısında insanın derviş duruşunu kazanma yerleridir. Tekkeler, Yüce Allah’ı her an görüyormuş gibi davranma bilincinin kazanıldığı ortamlardır. Mekân olmadan medeniyet olmaz. Medeniyet ise şehirlidir. Öyleyse şehrin imarı, bu gibi mekânlarda inşa edilen medeniyet tasavvuruyla gerçekleşir. İlim geleneğimizin öncü kuruluşları olan medreselerde nesilden nesile bilgi ve ilim aktarılır. Tekkelerde ise irfan ve mârifet, yani duygu, zarafet ve sanat aktarılır. Bu da görerek aktarım suretiyle insan görgüsünü geliştirmek biçiminde gerçekleşir. Bilgiyi davranışlarına yansıtmadan malumat aktarana bilgiç denir. Ama bilgiyi hâl edinerek bütün tutum ve davranışlarıyla tecrübe edinen ve bu tecrübelerini yeni nesle aktaran kimseye ise bilge denir. İşte tasavvufî tecrübenin aktarım alanı olan tekkeler, Ahmed-i Yesevî gibi, Hacı Bektaş-ı Velî, Yunus Emre ve Hz. Mevlânâ gibi bilge şahsiyetlerin tecrübe ve ahlâkının görerek aktarıldığı çok önemli bilinçlenme mekânlarıdır. Tıpkı Peygamber Efendimiz’in ashâb-ı suffe ile ve diğer sahabesiyle hemhal oldukları gibi, bu mekânlar da insanlara sohbet yöntemiyle sahâbe mayasının çalındığı yerlerdir. Dizler gibi gönüllerin de büküldüğü, gönülden gönüle sohbetlerin gerçekleştiği mekânlardır.”

Dinlemeyi Bilmek

İnsanın kemâl yolculuğunda bilgi ve görgü elde etmek için ilk ve en önemli adımın dinlemek olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. İbrahim Baz, bu sebeple Hz. Mevlânâ’nın Mesnevî’sine “dinle neyden” diyerek başladığını hatırlattı. Dinlemek için de önce susmak gerektiğine vurgu yapan Baz, sükûtun, diyecek bir şeyi olmamak manasına gelmediğini; aksine söyleyecek sözü varken susup dinlemenin çok daha değerli olduğunu ifade etti. Yine dinlemenin duymaktan ibaret olmadığını, bunun yanında kulak vermek de gerektiğini dile getiren Baz, görerek ve tecrübe yoluyla hal transferi ve davranış aktarımının gerçekleşeceğini ve terbiye edilen nefsin çirkin huylardan kurtularak güzel ahlâkla donanacağını belirtti.

Bugüne kadar sekiz kitap ve çok sayıda bilimsel çalışmaya imza atan Doç. Dr. İbrahim Baz, söyleşisinin sonunda en son yayınladığı Sûfi ve Mem ü Zin adlı kitaplarını Akdeniz Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Ögke’ye takdim ederken Antalya Mevlevîhânesi İrfan Meclisi etkinliklerine destek veren başta Antalya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bütün kurum ve gönüldaşlara teşekkür etti.