Genel Duyurular

Üniversitemizin Değerli Mensupları,

Ziraat Fakültesi’nin Kampüs ve Aksu olmak üzere iki Araştırma-Uygulama Çiftliği bulunmaktadır. Kampüs Çiftliği, açık ve örtüaltı üretim alanları, hayvancılık tesisleri (büyükbaş ve kanatlılar) ve atölyelerden oluşmaktadır. Çiftlikte domates, biber, salatalık, karpuz, kışlık sebzeler, tatlı patates, günlük süt, ayran, yoğurt, krema, köy tipi beyaz peynir ve bıldırcın yumurtası üretilmektedir. Aksu Çiftliği ise Antalya şehir merkezine 20 km. uzaklıktaki Aksu İlçesinde yer almaktadır. Yaklaşık 1000 dekar büyüklüğünde olan bu çiftlikte de buğday, mısır, yem bitkileri tarımı ile meyveciliği yapılmaktadır.

Yetiştirdiğimiz ürünler, Fakültemizin I. Eğitim Bloğu’nun arkasındaki (Yakut Çarşısı’nın kuzey batısı) “Satış Yerinde” hafta içi her gün 08.30-16.00 saatleri arasında piyasa fiyatlarının ortalaması alınarak satışa sunulmaktadır. Bilgi için dahili: 6528 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Ziraat Fakültesi Dekanlığı

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Ünal’ın mesajı;

Bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi için; özgür, tarafsız, ilkeli, basın ahlakı ve kurallarına uyan medya, çok önemli bir yere sahiptir. Basın mensuplarımızın, bölgesi ve ülkesi için böylesi önemli bir görevi yerine getirirken, meslek etiğini her şeyin üstünde tutan sorumlu yayıncılık anlayışıyla hareket etmesi büyük önem arz etmektedir. Kamuoyunu doğru bir şekilde aydınlatmak adına büyük fedakârlıklarla zor şartlar altında görev yapan basın çalışanlarımızın ortaya koydukları emek şüphesiz kutsaldır. Özellikle ülke olarak zor zamanlardan geçtiğimiz, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde basınımıza çok daha büyük sorumluluklar düşmektedir. Ülkemiz ve milletimiz için basın mensuplarımızın kamuoyunu doğru, tarafsız bilgilendiren ve toplumsal hassasiyetlere duyarlı bir anlayışla hareket etmeleri hem mesleki hem de insani sorumluluktur.

Bu vesileyle görevini fedakârca yerine getiren tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, mesleki hayatlarında başarılar dilerim. Üniversite olarak yürüttüğümüz tüm çalışmalarda büyük desteğini aldığımız basınımıza ayrıca teşekkürlerimi sunarım.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİN ADI ÜNİVERSİTEDE YAŞATILACAK

Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nde iki caddeye 15 Temmuz Şehitlerinin isimleri verildi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal başkanlığında toplanan Üniversite Senato toplantısında alınan kararla Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nde iki caddeye 15 Temmuz darbe girişiminde Ankara’da şehit düşen iki vatandaşımızın adı verildi. Kampüs içindeki Doğu-Batı Caddesine Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Yasin Naci Ağaroğlu’nun, Güney-Kuzey Caddesine Polis Memuru Muhammet Oğuz Kılınç’ın adı verildi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, "Milletimiz 15 Temmuz gecesi darbeci vatan hainlerine karşı duruşu ve cesaretiyle tarih boyunca sergilediği kahramanlıklarına bir yenisini daha ekleyerek, demokrasinin ve milli iradenin Türk milleti için ne kadar önemli olduğunu tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.  Böylesi önemli bir tarihin kahramanlarının adını üniversitemizde yaşatmak bizler için büyük bir onur. Bu vesile ile önerimizi oy birliği ile kabul eden senato üyelerimize çok teşekkür ediyor, aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum" dedi.

Çocuklara Yönelik Her Türlü İstismar Olaylarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Raporu

Raporun Tam Metni

Değerli Araştırmacılar,

Bildiğiniz üzere HKMO`nun 1965`den beri süreli yayını olan HKM dergisi 2011 yılından itibaren hem İngilizce hem de Türkçe olarak "Journal of Geodesy and Geoinformation" ya da Türkçe`siyle "Jeodezi ve Jeoinformasyon Dergisi" olarak yayın hayatına devam etmektedir.

Bilimsel dergimiz önümüzdeki yılda yeni teşvik koşulları ve yeni bir editörya çerçevesinde yayın hayatını sürdürecektir. Dergimiz, özellikle Jeoinformasyon kapsamında farklı disiplinlerdeki ortak alanlara ağırlık vererek daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlamaktadır.

Derginin içeriği ve diğer konular hakkındaki bilgiler  http://www.hkmodergi.org/jgg/index.php/JGG

web sayfasından alınabilmekte, ilave ve detaylı bilgilendirme için ise doğrudan editörle iletişime geçilmesi önerilmektedir.

 

Yeni yayın ve teşvik koşulları aşağıda belirtilmiştir:

1. Makaleler İngilizce tercih edilmekle birlikte sadece Türkçe olarak da gönderilebilmektedir.

2. Sadece İngilizce yazılmış ve yayın için kabul edilen makalenin yayın teşvik miktarı 1750, 00 TL dir.

3. İngilizce makalenin ilaveten Türkçe versiyonu için teşvik miktarı 250, 00 TL dir.

4. Sadece Türkçe yazılmış ve yayın için kabul edilen makalenin yayın teşvik miktarı 1500, 00 TL dir. 5. Türkçe makalenin ilaveten İngilizce versiyonu için teşvik miktarı 500 TL dir.

6. Makalenin sadece tek dilde (İngilizce ya da Türkçe) gönderileceği belirtilmişse, kabul edilmesi durumunda diğer dile çevirisi tarafımızca yapılacaktır.

Vereceğiniz katkılar için teşekkür eder, yeni yılda sağlık ve esenlikler dilerim.

 

Mahmut Onur Karslıoğlu

HKMO Jeodezi ve Jeoinformasyon Dergisi Editörü

E-mail: karsliog@metu.edu.tr

Web: http://users.metu.edu.tr/karsliog/

Tel. 03122102440

Akdeniz Üniversitesi Manavgat MYO’dan Uluslararası Başarı

Manavgat Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) ve Dünya Aşçılar Birliği (WACS) işbirliği ile düzenlenen İstanbul Uluslararası Gastronomi Festivali’nden ödüllerle döndü.

Bu yıl 15.’si düzenlenen İstanbul Uluslararası Gastronomi Festivali, 02-05 Şubat 2017 tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Türk mutfağının dünya mutfağı ile entegrasyonunun amaçlandığı organizasyonda toplam 15 ülkeden 1500’den fazla aşçı yarıştı. Türkiye’de yapılan en büyük gastronomi festivali olan ‘İstanbul Uluslararası Mutfak Günleri’nde, 4 günde 75 kategoriden oluşan yarışmada ustalar, lise ve üniversitede aşçılık eğitimi alan öğrenciler hünerlerini sergiledi.

Manavgat Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri ile Öğretim Görevlisi Özcan Utar ve Öğretim Görevlisi Hasan Fehmi Öz tarafından demo çalışmaları yapılarak hazırlıkların tamamlandığı yarışmaya Manavgat Meslek Yüksekokulu 7 kategoride 7 öğrenci ile katıldı. Yerli ve yabancı şeflerden oluşan 100’den fazla jüri üyesinin özverili çalışmaları ile sonuçlanan yarışmada Manavgat Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencilerinin kazandığı ödüller;

JP7 Üniversite Düzeyi Okullar için Aşçı Balık Kategorisinde; Mert Deryalar, gümüş madalya ve sertifika,

JP9 Üniversite Düzeyi Okullar için Aşçı Ana Yemek Kategorisinde; Alperen Taşpınar, bronz madalya ve sertifika

JP6 Üniversite Düzeyi Okullar için Aşçı Restoran Tatlı Tabağı Kategorisinde; Alperen Taşpınar, gümüş madalya ve sertifika, Semih Yiğit, bronz madalya ve sertifika, Sadık Uğur Uysal, merit sertifika,

JP16 – Gençler Pide Kategorisinde; Alperen Taşpınar, gümüş madalya ve sertifika, Semih Yiğit, altın madalya ve sertifika,

JP13 Üniversite Düzeyi Okullar için Pizza Kategorisinde; Yunus Ataman, gümüş madalya ve sertifika,

JP71- Yılın Altın Genç Şefi Kategorisinde; Murat Şahin, gümüş madalya ve sertifika, Aynı zamanda Yılın Altın Genç Şefi olarak 1.’lik kupası,

JP10 Üniversite Düzeyi Modern Türk Mutfağı Ekip Yarışması Kategorisinde;Şah İsmail Saldıran, altın madalya ve sertifika, Yunus Ataman, altın madalya ve sertifika, Mert Deryalar, altın madalya ve sertifika

JPT2 Yılın En İyi Üniversitesi Yarışmasında; 3 kişiden oluşan Manavgat Meslek Yüksekokulu Aşçılık Takımı; Şah İsmail Saldıran, gümüş madalya ve sertifika, Murat Şahin, gümüş madalya ve sertifika, Sadık Uğur Uysal, gümüş madalya ve sertifika ile ödüllendirildiler.

Manavgat Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri, 25 üniversite içerisinden 2017 yılının En İyi Üniversitesi 2. lik kupasını da kazandı. geleceğin usta şefleri toplamda ise; 1 merit sertifika, 2 bronz madalya, 8 gümüş madalya, 4 altın madalya ve 2 kupa ile büyük bir başarıya imza attı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Okul Müdürü Doç. Dr. Hakan Sert; “Bu yarışmada bize her konuda destek olan Mayöv’e, Trendy Hotels ve Hamza Yalçın’a, Ünal Cam Ticaret A.Ş.’ye, Crystal Sunset Luxury Resort Hotel Executive Chef Hamdi Yılmaz’a ve Hotel Grand Side Executive Chef Metin Irmakcan’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca yarışmaya hazırlanmaya başladıkları günden yarışmanın sonuçlandığı güne kadar disiplin içerisinde çalışan ve sahip oldukları başarıyı hak eden öğrencilerimizi ve onlara rehberlik eden aşçılık bölümü hocalarımız Öğr. Gör. Özcan Utar’ı ve Öğr. Gör. Hasan Fehmi Öz’ü de gönülden kutluyorum.” dedi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

Akdeniz Üniversitesi koordinatörlüğünde 2 Avrupalı ve 4 yerel ortak kurum tarafından yürütülen “Mülteci ve Göçmen Toplulukları için Hoşgörü Projesi” isimli Avrupa Birliği Erasmus+  Programı Stratejik Ortaklıklar Yetişkin Eğitimi Projesi’nin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Öğrencilerin ve öğretim elamanlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıya; Akdeniz Üniversitesi Rektörü      Prof. Dr. Mustafa Ünal, Vali Yardımcısı Ekrem Büyükata, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel, Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcısı Av. Cansel Tuncer ve Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel; “Proje Ülkemizin, şehrimizin ve üniversitemizin misafir olan göçmen ve mültecilere yönelik hazırlamış olduğu bir sosyal sorumluluk projesidir.” dedi. Günümüzde insanların hastalık, doğal afetler, savaşlar ve benzeri nedenlerden dolayı büyük acılar yaşadığını ve doğdukları toprakları terk etmek zorunda kaldıklarını dile getiren Prof. Dr. Çizel; “Bu insanlar mülteci oldukları ülkelerde işsizlik, sağlık imkânlarına ulaşma, kültürel adaptasyon gibi zorluklarla karşı karşıya kalmaktadırlar. En kötüsü de göç ettikleri ülkelerde istenmeyen insanlar olarak görülüyorlar.” diye konuştu.

Prof. Dr. Çizel konuşmasına şöyle devam etti: “Komşu ülkelerden son yıllarda savaş nedeniyle göç eden sayısının 5 bine ulaştığı bilinmekte. Bu insanların büyük bir bölümünü ülkemizde misafir ediyoruz. Bu proje ile ülkemizde misafir ettiğimiz bu insanların yaşadıkları kültür şokunu hafifletmek, iletişim becerilerini arttırmak ve hayat standartlarını yükseltmek amaçlanmaktadır. Proje sürecinde ülkemizin sağlık, kültürel norm ve değerleri, tüm sistemlerimiz ile ilgili mevzuat ve hukuk ile ilgili düzenlemeler ile ilgili kitapların hazırlanması ve bu kitapların dijital interaktif iletişim öğrenme platformları aracılığıyla paylaşılması öngörülmektedir. Projede şehrimizden, Almanya ve İspanya’dan konularında uzman ortaklarımız yer almaktadır. Projemizin ülkemize, şehrimize ve üniversitemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Mülteci sorununun global bir sorun olduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal da konuşmasında, eskiden daha çok savaşlar nedeniyle mültecilik sorunu yaşandığını şimdi buna ek olarak

sosyolojik nedenlerin, geri kalmışlık düzeyinin, kendi bulunduğu ülkede eğitim, sağlık gibi bir takım hizmetlere ulaşamama gibi faktörlerin de etkisi olduğunu söyledi.

Günümüzde mülteci sorununun büyük bir problem olarak karşımıza çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Ünal, “Mülteciler gittikleri ülkelerde istenmiyorlar ancak bu bir çözüm değil. Bunu görmemek, kabul etmemek anlamına geliyor. Bizim bunu bir şekilde adaptasyon süreçleri ile avantaj haline dönüştürmemiz gerekiyor.

Onları dışlayarak, onlara iş vermeyerek asla bu problemi çözemeyiz. Kabullenip ne yapabilirizi düşünmemiz gerekiyor. Bu insanların fizik ve beyin gücünden faydalanmamız gerekiyor. Almanya ve İspanya bunu nasıl yapmış. Bu örnekleri kendimize örnek olarak alıp, ülkemizde ne yapabiliriz ona bakmalıyız.” diye konuştu.

Gerçekleştirilecek proje ile mülteci insanların adaptasyonlarını sağlayarak gittikleri ülkelerde sorun oluşturmalarına çözüm bulmaya çalışacaklarını belirten Rektör Ünal, projede yer alan tüm paydaşlara teşekkürlerine iletti.

Akdeniz Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında “Fiziksel Aktivite İmkânlarının Geliştirilmesi” amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Akdeniz Üniversitesi Senato Salonu’nda yapılan protokol imza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir, Müdür Yardımcıları Ünal Baş ve Dr. Mehmet Çelikel ve idari yöneticiler katıldı.

Yapılan protokol ile Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivitelere katılımının teşvik edilmesi ve Akdeniz Üniversitesi bünyesinde fiziksel aktivite imkânlarının geliştirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen 300 bisikletin üniversiteye devri gerçekleştirildi.

Protokol töreninde konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, "Protokol kapsamında üniversitemize 300 bisiklet verildi. Bu bisikletleri öğrencilerimiz ve personelimiz kullanabilecek. Öğrencilerimizin sağlıklı yaşama kavuşması, kendilerine güvenlerinin gelmesi ruhen ve bedenen sağlıklı olmaları gibi birçok açıdan sporun faydalı olacağına inanıyorum" dedi. Hareketsiz bir yaşam ile sporun ikinci planda kaldığına değinen Rektör Ünal, “Spor sağlığımız için hayatımızın her alanında olması gerekiyor. Hekim olarak ilk aklıma gelen sporun hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalıkları gibi bir çok hastalığın tedavisinde önemli bir yeri vardır. Sağlık Bakanlığı da bu konuda vatandaşlarımızı bilinçlendiriyor.”diye konuştu.

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Murat Özdemir ise şöyle konuştu:
"Spor hayatın içerisinde olması gereken bir şey. Biz Türk toplumu olarak eskiden hareketli bir yaşamın içerisinde yaşıyorduk. Ancak toplumsal gelişim, teknolojinin hayatımıza girmesi neticesinde hareketsiz yaşama mahkum olmaya doğru gidiyoruz. Bizim yaptığımız bu çalışmayla hareketli yaşamı hayatın her alanına taşımayı amaçlıyoruz. Öğrencilerimiz kampus alanında hareketli yaşamı kendi yaşamın içine katabilsin diye bu protokolü gerçekleştirdik.

Akdeniz Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında gerçekleştirilen protokol imza töreni, kampüs içinde yapılan bisiklet turu ile son buldu.

The International Conference on Engineering and Technology 2017

21.08.2017 – 23.08.2017 tarihleri arasında Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Hamza Feza CARLAK’ın yönetiminde düzenlenecek   ve bölüm öğretim üyelerinin de düzenlenmesine dahil olduğu uluslararası ” The International Conference on Engineering and Tecnology 2017” konferansı  web sitesine http://www.iares.net/Conference/ICET2017 adresinden ulaşabilirsiniz.

Yaptığı başarılı nakillerle dünyada adından söz ettiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi, Türkiye’de ilk kez tam yüz nakli yapılan Uğur Acar’ın yüz naklinin 5. yıl dönümünü diğer yüz nakli olan hasta ve kol nakilleri ile tarihe geçen hastalar ile biraraya gelerek kutladı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısı Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan,  Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu, Organ Nakli Merkezi Koordinasyon Birimi Sorumlusu Uzman Nilgün Keçecioğlu ile Türkiye’nin ilk yüz nakli yapılan hastası Uğur Acar, 4’üncü yüz nakil hastası Turan Çolak ve çift kol nakilli hastası Mustafa Sağır katılımı ile gerçekleşti.

Üniversite olarak çok büyük başarılara imza attıklarını kaydeden Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, böbrek nakil sayısında Türkiye’de kamu ve üniversite hastaneleri arasında birinci olduklarına dikkat çekti. Nakillerde sağlanan başarının kendilerini oldukça mutlu ettiğini dile getiren Prof. Dr. Ünal, “Yıllardır takip ettiğiniz çok önemli bir hastanızla birlikteyiz. İlk yüz nakli yapılan hastamız Uğur Acar. Bugün itibariyle beşinci yılını sağlıklı bir şekilde tamamlamış durumda. Biz de bu başarıdan dolayı oldukça mutlu olduğumuzu söylemek istiyoruz” dedi.

Akdeniz Üniversitesinin dünyada en çeşitli nakillerin yapıldığı bir merkez olduğuna işaret eden Prof. Dr. Özkan, “Biz az laf çok işle yürüyoruz. Örneklerimizi görüyorsunuz, Uğur bizim yola çıktığımız yüz nakillerinden ilkidir. Bundan önce 2010 yılında kol nakli yaptık Cihan’ın. O da 7’nci yılını doldurmakta. Uğur’la birlikte 5’inci yılı, rahim nakliyle de 6’ncı yılı tamamladık. Türkiye’nin sağlıklı 2 kol nakli bu merkezde hayatını mutlu bir şekilde devam ettiriyor. Gördüğünüz gibi geçmiş zaman içerisinde bu 3 hastaya sağlanan bundan daha iyi rekonstrüksiyon sağlama imkanı tıpta henüz yok. Biz elimizden geldiğince bundan daha iyisini, daha da önemlisi ülkemizde bunların yapıldığını göstermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan da, “Onlarla bir aile olduk. Amacımız onları hayata karıştırmaktı. Ben Uğur’u, Turan’ı ve Recep’i görünce topluma ne kadar çok karıştıklarını görüyorum. Bunu görünce bizler de mutlu oluyoruz. Onlara aileleriyle birlikte uzun, sağlıklı bir ömür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin en büyük organ nakli merkezlerinden birinin başında olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, geçen yıl itibarıyla 257 böbrek, 48 karaciğer, 3 pankreas, 9 kalp nakli, 1 ekstremite, 100 civarında kornea nakli yaptıklarına işaret etti. Nakillerin yapılabilmesinin hastanenin kalitesini gösterdiğini dile getiren Aydınlı, Akdeniz Üniversitesi’nin organ naklinde 35. yılını doldurduğunu ve 35 yıllık bir tecrübe ile bu nakillerin yapıldığını ifade etti.

Türkiye’nin ilk yüz nakli gerçekleştirilen Uğur Acar ise, yeni yüzüyle girdiği 5’inci senesi doldurmanın heyecanını yaşadı. Zamanın kendisi için çok çabuk geçtiğini dile getiren Acar, “Bugüne kadar 5 yılın nasıl geçtiğini anlamadım. İnişli çıkışlı günlerim oldu, ama sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için bir çaba vardı. Bunu en iyi şekilde değerlendirdiğimi düşünüyorum. Şuanda sağlıklıyım, mutluyum, huzurluyum. Bütün hocalarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Kutlamaya katılan 4’üncü yüz nakil hastası Turan Çolak, Akdeniz Üniversitesi ve ameliyatını gerçekleştiren doktorlara teşekkür ederken, çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır ise, “Benim gibi binlerce organ nakli bekleyen hastalarımız var. Lütfen onlara ışık olalım. İnsanların çaresizliklerine çare oldunuz, üniversite olarak tüm hocalarıma teşekkür ediyorum. İnsanlara organlarımızı lütfen bağışlayalım. Umutsuz bir insandım, şimdi umutları olan bir insanım. Gelecek günleri iple çekiyorum. Gün geçtikçe iyiye gidiyorum diyebilirim” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Türkiye’nin ilk yüz nakli Uğur Acar, kendisine getirilen ve üzerinde mumların olduğu pastayı üfledi. 5’inci yılını dolduran Acar, pastayı keserek davetlilere ikram etti.

Değerli Akdeniz Üniversitesi Mensupları,

Akdeniz Üniversitesi Stadyumunda Çim Sahada Futbol keyfi

6 ya 6    4/1 Saha   100,00 TL   Işıklı :120 TL
7 ye 7    4/1 Saha   100,00 TL   Işıklı :120 TL
             4/2 Saha   150,00 TL   Işıklı :170 TL

Detaylı bilgi almak için rezervasyon birimimizle 310 20 86 iletişime geçebilirsiniz.
 
Saygılarımızla.

Spor Tesisleri Müdürlüğü

 

 

 

 

 

 

 

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü ile Müstakil ve Sanayici İş Adamları Derneği Antalya Şubesi Arasında ‘24 Çok Geç Projesi’ne ilişkin protokol imzalandı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Yönetim Kurulu Odası’nda yapılan protokol imza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof.  Dr. Ahmet Ögke, Müsiad Başkanı Ramazan Kalken, Müsiad Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Bilkay, Genç Müsiad Başkanı Mehmet Kökcen, Genç Müsiad Üniversite Sorumlusu Ebubekir Yıldız katıldı.

‘24 Çok Geç Projesi’ne ilişkin imzalanan protokol kapsamında Akdeniz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri MÜSİAD kanalı ile zorunlu veya gönüllü staj yapabilecek ve MÜSİAD’ın düzenleyeceği saha çalışması ve teknik gezilere katılabilecekler.

Protokol imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Tıp Fakültesi öğrencileri mezun olmadan asistanlık süreciyle mesleğe tam anlamıyla hazırlanmış olarak mezun oluyor. Diğer mesleklerde ise maalesef mesleğe hazırlanma süreci uygulama anlamında yeterli düzeyde değil.  Bu yaptığımız proje ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri de mezun olmadan sektörün inceliklerini, piyasada kendilerini nelerin beklediğini henüz öğrenciyken  görebilecekler ve kendilerini o doğrultuda geliştirebilecekler.”dedi. Rektör Ünal,  aynı zamanda bu tür anlaşmaların şehrin ve üniversitenin kaynaşması adına köprü vazifesi gördüğünü kaydetti.

Müsiad Başkanı Ramazan Kalken ise; “MÜSİAD olarak sosyal sorumluluk projelerine önem veriyoruz. Genç Müsiad’ın da üniversiteli gençlere yönelik projesi öğrencilerin sektöre hazır bir şekilde adım atmaları adına çok önemli. Bu proje sadece Antalya ile sınırlı değil tüm Türkiye’ye  yaymak istediğimiz bir proje. Bu proje ile Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin sahada uygulama yaparak mesleğe hazırlanmasını istiyoruz. Destekleriniz ve işbirliğiniz için teşekkür ederim. İlerde bu projeyi geliştirerek diğer fakültelere de yaymayı planlıyoruz bu anlamda da desteklerinizi bekliyoruz.”dedi.  Tören karşılıklı imzaların atılması ile sona erdi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü önünden başlayan Kortejde öğrencilere AkdenizÜniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Ahmet Ögke, Daire Başkanları ve idari personel eşlik etti.

Davul zurna eşliğinde başlayan ve bisiklet, motor sporları, paten, havacılık ve diğer öğrenci topluluklarının katıldığı kortej yürüyüşünde renkli görüntüler ortaya çıktı. Öğrencilerle içiçe olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Gençlerin enerjisi muhteşem. Onların enerjisi bize de yansıyor.”dedi.

Bahar şenliklerinin öğrencilerin motivasyonu için çok önemli olduğunu belirten Rektör Ünal; “Finaller öncesi öğrencilerin stres atması adına bir dizi etkinlik düzenledik. Kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle gençler gönüllerince eğlenecekler. Şimdiden güzel bir şenlik olmasını ve tüm öğrencilerimizin bu güzel günlerin tadını çıkarmasını diliyorum.”dedi.

Üniversite yönetiminin de katılımı ile bisikletliler eşliğinde Kampüs turu yapan öğrenciler akşam saat 19:00’da yapılacak açılış gecesi etkinliği ile baharın coşkusunu hep birlikte yaşayacaklar. 17 Mayısa kadar sürecek Bahar Şenliği’nde öğrenciler; konser, sinema, workshop, tiyatro, konferans, spor, dans, şovlar ve daha pek çok eğlenceli aktivite ile keyifli anlar geçirecekler.

Ziyarette Antalyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şafak Öztürk’e Antalyaspor Yönetim Kurulu Üyeleri; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cumhur Arıcı, Salih Peker, Emin Hesapçıoğlu, Ömer İsmail Bilal, Emin Altıner’de eşlik etti.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’ı 22 Nisan’da Antalya Stadyumu’nda oynanacak Trabzonspor-Antalyaspor maçına davet eden Antalyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şafak Öztürk, “Antalyaspor ve Trabzonspor karşılaşması Antalyaspor için çok önemli. Bu maçtan galibiyet elde edersek Avrupa’da mücadele edebileceğiz. Bu açıdan Antalya’lıların seyirci desteği maçı kazanmamız adına son derece önemli. Akdeniz Üniversitesi öğrencisi ve personeliyle çok büyük bir aile. Bu ailenin de bu maçta ve diğer maçlarda desteğini bekliyoruz.” dedi.

Nazik ziyaretleri için Antalyaspor Yönetimine teşekkür eden Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Akdeniz Üniversitesi olarak şehrimizin takımının her zaman yanındayız diyerek, Antalyaspor ekibine maçta başarılar diledi. Antalyaspor ile ilerde ortak projeleri olacağını da söyleyen Rektör Ünal,

Antalyaspor ile yapılacak her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Ziyaret sonunda Antalyaspor Yönetimi Rektör Ünal’a, üzerinde Antalyaspor Futbolcularının imzalarının bulunduğu Antalyaspor  forması hediye etti.

Akdeniz Üniversitesi’nde baharın müjdecisi Nevruz, öğrenci topluluklarının birbirinden renkli etkinlikleri ile Turizm Fakültesi bahçesinde kutlandı.

Etkinliğe Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Ahmet Ögke, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Nevruz’un baharın gelişi, toprağın dirilişi, kardeşliğin, dostluğun, dayanışmanın sembolü olduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Bu müjdeli günün ülkemiz ve tüm dünya için barışa ve huzura vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Birbirinden renkli etkinliklerin yapıldığı kutlamada Rektör ve Rektör Yardımcıları nevruz ateşi üzerinden atlayıp, örs üzerinde demir dövdüler. Nevruz eğlencesi Akdeniz Üniversitesi Kafkas Topluluğu’nun dans gösterisi, folklor gösterileri ve müzik dinletisi ile devam etti.

Nevruz kutlaması, öğrencilere pilav ve ayran dağıtımıyla son buldu.

2017 Akademik Teşvik Performans sıralamasında Akdeniz Üniversitesi Devlet Üniversiteleri içinde 3. sırada yer aldı.

Devlet Üniversiteleri Sıralama (DÜS) raporunda, YÖK;ün kullandığı kriterlere göre devlet üniversitelerinin 2017 akademik performansı açıklandı. Akademisyenlerin bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte proje, araştırma ve yayınlarını desteklemek amacıyla verilen akademik teşviklerde, devlet üniversiteleri arasında Akdeniz Üniversitesi üçüncü oldu.

Devlet Üniversiteleri Sıralama (DÜS) raporunda Fakülteler arasında yapılan sıralamada ayrıca Akdeniz Üniversitesi; Mühendislik Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi alanında da birinci sırada yer aldı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “2017 Akademik Teşvik Performans sıralamasında Üniversitemiz devlet üniversiteleri içinde 3. sırada yer aldı. Bu başarıya katkı sağlayan tüm akademik personelimizi kutlarım.” diye konuştu. 2016 Akademik Teşvik Performans sıralamasında 5. sırada yer aldıklarını dile getiren Rektör Ünal, “Önümüzdeki yıllarda ulusal ve uluslararası üniversite sıralamalarında yerimizin daha da iyileşmesini, tüm fakültelerimizin bilimsel bilgi üretme açısından daha da üst sıralarda yer almasını, bilimsel yayın, proje, patent,  atıf sayılarımızın sürekli arttırılmasını hedefliyoruz. Araştırma odaklı üniversite olma sürecinde hep birlikte daha çok çalışarak, başarılarımızı her alanda daha ileriye taşıyacağız.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Ünal ile Antalya Son Haber Gazetesinin yapmış olduğu röportaj:

1 - 2016 yılı ülkemiz için zor bir yıl oldu. Sizde bu zorlu süreçte göreve geldiniz. Üniversite ve ülke olarak 2016 yılını değerlendirecek olsanız neler söylemek istersiniz?

2016 yılı hem ülkemiz, hem üniversitemiz açısından sancılı bir yıldı. Dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan olumsuz süreçlerden ülkedeki tüm kurumlar gibi üniversite olarak biz de etkilendik. Ancak bu zorlu süreçte hepimiz Ülkemizin bekası için birlik ve beraberlik içinde özveri ile çalıştık. Gerek ülkemiz gerekse kurumumuz adına zorlu bir süreçte göreve geldim. Ancak hakkaniyet, liyakat ve kararlılıkla üniversitemizdeki zorlu süreçleri aştığımızı düşünüyorum. Artık Üniversitemiz bilimsel başarılarıyla anılan, işbirliğine açık, dünya ve kent ile bütünleşmiş huzurlu bir üniversite olarak anılmaya başladı. Bu hepimizin özlediği bir tabloydu işbirliği içinde huzurlu, başarılı bir üniversite ortamını yeniden inşa ettik.

 

2 - Akdeniz Üniversitesi denince ilk akla gelenlerden birisi de organ naklindeki başarıları. Organ nakli merkezinin başarılarının altındaki nedenler neler?

Akdeniz Üniversitesi organ naklinde 35. yılını doldurdu ve 35 yıllık bir tecrübe ile bu nakiller yapılıyor. Bu alanda çok başarılı bir ekip ve alt yapıya sahibiz. Organ nakli sadece bir bölümün uzmanlık alanı değil, naklin çeşidine göre tüm hastane birimlerinin koordineli bir şekilde çalışması ile gerçekleşiyor. Bu başarılı koordine ve hastane çalışanlarının gayreti neticesinde dünyaya örnek olacak nakilleri gerçekleştiriyoruz. Dünyada en çeşitli nakillerin yapıldığı merkez olan Üniversitemiz organ nakli merkezi dünyanın dört bir yanından hasta kabul ediyor.  Hastanemizde sadece geçen yıl 257 böbrek, 48 karaciğer, 3 pankreas, 9 kalp nakli, 1 ekstremite, 100 civarında kornea nakli gerçekleştirildi. Bu rakamlarda üniversitemizin bu alandaki başarısını bir kez daha tescillemiştir.

 

3 - Teknokent bir Üniversitenin sanayiye açılan kapısıdır.  Bu anlamda Üniversite sanayi işbirliği adına Teknokent’te yaptığınız çalışmalarınız nelerdir.

Göreve geldiğimiz günden beri önem verdiğimiz konulardan biri de üniversite sanayi işbirliğidir. Bu anlamda Teknokente büyük görevler düşüyor.  Teknokenti iş dünyası ile daha entegre hale getirmek için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Teknokenti, Üniversite içinden ve dışından gelen taleplere cevap veren, teknoloji üreten, yerel ve ulusal kaynakları verimli bir biçimde kullanılacak hale getirecek çalışmalar yapıyoruz. Yakın zamanda Antalya Teknokent ekibiyle birlikte Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü;yü makamında ziyaret ettik. Sayın Bakanımızla Batı Akdeniz Teknoloji Geliştirme Bölgesi bünyesinde yer alan firmaların, Ar-Ge çalışmaları, ürettikleri inovatif ürünler, patent sayıları ve Antalya Teknokent;in 2017 yılı hedefleri ile Antalya Teknokent bünyesinde yeni dönemde gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında istişarede bulunduk.  Bakanımız bu konuda bizlere her türlü desteği sağlayacağını ifade etti. Bakanlığında desteği ile teknokent çalışmalarımızı daha da hızlandırıp istediğimiz üniversite ve sanayi işbirliğini kısa sürede gerçekleştireceğiz.

 

4 - Öğrenci odaklı bir yönetim sistemi izleyeceğinizi söylemiştiniz. Öğrencilerle aranız nasıl?

Dünyada ve ülkemizde en başarılı üniversiteler, öğrenci odaklı bir öğretim sistemini benimseyen ve uygulayan üniversitelerdir. Bu da öğrencilerin fikir ve taleplerinin dikkate alındığı, yürütülen projelerde öğrencilere sorumluluklar verildiği, öğrenci topluluklarının daha aktif çalışması ve yönetime katkı vermeleriyle gerçekleşir. Biz yönetim olarak her zaman öğrenci odaklı bir yaklaşımı benimsiyoruz. Bu amaçla Öğrenci Konseyi ve topluluk temsilcileriyle sık sık biraraya geliyor dilek ve sorunlarını dinliyoruz. Öğrencilerimiz sosyal medyayı çok aktif olarak kullanıyor. Ben de fırsat buldukça onların attığı tweetleri tek tek okuyup cevap vermeye çalışıyorum. Ayrıca onları makama davet ediyor yüz yüze görüşüyorum. Öğrencilere her zaman kapımız açıktır.

 

5 - Uluslararası bir üniversite için ne tür adımlarınız var?

Küreselleşmenin gerekli kıldığı değişimlerin bilinci ile uluslararasılaşmaya özel önem vermekteyiz. Uluslararasılaşma boyutunu, yürütmüş olduğumuz eğitim-öğretim, araştırma ve hizmet fonksiyonlarına sistematik olarak dahil ederek, bölgesel ve küresel konumunu güçlendirmenin yanında eğitim-öğretim, araştırma ve hizmet kalitesinin artırılmasını da hedefliyoruz. Uluslararasılaşma sürecinde, uluslararası öğrenciler, sürecin en önemli unsurunu oluşturmaktadır. Biz de uluslararası öğrencileri üniversitemize çekmek için uluslararası eğitim fuarlarına katılarak, Üniversitemizi öğrencilere tanıtıyoruz. Dünyanın çeşitli merkezlerinde Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (AKUS) düzenliyoruz. AKUS’u bu yıl 6 Mayıs 2017 tarihinde 22 ülkede 34 merkezde düzenlemeyi planlıyoruz. Üniversitemizin uluslararası öğrenci sınavına katılım her sene daha fazla oluyor. Şu an yaklaşık 1600 yabancı uyruklu öğrencimiz var. Uluslararasılaşma çalışmaları kapsamında; Erasmus+, Mevlana,  Free Mover ve IAESTE Programları gibi öğrenci değişim  programlarımız, aynı zamanda birçok ülke ile de ikili işbirliği anlaşmalarımız mevcut.

 

6 - Akdeniz Üniversitesi olarak FETÖ/PDY ile etkin bir şekilde mücadeleniz biliniyor. Bütün bu hassasiyetinize rağmen yine de şahsınızı hedef alan iddialar ortaya atılıyor. Bu konu da neler söylemek istersiniz?

Rektörlük görevine geldiğim ilk günden itibaren FETÖ ve bu gibi ülkeyi bölmeye çalışan yapılarla mücadele etmiş bir bilim insanıyım. Malum yapının çirkin yüzünü ortaya çıkardığı 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, Üniversitemizi bu hain yapılanmanın mensuplarından arındırmak için emniyet ve adliye güçlerimizle işbirliği içerisinde titiz bir çalışma yürüttük. Üniversitemizde, FETÖ’den dolayı yüzden fazla kişi ihraç edildi. Bizim bu vatan hainlerine karşı en ufak bir müsamahamız dahi olmaz. Bu sebeple biz de FETÖ’nün hedefindeyiz.

Beni ve ailemi bu hain yapının içindeymiş gibi göstermeye çalışanlar var. Benim tüm aile fertlerimin kim olduğu ve geçmişleri açık.  Sürekli konu ettikleri abim BDDK’da ikinci başkanken Bank Asya’ya el koymuştur. Biz ailecek bu hain yapılanmaya karşı mücadele içinde olduğumuz için FETÖ’nün hedefindeyiz. Rektörlük seçimlerini hala hazmedemeyen insanlar var.  Bu iftiralar bunun yansımasıdır Aslında kendileri kripto FETÖ’cü olan bazı vatan hainleri, bana ve aileme iftara atarak hedef şaşırtmaya çalışıyorlar. FETÖ terör örgütü ile mücadelemiz, Üniversitemizde bu yapıyla bağlantılı tek bir kişi kalmayana dek sürecek. Bu haklı mücadelemizi, attığı iftarlarla kendilerini gizlemeye çalışan kripto FETÖ’cüler asla engelleyemeyecek.

 

7 - Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Üniversite olarak, bilgiyi ve bilimi şehrimiz, bölgemiz ve tüm insanlığın hizmetine sunmak toplumsal sorunlara duyarlılık göstermek her zaman önceliğimiz olmuştur. Üniversitemizi sanayi ve şehir ile bütünleştirme yolunda hızla ilerliyoruz. Bu amaçla planladığımız pek çok projeyi hayata geçirdik. Göreve geldiğimiz bir yıllık süreçte Üniversitemiz için elimizden gelenin en iyisi yaparak çok çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 29 Mayıs – 28 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak özel yetenek sınavları için hazırlık kursları düzenleniyor.

Özel Yetenek Sınavlarına hazırlık için Fotoğraf, Grafik, Geleneksel El Sanatları, Resim, Seramik ve Heykel alanlarında eğitimler verilecek. Hazırlık kurslarına kayıt başvuruları 15-26 Mayıs tarihleri arasında Güzel Sanatlar Fakültesine yapılacak.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resmi web adresinden http://gsf.akdeniz.edu.tr/ ulaşılabilir.

Akdeniz Üniversitesi ile Elmalı Belediyesi arasında bilimsel, eğitim, sosyal, kültürel, turizm, sanat, sportif faaliyetler, meslek tanıtımı ve diğer hususlar ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Yönetim Kurulu Odası’nda yapılan protokol imza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Elmalı Belediye Başkanı Av. Ümit Öztekin, Elmalı Kaymakamı Gürbüz Saltaş ve Elmalı Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Halil Demir katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Meslek Yüksekokullarının amacı sadece öğrenci yetiştirmek değil aynı zamanda bulunduğu beldeye katkı da sağlamalıdır. Bizler de bu protokol ile bunu gerçekleştirmiş olacağız. Böylece ile bilimsel, eğitim, sosyal, kültürel, turizm, sanat, sportif faaliyetler ile ilgili üniversitenin birikiminin öğrencilere ve belde halkına aktarılmasına katkı sağlayacağız.” dedi.

Elmalı’nın, Antalya’nın tarihi ve kültürel yönden en önemli ilçelerinden bir tanesi olduğunu söyleyen Rektör Ünal; “Bu protokol Meslek Yüksekokulumuza verdiğiniz önemin bir göstergesi. İlçelerde her zaman gördüğümüz, ilçenin ileri gelenleri okulla ne kadar çok ilgilenirse bizler de daha çok çaba sarfediyoruz. Bu anlamda okulumuza katkılarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Elmalı Belediye Başkanı Av. Ümit Öztekin ise; “Akdeniz Üniversitesi ve Elmalı Belediyesi olarak imzalayacağımız bu protokolün çok önemli sonuçları olacağına inanıyorum. Antalya’nın ilçelerinde açılan ilk yüksekokul olan Elmalı Meslek Yüksekokulu aşağı yukarı 25 yılı doldurdu. Ancak açıldığından bugüne maalesef üniversite halk işbirliği beklentimizin altında kalmıştır. Burada Meslek Yüksekokulu Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Meslek Yüksekokul Müdürümüz Halil Demir ile birlikte işbirliğimiz arttı. Belediye ve Kaymakamlık olarak biz de imkanlarımız doğrultusunda Meslek Yüksekokulumuza elimizden gelen desteği sağlıyoruz sağlamaya da devam edeceğiz.  dedi.

Elmalı’nın kültürel, manevi ve tarihi yönden çok önemli olduğunu belirten Başkan Öztekin, Akdeniz Üniversitesi’nin bu yönden biraz daha özel ilgisini bekliyor, protokolün hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Tören karşılıklı imzaların atılması ile sona erdi.

Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenci adaylarına yönelik olarak düzenlenen Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (AKUS/AKDENİZ-YÖS) gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı bu yıl Türkiye, Almanya, Avusturya, İran, Kazakistan, Afganistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan olmak üzere 8 farklı ülkede ve Antalya, Ankara, İstanbul, İzmir, Van, Münih, Köln, Hamburg, Linz, Urmiye, Almatı, Mezar-ı Şerif, Medine, Riyad, Cidde ve Bakü olmak üzere 16 merkezde başarılı bir şekilde yürütüldü.

Konu ile ilgili açıklama yapan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal “Uluslararası öğrenciler tarafından Üniversitemize olan ilgi her geçen gün artmakta. Bu yıl yaklaşık 2300 öğrencinin katılımı ile YÖS Sınavını düzenledik.  Toplam 8 farklı ülke 16 merkezde böylesi önemli ve büyük bir sınavı organize etmek gerçekten zor bir iş ancak başarılı bir şekilde bu sınavı tamamladık. Bu yıl Avusturya’nın Linz şehrinde ilk YÖS sınavı düzenleyen Türk üniversitesi olduk. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda daha farklı coğrafyalara giderek Üniversitemizde eğitim görmek isteyen öğrencilere ulaşmak” dedi.

AKUS/AKDENİZ YÖS-2017 sonuçlarının 22 Mayıs 2017 tarihinde ilan edileceğini belirten Rektör Ünal, sınava katılan öğrencilere sonuçların hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Kamuoyu Duyurusu;

Son günlerde basında Üniversitemiz Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi ABD’da görev yaparken son KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Ali Aydın Yavuz ve eşi Prof. Dr. Melek Nur Yavuz;un Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı;na üniversitemizde görev yapan bazı öğretim üyelerimiz ile ilgili iki ayrı suç duyurusunda bulunduğuna dair haberler yer almıştır.

Üniversitemizde görev yapmakta olan bazı öğretim üyelerimiz hakkında asılsız ithamlarda bulunan Prof. Dr. Ali Aydın Yavuz, Akdeniz Üniversitesi’nden 29.04.2017 tarih ve 689 sayılı KHK ile ihraç edilmiş ve kurumumuzla şu an ilişkisi bulunmamaktadır. Aynı bölümde görev yapan eşi Prof. Dr. Melek Nur Yavuz hakkında ise görevden uzaklaştırma kararı bulunmaktadır.

Söz konusu asılsız iddiaların kaynağı olan her iki öğretim üyesi hakkında çeşitli şikâyetler nedeni ile kurum içinde daha önceden açılmış idari soruşturmalar olup halen devam etmektedir. Ayrıca Prof. Dr. Ali Aydın Yavuz, Türk Ceza Kanunu;nun 299. maddesi gereğince "Cumhurbaşkanına Zincirleme Şekilde Alenen Hakaret" sebebiyle Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gözaltına alınmış, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, yapılan soruşturma neticesinde iddianame hazırlanmış ve hakkında Ceza Davası açılmıştır.

Prof. Dr. Ali Aydın Yavuz ve eşi Prof. Dr. Melek Nur Yavuz, son zamanlarda gerek üniversite yönetimi ve gerekse öğretim üyeleri hakkında aslı olmayan bir takım suç duyurularında bulunarak üniversitede huzursuzluk ortamı oluşturmaya çalışmaktadır. Akdeniz Üniversitesi milli güvenliği tehdit eden yasadışı terör örgütleri ile dün olduğu gibi bugün de hukuk düzeninin sınırları içerisinde mücadele etmektedir ve bu mücadele sonuna kadar devam edecektir. Akdeniz Üniversitesi her alanda bilimsel çalışmaları, organ naklindeki başarıları ve şu an itibari ile yakalamış olduğu sukunet ve barışçıl çalışma ortamı ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle basında adı geçen ve şikayet edilen öğretim üyelerimiz üniversitemizi yapmış oldukları başarılı çalışmalar ile dünyaya duyurmuş, milletimiz için de gurur vesilesi olmuşlardır. Bu sebeple hakkında hem idari hem de cezai soruşturmalar olan ve daha önce görev yaptığı üniversitelerden de farklı nedenlerle soruşturmalar geçiren ve uzaklaştırması bulunan öğretim üyesinin şikayeti ile üniversitemizin gündeme gelmesi son derece üzücüdür.

Sayın Cumhurbaşkanımıza ettiği hakaret ve küfürler sebebi ile yargılanmakta olan ve 689 sayılı KHK ile de ihraç edilmiş bir kişinin mesnetsiz iddiaları ile öğretim üyelerimiz hedef gösterilerek “üniversiteyi karıştıran iddia” olarak kamuoyuna sunulması da objektiflikten uzaktır.

Adli mercilerce yürütülen FETÖ mücadelesi üniversitemiz tarafından titizlikle  takip edilme  olup, bu konuda gerekli mercilerle işbirliği içerisinde hareket ederek üniversite olarak üzerimize düşen sorumluluğu tam anlamıyla yerine getirmekteyiz.

Ülkemizin ve Üniversitemizin refahını ve huzurunu her şeyden üstün tutan üniversite yönetiminin,  bu tür hassas konularda son derece duyarlı olduğunu bildirir, haberde bahsi geçen konularla ilgili gelişmeler hakkında kamuoyuna ayrıntılı bilgi verileceğini önemle duyururuz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü

Akdeniz Üniversitesi’nin Değerli Mensupları,

VII. Ulusal Hava Kirliliği ve Kontrolü Sempozyumu; Hava Kirlenmesi Araştırmaları ve Denetimi Türk Milli Komitesi ve Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ev sahipliğinde, 01-03 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecektir.  

Hava kirlenmesi ve kontrolü konusundaki araştırmaların teşvik edilmesini, bu konularda çalışan kişi, kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğinin sağlanmasını amaçlayan sempozyumun internet sayfasına  http://www.hkadtmk.org/hkk2017 bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

 

 

Yrd. Doç. Dr. Bilge BİNGÖL SCHRİJER, “Young Global Changers” Bursunu Almaya Hak Kazanarak, Ülkemizi ve Üniversitemizi Başarı ile Temsil Etmiştir. 

Yrd. Doç. Dr. Seda Bayraktar ve Öğrencisi, 14. Adli Bilimler Kongresi’nde “Bilim Ödülü” Almaya Hak Kazanmışlardır 

Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğrencimiz, Dövüş Sanatları Dalında Avrupa Şampiyonu Olmuştur

Dağ Bisikleti Takımımızın Başarısı

En İyi Bildiri Birincilik Ödülü

Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tekrar Akredite Edilmiştir.

En İyi Poster Sunumunda 3.;lük Ödülü 

Sözel Bildiri Birincilik Ödülü

Organic Agriculture Towards Sustainability Kitabında Bölüm İndirilme Başarısı

Hemşirelik Sözel Bildiri Birincilik Ödülü 

En İyi Sözlü Bildiri Ödülü Birinciliği 

İktisat Bölümü Ögrencisi Okan Kaya;nın TÜBİTAK Başarısı

Manavgat Meslek Yüksekokulu;ndan Şampiyonluk Kupası

Doç. Dr. Mustafa Erbaş, Arş. Gör. Sultan Arslan ve Arş. Gör. A. Nur Durak, Geliştirmiş Oldukları Patent ile Altın Madalya Kazandılar

Uzm.Dr.Türker Bodur’un, ;Yükselen Trend Akuaponik: Sürdürülebilir Çevre İçin Sürdürülebilir Kentsel Tarım Örneği Projesi Kabul Edilmiştir;

Doç. Dr. Mustafa ERBAŞ;ın Projesi, TÜBİTAK - COST Araştırma Projeleri Destekleme Programı Kapsamında Kabul Edilmiştir.

Doç. Dr. Çağatay BARUTCİGİL’in Projesi, TÜBİTAK 1003 - Öncelikli Alanlar AR-GE Projeleri Destekleme Programı Kapsamında Kabul Edilmiştir.

Doç. Dr. Selçuk HELHEL;in "Haberleşme Kuramı I" Kitabı Yayınlanmıştır. 

Prof. Dr. Burhan ÖZKAN, Onur Ödülüne Layık Görülmüştür 

Göynük Mutfak Sanatları MYO Aşçılık Programı Öğrencileri;nin ‘Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Başarısı’

Manavgat Meslek Yüksekokulu;ndan Uluslararası Başarısı 

Turizm Fakültesi Aşçılık Takımı Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışmasından Kupa ve Madalyalarla Döndü 

Manavgat MYO Öğrencileri, IX. Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışması;ndan Madalya ve Kupayla Döndü

Sağlık Hizmetleri MYO İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Elemanları, "2016 Yılı Paramedik Eğitimcisi" Ödülüne Layık Görülmüşlerdir

Doç. Dr. Kemal Reha Kavas, Bilim Teşvik Ödülüne Layık Görülmüştür

Uzm. Dr. İ. Burak Çam, En İyi Sunum Ödülüne Layık Görülmüştür 

Doç. Dr. Sevcan Yıldız, ‘Bilim Teşvik Ödülü’ne Layık Görülmüştür

Doç. Dr. Ramazan ÖZÇELİK;in Proje Önerisi, ;TÜBİTAK 1001 Araştırma Projesi Kapsamında Kabul Edilmiştir;

“Creative InternPrize” KA2 Stratejik Ortaklıklar Mesleki Eğitim Projesi Hibe Almaya Hak Kazandı

Hemşirelik Fakültesi;ne Sözel Bildiri Üçüncülük Ödülü

Avrupa-Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezinin AB Proje Başarısı

Doç. Dr. Özgür ARUN-2017 Rising Star Early Career Faculty Award

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ;En İyi Poster Bildiri Ödülü

Finike MYO;nun DGS Başarısı 

Prof. Dr. Ömer Civalek, Uluslararası Tanınan Scı Grubu Dergi Editörlüğüne Seçilmiştir

Prof. Dr. Mutay Aslan, Horizon 2020 Projelerini Değerlendirme Panelinde Görev Almak Üzere Brüksel;e Davet Edilmiştir. 

Akdeniz Üniversitesi Stadyumu’nda düzenlenen Mezuniyet Töreni Öğrenci Kortejiyle başladı. Törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Münir Karaloğlu, milletvekilleri ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu törende yaptığı konuşmada, öğrencilerin mezuniyet coşkusuna ortak olmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, mezunları tebrik etti. Akdeniz Üniversitesi’nin akademik kadrosuyla kaliteli eğitimiyle ve uygulamalardaki başarılarıyla Türkiye’nin yükselen yıldızı olduğunu, dünyadaki itibarının her geçen gün hızla arttığını belirten Çavuşoğlu, Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal ile yönetici ve akademisyenleri kutladı.

Mezun olan öğrencileri tebrik eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğrencilere bundan sonraki hayatlarında başarılar dileyerek, bugüne gelmelerinde emeği olan herkese teşekkürlerini sundu. Hiçbir emeğin boşa gitmediğini belirten Yılmaz, “Ülkelerin geleceği iyi eğitim almış, nitelikli insan gücüne bağlıdır. Bu anlayışla gelişmiş ülkelerden çok daha fazla, milli gelirimizden payı eğitime ayırıyoruz.” diye konuştu.

11 bin öğrenciyi başarıyla mezun etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ise; bu başarıda emeği geçen başta öğrenciler ve aileler olmak üzere herkese teşekkür etti.

Mezuniyet heyecanını öğrencilerle birlikte yaşadıklarını belirten Rektör Ünal, mezun olan öğrencileri tebrik ederek onlara bundan sonraki yaşamları için tavsiyelerde bulundu. Başarının mesleki yetkinlik kadar ahlaki ve etik değerlere de bağlı olduğunun altını çizen Rektör Ünal; “Sizlerden isteğimiz başarı için zorluklara tahammül edin, sabırlı olun, yenilikçi olun, değişimin öncüsü olun, insanı insan yapan değerleri hiçbir zaman kaybetmeyin. Geleceğinizi planlayın ve bu uğurda hayal etmekten korkmayın. Cesaretli, özgüven sahibi, gerektiğinde risk almaktan kaçmayan ve çevreye duyarlı bireyler olun. Milletimizin ve devletimizin size sağladığı olanakları asla unutmayın.” dedi.

Törenin ardından mezun olan öğrenciler kep atarak mezuniyetlerini kutladı. Mezuniyet sevinci Kafkas Dans Grubu’nun gösterileri ve Zakkum grubunun verdiği konserle devam etti.

Yaz Okulu Duyurusu için sayfaya tıklayınız.

Yaz Okulu Duyurusu

Bugün 15 Haziran Farkındamısınız?

15 Haziran Dünya Yaşlılara Şiddet, İhmal ve Suistimal Farkındalık Günü 

GeroBarometre Nisan 2017

GeroBarometre Mart 2017

Gerontoloji Bölümü Tanışma Toplantısı 26.05.2017

Bakım Temalı I. İzmir Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuarı Son Derece Başarılı Geçti! 26.06.2017

GeroTeknoloji Ar-Ge Kuruldu! 26.06.2017

Türkiye Gerontoloji Bayramı Yasa Tasarısı Önerisi 26.06.2017

Gerontoloji Bölümü Tanışma Toplantıları1 (24/05/2017)

Gerontoloji Bölümü 4. Gerodut Ödül Töreni  (22/05/2017)

Gerontoloji Bölümü ;Mavi Kuşak Belgesel Galası;  (23/05/2017)

I.İnterdisipliner Gerontolojik ve Geriatrik İntervensiyon, Prevensiyon ve Rehabilitasyon Çalışma Grubu Toplantısı 12.05.2017

Kültür Gerontolojisi Çalışma Grubu Kuruluyor 11.05.2017

Akdoğan ve Erhan Kolbaşı; Yalnız Mıyız Toplantı Sonuç Raporu 08.05.2017 

GeroAtlas Araştırma Grubu Üyeleri (GAaG) 17. Olağan İstişare Toplantısı Başarıyla Sonuçlandırıldı 05.05.2017

Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği (USUGD)Etik Kurulu ve Etik Onayları 02.05.2017 

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, GATÜ;yü Ziyaret Edecek - (28/04/2017)

Gerontoloji Bölümü, Toplantı ;Uzaylılar ve Onlarla Temas Edenler; - (27/04/2017)

Gerontoloji Bölümü GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi Marşı 03.04.2017

Mavi Ev Konuşmaları Alzheimer’da Beslenme ve Bitkisel Destekler 28.03.2017

Tebrikler Çiçek SOLON 20.03.2017

GATÜ Runatolia Halk Koşusu;na Katıldı 13.03.2017

GeroBarometre Ocak ve Şubat Sayısı 08.03.2017

Prof. Dr. İsmail TUFAN, GeroAtlas Araştırma Grubu 17. Olağan İstişare Toplantısı 07.03.2017

Prof. Dr. İsmail TUFAN, Kalitatif Araştırma Yöntemleri Kursu 07.03.2017

GeroBülten Şubat Sayısı 03.03.2017 

Yoga Etkinliği 24.02.2017

Gerontoloji Bölümü ;Mavi Ev Konuşmaları; Tam İsabet: Turnayı Gözünden Vurduk 24.02.2017

Gerontoloji Bölümü, Mavi Ev Konuşmaları ‘Beslenme, Bağırsak ve Nöropsikiyatrik Hastalıklar İlişkisi’  21.02.2017

Gerontoloji Bölümü GeroBülten Ocak 2017 21.02.2017

Gerontoloji 2016 Yoğun Bir Yılı Daha Geride Bıraktık 07.02.2017

Yaşlı Parlamentosu Açılış Toplantısı Sonuç Raporu 27.01.2017

Yeni Yılınız Kutlu Olsun 31.12.2016

Gerontoloji Özdilekte Halkla Buluştu 26.12.2016

İlk Tazelenme Günleri; Etkinliği Büyük İlgi Gördü 09.12.2016

Gerontoloji Halkla Buluşuyor Tazelenme Günleri 07.12.2016

Yaşlı Parlamentosu İstişare Toplantısı  27.01.2017

GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi Oryantasyon ve Tanışma Toplantısı Yapıldı Fotoğraf 1 Fotoğraf 2

 

Sinop Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Su Altı Dalış Kursu - Afiş 

ASMEK-AKBEM Kurs Kayıtları Başlamıştır. Afiş Program ve Adres bilgileri

 

 

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen bayramlaşma törenine Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Ahmet Ögke ile Akdeniz Üniversitesi akademik ve idari personeli katıldı.

Bayramların sevgi, merhamet, barış, dostluk ve kardeşlik duygularının yoğunlaştığı, birlik ve beraberliğin daha da güçlendiği özel günler olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Yardımseverliğin, muhtaçlara uzanacak elin, küçükleri sevgi ve şefkatle kucaklamanın, büyükleri saygıyla hatırlamanın vesilesi olan bu özel günler, bizi biz yapan değerleri tekrar hatırlamamıza vesile olur. Bizler barışı, sevgiyi, affetmeyi ve yardımlaşmayı öğütleyen bir dinin mensuplarıyız. İhtiyacı olan her canlıya yardım etmek hem ahlaki  hem de insani sorumluluklarımızdandır. Bu özel günleri kardeşliklerimizi pekiştirmek için fırsat bilelim. Bayram sevincimizi, şehit yakınlarımız, yaşlılarımız, yoksullarımız, hasta ve zor durumda olanlarla da paylaşmayı ihmal etmeyelim.” dedi.

Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada terör başta olmak üzere çok fazla üzücü olaylar yaşandığını belirten Rektör Ünal; “Tüm insanlık olarak, bu üzücü olaylara karşı ayrışmaya ve bölünmeye geçit vermeden el ele mücadele etmeliyiz. Bayramların bize öğrettiği kardeşliği ve manevi iklimi tüm dünyaya ve tüm zamanlara yaymalıyız. Dileğim odur ki bir arada yaşamanın, dostluğun ve kardeşliğin timsali olan bayramlar tüm insanlığın huzur ve güven içinde geleceğe umutla bakabilmesine vesile olur.” dedi. Ünal, tören sonunda Akdeniz Üniversitesi mensuplarının bayramını kutlayarak herkese huzur, sağlık ve mutluluk içinde bayram geçirmeleri temennisinde bulundu.

Türkiye’deki uluslararası öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelerden ve bulundukları şehirden tatmin olma düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyet Araştırması’na (YÖMA-2017) göre devlet üniversiteleri içerisinde Akdeniz Üniversitesi 5. sırada yer aldı.

Üniversite Araştırma Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından Türkiye genelinde 83’ü devlet 31’i vakıf olmak üzere toplamda 114 üniversitede eğitim alan 2.963 yabancı uyruklu öğrenciye yönelik yapılan araştırmada Akdeniz Üniversitesi devlet üniversiteleri içerisinde 5. sırada, genel sıralamada ise 10. sırada yer aldı. Yabancı uyruklu öğrenci memnuniyet araştırmasında şehir memnuniyetinde ise Antalya şehri 1. sırada yer aldı.

Yabancı uyruklu öğrencilere üniversitenin eğitim ve öğretim kalitesi, yerleşkelerdeki yaşamın doyuruculuğu, öğrencilere sağlanan akademik destek ve ilgi, üniversitelerin yönetim ve işleyişi, öğrenme imkan ve kaynaklarının zenginliği ile üniversitelerin yabancı uyruklu öğrencilere sunduğu kişisel gelişim ve kariyer destekleri gibi altı ana başlıkta sorular yöneltildiği araştırmada Akdeniz Üniversitesi tüm kategorilerde üst sıralarda yer aldı.

Akdeniz Üniversitesi olarak öğrenci odaklı bir yaklaşımı benimsediklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Öğrencilerimizin her biri bizim için kıymetlidir. Ancak uluslararası öğrenciler farklı bir ülkeden, farklı bir kültürden gelerek üniversitemizde eğitim alıyorlar dolayısıyla onların yeni ortamlarına alışmaları biraz daha zaman alıyor. Bizler öğrencilerimizin bu süreci kolay atlatmaları için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Küreselleşmenin gerekli kıldığı değişimlerin bilinci ile uluslararasılaşmaya özel önem verdiklerini belirten Rektör Ünal; “Uluslararası öğrenciler, bu sürecin en önemli unsurunu oluşturmaktadır. Dünyanın farklı coğrafyalarından gelen uluslararası öğrenciler tarafından Üniversitemize olan ilgi her geçen gün artmakta. Öğrenciler Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birinde eğitim görüyorlar. Bu memnuniyet düzeyi de bunun bir göstergesi. Bizler onların memnuniyeti, başarılı bir eğitim almaları ve ülkemizden güzel anılarla ayrılmaları için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.